Jump to content

Tι ψαρια;


alkis13

Recommended Posts

prodac δεν τα ξερω αυτα και δεν τα χρισιμοποιω ας απαντησει καποιος που τα γνωριζει.

η αμμωνια πρεπει να ειναι μηδεν το ιδιο και τα no2 .τι δηλ εχεις κοντα στο 5 αμμωνια αρα λογικα πολυ η μυρωδια σου ειναι πολυ ανησυχητικη αφου λες οτι μυριζει και σαν αμμωνια υπαρχει προβλημα.κανε καθε μερα μετρισεις παρακολουθα αμμωνια και no2 κανε καθε μερα σχεδον αλλαγες μικρες 20%-30% με αντιχλωριο και μετα απο καμια ωρα προσθετε βακτηρια.σταματα και το πολυ φαγητο μαλλον ταιζεις πολυ.1-2 μερες μην ταιζεις καθολου.και παρακολουθα προσεχτικα τις τιμες σου.αμμωνια και νιτρωδη.

περναει μαλλον μια μικρη κρισουλα το ενυδρειο σου αλλα μην ανησυχεις με σωστα βηματα θα πανε ολα καλα.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια 5 = θανατος για τα ψαρια.

ποτε εκανες τελευταια αλλαγη νερου?

δεν αλλαξαν οι μετρησεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη νερου......(οταν η μετρηση ειχε δειξει 5 πριν 10 ωρες ειχα κανει αλλαγη 50% του νερου).

Σημερα εκανα αλλαγη νερου ~40% εβαλα toxivec και μικροργανισμους.

Τα αποτελεσματα πολυ καλα θα ελεγα...

NO2 0

NH3 0,5

Επισης εχω σταματησει το ταισμα για 2 μερες....σημερα μετα απο τα "καλα αποτελεσματα" εβαλα λιγα bloodworms...

Έγινε επεξεργασία - alkis13
Link to comment
Share on other sites

αρα παει καλα οπως ειχα πει μια μικρη κρισουλα περασε το ενυδρειο σου οκ.συνεχισε να παρακολουθεις αμμωνια και νιτρωδη.και κανονικα οποτε χρειαστει αλλαγη.εκτος απο την εβδομαδιαια 30% μια χαρα ειναι.λογικα οπου να ναι θα σταθεροποιηθει.τι φιλτρο εχεις πσα λιτρρα και ποσο ψαρακια μεσα εχει τωρα ποσο και ρο τρεχει ?σε ρωταω γιατι εν θυμαμαι νομιζω οτι τα εχεις ξαναγραψει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαπα οι Μικροοργανισμοι-Βιορυθμιστες που θα εστρωναν το ενυδρειο σε 5 μερες???? :closedeyes:

Κανε μεγαλες αλλαγες, θα τα χασεις τα ψαρια.

Ειναι παρα πολλα και ασυμβατα για τα λιτρα σου.

Βιαστηκες οπως πολλοι απο μας στην αρχη τους.

Δωσε πισω τα μη ζωοτοκα τουλαχιστον.

Ταισμα καθε 2 μερες και 1 φυλλαρακι για το καθε ψαρι μεχρι να ηρεμησει το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχω το eheim 2010, 160 λιτρα ενυδρειο κ μεχρι 500 λιτρα την ωρα κυκλοφορια νερου.

Το gurami και το τιγρακι πηραν πόδι.

Τωρα εχω μονο ζωοτόκα και ενα παραδεισόψαρο.

Η αμμωνια σταθερα κατω του 0,5(τάισα για αυτο και ανεβηκε)

Όταν το ενυδρειο ειναι "καθαρο" η αμμωνια ειναι ~0.Τα νιτρικά επίσης.

Θα πάρω ένα ενυδρείο (γεννήστρα) 21 lt όπου τα ζωοτόκα εκεί θα κάνουν party.(τουλαχιστον τα μικρά).

Link to comment
Share on other sites

Εχει μονο φυτα(αληθινά,τα ψευτικα πηραν ποδι). 3 μεγαλα, και 5-6 μικρα κλαδεματα.Ααα και ενα ψευτικο βραχακι μικρο.

και 5kg χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Υλικα στο φιλτρο μεσα εννοω :closedeyes:

ουπς!(αρχαριος)

Εχω το σφουγγαρι της eheim 2010 μονο.Προτίνεις να βάλω τπτ ακόμα;χωράει;

Link to comment
Share on other sites

Ισως μια αναβαθμιση με καλο βιολογικο υλικο.

Κοψε το σφουγγαρι κι ασε μια φετα επανω κια μια φετα κατω ισα ισα για μηχανικο φιλτραρισμα να κραταει δλδ τα χοντρα σκουπιδια και αναμεσα γεμισε με eheim substart pro.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα πειραχτει η βιολογια του ενυδρειου;

Επισης ειδα οτι προτίνουν αναλογια eheim substart pro 90% και σφουγγαρι 10% ισχυει;

Επισης επειδη δεν ξερω απο υλικα, σε τι θα με ωφελήσει;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε σε ενα δυχτακι το substrat και ριχτο στο ενυδρειο καμια 10αρια μερες.

Μετα σταδιακα βγαζε λιγο σφουγγαρι, βαζε λιγο substrat.

Διαβασε εδω για υλικα φιλτρου γενικα. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/FilterMat.htm

Link to comment
Share on other sites

Εχει μονο φυτα(αληθινά,τα ψευτικα πηραν ποδι). 3 μεγαλα, και 5-6 μικρα κλαδεματα.Ααα και ενα ψευτικο βραχακι μικρο.

και 5kg χαλικι.

exeis 5 κιλα χαλικι ΜΟΝΟ μεσα στο ενυδρειο?????μηπως κανεις καποιο λαθος?μηπως ηθελες να πεις 5 ποντους βαθος?

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια δεν κανω λαθος 5kg ειναι...χρειαζεται να προσθεσω κι αλλο φανταζομαι..

το σφουγγαρι στη μεση εχει ενα κυλινδρο που ειναι κενος.Αν βαλω αλλο υλικο ειναι πολυ πιθανο να μην υπαρχει αλλος διαδρομος (αυτος που δημιουργει το σφουγγαρι).θα ειναι προβλημα;

επισης γιατι να μην βαλω μακαρονι το οποιο δεν χρειαζεται η αλλαγη;

Μπλε σφουγγαρι;ρχει διαφορα με το κοινο;

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδια δεν κανω λαθος 5kg ειναι...χρειαζεται να προσθεσω κι αλλο φανταζομαι..

το σφουγγαρι στη μεση εχει ενα κυλινδρο που ειναι κενος.Αν βαλω αλλο υλικο ειναι πολυ πιθανο να μην υπαρχει αλλος διαδρομος (αυτος που δημιουργει το σφουγγαρι).θα ειναι προβλημα;

επισης γιατι να μην βαλω μακαρονι το οποιο δεν χρειαζεται η αλλαγη;

Μπλε σφουγγαρι;ρχει διαφορα με το κοινο;

γεια σου και παλι φιλε συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις για το φιλτρο σου δεν ξερω ποιο ειναιι και πως ειναι και τι εννοεις με τα σφουγκαρια ισως επειδη δεν γνωριζω πολλα για τα εξωτερικα φιλτρα μαλλον εχεις εξωτερικο ας ααπαντησουν λοιπον οι πιο εμπειροι που θα καταλαβουν τι εννοεις.

οσο ΓΙΑ ΤΑ 5 κιλα ειναι παρα πολυ λιγα.χρειαζεσαι τουλαχιστον 4-5 ποντους βαθος απορω ποιος σου ειπε μονο 5 κιλα.ελπιζω να με καταλαβες.και τα φυτα σου αυτο χρειαζονται 5 ποντους ειναι μια χαρα.αν δεν κανω λαθος εχεις αληθινα φυτα πωςς τα φυτεψες και τι φυτα εβαλες???πρεπει να προσσθεσεις με προσοχη βεβαια για να υπαρξει μεγαλη θολουρα και ανακατοσουρα μεσα αφου το ξεπλυνεις πρωτα καλα πολυ καλα.η το βρασεις.αχ αντε παλι μπηκες σε ψιλοταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

5 κιλα το pet shop, εσωτερικο ειναι το φιλτρο.Για αυτο ρωταω γιατι ειναι παραξενο :closedeyes:

Οκ 5 ποντους θα το κανω!\

Αληθινα εχω, μια χαρα τα φυτεψα αν και με λιγο παραπανω χαλικι δεν θα ηταν ασχημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω τι ρωτας .μηπως θελεις να μαθεις ,ρωτας δηλ. την σειρα που θα μπουν τα υλικα??το σφουγκαρι εχει τρυπα στην μεση??δεν καταλαβαινω συγνωμη φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Η τρυπα στη μεση με προβληματιζει.

γεια σου αλκη φιλε μου μηπως μπορεις να μου πεις λιγα πραγματα για το φιλτρο σου ποιο ακριβως ειναι και τι ειχε μεσα καποια πραγματα γιατι το πηρε ενας φιλος μου και θελω να τον βοηθησω στειλε μου πμ.να τα πουμε.θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα για αυτο το φιλτρο αν ειναι ιδιο βεβαια.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα στην τρυπα στην μεση βαζεις βιολογικο υλικο.Εβαλα sisporax ( της sera).Ρωτησα και στο pet shop και με διαβεβαίωσαν και οντως δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...