Jump to content

Απορίες για το στρώσιμο...


Recommended Posts

Γειά σας,

Εχω ξεκινήσει ένα μικρό ενυδρειακι ~50 lit και είμαι στη διαδικασία στρωσίματος.

Επέλεξα κατόπιν διαβασματος στο forum του aquazone τον τρόπο με την αμμωνία. Έχω μερικές απορίες γύρω απο τον τροπο που περιγράφεται στο άθρο για το στρώσιμο.

1. Είμαι στην τρίτη μέρα με τα επίπεδα αμμωνίας σταθερά στα 5 ppm και πάνω! Πότε να περιμένω αύξηση στα ΝΟ2? Μεχρι τώρα είναι 0.

2. Όταν αρχίσουν να αυξάνονται τα ΝΟ2, το άρθρο λέει να μειώσουμε την ποσοτητα αμμωνίας κατα 50%, εννοεί δηλαδή οτι πρέπει να έχουμε σε εκεινη τη φαση τα επίπεδα αμμωνιας στα 2,5 ppm???

3. Οταν τα επίπεδα αμμωνιας αρχίσουν να μειώνονται και αρχίσουν να αυξάνονται τα ΝΟ2 πολύ, εμείς συνεχίζουμε να ρίχνουμε αμμωνία? Πότε σταματά εντελώς η τροφοδότηση στην στήλη του νερού με αμμωνια?

Ελπίζω να μη σας κούρασα με όλες αυτές τις απορίες μου :rockon::welcome::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω οτι επελεξες τον καλυτερο τροπο για στρωσιμο. :welcome:

Λοιπον,κρατα σταθερα την αμμωνια 5 ppm,στην βδομαδα περιπου θα αρχισεις να μετρας ΝΟ2,οταν σιγουρευτεις οτι μετρας ΝΟ2 τοτε πρεπει μειωσεις την αμμωνια στο μισο 2,5 ppm με 3 ppm ειναι καλα.

Αμμωνια θα ριχνεις οταν βλεπεις οτι μειωνεται,παραδειγμα αν μετρας 1 ppm αμμωνια θα ριξεις τοση ωστε να παει μεταξυ 2,5 και 3 ppm.

Οτι απορια εχεις μην διστασεις να ρωτησεις,εξαλου γι αυτο ειμαστε εμεις εδω. :rockon:

Με τι τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Η τροφοδότηση σταματάει εντελώς μόνο όταν μετρήσεις Αμμωνία και No2 = 0.

Δηλαδή ρίχνεις σήμερα 4-5 σταγόνες και αύριο τη μετράς και είναι 0.

Αν λοιπόν 0 η αμμωνία 0 και τα νιτρώδη τότε έχεις ενα ΣΤΡΩΜΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ !

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω οτι επελεξες τον καλυτερο τροπο για στρωσιμο. :hysterical:

Λοιπον,κρατα σταθερα την αμμωνια 5 ppm,στην βδομαδα περιπου θα αρχισεις να μετρας ΝΟ2,οταν σιγουρευτεις οτι μετρας ΝΟ2 τοτε πρεπει μειωσεις την αμμωνια στο μισο,2,5 ppm με 3 ppm ειναι καλα.

Αμμωνια θα ριχνεις οταν βλεπεις οτι μειωνεται,παρδειγμα αν μετρας 1 ppm αμμωνια θα ριξεις τοση ωστε να παει μεταξυ 2,5 και 3 ppm.

Οτι απορια εχεις μην διστασεις να ρωτησεις,εξαλου γι αυτο ειμαστε εμεις εδω.  :hysterical:

Με τι τεστ μετρας?

15203[/snapback]

ΟΚ ! τώρα είδα και την δευτερη απάντηση, (μάλλον ταυτόχρονα γράφαμε) :rockon::welcome:

Ευχαριστώ πολύ! :hysterical:

Δηλαδή όταν αρχίσουν να αυξάνουν και τα ΝΟ3 (στο άρθρο αναφερεται μετά απο 3 εβδομάδες) θα συνεχίσω να ρίχνω αμμωνία? Πότε σταματώ εντελώς να ρίχνω ώστε να παρω τελικά ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 =0??

Μετράω με σταγόνες της Aquarium Pharmaceuticals

Ευχαριστώ και πάλι!

Έγινε επεξεργασία - satriani
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν μετά από 42 μερες :D στρωσίματος με αμμωνία σήμερα μέτρησα:

Αμμωνία =0.25

NO2= 0

NO3=5

Αμμωνία έχω 0.25 γιατι πριν φύγω για τις διακοπές του Πάσχα έριξα αρκετή ποσοτητα :) ,.....(μάλλον λάθος ήταν αυτό)...

φοβήθηκα μήπως χάσω τη βιολογία του νερου απο τα μηδενικά επίπεδα αμμωνίας που είχε τότε.

Όπως το βλέπω αύριο θα έχω 0 αμμωνια,

να βάλω σήμερα μερικά φυτούλια (1 Java Moss [αν βρώ στην Πάτρα], 1 Cryptocoryne, 1 Ceratophyllum)?

Και αύριο 4-5 ψαράκια neon για αρχή?

Η να περιμένω κιάλλο?

Η θερμοκρασία του νερου είναι τώρα στους 26 βαθμούς και σε όλη τη διάρκεια του στρωσίματος 30.

Καμμιά συμβουλή??

Έγινε επεξεργασία - satriani
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά να τα βάλεις δεν υπάρχει πρόβλημα....

Για τα ψάρια όχι ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Πετρο και εγω.Ψαρακια βαλε μονο οταν μηδενιστουν και η αμμωνια και το ΝΟ2, αφου περιμενες τοσο καιρο κριμα ειναι να ταλαιπωρηθουν τωρα, εστω και λιγο! :) Παντως σε ελαχιστο χρονο θα εισαι ετοιμος πιστευω!!! :D:lol::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω για μεθαυριο να βαζεις ψαρακια

αλλα και αυτα με μετρο.

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ.

Σκέφτομαι να βάλω αύριο 6 neon. Είναι αρκετά σε αριθμό?

Η είναι λίγα?

Διάβασα οτι πρεπει να είναι σε σμήνη απο 8 και πάνω, αν όμως βάλω 8+ θα υπάρχει χώρος και για κανα Guppy και κανα Platy που θέλω να βάλω αργότερα?

Οι διαστάσεις του μικρού ενυδρείου μου είναι αριστερά στο μινι-προφιλ μου.

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!!!! :):D

Α! και κανα Otto θέλω να βάλω... :lol: (Πολλά θέλω μάλλον!)

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην μπλέξεις ζωοτόκα με ωοτόκα.

Θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού.

neon = ωοτόκα

platy,guppy = ζωοτόκα.

Βάλε καμμιά 15αρία neon και θα δείξει το 50αρι σου κούκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην μπλέξεις ζωοτόκα με ωοτόκα.

Θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού.

neon = ωοτόκα

platy,guppy = ζωοτόκα.

Βάλε καμμιά 15αρία neon και θα δείξει το 50αρι σου κούκλα.

20345[/snapback]

ok thnx.

Neon με Guppy δεν μπαίνουν?

Γιατι είδα οτι τα guppy ζουν σε 18-30 ! θερμοκρασίες με Ph 5.5-8.5

Εγώ έχω 7.5 Ph me 24 Celsius.

Απλά είχα ακούσει απο πολλούς οτι τουλάχιστο τα Guppy ζουν άνετα σε συνθήκες νερου όπως αυτή των neon.

Αν είναι να κακοπεράσουν όμως δεν τα βάζω! :)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω φιλε μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3094 νομιζω ειναι πολυ κατατοπιστικο ... :)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω φιλε μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3094 νομιζω ειναι πολυ κατατοπιστικο ...  :D

20478[/snapback]

Ευχαριστώ! Στραβομάρα μου, - κατατοπιστικότατο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...