Jump to content

καφε αλγη


zambo

Recommended Posts

τελικα η καφε αλγη θελει λιγοτερο φως η περισσοτερο?εχω διαβασει και τις 2 αποψεις στη σελιδα.εγω απο 12 ωρες τις κατεβασα σε 8

Link to comment
Share on other sites

τελικα η καφε αλγη θελει λιγοτερο φως η περισσοτερο?εχω διαβασει και τις 2 αποψεις στη σελιδα.εγω απο 12 ωρες τις κατεβασα σε 8

η καφε αλγη δημιοργειται και απο ελλειψη φωτισμιυ και αν ειναι καινουργιο το ενυδρειο..καλα εκανες κια κατεβασες 8 ωρες....μπορει να δημιοργηθει κιολας αμα το χτυπαει ο ηλιος...

Link to comment
Share on other sites

τελικα η καφε αλγη θελει λιγοτερο φως η περισσοτερο?εχω διαβασει και τις 2 αποψεις στη σελιδα.εγω απο 12 ωρες τις κατεβασα σε 8

Δεν παίζει τόσο ρόλο ο χρόνος όσο ο "όγκος" φωτισμού. Δηλαδή αν ο φωτισμός σου είναι λίγος για τα λίτρα σου είναι πιο εύκολο να βγάλεις καφέ άλγη. Το ίδιο ισχύει και σε ενυδρείο με δυνατό φωτισμό αλλά με σκιερά μέρη.

Προσωπικά έχω φωτοπερίοδο 12 ωρών με λάμπες Τ8 (όχι δυνατές) και έβγαλα καφέ άλγη μόνο στινς αρχές στο ένα ενυδρείο μου και δεν οφειλόταν το φως, αλλά τα οργανικά στοιχεία.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως το φως μπορεί να βοηθήσει και όχι να δημιουργήσει από μόνο του. Αν οι συνθήκες του νερού είναι καλές, δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...