Jump to content

Μετρηση απιονισμενου νερου.


Recommended Posts

Με τεστ της τετρα, μετρησα το απιονισμενο νερο και μου εβγαλε μετρησεις

PH=7 και GH=4 ειναι νορμαλ αυτο η τα τεστ ληγμενα ?

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, από προσωπικές μετρήσεις σε μπουκάλια απιονισμένου νερού από σούπερ μάρκετ είχα κατά μέσο όρο ΡΗ 7 όπως και εσύ και 100 με 140 μικροσίμενς αγωγιμώτητας που σημαίνει 3,5 με 4,5 GH.

Όπως βλέπεις δέν είναι και πολύ απιονισμένο το νερό που μας πουλάνε.....

Εσύ σε τί νερό αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αναφερομε σε νερο απιονισμενο απο σούπερ μαρκετ σε πλαστικο δοχειο των 4 λιτρων.

Και δεν είναι και πολύ απιονισμένο οπως ειπες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παιδια το ph μετράται μετρώντα την συγκέντρωση ιόντων H+ στο νερο. Το απΙΟΝΤΙΣΜΕΝΟ νερο προφανώς και δεν τα διαθέτει αυτα. Αρα μπορεί να μετρήσεις ότι να ναι. Οσο για το 9,5, είτε αυτο είτε 3 να έβγαζε το τεστ σου εμένα ίδιο θα μου έκανε. Καταλαβαίνεις ότι σε τέτοια νερα ακόμα και η προσθήκη ενός κόκου σκόνης θα φανει σαν προσθήκη τόνων σκόνης. Γενικά δεν μετρώνται.

Προσωχη. Το νερο του εμπορείου δεν είναι απιοντισμένο με ανάστροφη όσμωση αλλα με ηλεκτρόλυση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ph μετράται μετρώντα την συγκέντρωση ιόντων H+ στο νερο. Το απΙΟΝΤΙΣΜΕΝΟ νερο προφανώς και δεν τα διαθέτει αυτα. Αρα μπορεί να μετρήσεις ότι να ναι. Οσο για το 9,5, είτε αυτο είτε 3 να έβγαζε το τεστ σου εμένα ίδιο θα μου έκανε. Καταλαβαίνεις ότι σε τέτοια νερα ακόμα και η προσθήκη ενός κόκου σκόνης θα φανει σαν προσθήκη τόνων σκόνης. Γενικά δεν μετρώνται.

Προσωχη. Το νερο του εμπορείου δεν είναι απιοντισμένο με ανάστροφη όσμωση αλλα με ηλεκτρόλυση.

Άργησες 4 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Άργησες 4 χρόνια...

:):thumbup: προφανως ο φιλος δεν θα ειδε την ημερομηνια διμοσηευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...