Jump to content

Μεταφορα απο 55lt σε 125lt


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια... Αποφασιστηκε να μεταφερουμε τα ψαρακια σε μεγαλυτερο σπιτι.. Σκαλαρια, γλυφτες, γατοψαρα, μολλυ και ξιφοφορους (κοινοβιακο ενυδρειο). Εχουμε ηδη γεμισει το μισο ενυδρειο με νερο βρυσης βαζοντας αντιχλωριο και ζωντανα βακτηρια, 2 μοπανια, χαλικι, την αεραντλια και το θερμοστατη. Ειναι μισογεματο εδω και 8 ημερες (μετρησεις δεν εχουν γινει ακομα)... Σκεφτομαστε το υπολοιπο νερο να ειναι απο το 55lt ενυδρειο οπως και διακοσμητικα και φυτο (ανουμπια)... Παρολαυτα δε εχω προχωρησει στη μεταφορα για εχω ενδοιασμους... Μηπως ξεχναω κατι ??? Αααα το φιλτρο απλα θα μεταφερθει απο το ενα ενυδρειο στο αλλο (εσωτερικο) και θα μπει και ενα δευτερο για υποστηριξη μεχρι να παρουμε ενα καλο εξωτερικο.. Θα εκτιμουσα μια βοηθεια :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

1. Κάνε μετρήσεις στο νερό του νέου να δεις αν με τα έτοιμα βακτήρια που έριξες και το φίλτρο που έχεις γίνεται αποτελεσματικά ο κύκλος του αζώτου.

2. Αν ναι ρίξε το νερό από το παλιό σου ένυδρείο και βάλε και το παλιό σου φίλτρο και είσαι έτοιμη!

έχεις κάποια άλλη απορία; εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Αποφασιστηκε να μεταφερουμε τα ψαρακια σε μεγαλυτερο σπιτι.. Σκαλαρια, γλυφτες, γατοψαρα, μολλυ και ξιφοφορους (κοινοβιακο ενυδρειο). Εχουμε ηδη γεμισει το μισο ενυδρειο με νερο βρυσης βαζοντας αντιχλωριο και ζωντανα βακτηρια, 2 μοπανια, χαλικι, την αεραντλια και το θερμοστατη. Ειναι μισογεματο εδω και 8 ημερες (μετρησεις δεν εχουν γινει ακομα)... Σκεφτομαστε το υπολοιπο νερο να ειναι απο το 55lt ενυδρειο οπως και διακοσμητικα και φυτο (ανουμπια)... Παρολαυτα δε εχω προχωρησει στη μεταφορα για εχω ενδοιασμους... Μηπως ξεχναω κατι ??? Αααα το φιλτρο απλα θα μεταφερθει απο το ενα ενυδρειο στο αλλο (εσωτερικο) και θα μπει και ενα δευτερο για υποστηριξη μεχρι να παρουμε ενα καλο εξωτερικο.. Θα εκτιμουσα μια βοηθεια :closedeyes:

1. Αυτα τα ψαρια δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε συνθηκες νερου με τα υπολοιπα και πρεπει να βγουν οπωσδηποτε και γρηγορα.

2. Η ερωτηση μαλλον επρεπε να γινει πριν γινουν εστω και αυτες οι κινησεις για να δωθουν κατευθυνσεις για λιγοτερο κοπο.

3. Εφ'οσον μεταφερθουν και τοποθετηθουν τα φιλτρα στο νεο ενυδρειο σε χρονο λιγωτερο της μιας-μιαμισης ωρας, τοτε μπορουν να μπουν τα ψαρια αμμεσως, εαν μπει πρωτα νερο απο το παλιο σε ποσοστο 20-30%, τα ψαρια και κατοπιν προστεθει αργα το φρεκο με προσοχη ωστε να μην πεσει η θερμοκρασια περισσοτερο απο 3 βαθμους.

4. Το νερο που εχει μπει ηδη με ποιο τροπο θα εστρωνε; Υπαρχει φιλτρο; Αν καταλαβα καλα οχι, οποτε;

5. Το νερο δεν εχει βιολογια που ειναι ικανη να ζησει τα ψαρια. Με τον τροπο που περιγραφω πιο πανω ειναι σαν να κανεις αλλλαγη νερου σε ποσοστο 70-80% και ειναι ασφαλες για τα ψαρια αν γινει οπως το περιεγραψα.

6. Το ενυδρειο αυτο χαρακτηριζεται κοινωνικο οχι κοινοβιακο!!! :thumbup:

Βοηθησα η υπαρχουν κι΄αλλες ερωτησεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Βεβαια αυτα που θα γραψω δεν ειναι απάντηση στο θέμα αυτο, αλλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα με την ιδια ερωτηση βαζω και την δικη μου ερωτηση εδω.

Συγκεκριμένα θέλω και εγω να μεταφερω το παλαιο μου ενυδριο (120 λιτ) σε ενα νεο 180 λιτ.Το παλιο μου εναι στρωμενο (ειναι μερικων ετων που το ειχε ενας φιλος που δεν το ηθελε πια) με δυο silver dollars μεσα,αλλα εχει αρχισει να τρεχει νερα απο παντου !

Ετσι πηρα το νεο (VISION 180) που καθεται αδειο διπλα στο παλιο.Εχω ολα τα υλικα για να του βαλω μεσα,(χαλικι νεο,2 ριζες μοπανι,βραχακια υλικα φιλτρου βακτηριδια κτλ.Πριν ομως κανω οτιδηποτε θα ηθελα,παρακαλω,την συμβουλη σας για το πως μπορει να γινει η μεταφορα αμεσα και σωστα,απο το ενα στο αλλο μια και ειναι διπλα - διπλα και μετα να ξεφορτωθω το παλιο.Το νεο ειναι στη σωστη θεση τελικης τοποθετησης του.

Οι μετρησεις του νερου του παλιου ειναι μάλλον καλες ( ελπίζω) ,ΝΗ3-ΝΗ4 0,ΝΟ2 0 εχει λογω ψηλα το ΝΟ3 (25 +) αλλα αλλαξα 50% νερο χθες.Δεν εχει ζωντανα φυτα.

Σας ευχαριστω πολυ :closedeyes::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Βεβαια αυτα που θα γραψω δεν ειναι απάντηση στο θέμα αυτο, αλλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα με την ιδια ερωτηση βαζω και την δικη μου ερωτηση εδω.

Καλο θα ηταν να ανοιγες δικο σου θεμα.

Συγκεκριμένα θέλω και εγω να μεταφερω το παλαιο μου ενυδριο (120 λιτ) σε ενα νεο 180 λιτ.Το παλιο μου εναι στρωμενο (ειναι μερικων ετων που το ειχε ενας φιλος που δεν το ηθελε πια) με δυο silver dollars μεσα,αλλα εχει αρχισει να τρεχει νερα απο παντου !

Αυτα τα ψαρια θα μπουν στο ενυδρειο που θα στεισεις;

Ετσι πηρα το νεο (VISION 180) που καθεται αδειο διπλα στο παλιο.Εχω ολα τα υλικα για να του βαλω μεσα,(χαλικι νεο,2 ριζες μοπανι,βραχακια υλικα φιλτρου βακτηριδια κτλ.Πριν ομως κανω οτιδηποτε θα ηθελα,παρακαλω,την συμβουλη σας για το πως μπορει να γινει η μεταφορα αμεσα και σωστα,απο το ενα στο αλλο μια και ειναι διπλα - διπλα και μετα να ξεφορτωθω το παλιο.Το νεο ειναι στη σωστη θεση τελικης τοποθετησης του.

Οι μετρησεις του νερου του παλιου ειναι μάλλον καλες ( ελπίζω) ,ΝΗ3-ΝΗ4 0,ΝΟ2 0 εχει λογω ψηλα το ΝΟ3 (25 +) αλλα αλλαξα 50% νερο χθες.Δεν εχει ζωντανα φυτα.

Σας ευχαριστω πολυ :closedeyes::thumbup::hysterical:

Ανοιξε το δικο σου και θα δωθουν εκει οι απαντησεις για να μη χαλασουμε τη συνεχεια του εδω θεματος. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Ακομα δεν εχω κανει καμια μεταφορα γιατι οπως εγραψα εχω καποιους ενδοιασμους... Κοινωνικο ηθελα να γραψω.. κοινοβιακο βγηκε εκ παραδρομης :closedeyes: Σημερα θα κανω τις μετρησεις στο νεο ενυδρειο... Εχει ενα φιλτρο εσωτερικο και σκεφτομουν να βαλω και το 2ο που εχω στο 55αρι και ειναι στρωμενο ηδη... Επισης με τρομαξε αυτο με τις διφορετικες συνθηκες που θελουν μολλυ κ ξιφοφοροι. Θα μελετησω και θα επανελθω στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Ακομα δεν εχω κανει καμια μεταφορα γιατι οπως εγραψα εχω καποιους ενδοιασμους... Κοινωνικο ηθελα να γραψω.. κοινοβιακο βγηκε εκ παραδρομης :closedeyes: Σημερα θα κανω τις μετρησεις στο νεο ενυδρειο... Εχει ενα φιλτρο εσωτερικο και σκεφτομουν να βαλω και το 2ο που εχω στο 55αρι και ειναι στρωμενο ηδη... Επισης με τρομαξε αυτο με τις διφορετικες συνθηκες που θελουν μολλυ κ ξιφοφοροι. Θα μελετησω και θα επανελθω στο θεμα.

1. Αμαλια δεν εγραψες ομως τι ενδιασμους εχεις ωστε να απαντηθουν ολα τα ερωτηματα σου.

2. Σε αυτο φανταζομαι δεν εχεις πλεον απορια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι... ενδιασμους ειχα για το κατα ποσο με τα ολιγα που γνωριζω θα καταφερνα να μεταφερω τα ψαρακια χωρις να εχω απωλειες και να τα ταλαιπωρησω.. Αλλωστε γι αυτο το λογο πηραμε και μεγαλυτερο ενυδρειο, για να ζουν καλυτερα :closedeyes: Τελικα ακολουθησα το δρομο που μου υπεδειξες (σα να εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου) και νομιζω πηγαν ολα καλα... δειχνουν πολυ χαρουμενα ( ευχομαι να παραμεινουν ετσι). Βεβαια οι αποριες μου δεν τελειωνουν εδω αφου αυτο με τα ζωοτοκα με προβληματισε... Ισως χρειαστω και 3ο ενυδρειο τελικα :hysterical: Σ ευχαριστω fan των δισκων :hysterical: βοηθησες πολυ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι για τα ψαρακια σου και την επιτυχια της μεταφορας. Να εισαι σε επιφυλακη κανοντας μετρησεις συχνες (μερα-παρα μερα θα σου προτεινα). :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο το νέο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω παιδια! Το χαιρονται ιδιαιτερα το νεο σπιτι τους!Απο τα 55lt στα 125lt ειναι οντως διαφορα.. ολο βολτες κανουν! Εβαλα και ενα ξυλο μεγαλο και εχουν ξετρελαθει... ολο τα φτυνω μη τα ματιασω :closedeyes: Οι μετρησεις χτες το βραδυ που εκανα ηταν καλες. Τhanks again!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι... ερωτηση και παλι :thumbup: Τα ψαρακια ειναι μια χαρα στο νεο ενυδρειο τους χτες τα ταισα μετα απο 3 μερες και πεσανε με τα μουτρα αλλα... προεκυψε κατι :thumbup: 2 απο τα ψαρια που εχω (3 χρονια σχεδον) ειναι synodontis eupterus περιπου 12 εκατοστα εκαστος. Στο παλιο ενυδρειο συμβιωνανε μια χαρα παρολο που ηταν στεναχωρα.. Τωρα στα 125 λιτρα ο λιγο μεγαλυτερος κυνηγαει τον πιο ντροπαλο ολη την ωρα.. Χτες το βραδυ ειχαμε ομηρικες μαχες , τσιμπιματα, δαγκωματα κλπ Ο καιμενος ο γκριζουλης ( ο ντροπαλος) ειχε λαχανιασει και δεν ηξερα τι να κανω.. Δε θελω να δωσω κανεναν ουτε και να παρω αλλο ενυδρειο :thumbup: Να ελπιζω οτι η απλα η προσαρμογη η οχι??????

Link to comment
Share on other sites

Delta αυτο σημαινει οτι σε λιγο καιρο θα σταματησει το κυνηγι?... ευχομαι! Χτες του εβαλα και μια σπηλια ακομα και ευτυχως μπαινει μεσα ο μικροτερος και ηρεμει λιγακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για γραψε μας παλι ΟΛΑ τα ψαρια που ειναι μεσα στο ενυδρειου σου.-

Link to comment
Share on other sites

2 synodontis eupterus , 2 cory albino, 2 angel fish, 2 μολλυ, 2 ξιφοφοροι, 3 σαν φιδακια (δεν θυμαμαι πως λεγονται- ειναι σαν να μην υπαρχουν ολη μερα κρυμενα) και 1 μονομαχος που μας φορτωσανε και δεν μπορουμε να τον βαλουμε πουθενα αφου στο αλλο ενυδρειο (20λτ) ειναι αλλος ενας μονος του. Αυτα ειναι ολα τα ψαρια. Επειδη ξερω οτι στο 55λτ ηταν πολυ στριμωγμενα γι αυτο πηγαμε στα 125λτ. Any idea discus fan???

Link to comment
Share on other sites

τι σκληρότητες και ph έχεις; έχουν διαφορετικές απαιτήσεις κάποια από αυτά που έγραψες από τα υπόλοιπα.. αυτή είναι μια αιτία νευρικότητας στα ψάρια που τα κάνει και πιο επιθετικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μετρησεις αποψε... Ξερω οτι οι απαιτησεις των ζωοτοκων ειναι διαφορετικες απο τα υπολοιπα αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλη λυση ( σκεφτομαι να τα μεταφερω στο 55λτ).

Link to comment
Share on other sites

2 synodontis eupterus , 2 cory albino, 2 angel fish, 2 μολλυ, 2 ξιφοφοροι, 3 σαν φιδακια (δεν θυμαμαι πως λεγονται- ειναι σαν να μην υπαρχουν ολη μερα κρυμενα) και 1 μονομαχος που μας φορτωσανε και δεν μπορουμε να τον βαλουμε πουθενα αφου στο αλλο ενυδρειο (20λτ) ειναι αλλος ενας μονος του. Αυτα ειναι ολα τα ψαρια. Επειδη ξερω οτι στο 55λτ ηταν πολυ στριμωγμενα γι αυτο πηγαμε στα 125λτ. Any idea discus fan???

Νομιζω οτι σου εχω γραψει απο την αρχη οτι αυτα τα ψαρια θελουν αλλες συνθηκες, αρα δεν επρεπε να τα βαλεις μαζι. Επισης και τους συνοδοντες θεωρω (προσωπικη μου αποψη) οτι δεν θα επρεπε να τους εχεις εκει μεσα . Ψαξε ΟΛΑ τα προφιλ των ψαριων σου για να δεις τι δεν ταιριαζει , αφου διαλεξεις τι σου αρεσει περισσοτερο, καθως επισης τι σε βολευει απο πλευρας νερου, αναγκων και χαρακτηρα, για να κανεις εναν σωστο συνδιασμο χωρις μελλοντικα προβληματα.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...