Jump to content

Petition For Αllowing Dogs In Greek Public Transport / Σκυλιά στα Μ.Μ.Μ.


Recommended Posts

Βοηθείστε στην προσπάθεια που κάνουμε για να επιτραπεί η μετακίνηση των σκύλων με τα Μ.Μ.Μ. στην Ελλάδα.

Γίνετε μέλη της ομάδας και υπογράψτε το petition που θα βρείτε στο τέλος της σελίδας:

http://www.facebook.com/group.php?gid=59108807654

Αν δεν είστε μέλη στο facebook, υπογράψτε απλα το petition: http://www.petitiononline.com/dogsGR/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του happypuppycafe.com

Οι υπογραφές που θα μαζευτούν θα σταλούν στο Υπουργείο Μεταφορών, στο Υπουργείο Πολιτισμού (μια και αφορά και τους τουρίστες που επισκέπτονται κάθε χρόνο τη χώρα μας), στην Ε.Ε., και όπου αλλού κριθεί απαραίτητο.

Στο μεταξύ αποφασίστηκε να στείλουμε όλοι e-mail διαμαρτυρίας στον ΟΣΕ μια και δεν είναι δυνατόν να μην μπορεί να ταξιδέψει σκύλος με τρένο μια και οι κανονισμοί έχουνε αλλάξει από τότε που έχουνε βάλει καινούργιες σκευοφόρους όπου δεν υπάρχουνε κλουβιά.

Με λίγα λόγια, αν δεν έχεις αυτοκίνητο στην Ελλάδα είσαι καταδικασμένος να μην μπορέσεις να ταξιδέψεις με το σκύλο σου!

Link to comment
Share on other sites

οπα μεγαλε.... επεσες σε οδηγο λεωφορειου... αν επιτραπει ποτε κατι τετοιο να εχεις υπ'οψιν σου οτι θα πρεπει να λαβεις μετρα ασφαλειας, οπως πχ φιμωτρο. Παντως αν το σκυλακι κατουρησει κανενος ποδι ή καποιος ορθιος επιβατης στο πατησει ή σκονταψει πανω του το σκεφτηκες τι μπορει να γινει? ενα τετοιο μεσο ειναι εν κινησει και αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες ατυχηματος.

Οι σκυλοι οδηγοι τυφλων παντως επιτρεπονται αρκει να φορουν το καταλληλο φυμωτρο.

Παιδια μια τα ποδηλατα, μια τα ζωα να δουμε εμεις τι θα κανουμε. Το προβλημα των συγκηνωνιων δεν ειναι αυτο, υπαρχουν πολυ σημαντικοτερα να λυσουν οι "ειδικοι".

Η γνωμη μου δεν αγορα μικρα κατικιδια που χωρανε σε καλαθια αλλα μεγαλυτερα που πρεπει να ειναι ελευθερα με ενα λουρι μονο.

καλο να εισαι φιλοζωος, μαζι σου, αλλα χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, ενα λυκοσκυλο δεν θα καταφερεις ποτε να το μεταφερεις στο λεωφορειο ή στο μετρο. ενα μικρο κανις ή γατα ναι...

μην ειστε υπερβολικοι ορισμενοι......

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι εισαι και κοπελια, σορρυ για το μεγαλε!!!

Link to comment
Share on other sites

αν επιτραπει ποτε κατι τετοιο να εχεις υπ'οψιν σου οτι θα πρεπει να λαβεις μετρα ασφαλειας, οπως πχ φιμωτρο.

Συμφωνώ!

Παντως αν το σκυλακι κατουρησει κανενος ποδι....

Ένας φυσιολογικός σκύλος δεν κατουράει στα πόδια των ανθρώπων. Υπάρχουνε τέτοιες περιπτώσεις και ευθύνονται αποκλειστικά και μόνο οι "ιδιοκτήτες" τους. Ένας τέτοιος κάγκουρας "ιδιοκτήτης" δεν είναι ο τύπος που θα μεταφέρει το ζώο του με το λεωφορείο. Το πιθανότερο είναι ότι αυτό το σκυλί δε θα πάει ποτέ του πουθενά γιατί έτσι κι αλλιώς το κάνανε και το διατηρούνε τελείως ακοινώνητο.

.....ή καποιος ορθιος επιβατης στο πατησει ή σκονταψει πανω του το σκεφτηκες τι μπορει να γινει? ενα τετοιο μεσο ειναι εν κινησει και αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες ατυχηματος.

Σε τί διαφέρει από το να κουβαλάω μαζί μου πχ το 3χρονο παιδάκι μου;

χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, ενα λυκοσκυλο δεν θα καταφερεις ποτε να το μεταφερεις στο λεωφορειο ή στο μετρο. ενα μικρο κανις ή γατα ναι...

Σε άλλες χώρες της ΕΕ πώς μπορείς; Η Ελλάδα σα χώρα της ΕΕ είναι υποχρεμένη να ακολουθήσει κάποιους κανόνες (αυτό που ζητάμε είναι μέσα σε αυτούς) αλλά δυστυχώς δεν το κάνει.

Είναι λογικό να μην μπορεί κάποιος να μεταφέρει το σκύλο του με το τρένο; Στις αποσκευές με τα εμπορεύματα. Παλιότερα γινότανε, το έχω κάνει πολλές φορές. Άλλά αντί να πηγαίνουμε μπροστά, εμείς πηγαίνουμε πίσω...

μολις ειδα οτι εισαι και κοπελια, σορρυ για το μεγαλε!!!

:rasp:

Έγινε επεξεργασία - anik
Link to comment
Share on other sites

καλο να εισαι φιλοζωος, μαζι σου, αλλα χωρις να θελω να σε στεναχωρησω, ενα λυκοσκυλο δεν θα καταφερεις ποτε να το μεταφερεις στο λεωφορειο ή στο μετρο. ενα μικρο κανις ή γατα ναι...

μην ειστε υπερβολικοι ορισμενοι......

Νομιζεις φιλε μου.......

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το ιδιοκτήτη σκύλου που δεν έχει αυτοκίνητο και θέλει να προσφέρει στον καλύτερό του φίλο έναν όμορφο περίπατο σε ένα μακρινό πάρκο αλλά με τόσο χαμηλή υποδομή συγκοινωνιών στη χώρα μας, σκέφτομαι οτι μόνο σαββατοκύριακα θα μπορούσε να γίνει με άνεση σκύλων και επιβατών.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το ιδιοκτήτη σκύλου που δεν έχει αυτοκίνητο και θέλει να προσφέρει στον καλύτερό του φίλο έναν όμορφο περίπατο σε ένα μακρινό πάρκο αλλά με τόσο χαμηλή υποδομή συγκοινωνιών στη χώρα μας, σκέφτομαι οτι μόνο σαββατοκύριακα θα μπορούσε να γίνει με άνεση σκύλων και επιβατών.

Δεν μιλαμε για τη διασκεδαση.

Σκεψου καποιον που θελει να παει το σκυλο του στο γιατρο για εμβολια.

Και εγω καλα εχω το φορτηγο για το παιδι, καποιος που δεν εχει οχημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για τη διασκεδαση.

Σκεψου καποιον που θελει να παει το σκυλο του στο γιατρο για εμβολια.

Και εγω καλα εχω το φορτηγο για το παιδι, καποιος που δεν εχει οχημα?

Πες ταααααα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια... πεσατε ολοι μαζι... :rasp:

δεν εχω κατι με τα ζωακια, κι εγω σκυλο εχω στην αυλη μου, μαζι σας ειμαι, απλα.. εδω δεν μπορουμε να μεταφερουμε ανθρωπους θα μεταφερουμε ζωακια?

Φυσικα και δεν κατουραει ποδια ενας σκυλος. Αλλα στην Ελαδα ζουμε. Ποσοι φιλοζωοι και καλα, ελληναρες (με σκυλακι ρατσας και μονο πχ, τα υπολοιπα δεν τους αρμοζουν) θα παρει τον ακοινωνητο σκυλο του για βολτα απο το Φαληρο στη Κηφισια, για να ξεσκασει, (δεν ειναι ολοι γνωστες με τα σκυλια), 8α μπει στο λεωφορειο (οπου υπαρχουν αλεργικοι με τα ζωα, ατομα που τα φοβουνται, κτλ,-μη μου πεις δικο του το προβλημα εισαι λαθος), ενα λεωφορειο που πιθανον θα ειναι φουλαρισμενο στο κοσμο (γιατι ενταξει, ενας εργαζομενος θα παει βολτα γενικοτερα σε ωρες χαλαρες γιατι δουλευει, ενω ενας συνταξιουχος του δινεται η δυνατοτητα να κανει τη βολτα του και στις 8.30 το πρωι της Δευτερας και θα το κανει, εδω κανουν βολτα η νυχτα στις νυχτερινες γραμμες πανω κατω), και θα φερει γενικοτερα αναστατωση μεσα σε αυτο. Αν φρεναρει αποτομα ο οδηγος (ισως απο απροσεξια του, ο ανεγκεφαλος) αυτος που καθεται διπλα του θα κανει ενα βημα εμπρος για να στιρηχθει και το ποδι του θα βρεθει πανω απο το σκυλακι το κακομοιρο. Και τοτε αυτος τι θα κανει? Απο ποιον να ζητησει ευθυνες που το σκυλακι υποφερει αυτη τη στιγμη? Και τι πρεπει να κανει για να προσφερει τις πρωτες βοηθειες στο σκυλακ?

Επισης μια παλιογρια θα πει "Εχω αναπνευστικο βγαλε το σκυλο εξω" αντι να τον παρακαλεσει ευγενικα να καθησει το σκυλακι στην αλλη ακρη του λεωφορειου και αν ειναι καλοκαιρι με τη ζεστη και το κλιματισμο θα μυρισει ολο το λεωφορειο με τη μυρωδια του σκυλου κανοντας την ατμοσφαιρα περισσοτερο αποπνιχτικη.

Οσο για τους ευρωπαιους.. γιατι πρεπει παντα αυτοι να ειναι μπροστα και οτι κανουν ειναι σωστο ενω εμεις λαθος? Ολα σωστα τα κανουν? (βλεπε οικονομικη κριση) Αλλα και να το παρουμε ετσι? Στην Ελβετια, Αυστρια αν δε κανω λαθος, το λεωφορειο περναει με ακριβεια λεπτου απο οποιαδηποτε ανδιαμση σταση και οχι μονο απο την αφετηρια. Αλλα γιατι? Ουτε λωριδες ειδικες για λεωφορεια, ουτε τιποτα. Πολυ απλα το λεωφορειο εκει εκει απολυτη προτεραιοτητα. Σαν ασθενοφορο ή περιπολικο ενα πραγμα. Επισης αν ειναι γεματο ο οδηγος δεν βαζει αλλους (περισσοτερους απο οτι λεει η αδεια του οχηματος με αποτελεσμα να καθηστερει περισσοτερο στις στασεις) Εδω? Μηπως ξεσινεριζομαστε και τον οδηγο τον ανεγκεφαλο απο πανω χωρις να σκεφτουμε οτι μεταφερει 100 συνανθρωπους μας και ειμαστε ενας? Γιατι οπου μας συμφερει Ευρωπαιοι και που οχι Ελληνες? Θα μου πεις να γινει κι εδω αυτο. Αν εχεις διπλωμα και οδηγεις (που δεν νομιζω γιατι εφερες αυτη τη συζητηση εδω) εφαρμοσε το απο μονη σου να μου το αποδειξεις. Και αν σου πει ο οδηγος παρε το επομενο γιατι δεν χωρας μη τον βρισεις και μην σκεφτεις οτι το επομενο θα περασει σε 15,30,60,120 λεπτα. Πες μου σε ποια χωρα γινεται αυτο που λες και αν εχεις καμια φωτογραφια δειξε μου (οχι οδηγους τυφλων γιατι κι εδω επιτρεπεται

Αν λοιπον το κανεις και ισχυει, εχει περασει καιρος απο τοτε που εφαρμοστηκε, ωστε να ειναι δοκιμασμενη η εφαρμογη του και η σωστη λειτουργια του εκει σε βαθος χρονου, αν εγγυασαι οτι δεν θα γινει καταχρηση στο θεμα και δεν δημιουργηθει συγχηση (οχι σκεπτομενη το δικο σου χαρακτηρα, αλλα του Ελληνα γενικοτερα) τοτε μαζι σου να κανω ενεργειες κιολας.

Βλεπω καθε μερα παρα πολλα στο λεωφορειο μεσα και μιλω μονο για λεωφορεια

Για να εχει εφαρμογη ενα τετοιο μετρο το επαναλαμβανω, θα πρεπει να παρουμε ολοι μετρα ασφαλειας, Μετρα που στην πραξη εδω στην Ελλαδα δεν θα εφαρμοστουν απο κανενα μας (επιβατες, δυνοδοι σκυλων, οδηγοι, εταιριες αστικων συγκοινωνιων, κρατος) και θα ειναι φυλακη για ενα σκυλακι. Εδω οι αναπηροι δεν μπορουν να πανε πουθενα που ειναι ανθρωποι και μπορουν να φωναξουν και να ψηφισουν.

Να σκεφτομαστε γενικοτερα την εφαρμογη καθε μετρου και τις συνθηκες που θα επικρατουν κατα την εφαρμογη του γιατι κι εγω θα ηθελα ενα μισθο 3000€.

Στο συγκεκριμενο θεμα δεν μιλαμε οτι ταλαιπωρουμε τα ζωα που δεν μπαινουν στα ΜΜΜ και απαιτουμε τα δικαιωματα τους αλλα το δικο μας βολεμα θελουμε.

Τελος ενα τριχρονο παιδακι θα καταλαβει περισσοτερα πραγματα απο ενα ενηλικο γυμνασμενο σκυλο και δεν ειναι εστια μικροβιων. Σε λιγο θα πει καποιος: γιατι να κανουμε παιδια και να μη μεγαλωνουμε σκυλους που εχουν και λιγοτερα εξοδα και που μας φιλανε ή σκοτωνουν τα ποντικια?

Α και κατι βασικο για ολους τους Ελληνες.

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΗ ΚΑΝΕΙ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ.

Αυτα! Απλα η γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι ειναι απαραιτητα σωστη. Αφηνω το τιτλο του πολυξερου για αλλους. Εγω ενας απλος οδηγος λεωφορειου ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Πες ταααααα

Προσαρμοζομαστε στις συνθηκες. Αν δεν εχω λεφτα δεν θα παω μπουζουκια, δεν θα παρω πολυτελες αυτοκινητο, δεν θα παρω σκυλο, γατα, ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμοζομαστε στις συνθηκες. Αν δεν εχω λεφτα δεν θα παω μπουζουκια, δεν θα παρω πολυτελες αυτοκινητο, δεν θα παρω σκυλο, γατα, ενυδρειο.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και λεφτα για να εχεις σκυλο.Και δεν θελω να προσαρμοστω σε οτι και οπως μου το επιβαλουν οι καποιοι που νομοθετουν ταχα για το καλο της χωρας.Και οσο για θεματα σαν αυτο που συζηταμε,δυστυχως ναι.Οι ευρωπαιοι ειναι χρονια μπροστα η καλυτερα εμεις ειμαστε χρονια πισω.Εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμοζομαστε στις συνθηκες. Αν δεν εχω λεφτα δεν θα παω μπουζουκια, δεν θα παρω πολυτελες αυτοκινητο, δεν θα παρω σκυλο, γατα, ενυδρειο.

μμμ... Αυτό που λες ισχύει για Έλληνες μετρημένους στα δάχτυλα... του ενός χεριού... από ένα χελονονιντζάκι.

Anyway... Συμφωνώ πως τα ΜΜΜ είναι για όλους τους ανθρώπους, ακόμα και γι'αυτούς που έχουν ζωντανά. Θεωρώ όμως ότι έχουμε να λύσουμε πολύ σημαντικότερα προβλήματα, όπως π.χ. την μεταφορά των αρρώστων ή των ανάπηρων. Για να μην αναφέρω άλλα πολύ σημαντικότερα προβλήματα της καθημερινότητάς μας.

Δεν είναι εναντίον του να μεταφέρονται κατοικίδια ζώα με τα ΜΜΜ, αλλά δεν υπογράφω με τίποτα.... Την υπογραφή μου έχω μάθει να την βάζω σε πιο σημαντικά πράγματα.... και όχι μόνο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

[...]. Θεωρώ όμως ότι έχουμε να λύσουμε πολύ σημαντικότερα προβλήματα, όπως π.χ. την μεταφορά των αρρώστων ή των ανάπηρων.[...]

Σωστός :rasp: είναι θέμα προτεραιοτήτων...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και πιο σημαντικα θεματα απο τη μεταφορα των αναπηρων.

Ας το αφησουμε και αυτο για μια αλλη φορα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το να μην έχει κάποιος ΙΧ μπορεί κάλλιστα να είναι από επιλογή και όχι από έλλειψη χρημάτων.

Δυστυχώς τυχαίνει να είμαι πλέον από εκείνους που δε σηκώνουνε τον κώλο τους από τη θέση του οδηγού παρά μόνο όταν το αυτοκίνητο τους είναι για service. Υπήρξα όμως "ευρωπαία" στη συμπεριφορά μου τα χρόνια που χρησιμοποιούσα τα αστικά για τις μετακινήσεις μου.

Για το αν ένας σκύλος "κινδυνεύει" μέσα σε ένα λεωφορείο από τους υπόλοιπους επιβάτες (όπως πχ σε ένα φρενάρισμα) είναι ευθύνη του "ιδιοκτήτη" του να τον προστατέψει όπως οφείλει να κάνει κάθε στιγμή της συμβίωσης τους.

Για το αν ένας σκύλος αποτελεί εστία μικροβίων, εγώ μπορώ να αποδείξω ανά πάσα στιγμή στον οποιοδήποτε ότι δεν κινδυνεύει να κολλήσει κάτι από τη σκύλα μου (έχω πάντα μαζί μου το βιβλιάριό της). Μπορεί εστω και ένας να μου αποδείξει ότι δεν κινδυνεύει να κολλήσει η σκύλα μου κάτι από αυτόν;

Για τη θεια που θα πάει γυρεύοντας για καβγά.... την ίδια θεια δυστυχώς είναι αναγκασμένος ο κάθε σκυλάς να την τρώει στη μάπα σε κάθε δραστηριότητα που περιλαμβάνει το σκυλί του. Από τη βόλτα στο πεζοδρόμιο όπου η θεια θεωρεί ότι ο σκύλος δε δικαιούται να το πατάει (προφανώς κανείς δεν της εξήγησε ακόμη ότι τα σκυλιά δεν πετάνε) μέχρι το γαβ που θα κάνει ο σκύλος σε ώρες μη κοινής ησυχίας και θα την ενοχλήσει κι ας βαράνε παρακάτω κομπρεσέρ (επιλεκτική ακοή).

Για το αν θα προκαλέσω αναταραχή στο λεωφορείο η παρουσία του σκύλου μου... η κοινή λογική θα τα βάλει με τη θεια. Αν μιλάμε με δεδομένο ότι δε θα υπάρχει κοινή λογική στο επιβατικό κοινό, τότε μπορώ κάλλιστα να κάτσω μέσα σε ένα λεοφορείο που θα με βρίζει χωρίς να ιδρώσει το αυτί μου. Άντε το πολύ πολύ να διανέμω φυλλάδια με τον κανονισμό που θα επιτρέπει στη σκύλα μου να βρίσκεται εκεί.

Ιταλία, Τορίνο

dog-bus.jpg

Γαλλία, Κάννες

cannes_dog_on_bus.jpg

Ελβετία

DogOnBus.jpg

Στην Τοσκάνη από τον Ιούνιο του 2008 ( με νέο νόμο) επιτρέπεται η είσοδος των τετράποδων στις γκαλερί, στα θέατρα, στα εστιατόρια, στους κινηματογράφους, στα ταχυδρομεία, στα μουσεία και στις παραλίες (εκτός από την όπερα της Φλωρεντίας, για ευνόητους λόγους). Προκειμένου να μην υπάρξουν κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία, τα κατοικίδια θα πρέπει να έχουν το απαραίτητο σχετικό πιστοποιητικό από τον κτηνίατρο, ενώ αν παραστεί ανάγκη τα σκυλιά θα πρέπει να έχουν φίμωτρο. Παράλληλα, οι ιδιοκτήτες τους θα πρέπει να είναι σε θέση να διασφαλίσουν ότι τα κατοικίδιά τους δεν θα ενοχλούν τη δημόσια τάξη.

Άσχετο με το θέμα μας, αλλά θα έσκαγα αν δεν το έγραφα! :rasp:

***Πάντα υπάρχουνε πιο σημαντικά θέματα. Ο σκύλος στο λεωφορείο δε θα "φάει" τη θέση του ΑΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

***Πάντα υπάρχουνε πιο σημαντικά θέματα. Ο σκύλος στο λεωφορείο δε θα "φάει" τη θέση του ΑΜΕΑ.

Απλά διευκρινίζω πως δεν αναφερόμουν ως σημαντικότερο θέμα την μεταφορά των αναπήρων... που ούτως ή άλλως είναι. Απλά (ας μου επιτραπεί η έκφραση) είναι γελοίο να μαζέυουμε υπογραφές γι'αυτό ενώ καθημερινά μας ΒΙΑΖΟΥΝ σε όλους τους τομείς της ζωής μας.... και το χειρότερο είναι ότι το απολαμβάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε κι εμείς αυτή την κίνηση. Επειδή είπαμε ότι είναι καιρός να σταματήσουμε απλά να γκρινιάζουμε για τη σεξουαλική κακοποίηση που υφιστάμεθα καθημερινά :rasp: και να κάνουμε κάτι για αυτό. Μπορεί να πέσουμε, αλλά θα πέσουμε μαχόμενοι! :rasp:

Και φυσικά δεν τα λέω αυτά για να αποσπάσω την υπογραφή κανενός. Κουβέντα κάνουμε.

Έγινε επεξεργασία - anik
Link to comment
Share on other sites

..Αυτα! Απλα η γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι ειναι απαραιτητα σωστη. Αφηνω το τιτλο του πολυξερου για αλλους. Εγω ενας απλος οδηγος λεωφορειου ειμαι.

Λογικα τα επιχειρηματα σου φιλε μου.

Επειδη ομως, οπως και εσυ ετσι και ο καθενας θελει να κανει τη δουλεια του, θα ηθελα να μου απαντησεις τι θα σε διευκολυνε περισσοτερο, να πηγαινα το σκυλο μου στο γιατρο με το λεωφορειο ή και να τον εβαζα στο τρενο για να παω στο χωριο μου το καλοκαιρι? ή να προσθετα ακομα ενα αυτοκινητο στο δρομο σου και στην κυκλοφορια στους δρομους (μαζι και με τα αλλα μειονεκτηματα που εμπεριεχονται) για να μπορω να ειμαι αυτονομος στις μετακινησεις μου?

Μεχρι πριν 6-7 χρονια το παλευα δεν οδηγουσα αυτοκινητο.

Κατι τετοιες καταστασεις (φυσικα και πιο μεγαλης αναγκης) που δεν με εξυπηρετουσαν τα ΜΜΜ και οσο παει αντι να καλυτερευει χειροτερευει η κατασταση, με αναγκασαν να βαλω στην κυκλοφορια ακομα ενα αυτοκινητο.

ΥΓ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ. :rasp:

ΥΓ Πρεπει να καταλαβετε οτι αν εξυπηρετειται το κοινο σωστα θα λυνονται τα προβληματα εν τη γεννεση τους.

Στην ευρωπη δεν τα εχουν υπολογισει καλα μαλλον, γι'αυτο δεν εχουν προβληματα στις συγκοινωνιες τους?? .:rasp:

ΥΓ3 http://www.petitiononline.com/dogsGR/petition.html

http://www.petitiononline.com/mod_perl/signed.cgi?dogsGR

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

427 Μακαρι να γινει αλλα δεν το βλεπω, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ. Οταν πηρα το δικο μου ηταν σαν την παλαμι μου και οι οδηγοι λεωφοριων δεν με εβαζαν μεσα και οταν το εκρυψα στο μπουφαν μου και ανεβηκα σε ενα το καημενο γαυγισε και προδωθηκαμε γιατι ο οδηγος σταματησε και με κατεβασε κατω μετα και απο παρακινηση και των επιβατων!!!!! σσ εδω δε λειτουργουν οι μπαρες των λεωφοριων για τους αναπηρους θα καταφερουμε να μεταφερουμε τα φιλαρακια μας μα τα Μ.Μ.Μ ? Και για να γινει αυτο το κρατος θα πρεπει να σταματησει να μας βλεπει και να μας συμπεριφερεται ως ΖΩΑ και μετα να περασουν τετοια μετρα για τους φιλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Αγορακια και κοριτσακια,

σας παρουσιαζω τί λεει ο ΧΑΡΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΣΕΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ (Χ.Υ.Κ.) ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΟΑΣΑ-ΕΘΕΛ-ΗΛΠΑΠ-ΗΣΑΠ-ΑΜΕΛ-ΤΡΑΜ-ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ (κατα γραμμα)

XI. ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ & ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΣΤΙΣ ΑΣΤΙΚΕΣ ΣΥΓΚΟΙΝΝΙΕΣ ΑΘΗΝΩΝ

Δ. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΤΟΙΚΙΩΙΝ ΖΩΩΝ

Επιτρέπεται η μεταφορά μόνο μικρών κατοικίδιων ζώων μέσα σε ειδικά καλάθια,

διαστάσεων μέχρι 70x40x50 εκατ. και η επιβίβαση σκύλων-οδηγών τυφλών.

Τονιζω οτι αυτα ισχυουν στις αστικες συγκοινωνιες της Αθηνας. Δεν γνωριζω για τις υπολοιπες πολεις. Ισως οχι γιατι εκει ειναι ιδιωτικα και ο ιδιοκτητης σκεφτεται την περιουσια του. Δεν βλεπω να ισχυει κατι το παραλογο για την Αθηνα, οποτε γιατι γινεται ο λογος. Μηπως ζηταμε πολλα?

Η γνωμη μου: Ισως για να μεινουν ολοι ικανοποιημενοι θα επρεπε να επιτρεπονται ΟΛΑ τα κατοικιδια ζωα, τα οποια ειναι ημερα, με αποκλειστικη ευθηνη για την τηρηση των μετρων ασφαλειας απεναντι των επιβατων και την ασφαλεια του ζωου του συνοδου και εφοσον κατα την κριση του οδηγου ΚΑΙ ΜΟΝΟ μονο οι συνθηκες το επιτρεπουν.

Δηλαδη με πολυ απλα λογια: οταν το οχημα ειναι γεματο απο κοσμο, ο οδηγος να εχει το δικαιωμα να αρνειται τη μεταφορα του ζωου, οσο και να χτυπιεται ο συνοδος, ακομη και με τη συνδρομη της αστυνομιας, ενω οταν ειναι αδειο μπειτε σκυλοι αλεστε(κυριολεκτικα) :rasp: . Εγω δεν το εγκρινω κατι τετοιο και δεν θα ψηφισω ποτε μου κατι αναλογο. Ισως γιατι ως οδηγος εχω πολλα πανω απο το κεφαλι μου εκεινη τη στιγμη και δεν θελω και αλλα. Οφειλω ομως να ειμαι αντικειμενικος ως πολιτης. Επισης το βρισκω και υπερβολικο.

Σε λιγο ρε παιδια να βαζω και πλυντηρια (μου εχει τυχει) γιατι δεν εχω ΙΧ να το φορτωσω. Το λεωφορειο ειναι μια εφευρεση να μεταφερει ανθρωπους και μικρες αποσκευες μονο.

Και κλεινοντας... εισητηριο θα πληρωνει ο σκυλος?

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Το να μην έχει κάποιος ΙΧ μπορεί κάλλιστα να είναι από επιλογή και όχι από έλλειψη χρημάτων.

Δυστυχώς τυχαίνει να είμαι πλέον από εκείνους που δε σηκώνουνε τον κώλο τους από τη θέση του οδηγού παρά μόνο όταν το αυτοκίνητο τους είναι για service. Υπήρξα όμως "ευρωπαία" στη συμπεριφορά μου τα χρόνια που χρησιμοποιούσα τα αστικά για τις μετακινήσεις μου.

Για το αν ένας σκύλος "κινδυνεύει" μέσα σε ένα λεωφορείο από τους υπόλοιπους επιβάτες (όπως πχ σε ένα φρενάρισμα) είναι ευθύνη του "ιδιοκτήτη" του να τον προστατέψει όπως οφείλει να κάνει κάθε στιγμή της συμβίωσης τους. Αυτο λες εσυ που σκεφτεσαι λογικα. Τι θα πουν και οι υπολοιποι αν χρειαστει?Δε σκεφτονται ολοι σαν εσενα. Και τι θα γινει αν ο ανθρωπος που σκονταψε πανω στο ζωο πεσει και τραυματιστει?

Για το αν ένας σκύλος αποτελεί εστία μικροβίων, εγώ μπορώ να αποδείξω ανά πάσα στιγμή στον οποιοδήποτε ότι δεν κινδυνεύει να κολλήσει κάτι από τη σκύλα μου (έχω πάντα μαζί μου το βιβλιάριό της).Δεν πειθομαι. Υπαρχουν πολλα μικροβια που μεταφερει ενα ζωο που σε καποιους ανθρωπους μπορει να βλαπτει(πχ αλλεργιες, ασθμα, κτλ) Στο λεωφορειο υπαρχουν και μωρα παιδια, ηλικιωμενοι ομαδες ατομων δηλαδη πολυ ευαλωτες. Μπορεί εστω και ένας να μου αποδείξει ότι δεν κινδυνεύει να κολλήσει η σκύλα μου κάτι από αυτόν;Φυσικα οχι, αλλα δεν εχω ακουσει να συμβει.

Για τη θεια που θα πάει γυρεύοντας για καβγά.... την ίδια θεια δυστυχώς είναι αναγκασμένος ο κάθε σκυλάς να την τρώει στη μάπα σε κάθε δραστηριότητα που περιλαμβάνει το σκυλί του.Οντως. Από τη βόλτα στο πεζοδρόμιο όπου η θεια θεωρεί ότι ο σκύλος δε δικαιούται να το πατάει (προφανώς κανείς δεν της εξήγησε ακόμη ότι τα σκυλιά δεν πετάνε) μέχρι το γαβ που θα κάνει ο σκύλος σε ώρες μη κοινής ησυχίας και θα την ενοχλήσει κι ας βαράνε παρακάτω κομπρεσέρ (επιλεκτική ακοή).

Για το αν θα προκαλέσω αναταραχή στο λεωφορείο η παρουσία του σκύλου μου... η κοινή λογική θα τα βάλει με τη θεια. Δεν μιλαω για τη παρουσια και μονο του ζωου, αλλα για την παρουσια του αν υπαρχει πχ και συνοστισμος παραλληλα (κανε στην ακρη να περασω με το σκυλο, χρονοτριβη στη σταση, αχ τρομαξα, το παιδι φοβαται, κτλ) Αν μιλάμε με δεδομένο ότι δε θα υπάρχει κοινή λογική στο επιβατικό κοινό, τότε μπορώ κάλλιστα να κάτσω μέσα σε ένα λεοφορείο που θα με βρίζει χωρίς να ιδρώσει το αυτί μου. Αυτο λεγεται αναισθησια και αναρχια νομιζω. Άντε το πολύ πολύ να διανέμω φυλλάδια με τον κανονισμό που θα επιτρέπει στη σκύλα μου να βρίσκεται εκεί.Αν υπαρχει ναι. Εχω μπορω να σου στειλω ολοκληρο το χαρτη του οποιου δημοσιευσα το αποσπασμα. Αλλα εισαι Θεσ/νικη νομιζω και δεν ισχυει εκει.

Ιταλία, Τορίνο

dog-bus.jpg

Γαλλία, Κάννες

cannes_dog_on_bus.jpg

Ελβετία

DogOnBus.jpg

Στην Τοσκάνη από τον Ιούνιο του 2008 ( με νέο νόμο) επιτρέπεται η είσοδος των τετράποδων στις γκαλερί, στα θέατρα, στα εστιατόρια, στους κινηματογράφους, στα ταχυδρομεία, στα μουσεία και στις παραλίες (εκτός από την όπερα της Φλωρεντίας, για ευνόητους λόγους). Προκειμένου να μην υπάρξουν κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία, τα κατοικίδια θα πρέπει να έχουν το απαραίτητο σχετικό πιστοποιητικό από τον κτηνίατρο, ενώ αν παραστεί ανάγκη τα σκυλιά θα πρέπει να έχουν φίμωτρο. Παράλληλα, οι ιδιοκτήτες τους θα πρέπει να είναι σε θέση να διασφαλίσουν ότι τα κατοικίδιά τους δεν θα ενοχλούν τη δημόσια τάξη.

Άσχετο με το θέμα μας, αλλά θα έσκαγα αν δεν το έγραφα! :rasp:Και πολυ καλα εκανες. Συμφωνω με το συγκεκριμενο μετρο εκτος για τους χωρους εστιασης για λογους υγιηνης. Στα υπολοιπα δεν υπαρχει κινηση οπου ισχυει ο νομος της ανδρανειας.

***Πάντα υπάρχουνε πιο σημαντικά θέματα. Ο σκύλος στο λεωφορείο δε θα "φάει" τη θέση του ΑΜΕΑ.

Οι φωτογραφιες σου αν προσεξες ειναι σε λεωφορεια αδεια και κυριως με μικρα κατοικιδια. Επισης ειναι αγνωστο αν ο οδηγος τα εχει αντιληφθει. Για τη Ρωμη γνωριζω οτι η κατασταση ειναι το ιδιο μπαχαλο με την Αθηνα, ισως και περισσοτερο. Μιλαω για ολους τους τομεις και οχι για το θεμα μας αποκλειστικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...