Jump to content

Επιλογη ψαριων


polidis

Recommended Posts

Καταρχην καλως σας βρηκα.

παλαιότερα ειχα ενυδρειο με χρυσοψαρα το παρατησα για λιγο καιρο το χομπυ λογο δουλειας και τωρα λεω

να κανω μια νεα αρχη.

Λοιπον ξεκινάω με ενα 60αρι το οποιο ειναι φυτεμενο με anubia ,Vallisneria(gigantea) ,Cabomba caroliniana, και egeria densa.

Στρωθηκε με 2 χρυσοψαρα οπου συνεχίζουν να ζουν μεσα μεχρι να δωθουν πισω στον ιδιοκτήτη τους.

Οι τιμες που μετραω ειναι:

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=25

GH=8-16

KH=3

PH=7

Οι μετρησεις αμμωνιας εγιναν με υγρα Σερα ενω τα υπολοιπα με Tetra 5σε 1.

Η ερωτηση μου ειναι αν με τουτα τα δεδομένα μπορω να βαλω 3-4 Guppy 3-4 Neon tetra και κανα 2-3 platy.

Ξερω οτι ο συνδυασμός ειναι λιγο παραξενος αλλα μου ειπαν ατομα που τα ειχαν μαζι και τα κράτησαν για πολυ

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι ο συνδυασμός ειναι λιγο παραξενος αλλα μου ειπαν ατομα που τα ειχαν μαζι και τα κράτησαν για πολυ

Το ότι τα κράτησαν για πολύ δεν σημαίνει πως έζησαν σωστά και πέθαναν από γεράματα! Και σαν χομπίστες φροντίζουμε για το καλύτερο :bowdown:

Οπότε, δική μου πρόταση είναι να ξεχάσεις τα Neon και να κινηθείς ΜΟΝΟ σε ένα είδος ζωοτόκων. Δηλαδή ή γκάπυ ή πλάτυ. Τα ζωοτόκα γεννάνε σαν κουνέλια και λόγο όγκου του ενυδρείου σου (60L) θα ήταν υπερβολ΄γη έως και λάθος να βάλεις και τα 2 είδη!

Θα σου πρότεινα να βάλεις 1-2 αρσενικά και 5-6 θηλυκά! Σε 2 μήνες θα έχεις από 30 και πάνω, εφόσον όλα πάνε καλά :)

*edit* Καλώς μας ήρθες :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι θα γινει τελικα θα βαλω για αρχη 1 θηλυκο με 3 αρσενικα guppy να δω πως θα παω με τις γεννες και επιτα βλεπουμε.

και 2-3 platy.

Αληθεια τα platy σε τι αναλογία αρσενικων-θηλυκων πανε?

Γεννανε ευκολα και αυτα?

Καλως σας βρήκα

Έγινε επεξεργασία - polidis
Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι θα γινει τελικα θα βαλω για αρχη 1 θηλυκο με 3 αρσενικα guppy να δω πως θα παω με τις γεννες και επιτα βλεπουμε.

Αν βάλεις ένα θηλυκό με 3 αρσενικά, το θηλυκό θα πηδήξει έξω από το ενυδρείο! ανάποδα είναι η αναλογία. Όλα τα ζωοτόκα έχουν την ίδια αναλογία!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ένα θηλυκό με 3 αρσενικά, το θηλυκό θα πηδήξει έξω από το ενυδρείο! ανάποδα είναι η αναλογία. Όλα τα ζωοτόκα έχουν την ίδια αναλογία!

Χαχαχαχα!!!!!

Ναι ναι sorry αναποδα τα ειπα.

Ετσι λεω να βαλω λιγα στην αρχη δηλαδη 4guppy και 4 platy σε αναλογια 1προς3.

τι λες καλα ειναι για αρχη?

Και αν δω οτι εχω πολλες γεννες θα στραφω για μεγαλύτερο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα!!!!!

Ναι ναι sorry αναποδα τα ειπα.

Ετσι λεω να βαλω λιγα στην αρχη δηλαδη 4guppy και 4 platy σε αναλογια 1προς3.

τι λες καλα ειναι για αρχη?

Και αν δω οτι εχω πολλες γεννες θα στραφω για μεγαλύτερο ενυδρειο

Θα έλεγα για αρχή να βάλεις μόνο ένα είδος... Όποιο σ'αρέσει περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα για αρχή να βάλεις μόνο ένα είδος... Όποιο σ'αρέσει περισσότερο!

Οκ γινετε και αυτο για κανα μηνα αλλα μετα θελω να βαλω και αλλα για να σπανε και λιγο την μονοτονια

να δειχνει και ποιο ομορφο με διαφορετικά ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Οκ γινετε και αυτο για κανα μηνα αλλα μετα θελω να βαλω και αλλα για να σπανε και λιγο την μονοτονια

να δειχνει και ποιο ομορφο με διαφορετικά ψαρακια

Θα γεμίσεις και δεν θα ξέρεις τί να τα κάνεις... Είναι λίγα τα λίτρα σου για να βάλεις 2 ειδών ζωοτόκα. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά πολύ σύντομα θα έχεις θέμα ιχθυοφόρτωσης!

Ξεκίνα με ένα είδος και μετά από 1-2 μήνες βλέπεις, κρίνεις και πράττεις.

Ένα ενυδρείο, αν φτιαχτεί σωστά και με μεράκι δεν μπορεί να είναι ποτέ μονότονο. Προσωπικά έχω 75L με ΕΝΑΝ μονομάχο, ένα μικρό Ancistrus με μπόλικα φυτάκια. Αν θεωρείς μονότονο πως και τα 2 ψαράκια παρακολουθούν κάθε μου κίνηση, τρώνε από το χέρι μου και γενικώς κάνουν πολλά και διάφορα εντυπωσιάκα πράγματα, τότε ΝΑΙ είναι μονότονα :bowdown:

Μη σκας... όπως είπα και πιο πάνω, δες, κρίνε και πράξε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...