Jump to content

ποτε να κανω αλλαγη νερου σε καινουργιο ενυδρειο;


Recommended Posts

Καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω ποτε θα πρεπει να αρχισω τις αλλαγες νερου σε νερο που στρωνει ακομη. Σημερα ειναι η 15 ημερα που στρωνω το νερο (προσθετω καθημερινα nitrivec sera, εχω βαλει απο την 7 ημερα 6 zebra danio, πολλα φυτα και δυο κορμους) και στην 12 ημερα εκανα την πρωτη αλλαγη. Ηταν καλο που αλλαξα το νερο η θα πρεπει να τελειωσει το στρωσιμο και μετα να κανω αλλαγες; Βοηθανε οι αλλαγες στο στρωσημο; Τα φυτα παντως φαινονται μια χαρα, εχω προσθεσει και florepride. Ενα ψαρακι μου μετα την αλλαγη νερου συμπεριφερετε παραξενα, καθετε συνεχεια κατω σε μια γωνια και οταν το πλησιασει αλλο ψαρακι το κυνηγαει για να το διωξει, μηπως γνωριζεται γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω ποτε θα πρεπει να αρχισω τις αλλαγες νερου σε νερο που στρωνει ακομη. Σημερα ειναι η 15 ημερα που στρωνω το νερο (προσθετω καθημερινα nitrivec sera, εχω βαλει απο την 7 ημερα 6 zebra danio, πολλα φυτα και δυο κορμους) και στην 12 ημερα εκανα την πρωτη αλλαγη. Ηταν καλο που αλλαξα το νερο η θα πρεπει να τελειωσει το στρωσιμο και μετα να κανω αλλαγες; Βοηθανε οι αλλαγες στο στρωσημο; Τα φυτα παντως φαινονται μια χαρα, εχω προσθεσει και florepride. Ενα ψαρακι μου μετα την αλλαγη νερου συμπεριφερετε παραξενα, καθετε συνεχεια κατω σε μια γωνια και οταν το πλησιασει αλλο ψαρακι το κυνηγαει για να το διωξει, μηπως γνωριζεται γιατι;

14981[/snapback]

Καλημέρα Λένα.

Οι αλλαγές πάντα βοηθάνε την χημεία του ενυδρείου μας.

Τώρα για την επιθετικότητα που έχει το ψαράκι θα πρέπει να μας πείς τί είδος είναι και άν μπορείς να βάλεις καμιά φωτό για καλύτερα..... :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δημητρη και ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Τ ο ψαρακι μου εναι zebra danio(brachydanio rerio), μονο αυτα εχω και 4 σαλιγκαρια zebra. Περιμενω να στρωσει και μετα να συνεχισω με αλλα ψαρια. Οι αλλαγες νερου δεν θα καθυστερησουνε το στρωσιμό; Τι γνωμη εχεις για το απιονισμενο νερο; Ειναι παρομοιο με το νερο τις α/ο; Αν το χρησιμοποιησω στις αλλαγες νερου θα βοηθησει να κατεβει το KH και στη συνεχεια το PH; (KH 10-15, PH 8). Ποσο περιπου δειαρκη το στρωσιμο του νερου; Μετα απο ποσες μερες περιπου να προσθεσω και αλλα ψαρια; Θελω να βαλω neon και γατοψαρα.

Έγινε επεξεργασία - ΛΕΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λένα,

Διάλεξες έναν από τους τρόπους που αποφεύγουμε οι χομπίστες για το στρώσιμο του ενυδρείου. Το στρώσιμο με ψάρια μέσα, ταλαιπωρεί τα ψάρια και μπορεί να έχεις ακόμη και θάνατους.

Τώρα, πρώτα απ' όλα θα πάρεις τεστ αμμωνίας ΝΗ3/4, ΝΟ2 και ΝΟ3. Μέτρα και πες μας τις μετρήσεις σου. Όταν έχεις ψάρια στο ενυδρείο επιβάλλεται να κάνεις αλλαγές νερού. Προτείνω να κάνεις κάθε 4 μέρες 20% αλλαγή. Μέτρα αμμωνία και ΝΟ2 μέρα παρά μέρα και μόλις τα δεις ανεβασμένα κάνε άμεση αλλαγή νερού. Το ενυδρείο θα αργήσει λιγάκι να στρώσει. Μόλις μετρήσεις μηδενικά ΝΗ4 και ΝΟ2 επί 4-5 μέρες συνεχώς και έχεις ΝΟ3 ανεβασμένο το ενυδρείο σου είναι στρωμένο, κατόπιν βάζεις τα ψάρια που έχεις επιλέξει λιγα-λίγα κάθε βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω πλεον Θωδορη με την αποψη σου για τα ψαρακια αλλα αυτη ηταν η συμβουλη του μαγιαζιου απο το οποιο αγορασα το ενυδρειο. Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην εχω απολιες γιατι θα στεναχωριθω. Οι μετρισεις που μολις εκανα με τα στικ τις tetra που εχω δειχνουν: NO3 10, NO2 1, GH 6-10, KH 10-15, PH 8-8.4 αλλαγη νερου εκανα την τεταρτη περιπου 20%. Ποτε να ξανακανω για πεσουνε λιγο οι τιμες τον μετρησεων γιατι μαλλον ολα ανεβασμενα ειναι. Ποια ειναι γνωμη σου για το απιονισμενο νερο; Θα βοηθουσε στην περιπτωση μου;

ευχαριστω εκ των προτερον για τι βοηθεια σας, χαιρομε που βρισκομε στην παρεα σας και που μπορειτε να συμβουλευσετε μεσα απο την εμπειρια σας

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 3-4 μέρες θα κάνεις αλλαγή (20-30%) εφόσον έχεις ψάρια μέσα. Οπότε αύριο! :rockon:

Το απιονισμένο νερό τι το θέλεις; Δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι αυτή τη στιγμή. Αν βάλεις ψάρια που χρειαζονται πιο μαλακό νερό, υπάρχουν λύσεις, αλλά αφού στρώσει.

Η καλύτερη λύση για να μην τα παιδεύεις και παιδεύεσαι και εσύ είναι να τα πας στο μαγαζί να στα κρατήσει και να τα πάρεις σε κανένα 20ημερο πάλι συνεχίζοντας το στρώσιμο με αμμωνία και nitrivec. Διαφορετικά κάνε αυτό που λεει ο Thdam παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις το σημαντικότερο τεστ, της αμμωνίας. Επίσης τα stick δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια στα τεστ. Το ενυδρείο σου είναι στη μέση του στρωσίματος. Για να έχεις ΝΟ2 1, μάλλον θα έχεις και αμμωνία, οπότε άμεση αλλαγή νερού. Το ότι έχεις μετρήσιμα νιτρικά ΝΟ3 σημαίνει πως πάει καλά ο κύκλος του αζώτου.

Μόλις μετρήσεις αμμωνία και ΝΟ2, 0 το ενυδρείο σου θα έχει στρώσει.

Αν δεν μπορέσεις να δώσεις τα ψαράκια σου για φύλαξη, καθημερινές μετρήσεις στα 3 τεστ που σου είπα και μόλις τα δεις ανεβασμένα, αμέσως αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σημερα το απογευμα εκανα τη δευτερη αλλαγη νερου και μετα απο λιγο εκανα και μετρησεις, KH 10, PH 8, NH3-NH4 0.25, GH 10, NO2 1, NO3 10, πως σας φαινοντε οι μετρησεις, συνεχιζετε καλα το στρωσιμο; Προσθεσα τυρφη στο φιλτρο για να κατεβασω λιγο το ph. Οταν κατεβει το ph να βγαλω την τυρφη απο το φιλτρο η ειναι καλο να υπαρχει και λιγη μεσα στο φιλτρο για να ρυθμιζει το ph, και κατι αλλο τελικα το ψαρι που ελεγα οτι συμπεριφερετε παραξενα και εχθρικα προς τα αλλα ψαρια (μεσα εχω μονο 6 zebra danio) τελικα πρεπει να γεννησε γιατι σημερα που αλλαξα το νερο και καθαριζα το ενυδρειο παρατηρησα κατι μικροσκοπικα ψαρακια να ειναι κριμενα κατο απο το χαλικι και αλλα να ειναι επανω σε καποια φυτα. Υπαρχει περιπτωσει τα μεγαλα να φανε τα μωρα τους; Τα βλεπω συνεχεια να κολυμπανε κατω και να ψαχνουνε, εγω τι μπορω να κανω για να τα προστατεψω; Χαρηκα πολυ μολις τα ειδα και θελω να τα δω να μεγαλωνουνε! Θα πρεπει να αρχισω να τα ταίζω κατι, απο ποτε και τι τροφη;

Link to comment
Share on other sites

λενα καλησπερα

απο τις μετρησεις σου καταλαβαινουμε οτι

το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει ακομα....μακαρι

να πανε ολα καλα και να μην εχεις απωλειες...

οσον αναφορα τα αυγα...συνηθως τα ψαρακια

ζευγαρωνουν κατω απο καταλληλες συνθηκες νερου

και διαβιωσης..τωρα μπορει εσυ να εισαι η εξαιρεση του

κανονα(μια φωτο θα βοηθουσε)...η προσωπικη μου

γνωμη ειναι οτι προκειται για αυγα σαλιγκαριων

τα οποια μεταφερθηκαν μετα την εισαγωγη καποιου

φυτου στο ενυδρειο σου..στο λεω γιατι τυχαινει πολλες φορες..

και μου εχει τυχει και εμενα...

για τα υπολοιπα και πριν κανεις οτιδηποτε

καλο θα ηταν να ακουσουμε 1-2 γνωμες ακομα :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...