Jump to content

διαυγες νερο


Recommended Posts

μηπως μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να κανω το νερο του ενυδρειου διαυγες?φυτεμενο με υποστρωμα και ξυλα

μπορεις να γινεις πιο σαφης?

Link to comment
Share on other sites

το νερο δεν ειναι διαφανο βγαζει μια κιτρινη αποχρωση ειναι απο το υποστρωμα-λιπασμα η απο τα ξυλα΄?παρατηρησα της δυο προηγουμενες εβδομαδες σε ενα φυτο κατι καφε σαν χωμα στα φυλλα

Link to comment
Share on other sites

γινε πιο συγκεκριμενος πες μΑΣ λιγα πραγματα για το ενυδρειο λιτρα εξοπλισμο ποσο καιρο τρεχει -στρωσιμο μετρισεις νερου με τι τεστ τιμες γενικα πες μας λιγα λογια για το ενυδρειο σου για να σε βοηθησουμε.και τι εχει μεσα και απο ψαρια και απο φυτα ....

Link to comment
Share on other sites

120λτ ενυδρειο,φυτεμενο,3 ξυλα,6 ανουμπια,2 ανουμπια νανα,βαλισεριανα νανα,καμπομπα, αμαζονας εχινοδορους,εγιρα ντενσα, διοξειδιο σε ταμπλετες,φιλτρο εσωτερικο σερα 120 υποστρωμα σερα ,αντλια αερα λειτουργει μονο βραδυ λαμπες3 δυο sylvania gro-lux 1 osram sky-whyte.ph 7.2 .no2 00.po4 00 ,λαμπες λειτουργουν 8-9 ωρες,ψαρια 5 νεον,5 ghost.2 πλακοστομοι,2 γατοψαρα, 2 σκαλαρια,3 ροδοστομοι,το ενυδρειο τρεχει περιπου 6 μηνες,στρωσιμο εγινε 1 μηνα χωρις ψαρια με νερο απο το παλιο μου και με το φιλτρο του παλιου ενυδρειου,πως μπορω να ανεβασω φωτο?

Link to comment
Share on other sites

το νερο δεν ειναι διαφανο βγαζει μια κιτρινη αποχρωση ειναι απο το υποστρωμα-λιπασμα η απο τα ξυλα΄?παρατηρησα της δυο προηγουμενες εβδομαδες σε ενα φυτο κατι καφε σαν χωμα στα φυλλα

η κιτρινιλα ειναι απο τα ξυλα.με τις αλλαγες νερου θα φυγει η κιτρινιλα κ με την προσθηκη στο φιλτρο ενεργου ανθρακα.

δεν ειναι ομως κακο για τα ψαρια, το αντιθετο.

το καφε που λες πανω στα φυτα ειναι αλγη.

βαλε φωτο απο τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

βαέ φοτο συμφωνω με τον αντωνη ειναι αλγη αλλα ψιλοαπορησα γιατι ριχνεις και διοξειδιο τεσπα γνωμη μου μην ανυσηχεις ειχα την ιδια κι εγω ελπιζω να μην ριχνεις λιπασματα σωστα?εχεις πολλες λαμπες για τα φυτα σου δεν το καταλαβαινω σχεδον ολα τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα δεν θελουν καν λιπασματα η διοξειδιο ουτε καν υποστρομα αλλα τεσπα συμβουλη μου προσωπικη να μειωσεις σιγα σιγα ομως τις ωρες και αν χρειαστει να βγαλεις τους ανακλαστηρες.10 λεπταα καθε μερα μειωνε μεχ ρι να φτασεις στις 7-8 το πολυ και θα δεις οτι θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει η αλγη. οτι χρειαστεις ρωτα.τωρα γιατι δεν ειναι κρυσταλλο το νερο σου δεν γνωριζω τι εννοεις μηπως υπαρχουν αιωρουμενα σωματιδια??

βαζεις σκουπα βυθου???καθαρισες μηπως προσγατα το φιλτρο?? αλλαγες καθε ποτε κανεις???και ποσο??ριχνεις καποιο ζουμι μεσα στο ενυδρειο???συγνωμη για τις τοσες ερωτισεις αλλα ετσι θα σε βοηθησουμε πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

σκουπα βαζω καθε 2εβδομαδες,φιλτρο καθαριζω κεθε 1εβδομαδα,αλλαγες νερου εκανα καθε 2 εβδομαδες 2/4 του νερου αλλα τωρα αλλαζω καθε 1 εβδομαδα ,το φιλτρο το καθαριζω καθε εβδομαδα,τα μονα υγρα που εβαζα ειναι λιπασματα σε καθε αλλαγη νερου τα οποια ειναι florena της sera,flourish της seachem και ταμπλετες της sera-florenette A καθε μηνα αυτα μου τα εδωσαν απο το pet shop για καλυτερα αποτελεσματα!!!! πιστευω οτι εχω φωρτοσει πολυ το ενυδρειο γιατι εχω βαλει και το υπωστρομα της sera αυτο πιστευω οτι μου βγαζει την κιτρινιλα σε συνδιασμο με τα ξυλα.Εχαριστω για το ενδιαφερον σας και περιμενω συμβουλες!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι καθαριζεις το φιλτρο καθε εβδομαδα ???

Μηπως ειναι πολυ συχνα??? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν για τα ψαρια δεν ειναι κακο αυτη η κιτρινιλα αλλα τους κανει και καλο μαλιστα.Αν θες βεβαια εσυ κρυσταλλινο νερο οπως λες για δικους σου αισθητικους λογους βαλε αρκετο ενεργο ανθρακα στο φιλτρο σου για 3 μερες και το ξαναβαζεις ξανα οποτε νομιζεις οτι κιτρινισε ξανα το νερο σου και βαλε και πυκνο ενυδρειακο μαλλι(υαλοβαμακα) και σε συνδιασμο με τις αλλαγες που κανεις θα δεις αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να φαινεται το σφουγγαρι κλπ, το φιλτρο θα το ανοιγεις μονο αν πεσει πολυ η ροη.

Συνηθως στα φιλτρα, ειναι φυσικο να φαινεται μετα απο μερικες μερες πεσμενη λιγο η ροη σε σχεση με τη ημερα που καθαρισαμε σωληνες υλικα κλπ.

Αργοτερα, φυσιολογικα σταθεροποιειται σε μια ταχυτητα ροης και μετα απο καιρο αρχιζει και πεφτει αισθητα.

Ενα χοντρικο παραδειγμα ποτε συντηρω εγω το φιλτρο μου.

- Το φιλτρο εχει αδειο ονομαστικη ροη απο τα χαρακτηριστικα του εργοστασιου 500 λτ/ωρα

- Γεματο με υλικα την πρωτη μερα λειτουργειας ή καθαρο μετα απο συντηρηση εχει ροη 400 λτ/ωρα

- Μετα απο μερικες μερες εχει ροη 300 λτ/ωρα και σταθεροποιειται εκει.

- Μετα αρχισει και πεφτει αργα η ροη και οταν φτασει να ειναι κατω απο τα 200 λτ/ωρα (στα μισα δλδ της πραγματικης ροης) του κανω συντηρηση.

Φυσικα δεικτης την απαραιτητης ροης του νερου στο ενυδρειο ειναι το μεγεθος του ενυδρειου και η κατασταση του.

Το παραπανω παραδειγμα ειναι για νορμαλ καταστασεις και οχι οταν εχουμε μικρο ή ισα ισα φιλτρο για τα λιτρα μας

Link to comment
Share on other sites

:rasp: δεν με νειαζουν τοσο πολυ οι αισθητηκη λογοι οσο να μην επυβαρινωνται τα ψαρια και το νερο.το φιλτρο μου ειναι το sera-120 700l/h εσωτερικο.θα ακολουθησω της συμβουλες σας παιδια!Πως μπορω να ανεβασω Φωτο του ενειδρειου να δειτε γιατι ειμαι νεος :rasp: στο site και δεν γνωριζω?
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου λιπασματα μην ριχνεις καθε εβδομαδα σε αυτα τα φυτα τα ευκολα που εχεις ποιος το ειπε αυτο???γι αυτο εχεις και εμφανηση της αλγης πρωσοπικα κακως ριχνεις καθε εβδομαδα λιπασματα στα φυτα αφου σιγουρα ειναι μια χαρα μην το επιβαρυνεις αλλο το ενυδρειο.εγω προσωπικα εχω ριξει 1-2 φορες το πολυ λιπασμα κι αυτο με το ζορι και σε πολυ αναγκη καλο ειναι να μην ριχνεις οποιοδηποτε σκευασμα εκτος απο αντιχλωριο το οποιο δεν μπορουμε μαλλλον να το αποφυγουμε.

οι πετσοπαδες σχεδον ολοι ειναι για μαστιγιο για βεργαααα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κοψει το λιπασμα εδω και δυο εβδομαδες ευτυχως γιατι κατι καταλαβα.παλι καλα που υπαρχει το aquazone γιατι μερικοι θελουν μονο να πουλανε χωρις τουλαχιστιων να δεινουν την στοιχιωδη βοηθεια!Ευχαρηστω ολους :rasp:

Link to comment
Share on other sites

κανε ολα αυτα που ειπαμε και σου εγραψα και γραψε μας νεοτερα.κανονικα και υποστρομα δεν επρεπε να βαλεις.τεσπα ομως θα το καταλαβεις και αυτο αργοτερα. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι μια φωτο του ενος φυτου!μηπως ξερετε τι ειναι και αυτα τα ασπρα πανω στα ξυλα?γιατι κανεις δεν τα εχει ξαναδει?

post-12355-1238181901_thumb.jpg

post-12355-1238181921_thumb.jpg

post-12355-1238182046_thumb.jpg

post-12355-1238182064_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:rasp::P:rasp: Αυτη ειναι μια φωτο ενος φυτου που μαλλον εχει αλγη καφε?μηπως ξερει καποιος να μου πει τι ειναι αυτα τα ασπρα πανω στα ξυλα?
Link to comment
Share on other sites

:rasp::P:rasp::rasp: Αυτη ειναι μια φωτο ενος φυτου που μαλλον εχει αλγη καφε?μηπως ξερει καποιος να μου πει τι ειναι αυτα τα ασπρα πανω στα ξυλα?
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν απανταει κανενας ρε παιδια το βλεπω καιρο το ερωτημα αλλα δεν ξερω τι ειναι αλλιως θα του απαντουσα.τι να πω.η αλγη θα φυγει οπως ειπαμε φιλος τωρα ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι αυτα τα ασπρα πανω στα ξυλα μαλλον πρωτη φορα τα βλεπω δεν μπορω να φανταστω κιολας μην πεταξω καμια χαζομαρα.τι να πω ας περιμενεις να σου απαντησουν οι πιο εμποιροι αν το δουνε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο τι βλεπω κανενας ..εριξα μια ματια οσο χρονο ειχα πολυ λιγο χωρις να ειμαι σιγουρος μια υποθεση θα κανω πρεπει να ειναι μυκητας φιλε μου δεν ειναι κατι ανησυχιτικο ομως θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει

ειναι σαν χνουδι??εει φυγει τωρα πως ειναι?πως παει το ενυδρειο η αλγη οκ???

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως δεν ειναι τιποτα που να σε ανησυχει αυτο πανω στα ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν απανταει κανενας ρε παιδια το βλεπω καιρο το ερωτημα αλλα δεν ξερω τι ειναι αλλιως θα του απαντουσα.τι να πω.

Ρε συ xatzideca, επιτηδες το κανεις? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ xatzideca, επιτηδες το κανεις? :rasp:

Απο ενδιαφερον το κανει :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ xatzideca, επιτηδες το κανεις? :rasp:

δεν θα ασχοληθω sarevock... σου απαντησε πιο κατω ο φιλος stav.

ευχαριστω stav na ν σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...