Jump to content

Προβλημα με άλατα


Fitas

Recommended Posts

Καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα σοβαροτατο προβλημα που αντιμετωπιζω με το ενυδρειο μου.Καταρχήν πριν έξι μήνες αγόρασα ενα Hailea 60lit (μάλλον κινεζικο είναι)τους πρωτους 4 μηνες όλα πηγαιναν καλα εδώ και δυο μήνες όμως το ενυδρειο εχει γεμίσει αλατα παντου(τζαμια,καπακι,χαραμαδρες)είναι γενικα αίσχος,όταν ανοιγω το καπακι να ταισω τα ψαράκια τρεχει νερο πανω στο τζαμι(γινεται αλατα)ακομα και κλειστο το καπακι πάλι τρεχουν δακρυα νερου,το ακομα χειροτερο ειναι οτι ενω τον πρωτο καιρο τα αλατα εφευγαν εστω και με αζαχ τώρα δεν φευγουν με τιποτα,μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι εχω απογοητευτει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω το συγκεκριμενο ενυδρειο αλλα σε παρομοιο προβλημα εχω ακουσει να στεγανοποιουν με καποιο τροπο το καπακι. τα αλατα με τον καιρο πολλαπλασιαζονται κ δεν βγαινουν σχεδον με τιποτα. δοκιμασε κ ξυδι.

αλλα ανεβασε κ μια φωτο για να δουμε κ να βρουμε ενα τροπο να το αντιμετοπισεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω το συγκεκριμενο ενυδρειο αλλα σε παρομοιο προβλημα εχω ακουσει να στεγανοποιουν με καποιο τροπο το καπακι. τα αλατα με τον καιρο πολλαπλασιαζονται κ δεν βγαινουν σχεδον με τιποτα. δοκιμασε κ ξυδι.

αλλα ανεβασε κ μια φωτο για να δουμε κ να βρουμε ενα τροπο να το αντιμετοπισεις...

θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο αλλα το ξυδι το δοικιμασα και δεν εκανε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

το ξυδι το δοικιμασα και δεν εκανε τιποτα

Με Ultrex λούστικες???? :bowdown:

Δοκίμασε ξύδι και την πράσινη πλευρά από σφουγγαράκι πιάτων (καθαρό, που να μην έχει χρησιμοποιηθεί). Επίσης υπάρχουν στα Super Market και κάποια σφουγγαράκια συρμάτινα με πολύ μαλακό σύρμα. Δοκίμασε και αυτά. Με τα μαλακό όμως καθότι ανάλογα με την ποιότητα του τζαμιού, μπορεί να σου αφήσει γραμμούλες.

Τέλος υπάρχει και μία άλλη δοκιμασμένη λύση. Υπάρχουν ειδικές αλοιφές για τα μικροχτυπήματα των αυτοκινήτων. Με αυτές θα φύγουν σίγουρα τα άλατα, αλλά θέλει επίσης προσοχή, ακθότι κάποιες από αυτές είναι πολύ σκληρές και μπορούν να γδάρουν το τζάμι!

*edit* Εννοείται βέβαια πως σε καμία περίπτωση δεν τα χρησιμοποιούμε στο τζάμι εντός του ενυδρείου, αλλά μόνο για την εξωτερική πλευρά!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Panos1990 γραφω σε θεμα για αρχαριους δεν ειπα οτι ειμαι εμπειρος ζηταω λοιπον απο καποιον πως μπορω να λυσω το προβλημα με τα αλατα που γεμιζουν το τζαμι του ενυδρειου και τις χαραμαδρες γυρω απο το καπακι γιατι το να καθομαι με το σφουγγαρακι απο πανω και να το σκουπιζω καθε λιγο και λιγακι δεν το θεωρω λύση

Link to comment
Share on other sites

γιατι το να καθομαι με το σφουγγαρακι απο πανω και να το σκουπιζω καθε λιγο και λιγακι δεν το θεωρω λύση

Αν υπηρχε αλλη λυση εσυ λες οτι δεν θα την ελεγε καποιος ?!? :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας και καμία φωτογραφία να μας βοηθήσεις περισσότερο . :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα σοβαροτατο προβλημα που αντιμετωπιζω με το ενυδρειο μου.Καταρχήν πριν έξι μήνες αγόρασα ενα Hailea 60lit (μάλλον κινεζικο είναι)τους πρωτους 4 μηνες όλα πηγαιναν καλα εδώ και δυο μήνες όμως το ενυδρειο εχει γεμίσει αλατα παντου(τζαμια,καπακι,χαραμαδρες)είναι γενικα αίσχος,όταν ανοιγω το καπακι να ταισω τα ψαράκια τρεχει νερο πανω στο τζαμι(γινεται αλατα)ακομα και κλειστο το καπακι πάλι τρεχουν δακρυα νερου,το ακομα χειροτερο ειναι οτι ενω τον πρωτο καιρο τα αλατα εφευγαν εστω και με αζαχ τώρα δεν φευγουν με τιποτα,μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι εχω απογοητευτει :closedeyes:

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με ενα τσαινα ταουν που ειχα παρει.μετα που πηρα επωνυμο δεν ειχα αλλο προβλημα.μαλλον δεν εχουν καλες εξαερωσεις γιαυτο και μαζευουν τοσα αλατα. οχι πως τα επωνυμα δεν μαζευουν αλλα η ποσοτητα ειναι ανεχτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...