Jump to content

αριθμός ψαριών σε ενυδρείο


Recommended Posts

Η ερωτηση σου οσο απλη και αν ακουγεται σιγουρα δεν εχει το ιδιο απλη απαντηση...

Ας ξεκινησουμε αλλιως, κανε μια λιστα με πια ψαρια θα ηθελες να εχεις και μετα βλεπουμε τις δυνατοτητες φιλοξενειας!

:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση σου οσο απλη και αν ακουγεται σιγουρα δεν εχει το ιδιο απλη απαντηση...

Ας ξεκινησουμε αλλιως, κανε μια λιστα με πια ψαρια θα ηθελες να εχεις και μετα βλεπουμε τις δυνατοτητες φιλοξενειας!

:closedeyes:

επισης συμβουλη μου και μια ματια στο forum ποτε δεν εβλαψε!!! :thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αρχικα γλυκια μου θα πρεπει να αποφασισεισ τι ψαρακια θα σου αρεσαν...

και σε τι κατηγορια θα ηθελεσ να ανηκουν...(αγρια?, ημιαγρια?, ηρεμα?)

εν συνεχεια θα πρεπει να φτιαξεισ το ενυδρειο αναλογα με τισ αναγκεσ των ψαριων σου και σαν τελικο σταδιο τοποθετεισ τα μικρα σου σε ενα πολυ καλο περιβαλλον...

εχεισ αποφασισει τι ειδοσ θα προτιμουσεσ???

Link to comment
Share on other sites

Και για να μαθαίνεις και από τα λάθη των άλλων ας μοιραστώ μαζί σου το δικό μου... Έλεγξε πρώτα συνθήκες του νερού της βρύσης σου. Αν δεν θές πολυέξοδες διαδικασίες που έχουν και τα ρίσκα τους...

Αρχικά είχα διαλέξει ψαράκια συμβατά μεταξύ τους αλλά πολυ μα πολύ μακριά το νερό που ήθελαν από το νερό της βρύσης μου(παλιά πόλη ρεθύμνου ρΗ 8 gH 26-28) έτσι εκτός από εμενα ταλαιπωρούσα και τα ταλαιπωρα τα ψαράκια...

Αττική βλέπω οτί είσαι θέλω να πιστεύω οτι θα έχεις αρκετές επιλογές...

Καλο διάβασμα καταρχήν(θα τα βρείς τα περισσοτερα αν όχι όλα εδώ γύρω) και καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Και για να μαθαίνεις και από τα λάθη των άλλων ας μοιραστώ μαζί σου το δικό μου... Έλεγξε πρώτα συνθήκες του νερού της βρύσης σου. Αν δεν θές πολυέξοδες διαδικασίες που έχουν και τα ρίσκα τους...

Αρχικά είχα διαλέξει ψαράκια συμβατά μεταξύ τους αλλά πολυ μα πολύ μακριά το νερό που ήθελαν από το νερό της βρύσης μου(παλιά πόλη ρεθύμνου ρΗ 8 gH 26-28) έτσι εκτός από εμενα ταλαιπωρούσα και τα ταλαιπωρα τα ψαράκια...

Αττική βλέπω οτί είσαι θέλω να πιστεύω οτι θα έχεις αρκετές επιλογές...

Καλο διάβασμα καταρχήν(θα τα βρείς τα περισσοτερα αν όχι όλα εδώ γύρω) και καλή συνέχεια...

Μπράβο σου subansoda! :closedeyes:

To πιο σημαντικό είναι πριν ξεκινήσουμε να βλέπουμε τι γίνεται με το νερό μας και κατά πόσο είμαστε διατεθειμένοι να το "φτιάχνουμε" ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου subansoda! :closedeyes:

To πιο σημαντικό είναι πριν ξεκινήσουμε να βλέπουμε τι γίνεται με το νερό μας και κατά πόσο είμαστε διατεθειμένοι να το "φτιάχνουμε" ή όχι!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι σε κανένα pet shop απ΄όσα μπήκα προκειμένου να αποφασίσω τι ψάρια θα αγοράσω, δεν μου ζητήθηκε να τους πω πρώτα τις παραμέτρους του νερού της βρύσης μου . Καθώς δε είμαι εντελώς αρχάρια θα προτιμούσα να μην χρειάζεται να φτιάχνω το νερό της βρύσης συνέχεια , τα ψαράκια μου να είναι ήρεμα και το τελικό τους μέγεθος να είναι κατάλληλο για το ενυδρείο των 60 λίτρων

Link to comment
Share on other sites

Βασικά από τη στιγμή που δεν προτίθεσαι να κάνεις ιδιαίτερες ''χημείες'' με το νερό σου βάλε νερό βρυσούλας κάνε τις απαραίτητες διαδικασίες που αναφέρουν αρκετά άρθρα εδώ περί στρωσίματος, κάνε υπομονή... υπομονή ...

υπομονή... και όταν οι μετρήσεις σου είναι οκ τότε θα ξέρεις και τι ψαράκια θα μπορέσεις να βάλεις...

Θεωρώ οτί σε αυτή τη φάση δε θα έπρεπε να σε απασχολεί τι ψαράκια θα φιλοξενήσεις αλλά οι βέλτιστες συνθήκες (και για σενα, με τη λιγότερη ''χημεία''αν θες) που μπορείς να δημιουργήσεις με το νεράκι της βρύσης σου τι ψαράκια μπορούν να φιλοξενήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα ειπε ο φιλος πιο πανω, αν δεν εχεις σκοπο να παρεις εξτρα εξοπλισμο για να φτιαχνεις το νερο για τα ψαρια που θα βαλεις, καλο ειναι ειναι να ξεκινησεις μετρωντας με τεστ (υγρα) το νερο της βρυσης σου.

Και βαση των αποτελεσματων θα διαλεξεις τα ψαρια.

Μπορουμε να κοιταξουμε και τη διακοσμηση που σου αρεσει να βλεπεις.

Γιατι δεν ζουν ολα τα ειδη στο ιδιο περιβαλλον.

Αλλα ζουν με φυτα, ξυλα και λιγες πετρες, αλλα μονο με πετρες, αλλα μονο με ξυλα.

Προς ποια κατευθυνση θα κοιταξουμε?

Σου αρεσουν τα φυτεμενα ή τα νταμαρια (αν και στα λιτρα αυτα νταμαρι δεν γινεται παρα μονο με οστρακα)

σημ : Το τελευταιο ενυδρειο ειναι του Giannis-malawi

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ,ανεξάρτητα από τις παραμέτρους του νερού

να κοιτάξεις για ψαράκια που το τελικό μέγεθός τους

να μην είναι μεγάλο.Ψάρια άνω των 8-10 πόντων,θα

έλεγα ότι δεν πάνε στο ενυδρείο σου και αυτό λόγο

του όγκου του.Παρόλα αυτά όμως,οι επιλογές που έχεις

είναι αρκετές.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν τα ψάρια που ζουν με φυτά , ξύλα , πέτρες. Σίγουρα με φυτά. Όσον αφορά το νερό της βρύσης μου μου είχαν πεί ότι είναι το κλασσικό νερό της Αθήνας. Τώρα τι να πώ. Διαφέρει απο γειτονιά σε γειτονιά;

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν τα ψάρια που ζουν με φυτά , ξύλα , πέτρες. Σίγουρα με φυτά. Όσον αφορά το νερό της βρύσης μου μου είχαν πεί ότι είναι το κλασσικό νερό της Αθήνας. Τώρα τι να πώ. Διαφέρει απο γειτονιά σε γειτονιά;

Nα, υπαρχει ενα θεμα με τις σωληνες......

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν τα ψάρια που ζουν με φυτά , ξύλα , πέτρες. Σίγουρα με φυτά. Όσον αφορά το νερό της βρύσης μου μου είχαν πεί ότι είναι το κλασσικό νερό της Αθήνας. Τώρα τι να πώ. Διαφέρει απο γειτονιά σε γειτονιά;

Ετσι οπως τα περιγραφεις και για βαθμο δυσκολιας και εξοπλισμου για νεους χομπυστες προτεινω guppies, σαλιγγαρακια applesnails (θα σου χαρισει ο stromtrooper καμια 1000αδα :thumbup: ) και αργοτερα μολις στρωσει πολυ καλα καμια γαριδουλα.
Link to comment
Share on other sites

Με φώναξε κανείς????

ΕΛΑ ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ!!! ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑΑΑΑΑ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...