Jump to content

Προβλημα!!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες!

Εχω ενα 20λιτρο φυτεμενο με guppy.Εχω μονο κερατοφυλλο μεσα και εχω προσθεσει και την diy πατεντα για co2(ειναι πυκνοφυτεμενο).Το προβλημα ειναι οτι σημερα εσκασαν απ το πουθενα κατι μικρα σαλιγκρακια(δεκαδες) και δε ξερω απο που.Ειχα ενα σαλιγκαρι μεσα αλλα το εβγαλα πριν 3 βδομαδες και το ενυδρειο λογω ενος προβληματος ξαναστηθηκε απ την αρχη και ξαναστρωθηκε.Ειναι προβλημα τοσα σαλιγκαρια μεσα και δε ξερω πως να τα βγαλω.Πειτε καμια ιδεα ωρε!

Και επισης βλεπω το κερατοφυλλο να μαδαει αλλα φενεται να ειναι σε αριστη κατασταση.απλα μαδαει και μαζευω κομματια στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

ησυχασε.τα σαλιγκαρια ειναι μερος του οικοσυστηματος και υπαρχουν σε ολα τα ενυδρεια...

αν πιστευεις οτι στο δικο σου εγιναν πολλα,υπαρχουν τροποι αντιμετωπισης τους..

1)να τα βγαλεις μηχανικα με παγιδα

2)να βαλεις ψαρια που τ τρωνε πχ κλοουν(οχι ομως για τα δικα σου λιγα λιτρα),και

3)σαλιγκαρια δολοφονους(anentome helena).

υπαρχει και ο 4ος τροπος ,ριχνοντας ζουμια που τα σκοτωνουν,αλλα δεν στο συνιστω για πολλους λογους...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε klaz ποια λυση προτινεις εσυ?Οταν λες παγιδα τι εννοεις?οι κλοουν μ αρεσουν αλλα το γνωριζω οτι δε κανει για τα λιτρα μου.Εκτος και αν εβαζα 2-3 η καλυτερα οχι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε klaz ποια λυση προτινεις εσυ?Οταν λες παγιδα τι εννοεις?οι κλοουν μ αρεσουν αλλα το γνωριζω οτι δε κανει για τα λιτρα μου.Εκτος και αν εβαζα 2-3 η καλυτερα οχι?

για σενα οι καλυτερες λυσεις ειναι η 1 και η 3 .
Link to comment
Share on other sites

Φιλε klaz ποια λυση προτινεις εσυ?Οταν λες παγιδα τι εννοεις?οι κλοουν μ αρεσουν αλλα το γνωριζω οτι δε κανει για τα λιτρα μου.Εκτος και αν εβαζα 2-3 η καλυτερα οχι?

Το ένα κλόουν γίνεται 30 cm μήκος και το ενυδρείο σου ούτε διαγώνιο δεν έχει σε τέτοια διάσταση. Υπάρχουν και άλλα μικρότερα μπότια που μπορείς να βάλεις και είναι σαλιγκαροφάγα. Ψάξτο λίγο ΕΔΩ. Σε καμία περίπτωση η επιλογή σου δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 5-6cm.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω stormtrooper!!!Για το κερατοφυλλο που μαδαει τι να κανω?παιζει να το προκαλουν τα σαλιγκαρια?οι μετρησεις ειναι ολες ενταξει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο δεν χρειαζεται CO2.

Link to comment
Share on other sites

βγαλτα με το χερι σου νομιζω δεν ειναι δυσκολο αλλα μαλλον ειναι γιατι ειναι πυκνοφυτεμενο οπως ειπες.ετσι ειναι οταν δεν κανεις απολυμανση φυτων.την πατανε πολλοι γιατι δεν γνωριζουν οτι τα φυτα μπορει να φερουν ξενους κατοικους (τα σαλιγκαρακια)

συμφωνω με τον κλαζ καιοσα βλεπεις βγαζε με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια!Το co2 απεγκατασταθηκε και σαλιγκαρια βγαζω οσα βλεπω και μπορω.Λεω να προχωρησω και στην αγορα ενος κλοουν ισα ισα να καθαρισει και μετα αν ειναι τον δινω.(Μηπως ειμαι κακος? :closedeyes: )

Link to comment
Share on other sites

clown με guppy και σε 20lt δεν γινεται να μπρει.Τα σαλλιγκαρια δωσε τα σε καποιον που μπορει να τα θελει.Βαζε τα σε ενα μπουκαλι πλαστικο με νερο του ενυδρειου προσωρινά.Ειναι αμαρτια να τα σκοτώνεις...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η λύση των dwarf puffers αλλά δεν είναι ψαράκια για αρχάριους και είναι και θηρευτές κοινώς μπορεί να έχεις πρόβλημα με τις όμορφες, κυματιστές, λαχταριστές ουρίτσες των γκάπι σου :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία να δούμε και τι σαλιγκάρια είναι .

Αν και εγω τα αφήνω ως συνήθως να υπάρχουν για να μου καθαρίζουν το ενυδρείο είτε απο περιττές τροφές είτε απο άλγες .

Ο πληθυσμός ελέγχεται απο μόνος του όσο έχουν τροφή αυξάνονται και οταν δεν εχουν τροφή μειώνονται .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...