Jump to content

Tι ψαρια;


alkis13

Recommended Posts

Μετα απο το προβλημα που ειχα στο φιλτρο, εχω ενα κενο γνωσεων..

Θελω να βαλω στο ενυδρειο μου (60lt, με πλαστικα φυτα+ θερμοστατης),το οποιο σε ενα 5ημερο θα ειναι ετοιμο (απο το στωσιμο εννοω), ψαρακια! τι εχετε να προτεινετε; θα ηθελα ενα γλιφτη και μ'αρεσουν τα ψαρακια που μπορουν να αναπαραχθουν!

Παρακαλω την βιβλιοθηκη των γνωσεων σας!

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

με ποια μεθοδο στρωνεις το ενυδρειο σου?

ευκολα ψαρια κ οτι πρεπει για αναπαραγωγη ειναι τα guppy.

απο κει κ περα θα μπορουσες να βαλεις καποια σαλιγκαρια apple snail αντι για καποιο pleco.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Με κατι φαρμακα Μικροοργανισμων-Βιορυθιστων

Τα guppy δεν ειναι πολυ μικρα;

Μπορω να βαλω μονο ενα ειδος;Σκεφτομουν διαφορα ζευγαρια..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με τον φιλο αντωνη να ασχοληθεις με τα ζωοτοκα .θα σου δωσουν ιδιαιτερη χαρα και ειναι ευκολα ψαρακια χωρις να πρεπει να αλλαξεις τις παραμετρους του νερου σου.

γκαπυ ,μολυ ,πλατυ. εμενα αυτα μου αρεσουν.

και συντομα θα γεμισεις μικρα και θα ψαχνεις να τα χαρισεις η να τα δωσεις καπου..

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα αν ασχοληθεις με αυτα τα ψαρακια να βαλεις αληθινα φυτακια. για να μπορουν να κρυβοναι τα μικρα .γιατι θα τρωγονται απο τους γονεις. :(

υπαρχουν αρκετα ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται ιδιαιτερες απαιτησεις.ουτε φροντιδα.

γνωμη μου μην ξοδευεις τα χρηματα σου σε ψευτικα .η εικονα και η αισθηση που θα σου δωσουν τα αληθινα δεν στο προσφερουν με τιποτα τα ψευτικα.

φιλικα γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψευτικα φυτα υπαρχουν και ειναι λιγο δυσκολο να παω σε ζωντανα...

Ωραιοι γονεις....δλδ πατερας/μανα δεν μπορουν να συμβιωσουν με τα "βλασταρια τους;"

Επισης, γινεται να βαλω και τα 3 ψαρια μαζι; Και αναλογιες;πχ στα γκαπυ 1 αρσενικο προς 3,στα υπολοιπα;

Ξερετε σε τί τιμες κυμαίνονται περιπου τα Black Molly & τα swordtail?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψευτικα φυτα υπαρχουν και ειναι λιγο δυσκολο να παω σε ζωντανα...

Ωραιοι γονεις....δλδ πατερας/μανα δεν μπορουν να συμβιωσουν με τα "βλασταρια τους;"

Επισης, γινεται να βαλω και τα 3 ψαρια μαζι; Και αναλογιες;πχ στα γκαπυ 1 αρσενικο προς 3,στα υπολοιπα;

Ξερετε σε τί τιμες κυμαίνονται περιπου τα Black Molly & τα swordtail?

τα μολυ λογικα ειναι στα 3-4 ευρω το πολυ αν δεν κανω λαθος.δεν σε καταλαβαινω τι θελεις να πεις τι ψαρια θελεις να βαλεις .??η αναλογια ειναι 1 αρσενικο 3 θηλυκα.μπορεις να βαλεις μονο αρσενικα .στο ξαναλεω για να δεις μικρα ομως και να τα χαιρεσαι πρεπει να βαλεις αληθινα φυτα γιατι εισαι τοσο επιμονος στα ψευτικα φυτα ειμαι σιγουρος αν δεις ενα ενυδρειο με αληθινα θα αλλαξεις γνωμη.αν πιιστευεις οτι ξεφευγεις στο κοστος μπορεις να βαλεις αγκελια και σιγουρα θα σου δωσει καποιος ευκολα φυτακια οταν κλαδεψει θα βρεις ευκολα.υπομονη θελει το χομπυ.

παντα φιλικα.να σαι καλα οτι χρειαστεις ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!Εχω βαλει καποια ζωοτοκα και καποια αλλα!

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου φίλε μου!!!

Η γνώμη μου είναι ότι σε 60 λίτρα ενυδρείο μόνο ένα είδος από ζωοτόκα φτάνει πχ. γκάππυ,πλάτυ για τους ξιφοφόρους θα διαφωνήσω γιατί είναι και γίνονται αρκετά μεγάλοι για αυτά τα λίτρα... :bowdown:

Μήπως μπορείς να μας πεις τι ψάρια είναι τα ''άλλα'' που έβαλες μαζί με τα ζωοτόκα,και ποια ζωοτόκα έβαλες..? :bowdown:

Ααα και κάτι τελευταίο,είσαι σίγουρος πως το φίλτρο σου έστρωσε και έβαλες ψάρια???

Τι μετρήσεις έχεις???και με τι τεστ κάνεις εάν κάνεις μετρήσεις των παραμέτρων σου???

Υ.Γ. Θα συμφωνήσω για τα αληθινά φυτά με τον xatzideca :)

Link to comment
Share on other sites

1. Τωρα εχω βαλει guppy,black molly,platy,gurami red,παραδεισοψαρο,και ενα μικρο τιγρακι (δεν σκοπεύω να το κρατήσω οταν μεγαλώσει).

2. Γινετε να βαλω λιπασμα με τα ψαρια μεσα ή πεταξα τρελη κοτσάνα; Λογικά δεν θέλει στήσιμο από την αρχη το ενδυδριο;

3.sera tests nh3/nh4 0

ph 8 αλλα πρεπει να μειώθηκε (εβαλα sera ph minus και εδω και ~2 περιπου μερες ολα βαινουν μια χαρα)..

Ααα μια ερωτηση, πηρα κατι sera ταμπλετες βυθου για τα ψαρακια χρειαζεται να τις σπαω ή τις πετάω οπως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

1. Τωρα εχω βαλει guppy,black molly,platy,gurami red,παραδεισοψαρο,και ενα μικρο τιγρακι (δεν σκοπεύω να το κρατήσω οταν μεγαλώσει).

2. Γινετε να βαλω λιπασμα με τα ψαρια μεσα ή πεταξα τρελη κοτσάνα; Λογικά δεν θέλει στήσιμο από την αρχη το ενδυδριο;

3.sera tests nh3/nh4 0

ph 8 αλλα πρεπει να μειώθηκε (εβαλα sera ph minus και εδω και ~2 περιπου μερες ολα βαινουν μια χαρα)..

Ααα μια ερωτηση, πηρα κατι sera ταμπλετες βυθου για τα ψαρακια χρειαζεται να τις σπαω ή τις πετάω οπως ειναι;

1.χωρις παρεξηγηση αλλα εβαλες λιγο απο ολα .

2.αν εννοεις υποστρωμα για φυτα οχι. και χωρις αυτο ομως μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα.

3,το ph-minus δεν θα σου προσφερει κατι γιατι δεν κραταει σταθερα τις τιμες του ph.

4.τις ταμπλετες ειτε τις σπας ειτε τις ριχνεις οπως ειναι αναλογα με το ψαρι που θες να ταισεις. για τα ψαρια που αναφερεις δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

Φιλικα Ηλιας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

1. Τωρα εχω βαλει guppy,black molly,platy,gurami red,παραδεισοψαρο,και ενα μικρο τιγρακι (δεν σκοπεύω να το κρατήσω οταν μεγαλώσει).

2. Γινετε να βαλω λιπασμα με τα ψαρια μεσα ή πεταξα τρελη κοτσάνα; Λογικά δεν θέλει στήσιμο από την αρχη το ενδυδριο;

3.sera tests nh3/nh4 0

ph 8 αλλα πρεπει να μειώθηκε (εβαλα sera ph minus και εδω και ~2 περιπου μερες ολα βαινουν μια χαρα)..

Ααα μια ερωτηση, πηρα κατι sera ταμπλετες βυθου για τα ψαρακια χρειαζεται να τις σπαω ή τις πετάω οπως ειναι;

γεια σου παλι φιλε μου μπορεις να μας πεις λιγο ολες τις τιμες σου.

επαναλαμβανω και εφοσον θελεις κατι ευκολο και αναπαραγωγη να ασχοληθεις μονο με κατι καποιο ειδος απο τα ζωοτοκα.\

λιπασμα????αφου ειπες οτι δεν θελεις αληθινα φυτα κακως βεβαια.το λιπαασμα θα το ριξεις για τα ψευτικα φυτα?? :bowdown:

μηπως εννοεις υποστρομα ?αλλα και παλι για ποιο λογο?

ταμπλετες βυθου για τα ψαρακια σου δεν χρειαζεται.

το το πεχα γιατι να το κατεβασεις αφου ασχοληθεις με τα ζωοτοκα??δεν υπαρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου παλι φιλε μου μπορεις να μας πεις λιγο ολες τις τιμες σου.

επαναλαμβανω και εφοσον θελεις κατι ευκολο και αναπαραγωγη να ασχοληθεις μονο με κατι καποιο ειδος απο τα ζωοτοκα.\

λιπασμα????αφου ειπες οτι δεν θελεις αληθινα φυτα κακως βεβαια.το λιπαασμα θα το ριξεις για τα ψευτικα φυτα?? :bowdown:

μηπως εννοεις υποστρομα ?αλλα και παλι για ποιο λογο?

ταμπλετες βυθου για τα ψαρακια σου δεν χρειαζεται.

το το πεχα γιατι να το κατεβασεις αφου ασχοληθεις με τα ζωοτοκα??δεν υπαρχει λογος.

Με τη συζητηση εδω περα εμαθα οτι μπορω να βαλω ευκολα φυτα χωρις να θελουν υποστρωμα.Το μονο που χρειαζονται ειναι να μπουν στο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

1.χωρις παρεξηγηση αλλα εβαλες λιγο απο ολα .

2.αν εννοεις υποστρωμα για φυτα οχι. και χωρις αυτο ομως μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα.

3,το ph-minus δεν θα σου προσφερει κατι γιατι δεν κραταει σταθερα τις τιμες του ph.

4.τις ταμπλετες ειτε τις σπας ειτε τις ριχνεις οπως ειναι αναλογα με το ψαρι που θες να ταισεις. για τα ψαρια που αναφερεις δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

Φιλικα Ηλιας :bowdown:

1.Το ξερω αλλα ειναι ομορφα!

2.Ευχαριστω πολυ.Τo java moss μπορω να το βαλω χωρις υπσοτρωμα;χρειαζεται τπτ αλλο;

3.αληθεια ε; θα δω τι θα κανω.Θα παρω το βαλιτσακι της sera που εχει ολα τα test και ειναι σχετικα οικονομικο για να κανω μετρησεις.

4.thanx a lot

Link to comment
Share on other sites

η java moss μπορει να μπει και σε ξυλο η πετρα.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=403

Tο θεμα ειναι οτι δεν βρηκα java moss στο pet shop....:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με τη συζητηση εδω περα εμαθα οτι μπορω να βαλω ευκολα φυτα χωρις να θελουν υποστρωμα.Το μονο που χρειαζονται ειναι να μπουν στο χαλικι.

nai φυσικα και μπορεις ναι χρειαζεται να μπουν στο χαλικι θα στο δειξουν αυτα αν χρειαστουν κατι οπως λιπασμα το πολυ πολυ καποια στιγμη να χρειαστεις να ριξεις καμια παστιλια διπλα στην ριζα/μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις

NH3 ~1 -> prodac tests

NO3 ~0,6-0,7 -> sera tests

Καποια συμβουλη;

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου να εισαι καλα.αν δεν κανω λαθος ειναι ευκολο αλλα ψαξε καλητερα λιγο βαριεμαι να το ψαξω τωρα για να σου πω και δεν θυμαμαι. αυριο θα σου πω αν ειναι.

τι συμβουλη χρειαζεσαι για ποιο πραγμα ?πες μας λιγο ολες τις τιμες του ενυδρειου σου με τι τεστ μετρας?υγρα η στικς?και τελικα με τι ψαρια θα ασχοληθεις τι ψαρακια εχεις ηδη μεσα?

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε μου να εισαι καλα.αν δεν κανω λαθος ειναι ευκολο αλλα ψαξε καλητερα λιγο βαριεμαι να το ψαξω τωρα για να σου πω και δεν θυμαμαι. αυριο θα σου πω αν ειναι.

τι συμβουλη χρειαζεσαι για ποιο πραγμα ?πες μας λιγο ολες τις τιμες του ενυδρειου σου με τι τεστ μετρας?υγρα η στικς?και τελικα με τι ψαρια θα ασχοληθεις τι ψαρακια εχεις ηδη μεσα?

Αμμωνια κοντα στο 1 ->prodac

ΝΟ2 ~0,5->sera

Και μυριζει καπως το νερο....ζωοτοκα τελικα...

Link to comment
Share on other sites

me τι τεστ μετρας?καλυτερα να ειναι υγρα καποιας γνωσστης μαρκας ειναι πιο αξιοπιστα.αμωνια πρεπει να ειναι μηδεν το ιδιο και τα νιτρωδη νο2 =0.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...