Jump to content

ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΥΤΑ;


Recommended Posts

Καθως διαβαζα τα θεματα στο site σας/μας μου δημιουργηθηκε η απορια αν μπορω να φυτεψω το ηδη γεματο ενυδρειο μου απο ψαρακια με φυτα. Δεν εχω βαλει καθολου

αληθινα φυτα και συνεπως ουτε και υποστρωμα για αυτη την δουλεια. Θα μπορουσα να το φυτεψω; Θα ενοχλησω τους κατοικους του; Τι φυτα να επιλεξω; Ειναι μερικα απο τα ερωτηματα που με απασχολουν. Τα ψαρια που φιλοξενει το εν λογο ενυδρειο ειναι:

2 silver shark

1 pangasious

1 melanotenia

1 rosy barb

2 scatofagus (ασημι - κοκκινο)

1 silver dolar

1 monodactylus sebae

1 molly

3 scalare

2 plekostomous

3 labeo shark (red tail - rainbow - albino)

3 corydoras

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::rockon::welcome:

Υ.Γ. ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πρώτα να κοιτάξουμε τι θα κάνουμε με τα ψάρια. :rockon:

Πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο;

Αν έχεις την διάθεση να αποχωριστείς μερικά ψάρια πιστεύω πως θα κάνεις ένα πανέμορφο κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο.

Από εσένα εξαρτάται.

Την παρούσα στιγμή δεν θεωρώ 1η προτεραιότητα τα φυτά αλλά το πως θα φτιάξουμε μια όμορφη κοινωνία ψαριών. Οι κάτοικοι που έχεις τώρα δεν είναι συμβατοί μεταξύ τους, σύντομα θα αρχίσουν να βγαίνουν προβλήματα στην επιφάνεια (κυριολεκτικά και μεταφορικά)

Χρήστο (ν κρίνω σωστά από το nickname) το παιχνίδι είναι σ’ εσένα.

Περιμένουμε να ακούσουμε τις σκέψεις σου, το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλοί και πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι θέλεις να βάλεις φυτά προκειμένου να απορροφούν τα νιτρικά; Πες μας πρώτα το μέγεθος του ενυδρείου...

Προτού προχωρήσεις σε φύτεμα θα πρέπει να αποχωριστείς κάποια από τα ψάρια σου, λόγω μεγέθους και ασυμβατότητας με τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ.

ΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΕΡΑΙΤΗΣΩ; ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΖΕΜΠΡΑ ΝΤΑΝΙΟ ΤΕΤΡΑ ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΜΑΧΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ ΚΑΙ ΝΕΟΝ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΤΑ ΕΣΤΗΣΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΙΑΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΑ. :rockon:

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΧΡΗΣΤΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο σίγουρος και εύκολος τρόπος για μειωθούν τα νιτρικά είναι με καλές και συχνές αλλαγές νερού.

Εγώ θα άφηνα τα εξής:

1 melanotenia

3 scalare

2 plekostomous (αναλόγως το είδος)

3 labeo shark

3 corydoras

Προσθέτοντας για αρχή:

4-5 melanotenia

4-5 corydoras

6-7 zebra danio ή

8-10 ροδόστομους

Βάλε και μία φωτογραφία αν μπορείς και πες μας αναλυτικά τις μετρήσεις, τον εξοπλισμό και τι είδους συντήρηση κάνεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα στο ενηδριο ειναι καλα να μην ειναι παρα πολλα, και η γνωμη μου ειναι να ειναι φυσιολογηκα, αλληθηνα οχι πλαστηκα,για να εχεις καλητερη φυκη κατασταση. παλη αν θελης να βαλης και κανενα ψεφτικο,αποφιγε της υπερβωλες. :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kipreou καταρχήν καλώς ήρθες.

Μπορείς να μας αιτιολογήσεις λίγο το σκεπτικό σου; Τι εννοείς φυσιολογικά και καλύτερη φύκη κατάσταση; Εννοείς φυσική κατάσταση;

Όσο αφορά το τελευταίο συμφωνώ ότι δεν χρειάζονται υπερβολές, αλλά όχι και ψεύτικα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

ΗΙ ΠΑΙΔΕΣ,

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΥΝΗΜΕΝΟΥ ΜΟΥ ΚΟΛΑΕΙ Η ΣΕΛΙΔΑ. ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι μεγάλο το μέγεθος; Κάνε την σε ανάλυση 800Χ600 και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το video το είδα αλλά δεν μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα από αυτό. Δοκίμασε να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

απο το λιγο βιντεο φαινεται καλοστημενο..

βεβαια οι φωτο θα μας βοηθησουν πολυ πιο πολυ..

για τα ψαρακια σου εχεις καταληξει καπου;

σκεφτηκες αυτα που σου προτεινε ο

μιχαλης(neon);

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.......

Δεν μπορω να πω οτι εχω αποφασισει τι να κανω τοσα ωραια και αρκετα μεγαλα ψαρακια. Το κακο ειναι πως το 2ο ενυδρειο εχει ηδη ζεμπα ντανιο καρδιναλιους νεον κοκκινοματηδες μολυ κορυντορας και ενα πλεκο λεοπαρντ οποτε οπως καταλαβενετε ειναι δυσκολο να τα ταιριαξω ολα μαζι. Δυστυχως ο χωρος που υπηρχε για ενυδρεια ειναι γεματος (δηλαδη ενας παγκος κουζινας που εχω τοποθετησει για τα ενυδρεια μηκους 230Χ60). Οπως ολοι μας πιστευω αγαπαω τα ψαρακια μου και δεν θα ηθελα να τα αποχωριστω, :rockon::welcome: βεβαια το να περνανε οσο γινεται καλυτερα ειναι κατι που με ενδιαφερει αλλα πιστευω οτι με καταλαβαινετε. Γιαυτο και ψαχνω τοσο πολυ να βρω φυτο που να αντεξει να επιζησει. Ακουσα απο ενα φιλο οτι καποια φυτα ειναι αρκετα γρηγορα αναπτυσομενα τοσο που να θυμιζουν παρασιτο μπορειτε να μου πειτε αν γνωριζετε κατι.

:hysterical:

ευχαριστω πολυ για τις πολυ ευστοχες και χρησημες συμβουλες.

Ξερετε εχετε γινει κατι σαν μεντωρες μου......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....

μπορεις να ριξεις μια ματια για τα φυτα

στον πρακατω καταλογο,να δεις τι σου

αρεσει.... :welcome:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ion_view&idev=2

καποια απο τα ψαρακια σου πρεπει

να τα αποχωριστεις....

π.χ. silver dollar και φυτεμενο ενυδρειο

δεν πανε μαζι...

το παγκασιους θα γινει τεραστιο και θα σου

δημιουργησει προβληματα...

τα silver shark επισης δεν κανουν στα λιτρα σου..κ.λ.

Υ.Γ. το να αποχωριστεις καποια ψαρια,γνωριζω και απο

πρωσοπικη εμπειρια οτι δεν ειναι οτι καλυτερο για σενα

αλλα τα ψαρακια μπορει να εχουν αλλη αποψη,

μεταφερμενα σε ενα καταλληλο περιβαλλον... :hysterical:

η αποφαση παραμενει και ειναι δικη σου......

εμεις ειμαστε εδω για να βοηθησουμε :rockon:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...