Jump to content

Sera Blackwater Aquatan


Recommended Posts

καλησπερα!!!!μολις σημερα βρηκα σε ενα πετ εδω το παραπανω σκευασμα.....το αγορασα μιας και χρισημοποιηται σαν αντιχλωριο μαζι.....αλλα προσθετη και μια θολουρα στο νερο μιας και το φυσικο περιβαλλον τον πιρανχα ειναι σκοτεινο........εκανα και μια αλλαγη μαζι και το προσθεσα μαζι και μετα απο 2 ωρες το nitrivec...υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

...υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?

Την τσεπη σου :closedeyes:

Θελεις τονους απο αυτο για να κανει τη δουλεια της τυρφης ή των φυλλων catappa.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε απασχολεί επειδή έχεις πιράνχας αλλά ανεβάζει και το tds

Link to comment
Share on other sites

μπα ολα καλα..δεν υπαρχει προβλημα..ε δεν ειναι ακριβο.....εχει σκουρινη το νερο και εινα τελειο....πολυ καλο..σαν το φυσικο τους περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τα φυλλα catappa

εαν δε κανο λαθος ειναι καποια φυλλα τα οποια αμα βαλεισ στο ενυδρειο σου οπως και η τυρφη το νερο θα αρχιζει να σκουρενι.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!μολις σημερα βρηκα σε ενα πετ εδω το παραπανω σκευασμα.....το αγορασα μιας και χρισημοποιηται σαν αντιχλωριο μαζι.....αλλα προσθετη και μια θολουρα στο νερο μιας και το φυσικο περιβαλλον τον πιρανχα ειναι σκοτεινο........εκανα και μια αλλαγη μαζι και το προσθεσα μαζι και μετα απο 2 ωρες το nitrivec...υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?

απο οτι ξερω ειναι aguatan απλα καφετιζει το χρωμα του νερου.ειχα ρωτησει και εγω σε ενα πετσοπα και αυτο μου ειπε τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω ειναι aguatan απλα καφετιζει το χρωμα του νερου.ειχα ρωτησει και εγω σε ενα πετσοπα και αυτο μου ειπε τιποτα αλλο.

το aquatan (σκετο) http://www.sera.de/index.php?id=648&L=14 ειναι αντιχλωριο.

Ο γιωργος λεει μαλλον για αυτο sera blackwater aquatan http://www.sera.de/index.php?id=907&L=...&sword_list

Απο ουσιες ομως ..... τιποτα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το aquatan (σκετο) http://www.sera.de/index.php?id=648&L=14 ειναι αντιχλωριο.

Ο γιωργος λεει μαλλον για αυτο sera blackwater aquatan http://www.sera.de/index.php?id=907&L=...&sword_list

Απο ουσιες ομως ..... τιποτα

:hysterical: αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα αλλα σκουρενει το χρωμα. :closedeyes: και το λεω αυτο γιατι οταν πηγα μια φορα να παρω aguatan και ειχε τελειωσει ειδα αυτο και ελεγε στο μπουκαλι τα ιδια πραγματα με το απλο aguatan + το χρωμα.ετσι μου ειπε και ο πετσοπας. τωρα να μην σας παρω και στο λαιμο μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: αυτο που ειπα ειναι οτι ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα αλλα σκουρενει το χρωμα. :closedeyes: και το λεω αυτο γιατι οταν πηγα μια φορα να παρω aguatan και ειχε τελειωσει ειδα αυτο και ελεγε στο μπουκαλι τα ιδια πραγματα με το απλο aguatan + το χρωμα.ετσι μου ειπε και ο πετσοπας. τωρα να μην σας παρω και στο λαιμο μου :hysterical:

:hysterical::thumbup: ΟΚ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα παιδιά. Σαν αρχάριος πήρα ένα ενυδριο 55l και ξεκίνησα την διαδικασια του στρωσιματος. Στο water inn που πήγα για αντιχλωριο μου έδωσαν το blackwater aquatan χωρίς βέβαια να έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται. Έτσι μου μαυρισε το νερό και δεν το ήθελα να πω και την αλήθεια.

Μπορεί να μου κάποιος αν θα φύγει αυτό; Μόνο με αλλαγές νερού; Καπου είδα ότι μπορεί να φύγει και απο μονο του;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παιδιά τον κύκλο νιτροποίησης πρέπει να τον ξεκινήσω τώρα στο στρώσιμο; η με αμμωνία ή με τροφή;

Το φίλτρο και η λάμπα πρέπει να καίνε όλη μέρα από το στήσιμο μέχρι το στρώσιμο;

Έχω μπερδευτεί... :wacko:

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν σταματάει να δουλεύει ποτέ,24 ώρες το εικοσιτετράωρο,365 μέρες τον χρόνο.Το φώς με 8 ώρες είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο που σου εδωσαν εχει αναλυθει πιο πανω.η δουλεια του ειναι να σκουρενει το νερο οπως ειναι στο φυσικο περιβαλον καποιον ψαριων ειδικα γι αμαζονιο ριο νεγκρο.αμα τωρα θελεις να φυγει η σκουριλα μπορεις να βαλεις ανθρακα στο φιλτρο σου και θα το καθαρισει.στην αρχη του στρωσιματος βαζουμε παντα ανθρακα για να αποροφησει οτι βλαβερο εχει το νερο τον κραταμε 4-5 ημερες.δυστυχως τα φιλτρα πρεπει να δουλευουν 24ωρο 365 ημερες το χρονο.το νερο πρεπει να περναει απο το φιλτρα αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειο σουτ τουλαχιστο 4-5 φορες την ωρα απο αυτο για να εχεις σωστη φιλτρανση. τωρα για το στρωσιμο μπορεις να ριχνεις ελαχιστη τροφη για να αναπτυξεις αποικιες απο βακτηριδια.καλο ειναι ριχνεις βακτηρια σε υγρη μορφη.διαβασε στο φορουμ για τον κυκλο του αζωτου για να καταλαβεις ολον το κυκλο.στη διαρκεια του στρωσιματος δεν αλλαζουμε νερο.οι ωρες φωτισμου σου γυρω στις 10 ωρες την ημερα και εισαι οκ.

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με δέκα ώρες φωτισμό θα έχει έξαρση άλγεων,ειδικά σε άστρωτο ενυδρείο και χωρίς φυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...