Jump to content

αρχάριοι γλυκού νερού


Recommended Posts

καλησπέρα σας

έχω αρχίσει και απογοητεύομαι με το στρώσιμο του ενυδρείου μου

:hysterical: είμαι αρχάρια και έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων που αργεί πολύ να στρώσει (ξεκίνησα στις 1/1/06 ) γιατί το ξεκίνησα αρκετά λάθος το φόρτωσα νωρίς με ψάρια

τώρα έχω 5 guppies 5 platies 2 σκαλάρια και 4 coridoras kai 2 crossochilus επίσης είχα και μια γέννα 4 platies ψάχνω βοήθεια που να μπορεί να βρει τη λύση του στρωσίματος αποκλείουμε την περίπτωση να τα δώσω κάπου δεν έχω πουθενά

ίσως η λύση να ήταν να αλλάξω το φίλτρο που είναι σφουγγάρια (ξέχασα να πω ότι το ενυδρείο είναι jewel με ενσωματωμένο φίλτρο) με κάποιο άλλο φίλτρο που ευννοεί την καλλιέργεια βακτηρίδίων περισσότερο

κάνω συχνά αλλαγές για να μην καταπονώ πολύ τα ψάρια (φταίει αυτό και αργεί το στρώσιμο:rockon: προσθέτω σε κάθε αλλαγή sera aquatan kai bio zymme (βακτηρίδια τεχνητά)

οι μετρήσεις του Νο3 είναι αν το διαβάζω σωστά 20ml/1 (έχω ένα τεστ της serra και σ αυτήν την ένδειξη βγαίνει το χρώμα του νερού στο δοχείο μέτρησης)

τα ψάρια πέρασαν πριν ένα μήνα μια αρρώστεια με ιχθυόφθιρους αλλά με το κατάλληλο φάρμακο τώρα είναι πολύ καλά και ζωηρά.

έπίσης έχω βάλει και αρκετά φυτά και φυτά που υποτίθεεται ότι τρέφονται πολύ από τα νιτρικά αλλά τίποτα επι του παρόντος

θα ήθελα συγκεκριμένες πληροφορίες τι να κάνω ελπίζω κάποιος να ακούει κα να μην έχετε πάει όλοι στη συγκέντρωση

p.s. περάσατε φοβερά;;;

ευχαριστώ :welcome:

Link to comment
Share on other sites

20 ml/L (ppm) NO3 είναι μέσα σε φυσιολογικά όρια και μειώνονται μόνο με αλλαγές νερού ή/και με την προσθηκη πολλών φυτών. Το ότι υπάρχουν ΝΟ3 σημαίνει ότι τα βακτηριδια του φίλτρου σου δουλευουν. Πρέπει να μετρησεις ΝΗ3 και ΝΟ2 για να ξερεις αν εχει ολοκληρωθει το στρώσιμο αν και μετα απο 2,5 μηνες θεωρω δυσκολο να μην εχει ολοκληρωθεί.

Ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι αν κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα καλησπέρα,

Θα συμφωνήσω με το Γιώργο παραπάνω, και θα συμπληρώσω ότι ένας επίσης πιθανός λόγος είναι μεγάλη ποσότητα τροφής που είτε καταναλώνεται όλη και δημιουργεί πολλά απόβλητα από τα ψάρια, είτε δεν καταναλώνεται όλη και μένει και σαπίζει. Και στις 2 περιπτώσεις περιόρισε λίγο το τάισμα και κάνε λίγο μεγαλύτερες αλλαγές νερού. Παντός δεν υπάρχει λόγος πανικού. Αυτό που είναι σημαντικό είναι να έχει αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4 και νιτρώδη ΝΟ2 = 0. Τα νιτρικά κατά καιρούς μπορεί να παίζουν. Και πάλι σου λεμε ότι είσαι σε φυσιολογικά επίπεδα :rockon: . Κάνε μετρήσεις και ενημέρωσέ μας με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και γω με τα παιδια.

Τα νιτρικα μεχρι και 35 ppm θεωρειται φυσιολογικο επιπεδο.

Παντος αν εχεις αληθινα φυτα θα δεις οτι πεφτουν.

Πες μας και τις υπολοιπες μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Από που κρίνεις ότι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο;

Όπως είπαν παραπάνω, εφ' όσον έχεις νιτρικά, τα βακτηρίδια "δουλεύουν". Η τιμή των νιτρικών μην σε ανησυχεί, κανονικές αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα και είσαι εντάξει. Τα σγφουγγάρια στο φίλτρο σου είναι εντάξει. Εφ' όσον τα έχεις, δεν είναι απαραίτητο να βάλλεις άλλα υλικά.

Τα φυτά πότε τα έβαλες: Μόλις πάρουν μπροστά, θα χρειαστεί να προσθέτεις νιτρικά :rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

χαίρομαι πολύ που η διαδικασία επιτέλους στρώνει

σας ευχαριστώ όλους

σήμερα μέτρησα την αμμωνία και δεν έχω καθόλου

επίσης μέτρησα και τα νιτρικά Νο3 και έχουν πέσει με την χθεσινή αλλαγή του 40% που έκανα

test για να μετρήσω το Νο2 δεν έχω θα πάρω με την πρώτη ευκαιρία

:rockon:

κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής

τα σκαλάρια που έχω άρχισαν να είναι επιθετικά με τα gupies και δεν ξέρω τι να κάνω άραγε θα είναι επιθετικά και με τα platies και αν βρω τρόπο να τα χωρίσω

τα σκαλάρια με τι είδος ψάρια να τα ταιριάξω

με βλέπω να μπαίνω στην διαδικασία και για άλλο ένα ενυδρείο

ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας :hysterical::hysterical::welcome:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

έχω αρχίσει και απογοητεύομαι με το στρώσιμο του ενυδρείου μου

:hysterical: είμαι αρχάρια και έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων που αργεί πολύ να στρώσει (ξεκίνησα στις 1/1/06 ) γιατί το ξεκίνησα αρκετά λάθος το φόρτωσα νωρίς με ψάρια

τώρα έχω 5 guppies 5 platies 2 σκαλάρια και 4 coridoras kai 2 crossochilus επίσης είχα και μια γέννα 4 platies ψάχνω βοήθεια που να μπορεί να βρει τη λύση του στρωσίματος αποκλείουμε την περίπτωση να τα δώσω κάπου δεν έχω πουθενά

ίσως η λύση να ήταν να αλλάξω το φίλτρο που είναι σφουγγάρια (ξέχασα να πω ότι το ενυδρείο είναι jewel με ενσωματωμένο φίλτρο) με κάποιο άλλο φίλτρο που ευννοεί την καλλιέργεια βακτηρίδίων περισσότερο

κάνω συχνά αλλαγές για να μην καταπονώ πολύ τα ψάρια (φταίει αυτό και αργεί το στρώσιμο:rockon: προσθέτω σε κάθε αλλαγή sera aquatan kai bio zymme (βακτηρίδια τεχνητά)

οι μετρήσεις του Νο3 είναι αν το διαβάζω σωστά 20ml/1 (έχω ένα τεστ της serra και σ αυτήν την ένδειξη βγαίνει το χρώμα του νερού στο δοχείο μέτρησης)

τα ψάρια πέρασαν πριν ένα μήνα μια αρρώστεια με ιχθυόφθιρους αλλά με το κατάλληλο φάρμακο τώρα είναι πολύ καλά και ζωηρά.

έπίσης έχω βάλει και αρκετά φυτά και φυτά που υποτίθεεται ότι τρέφονται πολύ από τα νιτρικά αλλά τίποτα επι του παρόντος

θα ήθελα συγκεκριμένες πληροφορίες τι να κάνω ελπίζω κάποιος να ακούει κα να μην έχετε πάει όλοι στη συγκέντρωση

p.s. περάσατε φοβερά;;;

ευχαριστώ :welcome:

14425[/snapback]

Καλημέρα,

Το ενυδρείο είναι καλό αλλά σχετικά μικρό. Δενπειράζει όμως

Εφόσον χρησιμοποιείς βελτιωτικά, καλό θα είναι να είναι της ίδιας εταιρείας

Μην κάνεις άλλες αλλαγές νερού για λίγο, και μην ρίξεις άλλα βακτηρίδια!!!!

Μην ταίζεις πολύ. Περιόρισε το σε 1 φορά τη μερα τοσο ωστε να το τρώνε σε 1 -2 λεπτά.

Μπορείς να αντικαταστήσεις μελλοντικά κάποιο μέρος του σφουγγαριού με κεραμικό υλικό. Καλύτερα ακριβό.

Οι αλλαγές σου γίνονται υποχρεωτικά με σκούπα βυθού!!!

Τα Νο2 είναι τα επικύνδυνα αυτά πρέπει να είναι "0" (μηδέν).

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...