Jump to content

ξεκινημα φυτεμενου...


Recommended Posts

καλημερα σε ολους,

θελω την γνωμη σασ για αυτο που θα κανω στο ενυδρειο μου (120λτ με γκαπι) για να προλαβω καποια λαθη.

σκεφτομαι λοιπον,να το φυτεψω με καμια 10-12 φυτα στο συνολο τα οποια θα ειναι:

Ceratophyllum demersum, Limnophila sessiliflora,Microsorum pteropus,Cryptocoryne beckettii,valisneria και anubia.

για αυτα εχω σκεφτει μια λαμπα (δ εχω χωρο για αλλη) 30 wat με τα μεγιστα κελβιν,π.χ. 10000.χρωματος καλυτερο να ειναι ροζ??

το υποστρομα θα ειναι χαλαζιακο ψιλο χαλικι κ sera floredepot.

για την ωρα εχω ετοιμο το φιλτρο το οποιο δουλευει κ ειναι ηδη στρομενο περιπου ενα χρονο και το υποστρομα.

τα υπολοιπα θα αγωραστουν απο Θεσσαλωνικη τισ επομενεσ ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα φυτα που θες να βαλεις δεν θελουν καποιο ιδιαιτερο φωτισμο,ουτε υποστρωμα χρειαζοταν να βαλεις!!!Αν παρεις ανουμπιες ψαξε και διαβασε αν θελουν φυτεμα στο υποστρωμα γιατι μερικα ηδη αν τις φυτεψεις χαλανε!!!Καλη συνεχεια να εχεις και καλο φυτεμα :rasp: !!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω φιλε,

πρεπει ομως να παρω καποια λαμπα.τι θα μου προτινεσ??

ουτε λιπασμα χρειαζονται στιν πορεια??

Link to comment
Share on other sites

μια καλη λαμπα δ θα τα ευνοησει???

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουβιες δεν θελουν πολυ φως προτειμουν τα σκιερα μερη. Μια λαμπα αναπτυξης φυτων σιγουρα θα τα ευνοησει. Υπαρχουν πολλες εταιρειες που εχουν. Μπορεις να παρεις sylvania grolux, της arcadia for plant grown και οι δυο κανουν δουλεια σε φυτεμενο ενυδρειο.Παντως επειδη και το υποστρωμα σου ειναι καλο και τα φυτα σου με οχι μεγαλες απαιτησεις προσοχη στα λιπασματα για να μην γεμισεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε,

θα βαλω πολυ λιγο στισ ριζεσ τουσ μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...