Jump to content

Βοήθεια!! Πεθαίνουν ψαράκια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Ονομάζομαι Στέφανος από τα Χανιά και είμαι αρχάριος στο ώραιο χόμπυ των ενυδρείων.

Το στήσιμο και η αγορά του ενυδρείου μου έγινε από φίλο μου που είναι ιδιοκτήτης Pet Shop. Έχω ένα Juwel Lido 120 lt, εσωτερικό φίλτρο με 3 σφουγγάρια, θερμοστάτης 100W, 2 λάμπες 24W έκαστη. Αλλαγές νερού 30% κάθε 20-25 μέρες. Μετά από κάθε αλλαγή χρησιμοποιώ τα εξής υγρά: API Stress Coat, API Stress Zyme, Sera Filter Biostart, Seachem Flourish, Totto Black Water Extract. Θερμοκρασία σταθερή στους 26-27C.

Πρόκειται για κοινωνικό ενυδρείο με φυτά (Anubias, Cladophora Aegagrophila, κ.α.), 2 ξύλα, 2 πέτρες. Τα ψάρια τα ταίζω μία φορά τη μέρα, σταθερά κατά τις 18:30. Στην αρχή (Ιούνιος 2008), η σύνθεση του ενυδρείου ήταν: 2 Cherry Barbus (αρσ.+θηλ.), 2 Guppy (αρσ.+θηλ.), 1 Gurami Pearl, 1 Αγγελόψαρο, 1 Κολίζα, 1 Κλόουν, 2 Ξιφοφόροι (αρσ.+θηλ.).

Στην πορεία, θέλετε από δικιά μου απειρία-λάθη αρχάριου ή κάτι άλλο, από όλα τα παραπάνω της αρχικής σύνθεσης έμεινε μόνο ο θηλυκός ξιφοφόρος. Περιττό να σας πω ότι κάθε φορά που χάναμε κάποιο ψάρι, πέφταμε σε κατάθλιψη μαζί με την γυναίκα μου. Η ίδια πολλές φορές έκλεγε. Όταν ζεις καθημερινά μαζί τους, "ΔΕΝΕΣΑΙ" και στις απώλειες στεναχωριέσαι πάρα πολύ!

Αυτά συνέβαιναν στην αρχή. Μια μέρα (τέλη του 2008) πήγα από το Pet Shop του φίλου μου και μου σύστησε το API Aquarium Salt , και ότι κακώς δεν το έβαζα από την αρχή. Έτσι το αγόρασα. Επίσης, αγόρασα το JBL acclimol, το οποίο και χρησιμοποιώ σε κάθε ματακίνηση νέων ψαριών στο ενυδρείο. Από εκείνη την περίοδο περίπου και μετά - ήμουν και εγώ ελαφρά πιο έμπειρος - μπορώ να πω ότι το ενυδρείο μου ΕΣΤΡΩΣΕ, με σχεδόν μηδανινές απώλειες. Έτσι το ενυδρείο μου απέκτησε την εξής σύνθεση: 3 Μονομάχοι (2θηλ.+1αρσ.), 2 Ξιφοφόροι (αρσ.+θηλ.), 4 Guppy (3θηλ.+1αρσ.), 1 Tetra Congo, 1 Tetra Color, 1 Ροδόστομος, 1 Neon. Με αυτή τη σύνθεση το μόνο που παρατήρησα ήταν μια επιθετική συμπεριφορά των 2 Tetra προς άλλα μικρότερα ψαράκια. Όμως, πριν από 10 μέρες, είδα κομμένες - φαγωμένες τις ουρές των 2 θηλυκών Guppy. Πριν από 3 μέρες, βρήκα νεκρά το αρσενικό και το θηλυκό Guppy. Το θηλυκό με κομμένη εντελώς ουρά. Χθες βρήκα νεκρή και άλλη θηλυκιά Γκαπίνα, με κομμένη εντελώς ουρά. Πριν συμβεί αυτό, η γυναίκα μου είδε τον ένα από τους δύο θηλυκούς μονομάχους να την κυνηγάει συνεχώς και να της τσιμπάει την ουρά.

Διαβάζω πάρα πολλά άρθρα και απαντήσεις στις ερωτήσεις φίλων στο forum και έχω μάθει πολλά (όπως το γεγονός ότι Neon και Ροδόστομοι είναι σμηνόψαρα και κακώς τα έχω μόνα τους - sorry).

Θα ήθελα με την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας να μου πείτε: Κάνω κάτι λάθος; Είναι λάθος η σύνθεση; Πρέπει να προσθέσω/ αφαιρέσω κάποιο/α ψάρια; Τα υγρά είναι σωστά; Μήπως το φως είναι πολύ δυνατο (το ανάβω σταθερά από τις 18:00 έως τις 24:00); Θα χαρώ ποτέ κάποια αναπαραγωγή;

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να σας δώσω όλες τις πληροφορίες που μπορούσα για να έχετε μια πλήρη εικόνα και οι συμβουλές σας να είναι όσον το δυνατόν έγκυρες. Είμαι ταλαιπωρημένος με το ενυδρείο μου ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ (κυρίως) και οικονομικά. Please ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Υ.Γ.: Μετρήσεις (PH, NH3, NO2, NO3 κτλ) δυστυχώς δεν έχω. Συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Με το συνδιασο των ψαριων σου εχουν να κανουν κατα90% οι απωλειες.

Πρεπει να δεις τι ψαρια σου αρεσουν και να κανεις μια λιστα ,ετσι θα σου πουμε

τον καλυτερο δυνατο συνδιασμο.

Μετρησεις να κανεις :D

Και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Μετρήσεις (PH, NH3, NO2, NO3 κτλ) δυστυχώς δεν έχω. Συγνώμη.

Πρεπει να αγορασεις ομως! :D

Link to comment
Share on other sites

Με το συνδιασο των ψαριων σου εχουν να κανουν κατα90% οι απωλειες.

Πρεπει να δεις τι ψαρια σου αρεσουν και να κανεις μια λιστα ,ετσι θα σου πουμε

τον καλυτερο δυνατο συνδιασμο.

Μετρησεις να κανεις :D

Και ολα θα πανε καλα.

Βασικά επειδή έχω πολλές απώλειες, θα ήθελα ψάρια με χαμηλές απαιτήσεις, γιατί κάθε απώλεια με ΠΟΝΑΕΙ ψυχολογικά.

Σχεδόν όλα τα ψάρια που είχα μέχρι τώρα μου αρέσουν. Τώρα αν θες σειρά προτεραιότητας: Μονομάχοι, Guppy, Κολίζα, κλόουν, Tetra, Neon, Αγγελόψαρο.

Όμως Guppy έχω συνολικά μέχρι σήμερα 8 απώλειες!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις λιγο στα διαφορα θεματα, θα δεις οτι οι μονομαχοι δεν πανε πολλοι μαζι σε ενα ενυδρειο και (τις περισσοτερες φορες) δεν πανε μαζι με γκαπυ που τα "μπερδευουν" για καποιο ειδος "μονομαχου" και του επιτιθονται.

Πες μα λιγο τι σας εχουν μεινει απο ψαρια αυτ η τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις λιγο στα διαφορα θεματα, θα δεις οτι οι μονομαχοι δεν πανε πολλοι μαζι σε ενα ενυδρειο και (τις περισσοτερες φορες) δεν πανε μαζι με γκαπυ που τα "μπερδευουν" για καποιο ειδος "μονομαχου" και του επιτιθονται.

Πες μα λιγο τι σας εχουν μεινει απο ψαρια αυτ η τη στιγμή...

Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω ΕΣΕΝΑ και ΟΛΟΥΣ όσοι με βοηθούν με τις απαντήσεις τους.

Σε αυτό που μου λες για τους Μονομάχους το διάβασα, αλλά ήταν πλέον αργά... Έχεις δίκιο.

Αυτή τη στιγμή έχω 3 Μονομάχους (2θηλ.+1αρσ.), 2 Ξιφοφόρους (αρσ.+θηλ.), 1 Guppy (θηλ.), 1 Tetra Congo, 1 Tetra Color, 1 Ροδόστομο, 1 Neon.

Θα με βοηθούσε η άποψή σου, όσον αφορά την προσθήκη / αφαίρεση των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ΕΓΩ θα εβγαζα αμεσως και τους τρεις μονομαχους και θα τους εβαζα τον καθενα μονο του σε ενυδρειακια (ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΧΙ σε γυαλες) 15-20 λιτρων.

Απο εκει και πέρα:

Ξερεις καθολου αν το νερο στα Χανια ειναι μαλακο ή σκληρό και τι pH περιπου εχει? Το θεωρω απαραιτητη πληροφορια για να σου προτεινω καποια συνθεση ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ΕΓΩ θα εβγαζα αμεσως και τους τρεις μονομαχους και θα τους εβαζα τον καθενα μονο του σε ενυδρειακια (ΠΡΟΣΟΧΗ: ΟΧΙ σε γυαλες) 15-20 λιτρων.

Απο εκει και πέρα:

Ξερεις καθολου αν το νερο στα Χανια ειναι μαλακο ή σκληρό και τι pH περιπου εχει? Το θεωρω απαραιτητη πληροφορια για να σου προτεινω καποια συνθεση ψαριων.

Πήρα τώρα τηλέφωνο 2 Pet Shop στα Χανιά και μου είπαν:

GH: 8 - 10

pH: 7,5 - 8,2

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε για νερο περιπου σαν της Αθήνας δηλαδη μετρια σκληρο.

Αρα προτεινω να επιστρεψεις τα διαφορα τετρα, ροδοστομους κλπ και να στραφεις προς τα ζωοτοκα.

Προτεινω να δεις γκαπυ και πλατυ και να βαλεις μερικα απο αυτα σε αναλογια 1 αρσενικο / 2 θυληκα και γρηγορα το ενυδρειο σου θα γεμισει απο τις γεννες που θα εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλαμε για νερο περιπου σαν της Αθήνας δηλαδη μετρια σκληρο.

Αρα προτεινω να επιστρεψεις τα διαφορα τετρα, ροδοστομους κλπ και να στραφεις προς τα ζωοτοκα.

Προτεινω να δεις γκαπυ και πλατυ και να βαλεις μερικα απο αυτα σε αναλογια 1 αρσενικο / 2 θυληκα και γρηγορα το ενυδρειο σου θα γεμισει απο τις γεννες που θα εχεις...

α) επομένως από τα 10 ψαράκια που έχω προτείνεις να κρατήσω το 1 Guppy και προφανώς τους 2 ξιφοφόρους και να επιστρέψω τα υπόλοιπα 7. Σωστά;

β) αν βάλω και platys, δεν θα δημιουργηθούν υβρίδια με τους ξιφοφόρους;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα και ξιφοφοροι πρεπει να φυγουν γιατι μεγαλωνουν αρκετα.

Επισης το ενυδρειο σου, παρολο που ειναι πολυ καλο, ειναι αρκετα κυβοειδες δηλαδη κοντο σε μηκος οποτε τα μικροτερα ψαρια θα αισθανονται καλυτερα.

Αν ομως αποφασισεις να κρατησεις τους ξιφοφορους, εχεις δικιο και δεν πρεπει να βαλεις πλατυ.

Παντως και μονο γκαπυ να βαλεις, εχεις απειρες επιλογες σε χρωμα και εμφανιση..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ονομάζομαι Στέφανος από τα Χανιά και είμαι αρχάριος στο ώραιο χόμπυ των ενυδρείων.

Το στήσιμο και η αγορά του ενυδρείου μου έγινε από φίλο μου που είναι ιδιοκτήτης Pet Shop. Έχω ένα Juwel Lido 120 lt, εσωτερικό φίλτρο με 3 σφουγγάρια, θερμοστάτης 100W, 2 λάμπες 24W έκαστη. Αλλαγές νερού 30% κάθε 20-25 μέρες. Μετά από κάθε αλλαγή χρησιμοποιώ τα εξής υγρά: API Stress Coat, API Stress Zyme, Sera Filter Biostart, Seachem Flourish, Totto Black Water Extract. Θερμοκρασία σταθερή στους 26-27C.

Πρόκειται για κοινωνικό ενυδρείο με φυτά (Anubias, Cladophora Aegagrophila, κ.α.), 2 ξύλα, 2 πέτρες. Τα ψάρια τα ταίζω μία φορά τη μέρα, σταθερά κατά τις 18:30. Στην αρχή (Ιούνιος 2008), η σύνθεση του ενυδρείου ήταν: 2 Cherry Barbus (αρσ.+θηλ.), 2 Guppy (αρσ.+θηλ.), 1 Gurami Pearl, 1 Αγγελόψαρο, 1 Κολίζα, 1 Κλόουν, 2 Ξιφοφόροι (αρσ.+θηλ.).

Στην πορεία, θέλετε από δικιά μου απειρία-λάθη αρχάριου ή κάτι άλλο, από όλα τα παραπάνω της αρχικής σύνθεσης έμεινε μόνο ο θηλυκός ξιφοφόρος. Περιττό να σας πω ότι κάθε φορά που χάναμε κάποιο ψάρι, πέφταμε σε κατάθλιψη μαζί με την γυναίκα μου. Η ίδια πολλές φορές έκλεγε. Όταν ζεις καθημερινά μαζί τους, "ΔΕΝΕΣΑΙ" και στις απώλειες στεναχωριέσαι πάρα πολύ!

Αυτά συνέβαιναν στην αρχή. Μια μέρα (τέλη του 2008) πήγα από το Pet Shop του φίλου μου και μου σύστησε το API Aquarium Salt , και ότι κακώς δεν το έβαζα από την αρχή. Έτσι το αγόρασα. Επίσης, αγόρασα το JBL acclimol, το οποίο και χρησιμοποιώ σε κάθε ματακίνηση νέων ψαριών στο ενυδρείο. Από εκείνη την περίοδο περίπου και μετά - ήμουν και εγώ ελαφρά πιο έμπειρος - μπορώ να πω ότι το ενυδρείο μου ΕΣΤΡΩΣΕ, με σχεδόν μηδανινές απώλειες. Έτσι το ενυδρείο μου απέκτησε την εξής σύνθεση: 3 Μονομάχοι (2θηλ.+1αρσ.), 2 Ξιφοφόροι (αρσ.+θηλ.), 4 Guppy (3θηλ.+1αρσ.), 1 Tetra Congo, 1 Tetra Color, 1 Ροδόστομος, 1 Neon. Με αυτή τη σύνθεση το μόνο που παρατήρησα ήταν μια επιθετική συμπεριφορά των 2 Tetra προς άλλα μικρότερα ψαράκια. Όμως, πριν από 10 μέρες, είδα κομμένες - φαγωμένες τις ουρές των 2 θηλυκών Guppy. Πριν από 3 μέρες, βρήκα νεκρά το αρσενικό και το θηλυκό Guppy. Το θηλυκό με κομμένη εντελώς ουρά. Χθες βρήκα νεκρή και άλλη θηλυκιά Γκαπίνα, με κομμένη εντελώς ουρά. Πριν συμβεί αυτό, η γυναίκα μου είδε τον ένα από τους δύο θηλυκούς μονομάχους να την κυνηγάει συνεχώς και να της τσιμπάει την ουρά.

Διαβάζω πάρα πολλά άρθρα και απαντήσεις στις ερωτήσεις φίλων στο forum και έχω μάθει πολλά (όπως το γεγονός ότι Neon και Ροδόστομοι είναι σμηνόψαρα και κακώς τα έχω μόνα τους - sorry).

Θα ήθελα με την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας να μου πείτε: Κάνω κάτι λάθος; Είναι λάθος η σύνθεση; Πρέπει να προσθέσω/ αφαιρέσω κάποιο/α ψάρια; Τα υγρά είναι σωστά; Μήπως το φως είναι πολύ δυνατο (το ανάβω σταθερά από τις 18:00 έως τις 24:00); Θα χαρώ ποτέ κάποια αναπαραγωγή;

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά ήθελα να σας δώσω όλες τις πληροφορίες που μπορούσα για να έχετε μια πλήρη εικόνα και οι συμβουλές σας να είναι όσον το δυνατόν έγκυρες. Είμαι ταλαιπωρημένος με το ενυδρείο μου ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ (κυρίως) και οικονομικά. Please ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Υ.Γ.: Μετρήσεις (PH, NH3, NO2, NO3 κτλ) δυστυχώς δεν έχω. Συγνώμη.

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να μην κανω αυτη την ερωτηση .........δηλαδη αν δεν ηταν φιλος σου ποσο περισσοτερο κακο θα επρεπε να σου κανει; Σκεφτομαι οτι αυτος ο ανθρωπος εχει καταστημα και θα επρεπε να ξερει!!! Φιλε μου ενα ενυδρειο στηριζεται πρωτα απ'ολα στις μετρησεις που κανουμε. Χωρις αυτες δεν μπορεις να ξερεις, την ποιοτητα και τις συνθηκες του νερου σου. Βαση αυτων και την διαθεση σου για αλλαγες, κανονιζεις το(α) ειδος(η) που θα φιλοξενησεις. Απο αυτες που ειδα θα σου προτεινα να βαλεις ΜΟΝΟ τα γκαπυ η ξιφοφορους. Τα αλλα ψαρακια θελουν να προετοιμαζεις το νερο τους και τωρα που εισαι ακομα στην αρχη για σενα θα ειναι πολυ δυσκολο. Δωστα λοιπον πισω και στη συνεχεια ξεκινα το διαβασμα εδω στο φορουμ για να μπορεσεις να εχεις ζωντανα και ευτυχισμενα αυτα που θα κρατησεις. Οταν μαθεις μερικα πραγματα προχωρας στο επομενο βημα. Τελος θα σε συμβουλευσω να μην ακους το φιλο σου, γιατι (δεν θελω να πιστεψω εσκεμενα αλλα απο αγνοια) σε εχει γεμισει ΑΧΡΗΣΤΑ πραγματα, αδειαζοντας σου την τσεπη.-

Φιλικα

Νικος

Υ.Γ. Αν δεν σε πειραζει θα ηθελα με πμ. τα στοιχεια του καταστηματος.

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα και ξιφοφοροι πρεπει να φυγουν γιατι μεγαλωνουν αρκετα.

Επισης το ενυδρειο σου, παρολο που ειναι πολυ καλο, ειναι αρκετα κυβοειδες δηλαδη κοντο σε μηκος οποτε τα μικροτερα ψαρια θα αισθανονται καλυτερα.

Αν ομως αποφασισεις να κρατησεις τους ξιφοφορους, εχεις δικιο και δεν πρεπει να βαλεις πλατυ.

Παντως και μονο γκαπυ να βαλεις, εχεις απειρες επιλογες σε χρωμα και εμφανιση..

Σωστα!!! :rasp: Απο τα νευρα μου δεν το προσεξα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Α!! ηταν και φιλος σου ο πετσοπας ετσι.Τα πληρωσες τα ψαρακια που σε φόρτωσε?

Αν ναι πανε και βρίσε τον και ριχτου και κανα σκαμπίλι.

Επαθα πλακα με τους συνδιασμου που ειχες και επόμενο ηταν να χανεις ψαρια και να στεναχωριέσαι.

Κοιτα ασε τι λεει ο "φιλος" σου και κοιτα να κανεις σωστη δουλεια απο την αρχη.

Πρωτα πρωτα θα γυρίσεις ολα τα ψαρια πισω και θα αγορασεις τεστ για να δεις σε τι τιμες βρεισκετε το νερο σου.

Αφου ειναι Οκ το νερο πας για ψαρια.

Πρωσεχε!!!!!

Οχι παλι ψαρια ατεριαστα.

Αφου το νερο σου απο οτι λες ειναι προς το σκληρο πας για Gappy platy molly κλπ κλπ.

Γνωμη μου ειναι να βαλεις πρωτα μερικα γκαπακια μεσα αναλογια 1Α 3Θ και βλεπεις.

Και εδω θα βρεις οτι αλλο θες για να ξεκινισεις.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα και ξιφοφοροι πρεπει να φυγουν γιατι μεγαλωνουν αρκετα.

Επισης το ενυδρειο σου, παρολο που ειναι πολυ καλο, ειναι αρκετα κυβοειδες δηλαδη κοντο σε μηκος οποτε τα μικροτερα ψαρια θα αισθανονται καλυτερα.

Αν ομως αποφασισεις να κρατησεις τους ξιφοφορους, εχεις δικιο και δεν πρεπει να βαλεις πλατυ.

Παντως και μονο γκαπυ να βαλεις, εχεις απειρες επιλογες σε χρωμα και εμφανιση..

ΟΚ λοιπόν. Κρατάω Guppy και Ξιφοφόρους. Η αναλογία και για τα 2 είδη να είναι 1αρσ. / 3θηλ. είναι καλή; Δηλαδή θα μπορούσα να βάλω τελικά 3 Ξιφοφόρους (1αρσ.+2θηλ.) και 8 Guppy (2αρσ.+6θηλ.), ώστε να έχω περίπου των ίδιο αριθμό ψαριών;

Ποιά άλλα Ζωοτόκα προτείνεις μαζί με τα εν λόγω παραπάνω;;

Συμφωνώ ως προς τα χρώματα και την εμφάνιση. Είναι πανέμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να μην κανω αυτη την ερωτηση .........δηλαδη αν δεν ηταν φιλος σου ποσο περισσοτερο κακο θα επρεπε να σου κανει; Σκεφτομαι οτι αυτος ο ανθρωπος εχει καταστημα και θα επρεπε να ξερει!!! Φιλε μου ενα ενυδρειο στηριζεται πρωτα απ'ολα στις μετρησεις που κανουμε. Χωρις αυτες δεν μπορεις να ξερεις, την ποιοτητα και τις συνθηκες του νερου σου. Βαση αυτων και την διαθεση σου για αλλαγες, κανονιζεις το(α) ειδος(η) που θα φιλοξενησεις. Απο αυτες που ειδα θα σου προτεινα να βαλεις ΜΟΝΟ τα γκαπυ η ξιφοφορους. Τα αλλα ψαρακια θελουν να προετοιμαζεις το νερο τους και τωρα που εισαι ακομα στην αρχη για σενα θα ειναι πολυ δυσκολο. Δωστα λοιπον πισω και στη συνεχεια ξεκινα το διαβασμα εδω στο φορουμ για να μπορεσεις να εχεις ζωντανα και ευτυχισμενα αυτα που θα κρατησεις. Οταν μαθεις μερικα πραγματα προχωρας στο επομενο βημα. Τελος θα σε συμβουλευσω να μην ακους το φιλο σου, γιατι (δεν θελω να πιστεψω εσκεμενα αλλα απο αγνοια) σε εχει γεμισει ΑΧΡΗΣΤΑ πραγματα, αδειαζοντας σου την τσεπη.-

Φιλικα

Νικος

Υ.Γ. Αν δεν σε πειραζει θα ηθελα με πμ. τα στοιχεια του καταστηματος.

Σε ευχαριστώ για την ειλικρινή απάντηση. Πιστεύω ότι ο πετ-σοπας φίλος μου (και παλιός συμμαθητής μου) δεν έκανε ότι έκανε επίτηδες για να μου πάρει τα λεφτά. Ίσως από άγνοια. Οπότε καταλαβαίνεις μου είναι δύσκολο να σου δώσω τα στοιχεία του καταστήματος γιατί δεν θέλω να τον εκθέσω.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια υγρά test, τα οποία να είναι αξιόπιστα και όχι πανάκριβα;; Και που να εστιάσω (π.χ. σε pH, NO2, NO3, KH, GH);

Link to comment
Share on other sites

Α!! ηταν και φιλος σου ο πετσοπας ετσι.Τα πληρωσες τα ψαρακια που σε φόρτωσε?

Αν ναι πανε και βρίσε τον και ριχτου και κανα σκαμπίλι.

Επαθα πλακα με τους συνδιασμου που ειχες και επόμενο ηταν να χανεις ψαρια και να στεναχωριέσαι.

Κοιτα ασε τι λεει ο "φιλος" σου και κοιτα να κανεις σωστη δουλεια απο την αρχη.

Πρωτα πρωτα θα γυρίσεις ολα τα ψαρια πισω και θα αγορασεις τεστ για να δεις σε τι τιμες βρεισκετε το νερο σου.

Αφου ειναι Οκ το νερο πας για ψαρια.

Πρωσεχε!!!!!

Οχι παλι ψαρια ατεριαστα.

Αφου το νερο σου απο οτι λες ειναι προς το σκληρο πας για Gappy platy molly κλπ κλπ.

Γνωμη μου ειναι να βαλεις πρωτα μερικα γκαπακια μεσα αναλογια 1Α 3Θ και βλεπεις.

Και εδω θα βρεις οτι αλλο θες για να ξεκινισεις.

Σε ευχαριστώ, αν και θα μου είναι δύσκολο εκεί που είχα 12-13 ψάρια, να καταλήξω - για αρχή - στα 4 Guppy. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αν και θα μου είναι δύσκολο εκεί που είχα 12-13 ψάρια, να καταλήξω - για αρχή - στα 4 Guppy. Υπομονή.

Ποιος σου ειπε να παρεις μονο 4?

ειπαμαι αναλογιες γκαπυ 1Α προς 3Θ δηλαδη για το δικο σου 120λιτρο παρε για αρχη 3-4Α και καμια 10αρια Θ

Σε λιγο καιρο θα αρχησουν να γεννανε και δεν θα ξερις τι να τα κανεις και θα τα δινεις στον κολιτο σου πετσοπα να τα πουλαει και να τα κονομάει παλι.Αν και δεν θα το ηθελα.

Καλύτερα να τα δινεις σε αλλους φιλους σου

Link to comment
Share on other sites

οτι σου ειπαν παραπανω τα παιδια ειναι ππλυ σωστο.γνωμη μου βαλε μονο γκαπακια και μολυ αν θες η πλατυ οχι ξιφοφορους.και συντομα οπως ειπε ο φιλος πιο πανω θα εχεις πολλα μικρα και δεν θα ξερεις που να τα βαλεις και που να τα δωσεις.καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

.....Έχεις να μου προτείνεις κάποια υγρά test, τα οποία να είναι αξιόπιστα και όχι πανάκριβα;; Και που να εστιάσω (π.χ. σε pH, NO2, NO3, KH, GH);

Ξεχασεις και το πιο σημαντικο τεστ, της αμμωνιας (NH3/NH4).

Παρε APi, και να μην ειναι ληγμενα.

Κοιτα και αυτο το σχετικο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασεις και το πιο σημαντικο τεστ, της αμμωνιας (NH3/NH4).

Παρε APi, και να μην ειναι ληγμενα.

Κοιτα και αυτο το σχετικο.

1. Συμφωνω σε αυτο. :rasp:

2. Φιλε kokolas δεν ζητησα τα στοιχεια του καταστηματος για να εκθεσεις το "φιλο" σου, ουτε για να του κανω "μηνυση", απλα ο κοσμος ειναι μικρος και αν ειναι στα Χανια, μπορει να τον ξερω. :D

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα δεν μπορω να μην κανω αυτη την ερωτηση .........δηλαδη αν δεν ηταν φιλος σου ποσο περισσοτερο κακο θα επρεπε να σου κανει; Σκεφτομαι οτι αυτος ο ανθρωπος εχει καταστημα και θα επρεπε να ξερει!!!

Η ιδια απορια μου δημιουργηθηκε και σε μενα.Εαν παλι ειναι απο αγνοια ειναι ακομα ποιο

επικινδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Η αγνοια, αγνοια, αλλα η τσεπη του γεμιζει απο τους δυστυχεις, που πανε και χρυσοπληρωνουν οτι αχρηστο τους φορτωνει.- :D

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασεις και το πιο σημαντικο τεστ, της αμμωνιας (NH3/NH4).

Παρε APi, και να μην ειναι ληγμενα.

Κοιτα και αυτο το σχετικο.

Την Κυριακή 05/04/09 έκανα αλλαγή νερού 30%. Χθες, Δευτέρα 06/04/09, το βράδυ έκανα κάποιες μετρήσεις στο νερό:

pH: 7,5

NO2: 0

NO3: 15

GH: >10

KH: 8

Πρέπει να κάνω και τα test με NH3, NH4 ή μπορείτε να με βοηθήσετε και με αυτές τις μετρήσεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι μετρησεις καλο ειναι να κανουμε ΠΡΙΝ αλλαξουμε νερο... και φυσικα λιγο μετα για να εχουμε καλυτερη εικονα το που βρισκονται τα νουμερα μας!

Τεστ αμμωνιας θα χρειαστεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...