Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ


Recommended Posts

Σήμερα έκανα τεστ με στικάκι βέβαια, δεν έχω υγρά τεστ για νιτρώδη ξεχωριστά, και ήταν υψηλές οι τιμές τους. Τώρα ακριβώς δεν ξέρω. Η αμμωνία με υγρό τεστ της sera έδειξε 0. Θα βοηθούσε μια αλλαγή νερού πιο σύντομα από τι πρέπει ή θα βλάψει?Επίσης θα ήθελα να μου πείτε για ποια στοιχεία θα πρέπει να έχω υγρά τεστ και αν πρέπει να αλλάζω άνθρακα και κάτι άσπρα στρογγυλά που μου πρόσθεσε η κοπέλα του pet shop στο φίλτρο σε κάθε αλλαγή?Sorry για τις πολλές ερωτήσεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τεστ με στικάκι βέβαια, δεν έχω υγρά τεστ για νιτρώδη ξεχωριστά, και ήταν υψηλές οι τιμές τους. Τώρα ακριβώς δεν ξέρω. Η αμμωνία με υγρό τεστ της sera έδειξε 0. Θα βοηθούσε μια αλλαγή νερού πιο σύντομα από τι πρέπει ή θα βλάψει?

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε για ποια στοιχεία θα πρέπει να έχω υγρά τεστ

ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

και αν πρέπει να αλλάζω άνθρακα

ΑΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΤΟΝ, ΖΗΜΙΑ ΚΑΝΕΙ

και κάτι άσπρα στρογγυλά που μου πρόσθεσε η κοπέλα του pet shop στο φίλτρο σε κάθε αλλαγή?

ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ ΕΝΟΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ SIPORAX MINI... ΟΧΙ.ΑΠΛΑ ΤΑ ΞΕΒΓΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις!!!!!!

Οι εμπειροτεροι θα σου ζητησουν να δωσεις στοιχεια για το ενυδρειο σου. Λιτρα, ποτε το εστησες και αν ειναι καινουριο πως(διαδικασια), τι ψαρια εχεις, ποτε κανεις αλλαγες, θερμοκρασια, τι φιλτρο εχεις, αν εχεις φυτα, για ποιο λογο εχεις ανθρακα μεσα στο φιλτρο σου και ακριβη στοιχεια για το τι ειναι τα ασπρα στρογγυλα (μαρκα- τυπος). Απλα το κανω γι'αυτους να διευκολυνω αυτους κι εσενα !! Γραψε οτι σου λεω και καλυτερα αναμενε απαντηση απο αυτους. Οτι σου λεω το λεω για να παρεις μια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Οι εμπειροτεροι θα σου ζητησουν να δωσεις στοιχεια για το ενυδρειο σου. Λιτρα, ποτε το εστησες και αν ειναι καινουριο πως(διαδικασια), τι ψαρια εχεις, ποτε κανεις αλλαγες, θερμοκρασια, τι φιλτρο εχεις, αν εχεις φυτα, για ποιο λογο εχεις ανθρακα μεσα στο φιλτρο σου και ακριβη στοιχεια για το τι ειναι τα ασπρα στρογγυλα (μαρκα- τυπος). Απλα το κανω γι'αυτους να διευκολυνω αυτους κι εσενα !! Γραψε οτι σου λεω και καλυτερα αναμενε απαντηση απο αυτους. Οτι σου λεω το λεω για να παρεις μια ιδεα.

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι 30 λίτρα, έχει φίλτρο εσωτερικό Hailea HL-BT 200, το είχε μέσα το ενυδρείο και έχει θερμοστάτη JBL Temp s25 και θερμοκρασία 26,5C. Το ενυδρείο στήθηκε 11/2 και στρώθηκε με nitrivec. Μέσα έχω 3 guppies (1 αρσενικό, 2 θηλυκά) και 2 platys που τοποθετήθηκαν σταδιακά μετα από 12 μέρες λειτουργιας του ενυδρείου.Έχει χαλίκι 2κιλά, 4 πλαστικά φυτά και μια καρύδα-κρυψώνα.Άνθρακα είχε ήδη το φίλτρο από την αρχή και η κοπέλα εκεί μου είπε ότι είναι για τη διαύγεια του νερού και να τον αλλάζω 1 φορά το τετράμηνο. Όσο για τα άσπρα στο φίλτρο είναι JBL micromec mini bio filter pellets for cristal profi για 60 έως 200 λίτρα. Αλλαγή νερού μου είπαν 1/3 νερού κάθε 15 μέρες με σκούπα βυθού. Ελπίζω να είμαι κατατοπιστική.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εβαλες πολλα ψαρακια αποτομα σε ενα ενυδρειο που δεν προλαβε να στρωσει. Βαζουμε παντα λιγα-λιγα τα ψαρακια μας. Σκεψου οτι πρεπει να καλλιεργησουμε πρωτα τα βακτηρια που "τρωνε" τις ακαθαρσιες των ψαριων. Αυτο γινεται με το νιτριβεκ που εβαλες και παραλληλα με τη προσθηκη ψαριων στο ενυδρειο ωστε να παραγουν ακαθαρσιες-τροφη για τα βακτηρια αυτα, τα οποια κατοικουν στα μικρα ασπρα που λες. Ο πλυθυσμος ομως των βακτηριων αυτων εξαρταται απο το τυπο των ασπρων, το μεγεθος της δεξαμενης που τα φιλοξενει (φιλτρο), τη ροη του φιλτρου, τη θερμοκρασια του ενυδρειου και τελος των πλυθησμο των ψαριων (οσο περισσοτερα ψαρια τοσο περισσοτερες ακαθαρσιες αρα περισσοτερα βακτηρια). Αυτο ομως δεν γινεται αμεσως και ετσι βαζουμε ερχικα ενα ψαρακι, μετα απο μερικες εβδομαδες δυο, κ.ο.κ.. Παντως καπου ειναι λογικο να "τσιμπησει" λιγο νιτρικα. Βάλτο στο μυαλο σου... τα βακτηρια θα πολλαπλασιαστουν μονο οταν υπαρχει τροφη (πχ. νιτρικα). Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο. Κανε τις αλλαγες τακτικοτερες αλλα προσοχη. Το νερο που βαζεις να ειναι οσο το δυνατο στη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου σου, να εχεις βαλει αντιχλωριο και να ειναι για καποιες ωρες στο κουβα. Επισης να προσθετεις νιτριβεκ σε καθε αλλαγη. Και φυσικα οχι αλλα ψαρια. Αν εχεις καποιον να φιλοξενησει μερικα ωστε να ελαφρυνεις το ενυδρειο σου προς το παρον καλο ειναι. Τελος βοηθανε και τα φυτα να ξερεις.

Δες και αυτα, θα σε βοηθησουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

Για το αν ταιριαζουν τα ψαρακια μεταξυ τους ή αν κανουν στα λιτρα σου, ας μιλησουν αυτοι που ξερουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ βάζουμε ψαράκια για να παράγουν αμμωνία για το στρώσιμο...

ρίχνουμε είτε αμμωνία απο φαρμακείο ή τροφή που θα σαπίζει και θα παράγει αμμωνία...

τα ψαράκια τα ταλαιπωρείς έτσι...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ βάζουμε ψαράκια για να παράγουν αμμωνία για το στρώσιμο...

ρίχνουμε είτε αμμωνία απο φαρμακείο ή τροφή που θα σαπίζει και θα παράγει αμμωνία...

τα ψαράκια τα ταλαιπωρείς έτσι...

ΕΕΕΕτσι!!! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα τεστ με στικάκι βέβαια, δεν έχω υγρά τεστ για νιτρώδη ξεχωριστά, και ήταν υψηλές οι τιμές τους. Τώρα ακριβώς δεν ξέρω. Η αμμωνία με υγρό τεστ της sera έδειξε 0. Θα βοηθούσε μια αλλαγή νερού πιο σύντομα από τι πρέπει ή θα βλάψει?Επίσης θα ήθελα να μου πείτε για ποια στοιχεία θα πρέπει να έχω υγρά τεστ και αν πρέπει να αλλάζω άνθρακα και κάτι άσπρα στρογγυλά που μου πρόσθεσε η κοπέλα του pet shop στο φίλτρο σε κάθε αλλαγή?Sorry για τις πολλές ερωτήσεις!!!!!!

- Πρεπει να εχεις τουλαχιστον τεστ (προτεινω υγρα APi δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=24892&hl= )

για Αμμωνια ΝΗ3

Νιτρωδη αλατα ΝΟ2

Νιτρικα οξεα ΝΟ3

Οξυτητας pH

Γενικης σκληροτητας gH

Ανθρακικης σκληροτητας kH

δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

- Οι αλλαγες γινονται συνηθως σε εβδομαδιαια βαση και σε ποσοστο τετοιο που να ερχονται οι τιμες σε ασφαλη επιπεδα.

Απο εκει και μετα οποτε δεις συμπτωματα κακων τιμων και μετρησεις κατι περα απο τα ασφαλη ορια κανεις αλλαγες και εκτος ρουτινας.

- Στα τεστ της sera εχουν αναφερθει πολλα λαθος αποτελεσματα απο χομπυστες και εξακριβωμενα οτι πολλοι απο τους δοκιμαστικους σωληνες της δεν εχουν σωστη διαγραμμιση με αποτελεσμα να μην βαζεις τα σωστα ml που απαιτουνται για το τεστ.

- Τα υλικα δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις (εκτος κι αν καταστραφουν- τριφτουν -λιωσουν) γιατι μαζι με αυτα θα χασεις και τα βακτηρια που κατοικουν πανω τους (τη βιολογια δλδ).

Αν χρειαστει να γινει αυτο, θα πρεπει να το κανεις σταδιακα αλλαζωντας λιγο λιγο υλικο.

- Τον ανθρακα αν δεν τον αλλαξεις θα γινει ενα απλο μηχανικο (και λιγο βιολογικο) υλικο φιλτραρισματος.

Παντως δεν ειναι απαραιτητος για να εχεις κρυσταλλινο νερο.

Και με σωστη λειτουργεια του ενυδρειου θα εχεις κρυσταλλινο νερο.

Σιγουρα δεν πρεπει να υπαρχει ανθρακας οταν εχεις φυτα γιατι κραταει τα λιπασματα-τροφη των φυτων και επισης οταν κανεις θεραπεια με καποιο φαρμακο.

Ανθρακας θα βαλεις μονο οταν τελειωσει η θεραπεια για να μαζεψεις τα υπολειματα του φαρμακου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριτώ πολύ για τη βοήθεια. Θα κάνω μια αλλαγή νερού το 1/3 και θα ξαναμετρήσω. Τα τεστ της API που μπορώ να τα βρω, κάπου κεντρικά? γιατί ρώτησα κάπου και δεν τα είχαν. Επίσης ήθελα να πω ότι προτού βάλω τα ψάρια, έκανα μετρήσει και ήταν 0 αμμωνία και νιτρικά και επιπλέον έβαζα αραιά τα ψάρια και όχι όλα μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο και ρωτα στα μαγαζια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=80

Προσεξε μην παρεις ληγμενα, και να ειναι οσο το δυνατον πιο φρεσκα για δεν "τελειωνουν" ποτε. :closedeyes:

Θα τα εχεις χρονια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο και ρωτα στα μαγαζια

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=80

Προσεξε μην παρεις ληγμενα, και να ειναι οσο το δυνατον πιο φρεσκα για δεν "τελειωνουν" ποτε. :closedeyes:

Θα τα εχεις χρονια. :thumbup:

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...