Jump to content

νέο ενυδρείο (panic)


Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα.

Είμαι καινούργια στο χώρο και ξεκίνησα, όπως νομίζω και πολλοί άλλοι, χωρίς δυστυχώς να έχω την παραμικρή πληροφόρηση.

Όταν άρχισα μέσω Internet να διαβάζω με έπιασε κυριολεκτικά πανικός.

Θα ήθελα, για να μη σας κουράζω με το ιστορικό της περίπτωσής μου να σας πω επιγραμματικά που βρίσκεται τελικά η κατάσταση του ενυδρείου μου.

Αγόρασα πριν από ένα μήνα ένα ενυδρείο 60 λίτρων, το διακόσμησα με 2 ξύλα 1 πέτρα, και 2-3 πλαστικά φυτά σε υπόστρωμα χαλικιού.

Αφού έβαλα τα σχετικά (αντιχλώριο και βακτήρια) το άφησα περίπου 10 ημέρες (προσθέτοντας καθημερινά βακτήρια) και μετά πρόσθεσα ένα γυρινόχειλο.

Στη συνέχεια έβαλα 2 clown loaches, 2 γκάππυ και 1 σαλιγκάρι και μετά από μερικές μέρες 1 anubia.

Όλα αυτά τα έκανα φυσικά με την καθοδήγηση των ανθρώπων του pet shop που τα αγόρασα και όχι με δική μου πρωτοβουλία και με βάση αυτό που μου άρεσε.

Η μόνη αντίρρηση που είχα ήταν τα πλαστικά φυτά αλλά μου είπαν ότι μπορώ να ξεκινήσω έτσι και σταδιακά να προσθέτω φυσικά φυτά για να μην επιβαρύνω το περιβάλλον του ενυδρείου στην αρχή τουλάχιστον.

Διαβάζοντας διάφορα κυρίως στο Internet διαπίστωσα ότι η επιλογές μου, καθώς και το στήσιμο του ενυδρείου είναι τελείως λάθος.

Κάποιοι μάλιστα μου συνέστησαν να αφαιρέσω το γυρινόχειλο και τους clown (γιατί μεγαλώνουν πολύ), να αφήσω μόνο το σαλιγκάρι και τα 2 γκάππυ και στη συνέχεια να προσθέσω μόνο γκάππυ και τίποτα άλλο (το πολύ 7 στο σύνολο).

Οι άνθρωποι του καταστήματος μου λένε ότι ισχύουν όλα αυτά αλλά είναι και λίγο υπερβολή το να αφαιρέσω τα υπάρχοντα και να μην προσθέσω κανένα άλλο είδος.

Θα ήθελα κατ’ αρχήν τις παρατηρήσεις σας και τις πιθανές εναλλακτικές λύσεις που μπορώ να έχω.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλος ορισες στην παρεα μας και καλη συνεχεια!!!!!

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήλθες και μπράβο σου! Γιατί όχι μόνο ενδιαφέρθηκες να μπεις στο ιντερνετ να μάθεις πράγματα, αλλά γιατί κάθισες και διάβασες όταν οι περισσότεροι νεοφερμένοι ανοίγουν thread ρωτώντας πράγματα, τους στέλνεις το link, λένε ευχαριστώ και ξαναρωτάνε με τη δικαιολογία ότι δεν κατάλαβαν ή ότι δεν λύθηκε η απορία τους. Δεν έχω διάθεση να γκρινιάξω, απλά αιτιολογώ το ΜΠΡΑΒΟ που σου αξίζει.

Λοιπόν:

1. 60lt είναι οκ για μια αποικία guppies! Απλά προετοιμάσου γιατί αναπαράγονται εκθετικά.

2. Τα αληθινά φυτά όχι μόνο δεν επιβαρύνουν το σύστημα, αντίθετα το διευκολύνουν διασπώντας βλαβερές ουσίες.

3. Το σημαντικό είναι ότι σε καθοδήγησαν τουλάχιστον σωστά σε ότι αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου σου.

4. Πάρε και υγρά τεστάκια να έχεις πλήρη εικόνα των συνθηκών του νερού σου.

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ξαναρώτα!

Link to comment
Share on other sites

καλος ορισες στην παρεα μας και καλη συνεχεια!!!!!

:rasp:

ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια..... :rasp:

ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα!

Υπομονη και επιμονη!!!

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήλθες και μπράβο σου! Γιατί όχι μόνο ενδιαφέρθηκες να μπεις στο ιντερνετ να μάθεις πράγματα, αλλά γιατί κάθισες και διάβασες όταν οι περισσότεροι νεοφερμένοι ανοίγουν thread ρωτώντας πράγματα, τους στέλνεις το link, λένε ευχαριστώ και ξαναρωτάνε με τη δικαιολογία ότι δεν κατάλαβαν ή ότι δεν λύθηκε η απορία τους. Δεν έχω διάθεση να γκρινιάξω, απλά αιτιολογώ το ΜΠΡΑΒΟ που σου αξίζει.

Λοιπόν:

1. 60lt είναι οκ για μια αποικία guppies! Απλά προετοιμάσου γιατί αναπαράγονται εκθετικά.

2. Τα αληθινά φυτά όχι μόνο δεν επιβαρύνουν το σύστημα, αντίθετα το διευκολύνουν διασπώντας βλαβερές ουσίες.

3. Το σημαντικό είναι ότι σε καθοδήγησαν τουλάχιστον σωστά σε ότι αφορά το στρώσιμο του ενυδρείου σου.

4. Πάρε και υγρά τεστάκια να έχεις πλήρη εικόνα των συνθηκών του νερού σου.

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία ξαναρώτα!

Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι αν μπορώ να συνεχίσω έτσι το ενυδρείο μου, δηλ. με αυτή τη σύνθεση ψαριών γιατί κάποιοι λένε ότι κάτι τέτοιο είναι έως και απαγορευτικό.

Επίσης αν χρειαστεί να αλλάξω τη σύνθεση ποιός είναι ο κατάλληλος συνδυασμός ψαριών για το συγκεκριμένο ενυδρείο.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι αν μπορώ να συνεχίσω έτσι το ενυδρείο μου, δηλ. με αυτή τη σύνθεση ψαριών γιατί κάποιοι λένε ότι κάτι τέτοιο είναι έως και απαγορευτικό.

Επίσης αν χρειαστεί να αλλάξω τη σύνθεση ποιός είναι ο κατάλληλος συνδυασμός ψαριών για το συγκεκριμένο ενυδρείο.

- Καλως ηρθες.

Τα περισσοτερα πετσοπ εχουν την νοοτροπια οτι δεν μπορει ενα ψαρι να αναπτυχθει και να ζησει τοσα χρονια οπως θα γινοταν στη φυση ή σε ενα μεγαλο δημοσιο ενυδρειο σε επαγγελματικα προτυπα.

Ετσι πουλανε και ψαρια που λογω μεγεθους ή συμπεριφορας ειναι "καταδικασμενα" σε ενα "οικιακο" ενυδρειο.

Εμεις απο την αλλη σαν χομπυστες εχουμε την ουτοπιστικη πολλες φορες ιδεα να προσπαθουμε να τους παρεχουμε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες μπορουμε.

Αν εισαι και εσυ αυτης της "ιδεολογιας", το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αναλογιστεις τι μπορεις να παρεχεις εσυ απο εξοπλισμο και φροντιδα σε καποιο ψαρι και ετσι να "διαλεξει" το ψαρι εσενα και οχι εσυ αυτο.

Ετσι θα διατηρεις και εσυ ("αιχμαλωτο" στην ουσια) ενα οργανισμο για να σε ευχαριστει η παρουσια του, αλλα θα εχεις το "αλλοθι" οτι προσπαθεις να του παρεχεις και εσυ το καλυτερο δυνατο.

Μια "χρυση φυλακη" με λιγα λογια.

Καπως ετσι βλεπω το χομπυ εγω.

Σου παραθετω λοιπον τις "απαιτησεις" των ψαριων που εχεις και μετα αποφασιζεις μονη σου την πορεια σου στο χομπυ.

- Το CAE ειναι ψαρι που μπορει να φτασει τα 28εκ και γινεται επιθετικο.

- Τα clown ειναι κοπαδοψαρα (ομαδα ατομων 6+) και μπορουν να φτασουν τα 30 εκ. σε μεγεθος.

- Τα guppy ειναι ιδανικα ψαρια για να ξεκινησεις αφου δεν εχουν απαιτησεις στις συνθηκες του νερου και ζουν καλα σε τιμες νερου βρυσης.

Απλα θα πρεπει να φτιαξεις σωστα χαρεμια (αρσενικα προς θυληκα) για να μη τρελαινονται στο "καμακι" τα θηλυκα.

Πχ 1 αρσενικο προς 3 θηλυκα ειναι μια καλη αναλογια.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

- Καλως ηρθες.

Τα περισσοτερα πετσοπ εχουν την νοοτροπια οτι δεν μπορει ενα ψαρι να αναπτυχθει και να ζησει τοσα χρονια οπως θα γινοταν στη φυση ή σε ενα μεγαλο δημοσιο ενυδρειο σε επαγγελματικα προτυπα.

Ετσι πουλανε και ψαρια που λογω μεγεθους ή συμπεριφορας ειναι "καταδικασμενα" σε ενα "οικιακο" ενυδρειο.

Εμεις απο την αλλη σαν χομπυστες εχουμε την ουτοπιστικη πολλες φορες ιδεα να προσπαθουμε να τους παρεχουμε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες μπορουμε.

Αν εισαι και εσυ αυτης της "ιδεολογιας", το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αναλογιστεις τι μπορεις να παρεχεις εσυ απο εξοπλισμο και φροντιδα σε καποιο ψαρι και ετσι να "διαλεξει" το ψαρι εσενα και οχι εσυ αυτο.

Ετσι θα διατηρεις και εσυ ("αιχμαλωτο" στην ουσια) ενα οργανισμο για να σε ευχαριστει η παρουσια του, αλλα θα εχεις το "αλλοθι" οτι προσπαθεις να του παρεχεις και εσυ το καλυτερο δυνατο.

Μια "χρυση φυλακη" με λιγα λογια.

Καπως ετσι βλεπω το χομπυ εγω.

Σου παραθετω λοιπον τις "απαιτησεις" των ψαριων που εχεις και μετα αποφασιζεις μονη σου την πορεια σου στο χομπυ.

- Το CAE ειναι ψαρι που μπορει να φτασει τα 28εκ και γινεται επιθετικο.

- Τα clown ειναι κοπαδοψαρα (ομαδα ατομων 6+) και μπορουν να φτασουν τα 30 εκ. σε μεγεθος.

- Τα guppy ειναι ιδανικα ψαρια για να ξεκινησεις αφου δεν εχουν απαιτησεις στις συνθηκες του νερου και ζουν καλα σε τιμες νερου βρυσης.

Απλα θα πρεπει να φτιαξεις σωστα χαρεμια (αρσενικα προς θυληκα) για να μη τρελαινονται στο "καμακι" τα θηλυκα.

Πχ 1 αρσενικο προς 3 θηλυκα ειναι μια καλη αναλογια.

Καλη συνεχεια.

Θεωρητικά και φιλοσοφικά όλα τα κατοικίδια που αποφασίζουμε να φιλοξενήσουμε κατά καιρούς όλοι εμείς είναι καταδικασμένα! Και αυτό είναι το δίλημμα και η μόνιμη σύγκρουση και που έχω (νομίζω και πολλοί άλλοι πραγματικά ζωόφιλοι) με τον εαυτό μου! Είναι όμως μάλλον αναπόφευκτο τις περισσότερες φορές να καταπνίγουμε τις επιθυμίες μας και συμφωνώ πολύ μαζί σου ότι τουλάχιστον θα πρέπει να προσφέρουμε σε όλα αυτά τα αξιολάτρευτα ζωντανά τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διαβίωσης.

Όλα αυτά μπορεί να ισχύουν για σκύλους, γάτες κ.λπ. τα ψάρια όμως αισθάνομαι ότι είναι μια πιο ιδιαίτερη και ευαίσθητη περίπτωση γι’ αυτό θα ήθελα να κάνω αυτό που είναι πραγματικά σωστό. Κι αυτό γιατί νιώθω ότι ανήκουν σε μια κατηγορία που βρίσκεται κυριολεκτικά στο έλεός μας και, σε αντίθεση με τα περισσότερα άλλα κατοικίδια, δεν μπορούν να αντιδράσουν σε τίποτα. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να αρρωστήσουν και να πεθάνουν! Ένας λόγος παραπάνω να τους προσφέρουμε το καλύτερο από τη στιγμή που σωστά ή λάθος αποφασίσαμε να τα αποκτήσουμε.

Μετά λοιπόν από όλα αυτά που διαβάζω αποφάσισα να επιστρέψω το cae και τους clown και να κρατήσω (+να προσθέσω) τα γκάππυ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω άλλη μια φορά είναι αν τα γκάππυ ταιριάζουν τελικά και με κάποιο άλλο είδος και ποιό.

Οι άνθρωποι του pet shop μου έχουν προτείνει 2-3 άλλα είδη που θα μπορούσαν να προστεθούν μεταξύ αυτών και τα Paracheirodon axelrodi και innesi!

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ρωτάω εσάς ως πιο ειδικούς και με προσωπική εμπειρία γιατί θα ήθελα να είμαι ενημερωμένη και να έχω τα σχετικά επιχειρήματα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα με όλον αυτό τον πρόλογο, και όχι μόνο, αλλά που αλλού θα μπορούσα να τα καταθέσω όλα αυτά!

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιταξεις επιφανειακα τις απαιτησεις των ψαριων αυτων συγκριτικα με τα guppies θα βρεις οτι στα ορια αντοχων τους στις συνθηκες νερου μπορουν να συγκατοικισουν.

Ομως οι σωστες συνθηκες για να ζουν καλα και οχι απλα να επιζουν, ειναι διαφορετικες.

Τα guppies ζουν σε πιο σκληρο και αλκαλικο νερο (κεντρικη αμερικη), ενω οι καρδιναλιοι και τα νεον σε μαλακο και οξυνο (νοτια αμερικη).

Φυσικα και τα δυο ζουν σε περιβαλλον με πολλα φυτα.

Με τα guppies θα συμβιωναν ευκολα αλλα ειδη ζωοτοκων οπως Platies ή Mollies (οχι ταυτοχρονα και τα δυο αυτα ομως γιατι υβριδιζουν μεταξυ τους).

Απεφυγε τα Swordtails γιατι γινονται μεγαλα για το ενυδρειο σου.

Και μακρυα απο βαμμενα ή επιλεκτικης αναπαραγωγης με μπαλονια για ματια και λοιπες "ομορφιες".

Επισης μη παραφορτωσεις το ενυδρειο γιατι σκεψου και οτι θα εχεις γεννητουρια συχνα και που θα χωρεσουν.

Θα πρεπει να τα δινεις μολις μεγαλωνουν λιγο.

Μη βαλεις γεννηστρες κλπ, κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο.

Αν θελεις να επιβιωσουν καποια μικρα, λιγο κερατοφυλλο στην επιφανεια του νερου φτανει.

Υπαρχει φυσικα και η αλλη αποψη που λεει οτι αν δεν θελεις να εχεις γεννητουρια κλπ, να βαλεις μονο αρσενικα.

Απεφυγε για το βυθο τα γατοψαρα γενικα αφου κι αυτα τα περισοτερα ειναι για μαλακο νερο, θελουν αμμο ή γινονται μεγαλα κλπ. (αν εχεις ψιλη αμμο τα corydoras aenaus μπορουν να συμβιωσουν αρκει να μην βαζεις αλατι και να εισαι προς το ουδετερο pH 7 και οχι πανω απο 7,5λ επισης ειναι κοπαδοψαρα οποτε θα πρεπει να εχει 6 μινιμουμ, θα πρεπει να μη βαλεις αλλα ψαρια εκτoς αυτων και 4-5 guppies)

Μπορεις να βαλεις στη θεση τους καποιο ομορφο σαλλιγαρι applesnail που θα βρεις δωρο και απο φιλους συνχομπιστες εδω ή Neritina natalensis sp. "Zebra" (τα οποια ολα φροντιζουν και για την καθαριοτητα απο υπολειματα τροφης, σαπια φυτα κλπ).

Τωρα καποια σημαντικα ως προς την καλη λειτουργεια του ενυδρειου.

Αυτο που προεχει ειναι να ειναι υγειης και αρκετη η βιολογια στο φιλτρο σου.

Αυτο ειναι το μυστικο για ολα.

Καθε φορα που βαζεις καινουριο ψαρι, δημιουργειται και η απαραιτητη ποσοτητα βακτηριων στο φιλτρο για να διασπα τους ρυπους του καθε ζωντανου.

Οποτε εκτος απο τον απαραιτητο χωρο για το ψαρι στο ενυδρειο πρεπει να υπαρχει και η απαραιτητη ποσοστητα υλικων στο φιλτρο για να φιλοξενει την ποσοτητα της βιολογιας που χρειαζεται.

Αν δεν ειναι αρκετη θα βλεπεις παντα στις μετρησεις αμμωνια κλπ.

Απεφευγε να βαζεις λοιπον μαζεμενα ψαρια ετσι ωστε να προλαβαινουν να χτιζονται οι αποικιες βακτηριων στα υλικα.

Καποια ειδη θελουν καλα στρωμενο φιλτρο αλλα και διακοσμο του ενυδρειου (ποσοτητα βιολογιας εγκαθισταται και στο βυθο και λιγη στα διακοσμητικα) αφου δεν αντεχουν ουτε στην παραμικρη ποσοτητα αμμωνιας (ΝΗ3) και νιτρωδων (ΝΟ2).

Ενα απο αυτα ειναι και αυτο που θα προτεινω να βαλεις οταν στρωσει καλα (σε 2-3 μηνες λογικα) το φιλτρο και ο βυθος, ειναι δυο ειδη γαριδας, οι amano ή οι red cherry με τις δευτερες να προτιμουνται για το ενυδρειο σου αφου ειναι μικροτερες και γιατι θα εχεις και γεννες απο αυτες.

Προσοχη στην ιχθυοφορτωση γενικα.

Οχι πανω απο 10 μικρα ψαρακια 1-2 σαλιγγαρια και 5-6 μικρες γαριδες συνολο.

"Γεμισε" το ματι σου με φυτα :rasp:

Περιμενε και αλλες προτασεις και αποφασιζεις.

Καλη συνεχεια. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Αν κοιταξεις επιφανειακα τις απαιτησεις των ψαριων αυτων συγκριτικα με τα guppies θα βρεις οτι στα ορια αντοχων τους στις συνθηκες νερου μπορουν να συγκατοικισουν.

Ομως οι σωστες συνθηκες για να ζουν καλα και οχι απλα να επιζουν, ειναι διαφορετικες.

Τα guppies ζουν σε πιο σκληρο και αλκαλικο νερο (κεντρικη αμερικη), ενω οι καρδιναλιοι και τα νεον σε μαλακο και οξυνο (νοτια αμερικη).

Φυσικα και τα δυο ζουν σε περιβαλλον με πολλα φυτα.

Με τα guppies θα συμβιωναν ευκολα αλλα ειδη ζωοτοκων οπως Platies ή Mollies (οχι ταυτοχρονα και τα δυο αυτα ομως γιατι υβριδιζουν μεταξυ τους).

Απεφυγε τα Swordtails γιατι γινονται μεγαλα για το ενυδρειο σου.

Και μακρυα απο βαμμενα ή επιλεκτικης αναπαραγωγης με μπαλονια για ματια και λοιπες "ομορφιες".

Επισης μη παραφορτωσεις το ενυδρειο γιατι σκεψου και οτι θα εχεις γεννητουρια συχνα και που θα χωρεσουν.

Θα πρεπει να τα δινεις μολις μεγαλωνουν λιγο.

Μη βαλεις γεννηστρες κλπ, κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο.

Αν θελεις να επιβιωσουν καποια μικρα, λιγο κερατοφυλλο στην επιφανεια του νερου φτανει.

Υπαρχει φυσικα και η αλλη αποψη που λεει οτι αν δεν θελεις να εχεις γεννητουρια κλπ, να βαλεις μονο αρσενικα.

Απεφυγε για το βυθο τα γατοψαρα γενικα αφου κι αυτα τα περισοτερα ειναι για μαλακο νερο, θελουν αμμο ή γινονται μεγαλα κλπ. (αν εχεις ψιλη αμμο τα corydoras aenaus μπορουν να συμβιωσουν αρκει να μην βαζεις αλατι και να εισαι προς το ουδετερο pH 7 και οχι πανω απο 7,5λ επισης ειναι κοπαδοψαρα οποτε θα πρεπει να εχει 6 μινιμουμ, θα πρεπει να μη βαλεις αλλα ψαρια εκτoς αυτων και 4-5 guppies)

Μπορεις να βαλεις στη θεση τους καποιο ομορφο σαλλιγαρι applesnail που θα βρεις δωρο και απο φιλους συνχομπιστες εδω ή Neritina natalensis sp. "Zebra" (τα οποια ολα φροντιζουν και για την καθαριοτητα απο υπολειματα τροφης, σαπια φυτα κλπ).

Τωρα καποια σημαντικα ως προς την καλη λειτουργεια του ενυδρειου.

Αυτο που προεχει ειναι να ειναι υγειης και αρκετη η βιολογια στο φιλτρο σου.

Αυτο ειναι το μυστικο για ολα.

Καθε φορα που βαζεις καινουριο ψαρι, δημιουργειται και η απαραιτητη ποσοτητα βακτηριων στο φιλτρο για να διασπα τους ρυπους του καθε ζωντανου.

Οποτε εκτος απο τον απαραιτητο χωρο για το ψαρι στο ενυδρειο πρεπει να υπαρχει και η απαραιτητη ποσοστητα υλικων στο φιλτρο για να φιλοξενει την ποσοτητα της βιολογιας που χρειαζεται.

Αν δεν ειναι αρκετη θα βλεπεις παντα στις μετρησεις αμμωνια κλπ.

Απεφευγε να βαζεις λοιπον μαζεμενα ψαρια ετσι ωστε να προλαβαινουν να χτιζονται οι αποικιες βακτηριων στα υλικα.

Καποια ειδη θελουν καλα στρωμενο φιλτρο αλλα και διακοσμο του ενυδρειου (ποσοτητα βιολογιας εγκαθισταται και στο βυθο και λιγη στα διακοσμητικα) αφου δεν αντεχουν ουτε στην παραμικρη ποσοτητα αμμωνιας (ΝΗ3) και νιτρωδων (ΝΟ2).

Ενα απο αυτα ειναι και αυτο που θα προτεινω να βαλεις οταν στρωσει καλα (σε 2-3 μηνες λογικα) το φιλτρο και ο βυθος, ειναι δυο ειδη γαριδας, οι amano ή οι red cherry με τις δευτερες να προτιμουνται για το ενυδρειο σου αφου ειναι μικροτερες και γιατι θα εχεις και γεννες απο αυτες.

Προσοχη στην ιχθυοφορτωση γενικα.

Οχι πανω απο 10 μικρα ψαρακια 1-2 σαλιγγαρια και 5-6 μικρες γαριδες συνολο.

"Γεμισε" το ματι σου με φυτα :P

Περιμενε και αλλες προτασεις και αποφασιζεις.

Καλη συνεχεια. :rasp:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις εναλλακτικές λύσεις που μου προτείνεις, είσαι πολύ κατατοπιστικός για όλους εμάς που είμαστε στην αρχή ακόμα.

Ευχαριστώ πολύ και για το χρόνο που αφιέρωσες! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις εναλλακτικές λύσεις που μου προτείνεις, είσαι πολύ κατατοπιστικός για όλους εμάς που είμαστε στην αρχή ακόμα.

Ευχαριστώ πολύ και για το χρόνο που αφιέρωσες! :rasp:

Γειά σας και πάλι!

Σήμερα κατάφερα να κάνω και τις πρώτες μετρήσεις νερού και ιδού τα αποτελέσματα.

με τεστ της eSHa

PH : 7.6

KH: 6

GH: >14

NO2: 4

NO3: 20

με τέστ της SERRA

NH4/NH3 μεταξύ 0,5 και 1 mg

Περιμένω εναγωνίως τις παρατηρήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

1. τα τεστ που έχεις είναι υγρά;

2. θα έπρεπε η αμμωνία ΝΗ3 και τα νιτρώδη ΝΟ2 να είναι 0 ώστε το νερό να είναι ασφαλές για ψάρια. Καλό είναι και το ΝΟ3 να το κρατάς κοντά στο 15 κάνοντας εβδομαδιαίες αλλαγές 30%. Τα 2 πρώτα μηδενίζονται όταν στρώσει το φίλτρο.

3. Αν δεν ρίχνεις βακτήρια πρέπει μάλλον να αρχίσεις!

4. Αν έχεις ψάρια μέσα κάνε σύντομα αλλαγή 30% ώστε να μειωθούν ΝΗ3 και ΝΟ2 άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον φιλο σπυρο πιο πανω delta διαφωνω λιγο στον καιρο που θα περασει για τις γαριδες εγω θα ελεγα 4-6 μηνες να περασουν καλητερα για να βαλεις γαριδες.οσο για τις τιμες και τα τεστακια σου θα σου προτεινα να προτιμισεις ειδικα τωρα στην αρχη υγρα τεστ απο καποια γνωστη μαρκα γιατι ειναι πιο αξιοπιστα ενω τα στικς οχι.ετσι θα μπορεις να παρακολοουθεις σωστα το ενυδρειο και σχολαστικα.

η αμωνια πρεπει να την κρατας παντα κοντα στις μηδενκες τιμες τωρα στην αρχη ωσπου θα αυξηθουν τα νο2 τα οποια και αυτα δεν ειναι καλα για τα ψαρια και μετα θα ανεβουν τα νο3 τα οπια ελεγχεις με την αλλαγη νερου δεν ειναι βλαβερα οσο τα 2 πρωτα.γενικα μολις στρωθει το ενυδρειο η αμμωνια και τα νο2 πρπει να ειναι παντα μηδεν.αν περασαν καποιες μερες που στρωνεις πχ 1 βδπμαδα βαλε κανα 2 ψαρακια γκαπυ αφου θα ασχοληθεις με αυτα .υπομονη και ολα θα πανε μι χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις νομιζω ψαρια μεσα, τοτε,

Αν η θερμοκρασια σου ειναι (υποθετω) γυρω στους 25, το pH 7,6 και η αμμωνια ειναι 0,5-1, η τοξικοτητα της ειναι επικυνδυνη για τα ψαρια σε μακροχρονια εκθεση τους σε αυτη (οσο πιο ψηλα η θερμοκρασια και το pH, τοσο πιο τοξικη η αμμωνια).

Η αμμωνια μπορει να προκαλεσει ζημια στα βραγχια των ψαριων, που κοκκινιζουν οταν υπαρχει προβλημα αμμωνιας, ενω υψηλοτερες συγκεντρωσεις της μπορει να αποβουν αμεσα μοιραιες για τα ψαρια.

Ομως τα νιτρωδη στο 4 ειναι πολυ επικινδυνα.

Κανε αμεσως αλλαγη 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας (ισως λιγο πιο δροσερο 1-2 βαθμους αλλα θα το εισαγεις αργα στο ενυδρειο)

Φυσικα και αντιχλωριο, αν εχεις seachem prime θα ειναι καλο αφου εκτος απο αντιχλωριο αναγενα την μεβρανη των ψαριων και δεσμευει αμμωνια και βαρεα μεταλλα απο το νερο.

Συνεχισε καθε μερα αλλαγες αν χρειαστει για να μη εχεις τοσα νιτρωδη.

Φυσικα με τις αλλαγες θα καθυστερησει το στρωσιμο αλλα δεν γινεται αλλιως, εκτος κι αν βρεις μπολι απο στρωμενο φιλτρο γειτωνα.

Ριχνεις μεσα βακτηρια του εμποριου?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις νομιζω ψαρια μεσα, τοτε,

Αν η θερμοκρασια σου ειναι (υποθετω) γυρω στους 25, το pH 7,6 και η αμμωνια ειναι 0,5-1, η τοξικοτητα της ειναι επικυνδυνη για τα ψαρια σε μακροχρονια εκθεση τους σε αυτη (οσο πιο ψηλα η θερμοκρασια και το pH, τοσο πιο τοξικη η αμμωνια).

Η αμμωνια μπορει να προκαλεσει ζημια στα βραγχια των ψαριων, που κοκκινιζουν οταν υπαρχει προβλημα αμμωνιας, ενω υψηλοτερες συγκεντρωσεις της μπορει να αποβουν αμεσα μοιραιες για τα ψαρια.

Ομως τα νιτρωδη στο 4 ειναι πολυ επικινδυνα.

Κανε αμεσως αλλαγη 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας (ισως λιγο πιο δροσερο 1-2 βαθμους αλλα θα το εισαγεις αργα στο ενυδρειο)

Φυσικα και αντιχλωριο, αν εχεις seachem prime θα ειναι καλο αφου εκτος απο αντιχλωριο αναγενα την μεβρανη των ψαριων και δεσμευει αμμωνια και βαρεα μεταλλα απο το νερο.

Συνεχισε καθε μερα αλλαγες αν χρειαστει για να μη εχεις τοσα νιτρωδη.

Φυσικα με τις αλλαγες θα καθυστερησει το στρωσιμο αλλα δεν γινεται αλλιως, εκτος κι αν βρεις μπολι απο στρωμενο φιλτρο γειτωνα.

Ριχνεις μεσα βακτηρια του εμποριου?

Ήδη έχω κάνει την πρώτη αλλαγή, αντιχλώριο έχω της serra, βακτήρια δεν ρίχνω τώρα μου είχαν πει να ρίξω τις πρώτες 10 ημέρες όταν ακόμα δεν είχα ψάρια. Πρέπει να ρίχνω πάλι τώρα με τις αλλαγές νερού;

(το ενυδρείο το έχω 1 μήνα συνολικά, τις πρώτες 12 ημέρες άδειο, πρόσθεσα το cae, και μετά ~1 εβδομάδα τα ύπόλοιπα) :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχω κάνει την πρώτη αλλαγή, αντιχλώριο έχω της serra, βακτήρια δεν ρίχνω τώρα μου είχαν πει να ρίξω τις πρώτες 10 ημέρες όταν ακόμα δεν είχα ψάρια. Πρέπει να ρίχνω πάλι τώρα με τις αλλαγές νερού;

(το ενυδρείο το έχω 1 μήνα συνολικά, τις πρώτες 12 ημέρες άδειο, πρόσθεσα το cae, και μετά ~1 εβδομάδα τα ύπόλοιπα) :rasp:

Δλδ εριχνες βακτηρια για 10 μερες χωρις ψαρι ή πηγή ρυπων μεσα στο ενυδρειο?

Με τι θα τρεφοταν η βιολογια?

Δεν διαβασες τις οδηγιες?

Ξεκινα παλι τη διαδικασια και ριχνε βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εριχνες βακτηρια για 10 μερες χωρις ψαρι ή πηγή ρυπων μεσα στο ενυδρειο?

Με τι θα τρεφοταν η βιολογια?

Δεν διαβασες τις οδηγιες?

Ξεκινα παλι τη διαδικασια και ριχνε βακτηρια.

Συγγνώμη, μέσα στον πανικό που μ' έπιασε έγραψα λάθος! Τις 12 μέρες που έριχνα τα βακτήρια είχα τον γυρινόχειλο! Άρα τώρα τι κάνω ξαναρίχνω;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, μέσα στον πανικό που μ' έπιασε έγραψα λάθος! Τις 12 μέρες που έριχνα τα βακτήρια είχα τον γυρινόχειλο! Άρα τώρα τι κάνω ξαναρίχνω;

Απο τη στιγμη που εχεις αμμωνια και νιτρωδη δεν εχει στρωσει.

Οποτε ριχνε

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις αμμωνια και νιτρωδη δεν εχει στρωσει.

Οποτε ριχνε

Σ' ευχαριστώ πολύ, συγγνώμη για το ξενύχτι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά από όλες αυτές τις μέρες οι τιμές νερού είναι:

PH: 8

GH: 10

KH: 9

NO2: 0

NO3: <1

NH3/NH4: 0

Είμαι σε καλό δρόμο;

Σε αυτό το διάστημα έχασα δυστυχώς το σαλιγκάρι, και επέστρεψα τελικά τους δύο clown και το cae. Τώρα έχω μόνο τα δύο γκάππυ και λέω θα συνεχίσω μόνο με ζωοτόκα.

Πρόσθεσα επίσης και καμμιά 10ριά φυτά!

Θέλω να σας ρωτήσω για το φίλτρο. Αυτή τη στιγμή έχω τα σφουγγάρια που μου είχαν δώσει με το ενυδρείο (μπλε, πράσσινο, μαύρο και viltrewool).

Μου είπαν και διάβασα ότι είναι καλύτερα να βάλω κεραμικά και μάλιστα το substrat pro. Ρώτησα στο κατάστημα που πήρα το ενυδρείο και μου είπαν ότι όλα (τα κεραμικά) είναι εξίσου καλά αλλά είναι θέμα τιμής. Δηλαδή την ίδια δουλειά κάνουν και τα "μακαρόνια".

Άλλοι μου λένε να βάλω μπλε σφουγγάρι πάνω και κάτω και στη μέση το κεραμικό υλικό, άλλοι ότι δεν χρειάζεται σφουγγάρι κάτω αλλά να γεμίσω το φίλτρο με κεραμικό και να βάλω σφουγγάρι μόνο πάνω...

Και αν επιλέξω "μακαρόνια" τι τύπο να πάρω χοντρό ή ψιλό.

Επίσης για τη βιολογία του συστήματος η μία άποψη είναι να στίψω τα παλιά σφουγγάρια στα νέα υλικά για να δημιουργηθεί αποικία και η άλλη να βάλω το κεραμικό υλικό για 1 μήνα στο νερό του ενυδρείου και μετά να το τοποθετήσω.

Ελεος, είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο διαφορετικές απόψεις για το ίδιο πράγμα.

Έχω πελαγώσει! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ενα σχολιο για τη σειρα των υλικων στα φιλτρα της juwel αν θελουμε να τα αλλαξουμε.

Για να καθορισουμε τη σειρα των υλικων στο εσωτερικο φιλτρο των juwel πρεπει να ξερουμε τη φορα της ροης του νερου μεσα στο φιλτρο (προς τα πανω ή κατω) και να ξερουμε και το καθε υλικο φιλτραρισματος για ποια χρηση ειναι καλυτερο.

Μετα αν θελουμε να "πειραξουμε" με αλλα υλικα το φιλτρο πρεπει να κατανοησουμε τη λειτουργια του (κατι που φυσικα δεν μας λεει η juwel :rasp: )

Δεδομενα :

1. Στο standard εσωτερικο φιλτο της juwel η φορα του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω με μια "πονηρη" λεπτομερια.

Εχει στη μεση του "σωληνα" που ανεβαζει το νερο στην αντλια μια τρυπα που βγαζει το "μισο" ας πουμε νερο πριν προλαβει να περασει απο τα κατω σφουγγαρια και φυγει απο την κατω τρυπα.

2. Η μαμισια σειρα ειναι (απο πανω προς τα κατω, οπως η ροη του νερου) ειναι ασπρο συνθετικο βαμβακι, μαυρο σφουγγαρι (ανθρακα), πρασινο σφουγγαρι, το χοντρο μπλε σφουγγαρι, ενα μικρο κενο οπου στο υψος του βρισκεται και η τρυπα στο σωληνα, και τα δυο ψιλοτρυπα μπλε σφουγγαρια.

3. Τα υλικα που υπαρχουν ειναι χοντρα και ψιλα σφουγγαρια, ανθρακας και συνθετικο βαμβακι.

α) Η juwel μας λεει οτι το βαμβακι κανει το προφιλτραρισμα για να πηγαινει οσο καθαροτερο γινεται το νερο στα πιο κατω υλικα που δεν εχουμε την δυνατοτητα να τα βγαζουμε ευκολα και συχνα για συντηρηση.

β) το σφουγγαρι του ανθρακα ειναι ενα χημικο υλικο φιλτραρισματος που κραταει οτι δεν μπορει να κρατησει το βιολογικο υλικο (δλδ τα παντα).

Εμεις λοιπον λεμε απο την στιγμη που προσθετουμε στο νερο πχ. λιπασματα για τα φυτα, τυρφη για μαλακωμα ή φαρμακα για καποια θεραπεια ο ανθρακας θα μας τα εξαφανισει.

Γι'αυτο οταν κανει τη δουλεια του τις πρωτες 3-4 μερες της λειτουργειας του ενυδρειου και κρατησει οτι "ρυπο" ειχε το ενυδρειο απο το εργοστασιο ή τη μεταφορα του, που δεν βγηκε με το απλο πλυσιμο που του καναμε, βγαζουμε το ανθρακα και βαζουμε αλλον μονο οταν θελουμε να αφαιρεσουμε πχ φαρμακο μετα απο θεραπεια.

Σε ενυδρεια που δεν χρησιμοποιουνται τα παραπανω μπορει να παραμεινει.

γ) Το πρασινο σφουγγαρι ειναι κατι σαν starter της βιολογιας και αφου εξετελεσει την αποστολη του "μετετρεπεται" σε απλο χοντροτρυπο σφουγγαρι ιδανικο για φιλοξενια της βιολογιας αλλα και μηχανικο φιλτραρισμα (να κραταει και σκουπιδια με λιγα λογια).

δ) το μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι οπως ειπαμε και για το πρασινο, ειναι μηχανικο και βιολογικο υλικο.

ε) τα δυο ψιλοτρυπα σφουγγαρια τωρα τι σκοπο εχουν? Δεν μας λεει η juwel ξεκαθαρα, παρα απλα οτι ειναι και αυτα για φιλοξενια βιολογιας και σαν τελευταιο υλικο για να κραταει και τα ψιλα σκουπιδακια πριν περασουν στο νερο ετσι ωστε να ειναι διαυγες.

Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα 2 ψιλα σφουγγαρια στο κατω μερος του φιλτρου, σε συνδυασμο με τη μειωμενη ροη σε εκεινο το σημειο ειναι και για απονιτροποιηση αφου με τη μειωμενη ροη (λογω της τρυπας στη μεση που ανεφερα) δημιουργουνται αναεροβια βακτηρια που ολοκληρωνουν τελεια τον κυκλο του αζωτου μετατρεποντας τα νιτρικα (ΝΟ3) σε αζωτο.

Αν τωρα θελουμε να αλλαξουμε καποια υλικα, τα πρωτα που μπορουν να φυγουν ειναι ο ανθρακας και απο ενα απο τα ψιλα και χοντρα σφουγγαρια.

Πρεπει να γινεται και μηχανικο φιλτραρισμα γι'αυτο αφηνουμε απο ενα σφουγγαρι.

Ετσι η σειρα που προτεινω ειναι (απο πανω προς τα κατω)

1. Προφιτλρο με συνθετικο βαμβακι (πχ sera filterwool).

2. Μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα με ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι (το μπλε ή το πρασινο, το αλλο το φυλαμε).

3. Βιολογικο με substrat pro ή siporax ή και τα δυο μαζι, μεσα σε δυχτακια (πχ sera filter media bags) και οχι καλτσες. (στο δυχτι της σερα αφαιρουμε το κλιπ γιατι εχει ελατηριο που σκουριαζει)

4. Ενα ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι κατω κατω για τα ψιλα σκουπιδακια και την υποτιθεμενη απονιτροποιηση.

σημειωση : το βιολογικο υλικο θα βρισκεται λογω ποσοτητας, το μισο στο πανω μισο μερος (με τη "γρηγορη" ροη) και το αλλο μισο κατω, (με την αργη ροη). Θα περναει αναμεσα στα "χερακια" απο το κατω πλαστικο καλαθακι δηλαδη, για να φτανει μεχρι κατω στο σφουγαρι.

Το μονο προβλημα θα ειναι οτι ετσι δεν θα μπαινουν τα ασπρα πλαστικα καλαθακια που κρατανε τα σφουγγαρια αλλα δεν ειναι προβλημα σοβαρο.

Χρησιμα σχολια του φιλου συνχομπιστα Salvator V :

- Υπολογίζοντας ότι η κάτω τρύπα είναι η μισή σε ύψος από την πάνω, συν την υψομετρική διαφορά, σύν την αντίσταση του υλικού, σύν την προηγηθείσα εκτόνοση από την πάνω τρύπα ή ροή από το κάτω μέρος είναι λιγότερη από το 1/8 (για να μην πώ και λιγότερο) της συνολικής ροής. Άρα πολύ σωστά σκοπό έχει την πλήρη απονιτροποίση.

- Η γνώμη μου είναι να μην βγαίνουν τα πλαστικά καλαθάκια, γιατί κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.

Δηλαδή το ποδαράκι που έχουν από κάτω για τον πάτο του φίλτρου και ότι ακουμπάνε το ένα πάνω στο άλλο στην μέση έχει μια σκοπιμότητα.

Να αφήνουν μια απόσταση από το υλικό που πρέπει να βρίσκεται 1-2 cm πάνω από τις τρύπες. Αλλιώς δημιουργούνται κανάλια ροής (Channeling effect) μέσα από το υλικό. Δηλαδή άν το υλικό πάει τελείως κάτω και σκεπάζει τις τρύπρες το νερό θα βρεί την ταχύτερη διέξοδο προς την μεριά της τρύπας και δεν θα περνάει από όλη την επιφάνεια του υλικού.

Αυτό ισχύει για ολά τα φίλτρα γι αυτό πάντα υπάρχει μια απόσταση από τον πάτο ή/και την κορυφή του

-Αν κάποιος θέλει να βάλει βιολογικό υλικό και στο πάνω μέρος, είναι σωστότερο να μπεί σε ξεχωριστό δυχτάκι ώστε να αφήνει πάλι ένα κενό 1-2 cm στο ύψος της μεσαίας τρύπας. Δηλαδή να χρησιμοποιηθούν και τα δύο πλαστικά καλαθάκια.

-Το πόσο βιολογικό υλικό χρειάζεται, και αν θα κρατηθεί και λεπτό σφουγγάρι στο κάτω μέρος, εξαρτάται από το φορτίο του ενυδρείου και τι μετρήσεις έχουμε σε νιτρώδη και νιτρικά. Δηλαδή ρυθμίζουμε την ποσότητα του υλικού μας στην γρήγορη ή αργή ροή. Ακόμα μπορούμε να κόψουμε και τα σφουγγάρια στην μέση οριζόντια με ένα κοπίδι, αφήνοντας περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό.

-Μια άλλη παράμετρος είναι η επιλογή του υλικού.

Αν επιλέξουμε Siporax τότε από μόνο του το υλικό προσφέρει δύο διαφορετικές ροές (εξωτερική επιφάνεια και εσωτερική μέσα από τις τρύπες του) και λόγω μεγάλου σχήματος καλό είναι να μπεί μόνο του χωρίς σφουγγάρι στο κάτω μέρος για να χωρέσει περισσότερο.

Αν επιλέξουμε Substrat Pro που μπουκώνει πιο εύκολα, εγώ θα έβαζα και πάνω και κάτω. Με την διαφορά ότι στο κάτω καλάθι θα έβαζα πρώτα χοντρότρυπο σφουγγάρι και τελευταίο στην σειρά το υλικό.

- Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ λεπτότρυπα (μπλέ) σφουγγάρια όταν βάζω βιολογικό υλικό, γιατί τον ρόλο τους τον αναλαμβάνει το βιολογικό υλικό, και για να μην μπουκώνει και κόβει ροή.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την τόσο αναλυτική ενημέρωση για τα φίλτρα! :D

Σήμερα πρόσθεσα 3 γκάππυ ακόμα (έχω 5 τώρα) και από την ερχόμενη εβδομάδα θα βάλω τα νέα υλικά στο φίλτρο μου ακολουθώντας τις οδηγίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...