Jump to content

Ενυδρείο 60 λίτρων με πλαστικά φυτά.


xperper

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι και φίλες γιά σας,

Είμαι εντελώς αρχάριος και θα ήθελα τα φώτα σας σε ορισμένα θέματα.

Διαθέτω ένα ενυδρείο 60λίτρων, το οποίο το έχω διακοσμήσει με πλαστικά φυτά. Το ενυδρείο έπειτα από το στρώσιμό του βρίσκεται στην τρίτη εβδομάδα λειτουργίας του. Έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες από μεγάλο pet shop της Θεσσαλονίκης στο οποίο με συμβούλεψαν να προσθέτω κάθε εβδομάδα από λίγα ψαράκια μέσα στο ενυδρείο μου μέχρι να φτάσουμε σε ένα υποβρύχιο κόσμο των 15-20 ψαριών. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αλλά επειδή δεν γνωρίζω την επιστημονική ονομασία των ψαριών θα σας τα παραθέσω με την ονομασία (ελληνική) όπου και τα αγόρασα. Όποιος είναι γνώστης ας με ενημερώσει για να μαθαίνω και εγώ σιγά σιγά.

1 Εβδομάδα: Στρώσιμο

2 Εβδομάδα: 2 χήρες + 2 κοκκινομάτικα

3 Εβδομάδα: 2 ινδιανάκια + 2 χρυσόψαρα redcap.

Τα ψαράκια μέχρι στιγμής τα πάνε θαυμάσια, αρχικά υπήρχαν κάποιες επιθέσεις μεταξύ ενός κοκκινομάτικου και μιας χήρας, αλλά από την στιγμή που πρόσθεσα και τα red cup την 2 εβδομάδα επανήλθε μια ισορροπία και σήμερα είναι όλα φιλικά μεταξύ τους.

Εδώ θέλω να αρχίσω τις ερωτήσεις μου:

1) Στο ένα απο τα δύο πλαστικά μου φυτά και συγκεκριμένα το υφασμάτινο έχουν εμφανιστεί πολλές καφέ κηλίδες σαν βρωμιά. Είναι άλγη αυτό? Πρέπει να αφαιρέσω το φυτό? Αποτελεί κίνδυνο για τα ψαράκια μου?

2) Στα τζάμια εμφανίστηκαν εσωτερικά κηλίδες σαν αυτές στα φυτά αλλά λιγότερες... Είναι και αυτό άλγη? Μου έχουν πει στο pet shop οτι γλύφτες μπορώ να αγοράσω μετά από ένα μήνα χρήσης του ενυδρείου ώστε να έχει δημιουργηθεί άλγη για να τραφούν. Να αγοράσω νωρίτερα?

3) Το φώς του ενυδρείου μου πόση ώρα να το κρατάω ανοιχτό? Πρέπει να το κλείνω για να χαλαρώνουν τα ψαράκια μου την νύχτα? Πρέπει να σας ενημερώσω οτι μέχρι σήμερα το είχα συνέχεια ανοικτό... Φταίει αυτό μήπως για την παρουσία των κηλίδων (άλγης? στο υφασμάτινο φυτό αλλά και το τζάμι?)

4) Χρειάζεται να αγοράσω κάποια αεραντλία για το μέγεθος του ενυδρείου μου? Είναι αρκετό το φίλτρο που έχω? Βασικά το ενυδρείο όταν το αγόρασα ήταν σετ μαζί με κατάλληλο εσωτερικό φίλτρο για 60 λίτρα νερό, θερμοστάτη και θερμόμετρο. Χρειάζομαι λοιπόν κάτι άλλο?

5) Πρέπει να αγοράσω κάποιο σετ ελέγχου του νερού ή δεν είναι απαραίτητο?

6) Διάβασα σε ένα post σας για την αλλαγή του νερού, ότι κατά την διάρκεια της διεργασίας θα πρέπει να κλείσουμε όλα τα ηλεκτρικά μέρη, άρα και τον θερμοστάτη... Δεν υπάρχει πρόβλημα με την πτώση θερμοκρασίας του νερού? Επίσης το νερό που θα προσθέσω από την βρύση είναι πιο κρύο... Πως να το φέρω στην θερμοκρασία του ενυδρείου? Το ρωτάω διότι λέτε πως πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία για να μην στρεσαριστούν τα ψαράκια.

Ζητώ την κατανόηση σας για τις πολλές ερωτήσεις μου. Ως αρχάριος πραγματικά καμιά φορά πελαγώνω. Ωστόσο έχω τεράστια όρεξη να μάθω και να φροντίσω τα ψαράκια μου!

*** Σας παραθέτω 3 φωτογραφίες από κινητό με τα είδη που έχω αλλά και 1 με το υφασμάτινο φυτό και τις καφέ κηλίδες που εμφάνισε...

Αν σας είναι εύκολο παρακαλώ πάρα πολύ απαντήστε μου αριθμητικά στην κάθε μου ερώτηση ώστε να είναι κατανοητά όλα. Όποιος θέλει φυσικά, μπορεί να απαντήσει σε αυτές που μόνο γνωρίζει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την υποβρύχια παρέα μας.

xperper

post-10810-1234580915_thumb.jpg

post-10810-1234580934_thumb.jpg

post-10810-1234580949_thumb.jpg

post-10810-1234580973_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xperper
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι και φίλες γιά σας,

Είμαι εντελώς αρχάριος και θα ήθελα τα φώτα σας σε ορισμένα θέματα.

Διαθέτω ένα ενυδρείο 60λίτρων, το οποίο το έχω διακοσμήσει με πλαστικά φυτά. Το ενυδρείο έπειτα από το στρώσιμό του βρίσκεται στην τρίτη εβδομάδα λειτουργίας του. Έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες από μεγάλο pet shop της Θεσσαλονίκης στο οποίο με συμβούλεψαν να προσθέτω κάθε εβδομάδα από λίγα ψαράκια μέσα στο ενυδρείο μου μέχρι να φτάσουμε σε ένα υποβρύχιο κόσμο των 15-20 ψαριών. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αλλά επειδή δεν γνωρίζω την επιστημονική ονομασία των ψαριών θα σας τα παραθέσω με την ονομασία (ελληνική) όπου και τα αγόρασα. Όποιος είναι γνώστης ας με ενημερώσει για να μαθαίνω και εγώ σιγά σιγά.

1 Εβδομάδα: Στρώσιμο

2 Εβδομάδα: 2 χήρες + 2 κοκκινομάτικα

3 Εβδομάδα: 2 ινδιανάκια + 2 χρυσόψαρα redcap.

Τα ψαράκια μέχρι στιγμής τα πάνε θαυμάσια, αρχικά υπήρχαν κάποιες επιθέσεις μεταξύ ενός κοκκινομάτικου και μιας χήρας, αλλά από την στιγμή που πρόσθεσα και τα red cup την 2 εβδομάδα επανήλθε μια ισορροπία και σήμερα είναι όλα φιλικά μεταξύ τους.

Εδώ θέλω να αρχίσω τις ερωτήσεις μου:

1) Στο ένα απο τα δύο πλαστικά μου φυτά και συγκεκριμένα το υφασμάτινο έχουν εμφανιστεί πολλές καφέ κηλίδες σαν βρωμιά. Είναι άλγη αυτό? Πρέπει να αφαιρέσω το φυτό? Αποτελεί κίνδυνο για τα ψαράκια μου?

2) Στα τζάμια εμφανίστηκαν εσωτερικά κηλίδες σαν αυτές στα φυτά αλλά λιγότερες... Είναι και αυτό άλγη? Μου έχουν πει στο pet shop οτι γλύφτες μπορώ να αγοράσω μετά από ένα μήνα χρήσης του ενυδρείου ώστε να έχει δημιουργηθεί άλγη για να τραφούν. Να αγοράσω νωρίτερα?

3) Το φώς του ενυδρείου μου πόση ώρα να το κρατάω ανοιχτό? Πρέπει να το κλείνω για να χαλαρώνουν τα ψαράκια μου την νύχτα? Πρέπει να σας ενημερώσω οτι μέχρι σήμερα το είχα συνέχεια ανοικτό... Φταίει αυτό μήπως για την παρουσία των κηλίδων (άλγης? στο υφασμάτινο φυτό αλλά και το τζάμι?)

4) Χρειάζεται να αγοράσω κάποια αεραντλία για το μέγεθος του ενυδρείου μου? Είναι αρκετό το φίλτρο που έχω? Βασικά το ενυδρείο όταν το αγόρασα ήταν σετ μαζί με κατάλληλο εσωτερικό φίλτρο για 60 λίτρα νερό, θερμοστάτη και θερμόμετρο. Χρειάζομαι λοιπόν κάτι άλλο?

5) Πρέπει να αγοράσω κάποιο σετ ελέγχου του νερού ή δεν είναι απαραίτητο?

6) Διάβασα σε ένα post σας για την αλλαγή του νερού, ότι κατά την διάρκεια της διεργασίας θα πρέπει να κλείσουμε όλα τα ηλεκτρικά μέρη, άρα και τον θερμοστάτη... Δεν υπάρχει πρόβλημα με την πτώση θερμοκρασίας του νερού? Επίσης το νερό που θα προσθέσω από την βρύση είναι πιο κρύο... Πως να το φέρω στην θερμοκρασία του ενυδρείου? Το ρωτάω διότι λέτε πως πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία για να μην στρεσαριστούν τα ψαράκια.

Ζητώ την κατανόηση σας για τις πολλές ερωτήσεις μου. Ως αρχάριος πραγματικά καμιά φορά πελαγώνω. Ωστόσο έχω τεράστια όρεξη να μάθω και να φροντίσω τα ψαράκια μου!

*** Σας παραθέτω 3 φωτογραφίες από κινητό με τα είδη που έχω αλλά και 1 με το υφασμάτινο φυτό και τις καφέ κηλίδες που εμφάνισε...

Αν σας είναι εύκολο παρακαλώ πάρα πολύ απαντήστε μου αριθμητικά στην κάθε μου ερώτηση ώστε να είναι κατανοητά όλα. Όποιος θέλει φυσικά, μπορεί να απαντήσει σε αυτές που μόνο γνωρίζει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την υποβρύχια παρέα μας.

xperper

φιλικα γιωργος κατα την προσωπικη μου αποψη παντα.

ποτε δεν θα ακους η θα συμβουλεσαι πετ σοπ γνωμη μου.ο καθενας λεει οτι να ναι και κοιτανε να πουλησουν ακομη και αυτοι που ξερουν δεν τους ενδιαφερει σε τι συνθηκες θα εχεις τα ψαρακια σου.δεν μας ειπες για το ενυδρειο σου =φιλρο,θερμοστατη, λαμπες watt... τα φωτα τωρα στη αρχη 7 ωρες στο στρωσιμο καλα ειναι λαθος που το εχεις παντα ανοιχτο ειναι κατι που βοηθαει την αλγη πολυ και μαλλον ισως να εχεις.τα ψευτιικα φυτα γνωμη μουυ ειναι να τα βγαλεις δεν ειναι ουτε ομορφα και δεν υπαρχει λογος.μπορεις να βαλεις αληθινα φυτακια υπαρχουν πολυ ευκολα χωρις απαιτησεις με λιγο διαβασμα θα τα βρεις ευκολα εδω μεσα.οπως ειπα στην αρχη 7 ωρες μετα δουλευει στις 8-10 ωρες τα φωτα.με ποιο τροπο στρωνεις το ενυδρειο σου?βιαστηκες να βαλεις ψαρακια κατα την αποψη μου πολυ.και μαλιστα η συνθεση σου δεν ειναι σσωστη εχεις μεσα χρυσοψαρα ειδα που ειναι κρυου νερου ενω τα αλλα ειναι τροπικα.το βασικοτεερο.15-20 ψαρια με ενα εσωτερικο φιλτρο απο τι φανταζομαι σε 60 λιτρα ειναι πολλα ψαρια.τεστ νερου κανεις δλ καποιεες μετρισεις?ειναι το πρωτο πραγμα που χρειαζεσαι εκτος απο διαβασμα.

αεραντλια δεν χρειαζεσαι. απο τι βλεπω στη φοτο εχεις κατω μπλε στρωμα.γνωμη μου ειναι και στα λεω ολα φιλικα οτι αυτα τα χρωματα ροζ μπλε ασπρα και τετοια δεν ειναι οπως εκει που ζουνε τα ψαρια καταλαβες και κυριως αυτο στρεσαρει τα ψαρια καλο θα ηταν να πρτιμουσες ενα σκουροχρωμο χρωμα.

ξεχασα να γραψω τα φωτα να εχεις σταθερο κυκλο καλητερα να βαλεις χρονοδιακοπτες και να μην αλλαζεις τον κυκλο αν θελεις καντο οπως εμεις δηλ ανατολη δυση οπως τις δικες μας συννθηκες αλλα να ειναι σταθερος ο κυκλος.ελπιζω να με καταλαβαινεις.νομιζω σου απαντησα σχεδον σε ολα για τις κιλιδες δεν ειμαι σιγουρος και δεν γνωριζω πολλα πραγματα για τις αλγες ξερω ελαχιστα οτι πχ ισως χρειαστει να κανεις συσκοτηση κανα 2 μερες αλλα αστο να απαντησουν οι πιο εμπειροι απο εμενα και να σε βοηθησουν. συγνωμη που στα εγραψα λιγο μπερδεμενα ελπιζω να σε βοηθησα.και συγνωμη αν σε απογοητευσα λιγο αλλα μην ανυσηχεις ολοι εδω μεσα η οι περισσοτεροι εχουμε κανει λαθη πολλα και τραγικα στο ξεκηνιμα οποτε μην πτωεισαι καλο διαβασμα και ολα θα πανε καλα.οσο για το 6 )αποψη μου εγω προσωπικα δεν κλεινω τιποτα απο το ρευμα η αλλαγη που κανω δεν φτανει με χρι τον θερμοστατη αυτος ειναι επικινδυνος δεν πρεπει να βγει εξω απο το νερο οταν ειναι σε λειτουργεια επειδη μπορει να σπασει.ναι πρεπει να ειναι ιδιας θερμοκρασιας σχεδον και με αντιχλωριο μπορεις να το προετοιμασεις.(αλλα δεν νομιζω ακομη και να μην εχεις την δυνατοτητα να βαλεις κρυο νερο μεσα προφανως θα βαλεις λιγο χλιαρρο και μετα το αντιχλωριο)το να πεσει ενας βαθμος απο τους 26 να παει στου 25 γιατι τοσο θα παει οχι παρακατω και αυτο με το ζορι κατα την αποψη μου δεν τρεχει τιποτα.

για το τελευταιο που ειπα ας ακουσουμε και τους υπολοιπους..

συγνωμη για το μεγαλο ποστ οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

το φως και φυσικα πρεπει να το κλεινεις και τα ψαρακια οργανισμοι ειναι θελουν να χαλαρωσουν και αυτα και να κοιμηθουν :( φωτοπεριοδος 8-10 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι και φίλες γιά σας,

Είμαι εντελώς αρχάριος και θα ήθελα τα φώτα σας σε ορισμένα θέματα.

Διαθέτω ένα ενυδρείο 60λίτρων, το οποίο το έχω διακοσμήσει με πλαστικά φυτά. Το ενυδρείο έπειτα από το στρώσιμό του βρίσκεται στην τρίτη εβδομάδα λειτουργίας του. Έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες από μεγάλο pet shop της Θεσσαλονίκης στο οποίο με συμβούλεψαν να προσθέτω κάθε εβδομάδα από λίγα ψαράκια μέσα στο ενυδρείο μου μέχρι να φτάσουμε σε ένα υποβρύχιο κόσμο των 15-20 ψαριών. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αλλά επειδή δεν γνωρίζω την επιστημονική ονομασία των ψαριών θα σας τα παραθέσω με την ονομασία (ελληνική) όπου και τα αγόρασα. Όποιος είναι γνώστης ας με ενημερώσει για να μαθαίνω και εγώ σιγά σιγά.

1 Εβδομάδα: Στρώσιμο

Με βακτηρια εγινε?

2 Εβδομάδα: 2 χήρες + 2 κοκκινομάτικα

3 Εβδομάδα: 2 ινδιανάκια + 2 χρυσόψαρα redcap.

Πολλα ψαρια και ειδικα για 60λτ, να φανταστεις ενα 1 χρυσοψαρο θελει 40λιτρα μονο του..

Επισης τα "κοκινοματικα" νομιζω πως χρειαζονται διαφορετικες συνθηκες απο τα υπολοιπα, αλλα υατο ειναι που μας ενδιαφερει λιγοτερο τωρα.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

Τα ψαράκια μέχρι στιγμής τα πάνε θαυμάσια, αρχικά υπήρχαν κάποιες επιθέσεις μεταξύ ενός κοκκινομάτικου και μιας χήρας, αλλά από την στιγμή που πρόσθεσα και τα red cup την 2 εβδομάδα επανήλθε μια ισορροπία και σήμερα είναι όλα φιλικά μεταξύ τους.

Φανηκε πως στρεσαρονται

Εδώ θέλω να αρχίσω τις ερωτήσεις μου:

1) Στο ένα απο τα δύο πλαστικά μου φυτά και συγκεκριμένα το υφασμάτινο έχουν εμφανιστεί πολλές καφέ κηλίδες σαν βρωμιά. Είναι άλγη αυτό? Πρέπει να αφαιρέσω το φυτό? Αποτελεί κίνδυνο για τα ψαράκια μου?

Οχι δεν ειναι κατι κακο, αλγη ειναι και βακτηρια..

Δεν χρειαζεται να το βγαλεις

2) Στα τζάμια εμφανίστηκαν εσωτερικά κηλίδες σαν αυτές στα φυτά αλλά λιγότερες... Είναι και αυτό άλγη? Μου έχουν πει στο pet shop οτι γλύφτες μπορώ να αγοράσω μετά από ένα μήνα χρήσης του ενυδρείου ώστε να έχει δημιουργηθεί άλγη για να τραφούν. Να αγοράσω νωρίτερα?

Οχι, καλυτερα να παρεις καποιο σαλιγκαρι πχ apple snails(αν παρεις 2 θα σου αναπαραχθουν), zebra snails.

Καποια αλγη ειναι επισης, τιποτα κακο.

3) Το φώς του ενυδρείου μου πόση ώρα να το κρατάω ανοιχτό? Πρέπει να το κλείνω για να χαλαρώνουν τα ψαράκια μου την νύχτα? Πρέπει να σας ενημερώσω οτι μέχρι σήμερα το είχα συνέχεια ανοικτό... Φταίει αυτό μήπως για την παρουσία των κηλίδων (άλγης? στο υφασμάτινο φυτό αλλά και το τζάμι?)

Φυσικα και να το κλεινεις, το περισσοτερο που να το εχεις αναμενο ειναι 10-12 ωρες.

Να απο προερχεται το προβλημα αλγης, θα το περιορισεις με την φωτοπεριοδο. Δεν χρειαζεται συσκοτηση.

4) Χρειάζεται να αγοράσω κάποια αεραντλία για το μέγεθος του ενυδρείου μου? Είναι αρκετό το φίλτρο που έχω? Βασικά το ενυδρείο όταν το αγόρασα ήταν σετ μαζί με κατάλληλο εσωτερικό φίλτρο για 60 λίτρα νερό, θερμοστάτη και θερμόμετρο. Χρειάζομαι λοιπόν κάτι άλλο?

Οχι, δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο. Αν υπαρχει αναταραξη της επιφανειας, οξυγονωνεται αρκετα το νερο..

Αλλα πρεπει οποσδηποτε να δωσεις καποια ψαρακια πισω..

Μην σου πω ολα και να αρχησεις απο την αρχη.

5) Πρέπει να αγοράσω κάποιο σετ ελέγχου του νερού ή δεν είναι απαραίτητο?

Υγρα τεστ για αμμωνια, ΝΟ2, ΝΟ3,για αρχη και μετα Ph Gh Kh

6) Διάβασα σε ένα post σας για την αλλαγή του νερού, ότι κατά την διάρκεια της διεργασίας θα πρέπει να κλείσουμε όλα τα ηλεκτρικά μέρη, άρα και τον θερμοστάτη... Δεν υπάρχει πρόβλημα με την πτώση θερμοκρασίας του νερού? Επίσης το νερό που θα προσθέσω από την βρύση είναι πιο κρύο... Πως να το φέρω στην θερμοκρασία του ενυδρείου? Το ρωτάω διότι λέτε πως πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία για να μην στρεσαριστούν τα ψαράκια.

Τα ψαρακια ειναι κρυου νερου, να πρεπει να τα κλεινεις, μην φοβασει η θερμοκρασια δεν αλλαζει σχεδον καθολου. Σε τι θερμοκρασια αληθεια ειναι το νερο?

Μπορει να το βαζεις σε ενα κουβα- λεκανη να το ζεστενεις με ενα θερμοστατη και να το βαζεις μετα στο ενυδρειο..

Αλλιως υπολογιζε περιπου την ιδια θερμοκρασια με βοηθεια νερου απο τον θερμοσιφωνα.

Μην ξεχνας αντιχλωριο σε καθε αλλαγη και καπου τα 30% καθε βδομαδα

Ζητώ την κατανόηση σας για τις πολλές ερωτήσεις μου. Ως αρχάριος πραγματικά καμιά φορά πελαγώνω. Ωστόσο έχω τεράστια όρεξη να μάθω και να φροντίσω τα ψαράκια μου!

Κανενα προβλημα, χαλαρωσε και θα τα μαθεις ολα. Τον αυγοστο και εγω σαν εσενα ημουν! :(

Υ.Σ. xatzideca προσεχε τι προτεινεις σε αρχαριους!

Ξερεις οτι τα χρυσοψαρα τρωνε οτι πρασινο βλεπουν?

Με εξαιρεση τα φυτα με πολυ σκληρα φυλα, πχ ανουβιες

Επισης το υποστρωμα ειναι γουστο του καθενως.

Δεν πειραζει σε τιποτα εκτως αν δεν ειναι καλη ποιοτητας και αφησει χημικα.

Δεν εχεις δει καταλευκη αμμο σε δισκοενυδρεια?

Επισης το -15-20 ψαρια με ενα εσωτερικο φιλτρο απο τι φανταζομαι σε 60 λιτρα ειναι πολλα ψαρια-

Δεν παιζει ρολο το φιλτρο, και 3 εξωτερικα να ειχε το ιδιο θα ηταν. Ο ογκος του νερου ειναι και ο πλυθησμος δημιουργουν προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ως τώρα απαντήσεις παιδιά! Και εγώ αυτό πιστεύω πάντως ότι 15-20 ψάρια είναι πάρα πολλά, μάλλον θα προσθέσω και 1-2 γλύφτες και θα σταματήσω στα 10.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ως τώρα απαντήσεις παιδιά! Και εγώ αυτό πιστεύω πάντως ότι 15-20 ψάρια είναι πάρα πολλά, μάλλον θα προσθέσω και 1-2 γλύφτες και θα σταματήσω στα 10.

Οχι πλεκο!

Δεν ειναι οι καταλληλες συνθηκες για αυτα..

Επισης τα κοινα πλεκο γινονται 50cm οποτε θα παθουν νανισμο στο ενυδρειο σου..

Και 10 χρυσοψαρα ειναι παρα πολλα!!!

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα, χαλαρωσε και θα τα μαθεις ολα. Τον αυγοστο και εγω σαν εσενα ημουν! :(

Υ.Σ. xatzideca προσεχε τι προτεινεις σε αρχαριους!

Ξερεις οτι τα χρυσοψαρα τρωνε οτι πρασινο βλεπουν?

Με εξαιρεση τα φυτα με πολυ σκληρα φυλα, πχ ανουβιες

Επισης το υποστρωμα ειναι γουστο του καθενως.

Δεν πειραζει σε τιποτα εκτως αν δεν ειναι καλη ποιοτητας και αφησει χημικα.

Δεν εχεις δει καταλευκη αμμο σε δισκοενυδρεια?

Επισης το -15-20 ψαρια με ενα εσωτερικο φιλτρο απο τι φανταζομαι σε 60 λιτρα ειναι πολλα ψαρια-

Δεν παιζει ρολο το φιλτρο, και 3 εξωτερικα να ειχε το ιδιο θα ηταν. Ο ογκος του νερου ειναι και ο πλυθησμος δημιουργουν προβλημα.

νομιζω φιλε μου πανο δεν εκανα καποιο λαθος.

ναι το ξερω οτι τρωνε τα φυτα εεκτος απο ΑΝΟΥΜΠΙΕς μερικες φορες την πατανε κι αυτεες αλλα που θελεις να ξερω με τι ψαρια θα ασχοληθει τελικα το παιδι.αν ηξερα οτι θα ασχοληθει με χρυσοψαρα θα του το ελεγα πιστεψε με.

συμφωνω για το γουστο του καθενος οτι υποστρομα θελει βαζει αλλα και παλι αν θελει να ασχοληθει με κιχλιδες θα βαλει μεσα χαλικι??οχι.και παλι δεν ξερω τελικα τι ψαρια τον ενδιαφερουν γι αυτο του εκανα μια αναφορα..οσο για τα πολυχρωμα υποστροματα το λενε παρα πολλοι και ειναι κατα και το ξερεις. .γιατι στρεσαρονται τα ψαρια αλλα και παλι επιλογη του ειναι .εχω δει δισκοενυδρεια.

επισης το πρωτο πραγμα που εγραψα ειναι οτι εχει πολλα ψαρια μεσα..

υ.γ ειμαι παρα πολυ προσεχτικος τι γραφω σους αρχαριους πανω κατω τα ιδια γραψαμε.απο εκει και περα ειναι δικη του επιλογη.κι εγω αρχαριος ειμαι. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω φιλε μου πανο δεν εκανα καποιο λαθος.

ναι το ξερω οτι τρωνε τα φυτα εεκτος απο ΑΝΟΥΜΠΙΕς μερικες φορες την πατανε κι αυτεες αλλα που θελεις να ξερω με τι ψαρια θα ασχοληθει τελικα το παιδι.αν ηξερα οτι θα ασχοληθει με χρυσοψαρα θα του το ελεγα πιστεψε με.

συμφωνω για το γουστο του καθενος οτι υποστρομα θελει βαζει αλλα και παλι αν θελει να ασχοληθει με κιχλιδες θα βαλει μεσα χαλικι??οχι.και παλι δεν ξερω τελικα τι ψαρια τον ενδιαφερουν γι αυτο του εκανα μια αναφορα..οσο για τα πολυχρωμα υποστροματα το λενε παρα πολλοι και ειναι κατα και το ξερεις. .γιατι στρεσαρονται τα ψαρια αλλα και παλι επιλογη του ειναι .εχω δει δισκοενυδρεια.

επισης το πρωτο πραγμα που εγραψα ειναι οτι εχει πολλα ψαρια μεσα..

υ.γ ειμαι παρα πολυ προσεχτικος τι γραφω σους αρχαριους πανω κατω τα ιδια γραψαμε.απο εκει και περα ειναι δικη του επιλογη.κι εγω αρχαριος ειμαι. ευχαριστω.

Γιατι οχι κιχλιδες με χαλικι?

Υπαρχουν παρα πολλες κιχλιδες!

Για το χαλικι-οχι υποστρωμα γουστο ειναι αλλα δεν ειναι το σωστο, προφανως δεν υπαρχει πολυχρωμο στην φυση.

Μα ειπες να βαλει φυτα.

Επειδη εισαι αρχαριος καλυτερα να μην απαντας, παρα μονο για πραγματα που εισαι 100% σιγουρος

Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

εννουσα τις γνωστες κιχλιδες τανκανικα η μbuna. ανεφερα σε ποια δεν ημουν σιγουρος και μαλιστα ειπα ας απαντησουν οι πιο εμπειροι πχ στην αλγη .τεσπα οκ.

Link to comment
Share on other sites

:(

καλώς ήλθες φίλε στο aquazone, ρίξε διάβασμα στην κατηγορία για τους αρχάριους για να μάθεις όσα θέλεις. Πολλές φορές οι αρχάριοι πελαγώνουν και πιστεύουν ότι ρωτώντας θα μάθουν. Από δική μου εμπειρία δεν μαθαίνεις έτσι. Όταν ο άλλος ρωτάει πράγματα που θεωρώ ότι μπορεί να βρει με ένα απλό search δεν απαντώ.Πιστεύω ότι και πολλοί άλλοι σαν εμένα κάνουν το ίδιο. Άρα το διάβασμα σε όσα έχουν ήδη γραφεί είναι μονόδρομος! Έτσι θα μάθεις περισσότερα από όσα μπορεί να σου γράψει κάποιος σε ένα topic!

:hysterical::thumbup: καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε akkornteon σίγουρα έχεις δίκαιο, πρέπει να ψάχνουμε αρκετά μόνοι μας αρχικά προτού ρωτήσουμε. Επειδή όμως η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ίσως χρειάζεται να αναφερθούν κάποιοι ιδιαίτεροι παράμετροι, ο καθένας μας νομίζω θέλει να εκθέσει τις ερωτήσεις τους ως αρχάριος.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό που θα μου μάθει περισσότερα είναι η προσωπική μου τριβή και εμπειρία που θα αποκτήσω με την καθημερινή μου ενασχόληση, ωστόσο θεώρησα σημαντικό να ανοίξω ένα post και να μιλήσω με το forum μας παραθέτοντας και εγώ τις πρώτες μου εμπειρίες.

Ελπίζω να μην ενόχλησα κανέναν σας με κάποιες κοινότυπες ερωτήσεις μου, ή κάτι που είχε ήδη καλυφτεί σε άλλο post.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όλους σας παιδιά, πραγματικά με κατατόπισαν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι και φίλες γιά σας,

Είμαι εντελώς αρχάριος και θα ήθελα τα φώτα σας σε ορισμένα θέματα.

Διαθέτω ένα ενυδρείο 60λίτρων, το οποίο το έχω διακοσμήσει με πλαστικά φυτά. Το ενυδρείο έπειτα από το στρώσιμό του βρίσκεται στην τρίτη εβδομάδα λειτουργίας του. Έχω ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες από μεγάλο pet shop της Θεσσαλονίκης στο οποίο με συμβούλεψαν να προσθέτω κάθε εβδομάδα από λίγα ψαράκια μέσα στο ενυδρείο μου μέχρι να φτάσουμε σε ένα υποβρύχιο κόσμο των 15-20 ψαριών. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη αλλά επειδή δεν γνωρίζω την επιστημονική ονομασία των ψαριών θα σας τα παραθέσω με την ονομασία (ελληνική) όπου και τα αγόρασα. Όποιος είναι γνώστης ας με ενημερώσει για να μαθαίνω και εγώ σιγά σιγά.

1 Εβδομάδα: Στρώσιμο

2 Εβδομάδα: 2 χήρες + 2 κοκκινομάτικα

3 Εβδομάδα: 2 ινδιανάκια + 2 χρυσόψαρα redcap.

Τα ψαράκια μέχρι στιγμής τα πάνε θαυμάσια, αρχικά υπήρχαν κάποιες επιθέσεις μεταξύ ενός κοκκινομάτικου και μιας χήρας, αλλά από την στιγμή που πρόσθεσα και τα red cup την 2 εβδομάδα επανήλθε μια ισορροπία και σήμερα είναι όλα φιλικά μεταξύ τους.

Εδώ θέλω να αρχίσω τις ερωτήσεις μου:

1) Στο ένα απο τα δύο πλαστικά μου φυτά και συγκεκριμένα το υφασμάτινο έχουν εμφανιστεί πολλές καφέ κηλίδες σαν βρωμιά. Είναι άλγη αυτό? Πρέπει να αφαιρέσω το φυτό? Αποτελεί κίνδυνο για τα ψαράκια μου?

Απο την περιγραφη μαλλον αλγη ειναι. Ποσες ωρες εχεις τα φωτα ανοιχτα?? Αλλαγη νερου εχεις κανει καθολου?

2) Στα τζάμια εμφανίστηκαν εσωτερικά κηλίδες σαν αυτές στα φυτά αλλά λιγότερες... Είναι και αυτό άλγη? Μου έχουν πει στο pet shop οτι γλύφτες μπορώ να αγοράσω μετά από ένα μήνα χρήσης του ενυδρείου ώστε να έχει δημιουργηθεί άλγη για να τραφούν. Να αγοράσω νωρίτερα?

Βαλε καλυτερα κανα σαλιγγαρι.

3) Το φώς του ενυδρείου μου πόση ώρα να το κρατάω ανοιχτό? Πρέπει να το κλείνω για να χαλαρώνουν τα ψαράκια μου την νύχτα? Πρέπει να σας ενημερώσω οτι μέχρι σήμερα το είχα συνέχεια ανοικτό... Φταίει αυτό μήπως για την παρουσία των κηλίδων (άλγης? στο υφασμάτινο φυτό αλλά και το τζάμι?)

Αυτο φταιει. Μια φωτοπεριοδος της ταξης των 10 ωρων ειναι ΟΚ!

4) Χρειάζεται να αγοράσω κάποια αεραντλία για το μέγεθος του ενυδρείου μου? Είναι αρκετό το φίλτρο που έχω? Βασικά το ενυδρείο όταν το αγόρασα ήταν σετ μαζί με κατάλληλο εσωτερικό φίλτρο για 60 λίτρα νερό, θερμοστάτη και θερμόμετρο. Χρειάζομαι λοιπόν κάτι άλλο?

Αν η αναταραξη της επιφανειας του νερου απο το φιλτρο ειναι εντονη εισαι ΟΚ. Αλλιως ειναι απαραιτητη η αεραντλια! Τωρα για το φιλτρο αν δεν μας πεις χαρακτηριστικα και μαρκα δεν μου λεει κατι το οτι ειναι για 60 λιτρα.

5) Πρέπει να αγοράσω κάποιο σετ ελέγχου του νερού ή δεν είναι απαραίτητο?

Τεστ για Αμμωνια, Νιτριτη, Νιτρικα και Ανθρακικης και Γενικης σκληροτητας κατ'εμε ειναι απαραιτητα για οποιον εχει ενυδρειο!

6) Διάβασα σε ένα post σας για την αλλαγή του νερού, ότι κατά την διάρκεια της διεργασίας θα πρέπει να κλείσουμε όλα τα ηλεκτρικά μέρη, άρα και τον θερμοστάτη... Δεν υπάρχει πρόβλημα με την πτώση θερμοκρασίας του νερού? Επίσης το νερό που θα προσθέσω από την βρύση είναι πιο κρύο... Πως να το φέρω στην θερμοκρασία του ενυδρείου? Το ρωτάω διότι λέτε πως πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία για να μην στρεσαριστούν τα ψαράκια.

Μια καλη λυση θα ηταν να εχεις ενα μικρο δοχειο (περιπου 30 λιτρα) οπου εκει θα ετοιμαζεις το νερο σου αντιχλωριο και με εξτρα θερμοστατη για να ειναι ετοιμο ζεσταμενο και ενα κυκλοφορητη για να μη μενει στασιμο!

Ζητώ την κατανόηση σας για τις πολλές ερωτήσεις μου. Ως αρχάριος πραγματικά καμιά φορά πελαγώνω. Ωστόσο έχω τεράστια όρεξη να μάθω και να φροντίσω τα ψαράκια μου!

*** Σας παραθέτω 3 φωτογραφίες από κινητό με τα είδη που έχω αλλά και 1 με το υφασμάτινο φυτό και τις καφέ κηλίδες που εμφάνισε...

Αν σας είναι εύκολο παρακαλώ πάρα πολύ απαντήστε μου αριθμητικά στην κάθε μου ερώτηση ώστε να είναι κατανοητά όλα. Όποιος θέλει φυσικά, μπορεί να απαντήσει σε αυτές που μόνο γνωρίζει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλη την υποβρύχια παρέα μας.

xperper

Κανε και μια μελετη στα παλια θεματα που εχουν γραφτει στους αρχαριους και σιγουρα θα βοηθηθεις πολυ.

Τελος καλο θα ηταν να βγαλεις τα χρυσοψαρα καθως ειναι ασυμβατα τοσο σε θεμα λιτρων, οσο και απο αποψης διατροφης,συνθηκων και θερμοκρασιας νερου :(

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν ενοχλείς ρωτώντας, όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει. Όσα σου έγραψα (χωρίς παρεξήγηση πάντα) ήταν συμβουλή για το ποιος είναι ο τρόπος που τελικά θα μάθεις.

Κακά τα ψέματα, δεν είμαστε αλάνθαστοι, μπορεί να σου πούμε και κάποιο λάθος, οπότε αν είναι να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα από τις απαντήσεις μας σίγουρα θα πρέπει να απαντήσουμε πολλοί. Σε ερωτήσεις όμως που απαντώνται συχνά τελικά βαριέσαι να τα ξαναλές.

Μην ξεχνάς κιόλας ότι κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, οπότε ο καθένας μας έχει τη δική του εμπειρία για το τι είναι σωστό, προσοχή όμως, τι είναι σωστό για το δικό του! Άρα για να βρεις τι είναι καλό για το δικό σου σύστημα χρειάζεσαι πληθώρα εναλλαγών, την οποία θα βρεις μόνο διαβάζοντας παλιότερα threads.

ΟΚ και μετά το κήρυγμα σου δίνω και τις δικές μου απαντήσεις:

(κατά βάθος δεν είμαι κακός άνθρωπος!) :(

1) η καφέ άλγη εμφανίζεται συχνά στα νεοστημένα ενυδρεία, αλλαγές νερού, αύξηση φωτοπεριόδου (ή προσθήκη ανακλαστήρων αν δεν έχεις), κανονικές αλλαγές και θα φύγει. Ακίνδυνη για τα ψάρια, βγαίνει και αν τρίψεις το φυτό με το χέρι σου, αλλά αν δεν διορθώσεις τα πιο πάνω θα ξαναβγεί!

2) Είναι άλγη, οι pleco θέλουν άλλες θερμοκρασίες και συνθήκες νερού. Βάλε σαλιγκάρι όπως λέει ο φίλος nidal, αλλά το θέμα είναι να καταπολεμήσεις το αίτιο δημιουργίας της άλγης, όχι να βρεις τρόπους να την καθαρίζεις.

3) Εκτός από την άλγη το συνεχόμενο φως είναι κακό για τα ψάρια, δεν "ξεκουράζονται-κοιμούνται", τα έχεις στην τσίτα. Πρέπει να έχουν σταθερή φωτοπερίοδο και μάλιστα ίδιες ώρες κάθε μέρα, πάρε χρονοδιακόπτη = 7 ευρώ maximum.

4) nidal +1

5) όσα είπε ο nidal, αλλά να προτιμήσεις τεστ σε υγρή μορφή, είναι πιο αξιόπιστα, της API είναι τα καλύτερα από δική μου εμπειρία.

6) Όταν κάνεις αλλαγή νερού καλό θα είναι ο θερμοστάτης να μην μένει μισός μέσα μισός έξω από το νερό. Αν γράφει ότι μπορεί να βυθιστεί ολόκληρος τότε βάλτον σε οριζόντια θέση κάτω κάτω ώστε με τις αλλαγές να μην μένει έξω τμήμα του, αλλιώς σβήνε τον μισή ώρα πριν κάνεις αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Κανε και μια μελετη στα παλια θεματα που εχουν γραφτει στους αρχαριους και σιγουρα θα βοηθηθεις πολυ.

Τελος καλο θα ηταν να βγαλεις τα χρυσοψαρα καθως ειναι ασυμβατα τοσο σε θεμα λιτρων, οσο και απο αποψης διατροφης,συνθηκων και θερμοκρασιας νερου :(

Το φίλτρο μου είναι της εταιρείας Vitacraft , πληροφορίες εδώ: Vitacraft 300

Απο την ίδια εταιρεία είναι και ο θερμοστάτης μου και αναγράφει επάνω οτι είναι για 30-60λίτρα.

Είναι εντάξει ο εξοπλισμός ή θα χρειαστώ κάτι καλύτερο ή και συμπληρωματικό? Έχετε κάποια πρόταση?

Σχετικά με τα χρυσόψαρα τα red cap , σκέφτομαι να τα μεταφέρω σε ένα άλλο ενυδρείο 60λίτρων μαζί με άλλα 4 (μάλλον 2 lionhead και 2 sunfish "lepomis gibbosus") όλα κρύου νερού. Συμφωνείτε? Είναι καλή σύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Η συνθεση ειναι καλη οταν τα ψαρια που θα μπουν εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε συνθηκες νερου και τα λιτρα του ενυδρειου ειναι ικανοποιητικα για τον αριθμο των ψαριων που θα φιλοξενησουν.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...