Jump to content

ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΑΛΑΛΑΖΟΥΜΕ? ΚΑΙ ΠΟΤΕ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ εχω μια απορια . Καποιο καταστημα μου ειπε οτι καθε 6 μηνες πρεπει να αλλαζω τα μησα κ λιγοτερα βακτηρια απ το φιλτρο μου σωστο η λαθος ??? Κ Επισης καθε ποτε πρεπει να καθαρηζω την αμο? καθε χρονο? η καθε 2 χρονια απ το ενηδρειο μου ?? :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ εχω μια απορια . Καποιο καταστημα μου ειπε οτι καθε 6 μηνες πρεπει να αλλαζω τα μησα κ λιγοτερα βακτηρια απ το φιλτρο μου σωστο η λαθος ??? Κ Επισης καθε ποτε πρεπει να καθαρηζω την αμο? καθε χρονο? η καθε 2 χρονια απ το ενηδρειο μου ?? :rasp::rasp:

Προφανώς, όταν λες βακτήρια, εννοείς το βιολογικό υλικό του φίλτρου σου το οποίο έχει πάνω του αποικίες βακτηρίων!

Η αντικατάστασή τους είναι θέμα είδους και ποιότητας υλικού. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το 6μηνο.

Πιθανόν σε κάποια βιολογικά υλικά να είναι τα 2 χρόνια ή τα 5 ή τα 10. Αυτό όμως δεν νομίζω πως μπορεί να "τυποποιηθεί". Απλά κάθε φορά που θα ανοίγεις το φίλτρο σου, θα βλέπεις αν το βιολογικό οσυ υλικό τρλιβεται με το χέρι. Αν αρχίσει να γίνεται σκόνη εύκολ (ξαναλέω εξαρτάται από ποιο έχεις) τότε πιθανόν να χρίζει αντικατάστασης.

Για το θέμα της άμμου, προσωπική μου άποψη και απάντηση είναι ΠΟΤΕ!!! Όσο πιο παλιό είναι ένα υλικό μέσα σε ένα ενυδρείο τόσο το καλύτερο, είτε αυτό είναι ξύλο, είτε πέτρα, είτε χαλίκι, είτε άμμος. Αυτό που πρέπει να προσέχεις στο θέμα της άμμου, είναι ο κίνδυνος δημιουργίας αναερόβιων περιοχών μέσα σε αυτή. Απλά Μία στο τόσο (1-2-3 μήνες) θα πρέπει να έχεις ένα μπαστουνάκι όπου θα την τρυπάς και θα την ψιλοανακατεύεις, ώστε να απεγκλωβιστούν οι όποιες πιθανές δηλητηριώδεις φουσκάλες έχουν δημιουργηθεί και εγκλωβιστεί μέσα στην άμμο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαρηστο πολυ για της συμβουλες που μου ειναι πολυ χρυσημες .Για την αμο κανο σκουπα καθε βδομαδα παρα βδομαδα τωρα ειναι σωστο να πληνο την αμο ολη σε μια λεκανη κ να τη ξαναβαλω στο ενυδρειο μου ειναι σωστο γιατι ειναι ασπρη κ εχει κιτρινους λεκεδες κατα τοπους οταν το βλεπεις απτα πλαγια το ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις σκούπα και φυσικά σε καμία περίπτωση μην την πλύνεις! Απλά μία φορά το μήνα να την τρυπάς και να την ψιλοανακατεύεις με κάποιο κονταράκι. Τίποτα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ειναι σωστη η προσθηκη ετοιμων βακτηριων μετα τον καθαρισμο του φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθειται η σωστη διαδικασια καθαρισμου του δεν χρειαζεται να ριχνουμε συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι στημενο εναμιση χρονο περηπου αν εχει σημασια αυτο.

Για εμενα παιζει ρολο.

Οταν εβαζες σκουπα εκανες επιφανειακο καθαρισμα?

Αν ναι πιστευω οτι πρεπει για μια φορα ακομα να την χρησιμοποιησεις σε βαθος ωστε

οτι υπαρχει να φυγει μεσω αυτης και οχι μεσα στο νερο και κατοπιν κανε

αυτο που σου λεει ο stormtrooper.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...