Jump to content

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΜΜΩΝΙΑΣ


Recommended Posts

Εχω δύο μήνες ένα 60 λιτρα ενυδρείο. Από την αρχή είχα μέσα δύο moly και μετά δέκα μέρες έβαλα δυο ξιφοφορους. Από φυτά ανούμπιες και milrosorium pterpus. Τελικά το ένα moly αρρώστησε (όγκο στη κοιλιά) και παρά τη θεραπεία(omnipur) χάθηκε. Το περίεργο που συμβαίνει είναι το εξής. Μετράω την αμμωνία και πρασινίζει το δείγμα με τα τεστ της serra που βρήκα εδώ. Δείχνει οριακά αμμωνία σε συνδυασμό με το λιγο υψηλό ph που έχει το νερό εδώ. Αρχίζω αμέσως αλλαγές βακτήρια κλπ. Αυτό πρίν 10 ημέρες. Εχτές μετράω και έχω το ίδιο αποτέλεσμα, πρασινίζει το δείγμα. Δεν μετράω και το νερό της βρύσης σκέφτομαι. Παραδόξως το νερό της βρύσης πρασίνισε και αυτό το δείγμα. Τι γίνεται΄Πίνουμε νερό με αμμωνία; Ή το τεστ είναι αναξιόπιστο; Τελικά πότε στρώνει;

Link to comment
Share on other sites

είχες βάλλει από την αρχή βακτήρια;

το τεστ της serra είναι υγρό ή στικ; τα στικς δεν είναι πάντα αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνια εχω μετρησει και εγω κατα καιρους στο νερο της βρυσης. Γραψε μας με τι τεστ μετρας (ποια εταιρια, υγρα η στικς). Εχεις κανει καποια λαθη και πρεπει να τα διορθωσεις. Διαβασε λιγο αυτα που εχουν γραφτει για τους αρχαριους και αν εχεις αποριες ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Με υγρό τεστ της serra μετράω την αμμωνία. Εχει τρία φιαλλίδια από τα οποία ρίχνεις 6 σταγόνες σε δείγμα νερού 10 ml

Link to comment
Share on other sites

Με υγρό τεστ της serra μετράω την αμμωνία. Εχει τρία φιαλλίδια από τα οποία ρίχνεις 6 σταγόνες σε δείγμα νερού 10 ml

Τα θεωρω απο τα πιο αναξιοπιστα τεστ. Για μενα ΜΟΝΟ τα ΑΡΙ αξιζουν τα λεφτα τους. Ο κυκλος του αζωτου κλεινει οταν μηδενισουν Αμμωνια και ΝΟ2. Διαβασε και τα σχετικα για το θεμα στο φορουμ.-

Link to comment
Share on other sites

η θεραπεια σε πηγε πισω... συνηθως τα χημικα ειναι καταστροφικα και για τα χρησιμα βακτηρια.

ογκο στην κοιλια δεν εχω συναντησει, φουσκωμενη κοιλια απο ασφυξια ομως ναι ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...