Jump to content

σιλικονη


Recommended Posts

καλισπερα... θελω σιλικονη για να κολισω στο ενυδρειο το φελιζολ και τισ πετρες. Ειμαι κερκυρα οποτε ανεση και πικιλια δεν υπαρχει . να παω σε μαγαζι με χρωματα και να ζητησω σιλικονη αντιμουχλικη απλα? υπαρχει κατι αλο που πρεπει να προσεξω εκτος απο το να ειναι αντιμουχλικη?

Link to comment
Share on other sites

100% καθαρη σιλικονη!

Τιποτα αλλο...!!

Εκτως αν γραφει για ενυδρειακη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι σιλικονες που κανουν για ενειδριακη χρηση το γραφουν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βρω να γραφει για ενυδρεια που λετε ,επειδη οπως ειπα ειμαι κερκυρα τι χαρακτηριστικα να εχει η σιλικονη? αυτο ρωταω? να ειναι αντιμουχλικη η οχι? να ειναι ασπρη η μαυρη? να ειναι 100% η οχι? κατι αλο που δεν μου ερχετε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν γραφει για ενυδρειο παρ'την..

Δεν θες κατι αλλο.

Αλλιως παρε την 100%..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το αν ειναι αντιμουχλικη η οχι δεν μας πειραζει ? δεν εχει σημασια?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, η 100% καθαρή δεν είναι αντιμουχλική. Η αντιμουχλική ΔΕΝ κάνει. Οπότε αν δεν βρεις κάποια να λέει για ενυδρεία, βρες μία να λέει 100% καθαρή σιλικόνη. Σε καμμία από τις δύο αυτές ιδανικές περιπτώσεις δεν θυμάμαι να βρήκα κάποια να λέει και αντιμουχλική. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητησεις 100% καθαρη σιλικονη!

Η αντιμουχλικη εχει χημικα προσθετα που θα δηλητηριασουν το νερο :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Για δες αυτη: http://www.juwel-aquarium.de/en/sonstiges48.htm !Αν δεν κανω λαθος ομως ειναι μικρη (λιγη) και λιγο ακριβη!

Αληθεια αν ξερει κανεις ποσο κανει περιπου ας μας πει γιατι ενδιαφερομαι κι εγω!

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητησεις 100% καθαρη σιλικονη!

Η αντιμουχλικη εχει χημικα προσθετα που θα δηλητηριασουν το νερο :closedeyes:

Απο μαγαζι με μπογιες η απο pet shop?

Link to comment
Share on other sites

από τιμή νομίζω είναι γύρω στα 10 ευρώ, δεν είναι πιο ακριβή από κανονική σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

εψαξα σε ολην την Κερκυρα! σιλικονη που να γραφει απο εξω για ενυδρεια δεν βρικα. Η μονη μου βρικα η οποια λεει οτι ειναι καθαρη και ουετερη και την αγορασα ειναι η Sista SL 620

μπορει να γραφει απο εξω οτι ειναι και αντιμουχλικο , αλλα ο υπευθυνος εκει με διαβεβαιωσε οτι κανει 100% η συγκεκριμενη για ενυδρεια και δεν εχει καθολου τοξικες ουσιες!

Ερωτηση πρωτα θα κολισω το φελιζολ και μετα θα ριξω την αμμο μετα τις πετρες. Ποσες ωρες θελει για να στεγνωσει?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να γραφει απο εξω οτι ειναι και αντιμουχλικο , αλλα ο υπευθυνος εκει με διαβεβαιωσε οτι κανει 100% η συγκεκριμενη για ενυδρεια και δεν εχει καθολου τοξικες ουσιες!

ΠΡΟΣΕΧΕ γιατι τα μαγαζια δε γνωριζουν παντα :closedeyes:

Αν κατι παει στραβα :thumbup: αντε να ζητισεις ευθυνες απο τον υπευθυνο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που μου την εδωσε δεν ειναι τυχαιος, επισης και αλλοι απο το aquazone.gr διαβασα την ειχαν χρησιμοποιησει και ειπαν οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα.

Μαλιστα μου ειπε επειδη ξερει, οτι γραφει οτι ειναι ουδετερο αντιμουχλικο επειδη δεν εχει καθολου τοξικες ουσιες. και οχι επειδη βαζουν ουσιες για να ειναι αντιμουχλικη

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα μου εφερε ενας φιλος μια σιλικονη που γραφει απο εξω SOUDAL SILIRUB AQ AQUARIUMS , αλλα γραφει απο πισω οτι ειναι σιλικονη ιδικη για κολισεις στα τζαμια του ενυδρειου.δεν αναφερει αλες πληροφοριες ,αν ειναι καθαρη , μη τοξικη κλπ. Εγω θελω μονο νακολισω το φελιζολ , και τις πετρες . Λετε τελεικα να χρησιμοποιησω αυτη?

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα μου εφερε ενας φιλος μια σιλικονη που γραφει απο εξω SOUDAL SILIRUB AQ AQUARIUMS , αλλα γραφει απο πισω οτι ειναι σιλικονη ιδικη για κολισεις στα τζαμια του ενυδρειου.δεν αναφερει αλες πληροφοριες ,αν ειναι καθαρη , μη τοξικη κλπ. Εγω θελω μονο νακολισω το φελιζολ , και τις πετρες . Λετε τελεικα να χρησιμοποιησω αυτη?

Λογικα για να λεει οτι κανει για κολλησεις ενυδρειου θα πρεπει να κανει και για σενα αλλα ασε να σου πει καποιος που ισως την εχει δοκιμασει καλυτερα!Δεν εχω γνωση για το συγκεκριμενο θεμα αλλα με ενδιεφερε πολυ να μαθω γιατι ετοιμαζομαι να στησω κι εγω το καινουριο μου ενυδρειο!Αυτη που σου εγραψα πιο πανω δεν την βρηκες?

http://www.juwel-aquarium.de/en/sonstiges48.htm

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα μου εφερε ενας φιλος μια σιλικονη που γραφει απο εξω SOUDAL SILIRUB AQ AQUARIUMS , αλλα γραφει απο πισω οτι ειναι σιλικονη ιδικη για κολισεις στα τζαμια του ενυδρειου.δεν αναφερει αλες πληροφοριες ,αν ειναι καθαρη , μη τοξικη κλπ. Εγω θελω μονο νακολισω το φελιζολ , και τις πετρες . Λετε τελεικα να χρησιμοποιησω αυτη?

Από εμένα :closedeyes: η SOUDAL. Με αυτή κόλλησα το πρώτο μου DIY ενυδρείο 100L πριν 2-3 χρόνια και όλα ΟΚ. Όσο για στέγνωμα, άστην 3 24ωρα τουλάχιστον σε χώρο χωρίς υγρασία καλύτερα- και εβδομάδα αν έχεις υπομονή καλύτερα, θα ανταμειφθείς μακροχρόνια

Το φελιζόλ είναι για φόντο; Αν ναι, μόλις το κολλήσεις βάλε κάτι να το κρατά σφιχτά επάνω στο τζάμι, θα κολήσει καλύτερα (π.χ. ένα δυό κομμάτια φελιζόλ κόντρα στο απέναντι τζάμι)

Link to comment
Share on other sites

οχι το φελιζολ το εβαλα στο πατο του ενυδρειου για να προσταυει το τζαμι απο τις πετρες. και απο πανω του εριξα 20 κιλα αμμο. και να θελει να ξεκολησεις δεν γινεται με την καμια ετσι οπως ειναι... τωρα μερικες πετρες που θελω να κολισω μεταξυ τους για νατις βαλω στο ενυδρειο φανταζομαι οτι μπορουν να μπουν σχετικα αμεσως ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλισπερα... θελω σιλικονη για να κολισω στο ενυδρειο το φελιζολ και τισ πετρες. Ειμαι κερκυρα οποτε ανεση και πικιλια δεν υπαρχει . να παω σε μαγαζι με χρωματα και να ζητησω σιλικονη αντιμουχλικη απλα? υπαρχει κατι αλο που πρεπει να προσεξω εκτος απο το να ειναι αντιμουχλικη?

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...