Jump to content

αρχαριος αναζητα βοηθεια


Recommended Posts

Αγαπητοι ενυδρειοφιλοι,

Ειμαι νεο μελος στο aqazone καθως και αρχαριος.Εχω διαβασει σχετικα πολλα αρθρα και συμβλουλες παρολα αυτα νομιζω πως εχω καποιες αποριες.Ειχα καποτε ενυδρειο αλλα ηταν ιδιαιτερα μικρο και τωρα θελω να παρω ενα πολυ μεγαλυτερο,για να μπορεσω ομως να το κανω πρεπει να μαθω τα βασικα τουλαχιστον.

Διαβασα για τον κυκλου του αζωτου και θα ηθελα να σασ ρωτησω αν ειναι απαραιτητο να υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο ψαρια?

Μπορει να χρησιμοποιηθει αμμωνια αντι για ψαρια ? ωστε μετα με καταλληλα βακτήρια να μετατραπει σε Νο2.

Αυτα τα βακτηρια μονα τους εμφανίζονται ή εγω πρεπει να κανω κατι?

Αφου εμφανηστουν τα Νο2 μηδενιζεται η αμμωνια,και μετα τα Νο2 γινονται Νο3, συνεπωσ η αμμωνια θα παραμενει στο μηδεν ή θα ξανανεβει? τελος πρεπει την αμμωνια το Νο2 και το Νο3 να τα μετραμε με την σειρα εμφανησης ή και τα τρεια? και ποσο καιρο κραταει το στωσιμο?

Σχετικα με καποια πιο πρακτικα θεματα:Απο την στιγμη που γεμιζουμε το ενυδρειο με το νερο πρεπει να ριξουμε αντιχλωριο ?φτανει μονο αυτο ?Οταν αλλαζου το νερο του ενυδρειου και ριχνουμε αντιχλωριο πρεπει τα ψαρια να μπουνε μετα απο καποια χρονικη περιοδο η αμμεσωσ ?

Ποσες αλλαγες νερου και ποσο τισ εκατο ανα δυο βδομαδεσ ?

υπαρχει ειδικομηχανιμα που καθαριζει τον πατο?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

για το στρωσιμο ριξε μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry108162

καλο θα ειναι να παρεις καποια τεστ.

οι αλλαγες νερου εξαρτωνται κ απο τα τεστ κ απο το ποσα ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου, ποσα λιτρα ειναι, καθε ποτε ταϊζεις κτλ.

υπαρχουν σκουπες βυθου για καλυτερο καθαρισμο του χαλικιου/αμμου.

στις αλλαγες νερου δεν ειναι απαραιτητο να βγαινουν τα ψαρια απο το ενυδρειο!!!

αν δεν εχεις μεγαλο ενυδρειο (μεχρι 100 λιτρα) ενας καλος τροπος για την αλλαγη ειναι:

να παρεις ενα δοχειο 10 λιτρων περιπου κ αφου βαλεις νερο (ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειο) κ αντιχλωριο να το ριχνεις κατευθειαν στο ενυδρειο. με 20-30 λιτρα την εβδομαδα εισαι super!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...