Jump to content

δισκοι σε κοινωνικο


Recommended Posts

Όγκος: 180 λιτρα

Κατηγορία: τροπικα

Ψάρια / Άλλα είδη:2silver shark 2 ραμιρεζι 2 σκαλαρια 4 τετρα 3apple snail

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι φυσικο βοτσαλα πολλαξυλα

Φόντο: Μαύρο χαρτόνι

Φωτισμός: 2*25 watt day light sera

Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες

Φιλτράρισμα: εξωτερικο φιλτρο 1000l/h dolphin c-1000

φυτα 4 ανουμπιες 5 αμερικανες χλοη και δυο αγνωστα

αεραντλια resun 100-800l

η ερωτηση μου ειναι η εξης¨ταιριαζουν δισκοι με αυτα τα ειδη?στο μαγαζι που ψωνιζω εχει φερει δισκους ηρεμους λεει!φανταστικα ψαρια!!!!!!Symphysodon aequifasciata λεγονται οι συγκεκριμανοιhttp://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=580

οι συνθηκες του ενυδρειου μου ειπε ειναι καλες ακομα και εκεινος σε νερο του δικτυου τους εχει στο μαγαζι το νερο της χαλκιδας ειναι αρκετα μαλακο.εσεις τη λετε τη πρεπει να αλλαξω στο ενυδρειο μου?ταιριαζουν οι δισκοι σε κοινωνικο?

Link to comment
Share on other sites

παιδια χιλια συγνωμη ηθελα να ανοιξω το θεμα στους αρχαριους του γλυκου νερου

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω αν ταιριαζουν θα σου πω οτι με τα ηδη υπαρχον ψαρια σε 180λιτρα ενυδρειο δεν νομιζω οτι πρεπει να βαλεις και δισκους ειναι παρα πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα.Και οταν εννοεις οτι το νερο στην χαλκιδα ειναι μαλακο τι εννοεις?γιατι σπουδαζα στην χαλκιδα 5 χρονια και μετραγα κατι gh25 ,7,8ph και kh13 και αλλες τετοιες τρελες τιμες.Εσυ τι τιμες μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Μην το ξανανοίξεις θα μεταφερθεί :thumbup:

Πιστεύω ότι τα λίτρα σου είναι λίγα για δίσκους που θέλουν αρκετά περισσότερα και τα sharks δεν ταιριάζουν καθόλου ούτε με τα λίτρα ούτε με τους δίσκους...

Επίσης τίθεται και θέμα θερμοκρασίας, οι δίσκοι θέλουν σχετικά υψηλές τιμές, τα τέτρα και τα ραμιρέζι όχι.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω αν ταιριαζουν θα σου πω οτι με τα ηδη υπαρχον ψαρια σε 180λιτρα ενυδρειο δεν νομιζω οτι πρεπει να βαλεις και δισκους ειναι παρα πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα.Και οταν εννοεις οτι το νερο στην χαλκιδα ειναι μαλακο τι εννοεις?γιατι σπουδαζα στην χαλκιδα 5 χρονια και μετραγα κατι gh25 ,7,8ph και kh13 και αλλες τετοιες τρελες τιμες.Εσυ τι τιμες μετρας?

το νερο στη χαλκιδα πχ εχει ph 7.2σε συνδυασμο με τα ξυλα δεν θα μαλακωσει αρκετα?το ενυδρειο δουλευει τελεια και προς το παρον δεν εχει παρουσιαστει προβλημα ιχθυοφορτησεις το προβλημα για να καταλαβω ειναι τα silver?

Link to comment
Share on other sites

εαν εχω 27 βαθμους δεν μπορουν να συμβιωσουν?ποσα λιτρα περιπου θελουν? ειχα την εντυπωση οτι πηρα μεγαλο ενυδρειο κριμα!!!!εαν φυγουν oi silver?

Link to comment
Share on other sites

εαν εχω 27 βαθμους δεν μπορουν να συμβιωσουν?ποσα λιτρα περιπου θελουν? ειχα την εντυπωση οτι πηρα μεγαλο ενυδρειο κριμα!!!!εαν φυγουν oi silver?

Δυστυχώς για σένα οι δίσκοι καλό είναι να βρίσκονται σε ενυδρεία άνω των 400L και σε κοπάδι των 5-6+ ατόμων!

Το σωστό δισκοενυδρείο είναι ΕΤΣΙ ή ΕΤΣΙ.

Link to comment
Share on other sites

Mε 27 βαθμους ξεχνας τους δισκους τουλαχιστον 28, προβλημα ιχθυοφορτισης μπορει να μην εχεις αυτη την στιγμη αλλα με τους δισκους θα εχεις.Αν θα βαλεις δισκους δεν θα βαλεις 1 ή 2 αλλο τουλαχιστον 4 να ειναι ενα υποτυπωδες κοπαδακι αρα πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι θα εχεις τοτε προβλημα.

Ρε νικο(stormtrooper) και συ οκ συμφωνω με αυτα που λες αλλα και αυτα τα ενυδρεια που του εδειξες του φιλου μας ειναι απο τα κορυφαια ενυδρεια και δεν ξεκινησαμε ολοι απο την αρχη με αυτα.Φιλε μου ενα ενυδρειο των 300 με 400 λιτρων θα ειναι ιδανικα για αρχη και μεχρι να κολλησεις για τα καλα το μικροβιο με τους δισκους εκτος αν αποχωριστεις ολα σου τα ψαρακια και βαλεις 4 δισκους σε αυτα τα λιτρα που εχεις και αν με τον καιρο με την συμπεριφορα του σαν ψαρι κ.τ.λ, τοτε πας για μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε νικο(stormtrooper) και συ οκ συμφωνω με αυτα που λες αλλα και αυτα τα ενυδρεια που του εδειξες του φιλου μας ειναι απο τα κορυφαια ενυδρεια και δεν ξεκινησαμε ολοι απο την αρχη με αυτα.

Δεν θα τα χαρακτήριζα κορυφαία αφού υπάρχει έλλειψη πλεκοειδών :thumbup:

Ok.. Δεν είπα να φτιαχτεί τέτοιο ενυδρείο από έναν αρχάριο... Αλλά αυτός πρέπει να είναι ο στόχος για όσους ασχολούνται με αυτά τα ψάρια... νομίζω!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καψα για δισκους και επειδη πρεπει να αλλαξουν πολλα στο ενυδρειο σου με πρωτο τα λιτρα, προτεινω να περιμενεις λιγο καιρο ακομα μαθαινωντας "στο κεφαλι του κασιδη" που λενε.

Και ο κασιδης ειναι τα σκαλαρια, ψαρια παρομοιων απαιτησεων με τους δισκους αλλα πιο ανθεκτικα.

Μπες στην κατηγορια Δισκοι και λιωσε ολα τα θεματα.

ΥΓ Προταση : Καλο ειναι στα πετσοπ να πηγαινουμε να ψωνιζουμε αυτα που χρειαζομαστε (και μονο αυτα) και οχι να ενημερωνομαστε για τις απαιτησεις των ψαριων. :thumbup:

Τις μετρησεις τις εκανες εσυ (και με ποια τεστ?) ή σε "ενημερωσε" και γι'αυτες το καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον delta66 .

1) κάνε προπόνηση- εξάσκηση στα ήδη έχοντα ψαράκια, ενυδρείο

2) διάβασε, διάβασε, διάβασε και προσανατολίσου στο τι περίπου θέλεις να φτιάξεις, αν βέβαια θέλεις να στήσεις κάτι άλλο εκτός από αυτό που ήδη έχεις.

3) 180 lt και δίσκους απλά ξέχασε το. Έχω 4 σε 200 lt και με πιάνει η καρδία μου.

4) αν κολλήσεις και εσύ το μικρόβιο....... περαστικούλια

Καλή συνέχεια!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε pariss εισαι γραμμενος εδω απο της 16/12/2008... μεχρι τωρα αν καθοσουν και διαβαζες το φορουμ (ολα τα αρθρα του για αρχη ή γενικα στον παγκοσμιο ιστο) σιγουρα δεν θα εκανες αυτην την ερωτηση...για τους δισκους!

Θελω να πω πως ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ... (στο αντιστοιχο χρονικο διαστημα διαμονης σου καποιοι εχουν ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΙ το δικτιο)...

Πρεπει να καταλαβεις οτι το χομπι περα απο "χομπι" ειναι και κατι σοβαρο γιατι εχει σχεση με ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ... το οποιο απαιτει γνωση, η οποια ερχεται πρωτα με το διαβασμα και μετα με τις ερωτησεις... δεν ειναι simcity! :thumbup:

Δεν το παιζω ειδικος αλλα δεν μπορω να διανοηθω οτι καποιος ασχολειται με το χομπι απλα για να ..."βουταει" ψαρακια μεσα σε ενυδρεια και να τα κοιταει!

Υπευθυνότητα λοιπον! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν νομιζετε οτι βουταω ψαρακια απλα για να χαζευω ειστε γελασμενοι!!!!!!!!μαρεσει παρα πολυ το χομπι και σας πληροφορο οτι δεν λυπαμαι τα εξοδα!δηλαδη για να καταλαβω ολοι εσεις δεν εχετε αλλαξει ολα τα ειδη ψαριων?και σε οσα ειδη εχετε φιλοξενησει ειχατε τελειες συνθηκες?εγω πρωσοπικα θελω να φτιαξω ενα υπεροχο ενυδρειο με τελειες συνθηκες αλλα πρωτα πρεπει να δω τη ειδος μου ταιριαζει.οσο για το διαβασμα το forum ειναι τεραστιο και δεν εχω τοσο χπονο για ψαξιμο και για διαβασμα στο κατω κατω αν θελετε απαντατε στις ερωτησεις μου δεν ειστε υποχρεωμενοι!τουλαχιστον εγω σεβομαι τους ζωντανους οπγανισμους ουτε γκαλαχερ εβαλα στοενυδρειο ουτε χρησιμοπειο τα χρυσοψαρα για ζωντανοι τροφη οπως εχω διαβασει κατα καιρους αλλα σαυτους τους χαιδευετε τα αυτια!!!!!και αν θελετε δεν χρειαζονται ειρωνικες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον delta66 .

1) κάνε προπόνηση- εξάσκηση στα ήδη έχοντα ψαράκια, ενυδρείο

2) διάβασε, διάβασε, διάβασε και προσανατολίσου στο τι περίπου θέλεις να φτιάξεις, αν βέβαια θέλεις να στήσεις κάτι άλλο εκτός από αυτό που ήδη έχεις.

3) 180 lt και δίσκους απλά ξέχασε το. Έχω 4 σε 200 lt και με πιάνει η καρδία μου.

4) αν κολλήσεις και εσύ το μικρόβιο....... περαστικούλια

Καλή συνέχεια!! :thumbup:

και τοτε γιατη τους κρατας στα 200 λιτρα????

Link to comment
Share on other sites

αν νομιζετε οτι βουταω ψαρακια απλα για να χαζευω ειστε γελασμενοι!!!!!!!!μαρεσει παρα πολυ το χομπι και σας πληροφορο οτι δεν λυπαμαι τα εξοδα!δηλαδη για να καταλαβω ολοι εσεις δεν εχετε αλλαξει ολα τα ειδη ψαριων?και σε οσα ειδη εχετε φιλοξενησει ειχατε τελειες συνθηκες?εγω πρωσοπικα θελω να φτιαξω ενα υπεροχο ενυδρειο με τελειες συνθηκες αλλα πρωτα πρεπει να δω τη ειδος μου ταιριαζει.οσο για το διαβασμα το forum ειναι τεραστιο και δεν εχω τοσο χπονο για ψαξιμο και για διαβασμα στο κατω κατω αν θελετε απαντατε στις ερωτησεις μου δεν ειστε υποχρεωμενοι!τουλαχιστον εγω σεβομαι τους ζωντανους οπγανισμους ουτε γκαλαχερ εβαλα στοενυδρειο ουτε χρησιμοπειο τα χρυσοψαρα για ζωντανοι τροφη οπως εχω διαβασει κατα καιρους αλλα σαυτους τους χαιδευετε τα αυτια!!!!!και αν θελετε δεν χρειαζονται ειρωνικες απαντησεις

Νομίζω πως τσάμπα χαλάστικες! Δεν θεωρώ πως κάποιος πήγε να σου την πει και να σε ειρωνευτεί! Όλοι έχουμε κάνει λάθη. Αυτά όμως περιοριζόντε αν πριν κάνεις κάτι το έχεις μελετήσει και έχεις αποσαφηνίσει τις απορείες σου.

Αυτό είναι όλο. Προτείνω ανακωχή :thumbup:

Αλλιώς πείτε μου να βάλω τα ποπ κορν να ετοιμάζονται!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε pariss εισαι γραμμενος εδω απο της 16/12/2008... μεχρι τωρα αν καθοσουν και διαβαζες το φορουμ (ολα τα αρθρα του για αρχη ή γενικα στον παγκοσμιο ιστο) σιγουρα δεν θα εκανες αυτην την ερωτηση...για τους δισκους!

Θελω να πω πως ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ... (στο αντιστοιχο χρονικο διαστημα διαμονης σου καποιοι εχουν ΞΕΖΟΥΜΙΣΕΙ το δικτιο)...

Πρεπει να καταλαβεις οτι το χομπι περα απο "χομπι" ειναι και κατι σοβαρο γιατι εχει σχεση με ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ... το οποιο απαιτει γνωση, η οποια ερχεται πρωτα με το διαβασμα και μετα με τις ερωτησεις... δεν ειναι simcity! :thumbup:

Δεν το παιζω ειδικος αλλα δεν μπορω να διανοηθω οτι καποιος ασχολειται με το χομπι απλα για να ..."βουταει" ψαρακια μεσα σε ενυδρεια και να τα κοιταει!

Υπευθυνότητα λοιπον! :thumbup:

τι ειναι το simcity? ειμαι απο χωριο και δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τσάμπα χαλάστικες! Δεν θεωρώ πως κάποιος πήγε να σου την πει και να σε ειρωνευτεί! Όλοι έχουμε κάνει λάθη. Αυτά όμως περιοριζόντε αν πριν κάνεις κάτι το έχεις μελετήσει και έχεις αποσαφηνίσει τις απορείες σου.

Αυτό είναι όλο. Προτείνω ανακωχή :thumbup:

Αλλιώς πείτε μου να βάλω τα ποπ κορν να ετοιμάζονται!!! :thumbup:

ετοιμασε ποπ κορν!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται παρεξηγησες αυτο που εγραψα... λυπαμαι δεν ηταν ο σκοπος αυτος!

Το τελευταιο σχολιο ηταν γενικο και δεν πηγαινε σε σενα...

Η γενικη ιδεα ηταν οτι αν διαβαζες εστω και ενα αρθρο για τους δισκους θα καταλαβαινες πολλα για αυτα τα ψαρια και τις ιδιαιτεροτητες τους! :thumbup:

Οπως επισης και για silver shark που φιλοξενεις και αργα ή γρηγορα θα χρειαστει να τα αποχωριστεις! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

ειδη παζαρευω ενα ενυδρειο elite 500λ καινουργιο και θελω να ξερω απο πριν τι ειδος θα φιλοξενησει.και επειδη δοκιμασα αρκετα ειδη νομιζω οτι θα το φλεντησουν δισκοι ηρεμοι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο Παρης εχει δικιο. :thumbup:

Δεν εχουν ολοι τον ιδιο ελευθερο χρονο ουτε την ιδια ευχερια στο ιντερνετικο διαβασμα και ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ των πληροφοριων.

Ο φιλος ομως ενδιαφερεται και γι'αυτο ρωταει να μαθει. :thumbup:

Φυσικα οποιος εχει χρονο να τους δωσει μερικα λινκ για διαβασμα καλως.

Απο την αλλη κι ο Παρης δεν πρεπει να "αρπαζεται" γιατι οι περισσοτεροι που προσπαθουν να βοηθησουν απαντωντας, στενοχωριουνται οταν αφιερωνουν χρονο για να βοηθησουν και δεν υπαρχει ανταποκριση αρκετες φορες (δεν το λεω για τον Παρη αλλα αν δει καποιος αλλα θεματα ππου γρφονται ταυτοχρονα αυτες τις στιγμες θα καταλαβει)

Την πληρωσε ο Παρης δηλαδη :thumbup:

Θα την βρουμε την ακρη παιδια.

Ειρηνη. :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο Παρης εχει δικιο. :thumbup:

Δεν εχουν ολοι τον ιδιο ελευθερο χρονο ουτε την ιδια ευχερια στο ιντερνετικο διαβασμα και ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ των πληροφοριων.

Ο φιλος ομως ενδιαφερεται και γι'αυτο ρωταει να μαθει. :thumbup:

Απο την αλλη κι ο Παρης δεν πρεπει να "αρπαζεται" γιατι οι περισσοτεροι που προσπαθουν να βοηθησουν απαντωντας, στενοχωριουνται οταν αφιερωνουν χρονο για να βοηθησουν και δεν υπαρχει ανταποκριση αρκετες φορες (δεν το λεω για τον Παρη αλλα αν δει καποιος αλλα θεματα ππου γρφονται ταυτοχρονα αυτες τις στιγμες θα καταλαβει)

Την πληρωσε ο Παρης δηλαδη :thumbup:

Θα την βρουμε την ακρη παιδια.

Ειρηνη. :P

:P:unsure::wootwoot: ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι απο το καιρο που μπηκα στο χομπι μου δοσατε απαντησης σε πολλα και σημαντικα θεματα και για υτο σας ευχαριστω ολους!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup::thumbup: στο forum εχω δει φανταστικα ενυδρεια και θελω να φτιαξω και εγω ενα ενυδρειο παρομοιο!θελω να το κανω αρκετα ανταγωνιστηκο και να το βλεπωκαι να μη το χορταινο!

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα έβαλα τα ποπ κορν!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...