Jump to content

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΖΙ


Recommended Posts

Φιλαράκια, καλό μεσημέρι.

Μετά από ένα στραπάτσο, που ευτυχώς ξεπεράστηκε πιο γρήγορα απ' ότι περίμενα, επανέρχομαι για κουβεντούλα στο χώρο μας.

Θάθελα να ρωτήσω τους περισσότερο έμπειρους :

1.- στο 220άρι μου φιλοξενούσα μεταξύ άλλων και 3 αρσενικά kribensis. Ευτυχώς ένας φίλος αντάλλαξε ένα από τα αρσενικά με μία πανέμορφη θηλυκιά, η οποία μόλις΄... έπεσε στο νερό έγινε κολλητή με το ένα από τα δύο αρσενικά.

Το πρωί μπήκε στο ενυδρείο και το απόγευμα το ζευγαράκι βρήκε το στέκι του μέσα σε μία καρύδα, που τους είχα φτιάξει και αμέσως άρχισε να "σκάβει" στο εσωτερικό, ενώ ο αρσενικός δεν άφηνε κανένα άλλο ψάρι να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από την καρύδα.

Λίγες μέρες αργότερα το ζευγάρι βγήκε από την καρύδα μαζί με καμιά 25αριά μικρά.

Τα μικρά έκοβαν βόλτες μαζί με τους γονείς τους για τις τρεις πρώτες μέρες και εγώ τα τάϊζα 2-3 φορές καθημερινά με flakes, που τα είχα κάνει σκόνη, και μία "πούδρα" πράσινη την micron της sera.

Το φαγητό το αραίωνα σε νερό και με δική μου πατέντα φρόντιζα να πέσει όλο μέσα στο χώρο της καρύδας.

Την 4η μέρα τα μικρά δεν βγήκαν έξω, αλλά έβλεπα έντονη δραστηριότητα μέσα στην καρύδα κάθε φορά που έρριχνα την τροφή.

Την 5η μέρα τίποτε. Όλα τα μικρά εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας.

Σκέφτηκα, ότι μπορεί κάποιο άλλο ψάρι να είχε μπει μέσα στην καρύδα, αλλά απ' έξω ήταν μόνιμα οι γονείς, που έδιωχναν όποιο πλησίαζε και μάλιστα για αρκετές ημέρες αφότου δεν ξαναεμφανίστηκαν τα μικρά.

Συνέχιζα να ταϊζω για λίγες μέρες ακόμη προτού σταματήσω τελείως.

Την τελευταία βδομάδα, το ζευγάρι ξανάστησε τη φωλιά του, έσκαψε και τώρα πότε το θηλυκό και πότε το αρσενικό είναι μέσα φρουρός.

Τι λέτε; Θα δω αναπαραγωγή ή όχι; Τι μπορεί να έγιναν τα πρώτα μικρά;

Για την πληροφόρησή σας, οι τιμές του ενυδρείου είναι : Αμμωνία και ΝΟ2 μηδενικά, ΝΟ3 περίπου 25, pH 7-75, Gh 7 kai Kh 4, θερμοκρασία 27-28ο και αλλαγή νερού κατά 25% κάθε βδομάδα.

2.- καθώς μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν και σκαλάρια, μου δώρησαν ένα του οποίου τα μάτια είναι κατακόκκινα. Μου είπε ο δωρητής, ότι αυτό σημαίνει, πως είναι έτοιμο για αναπαραγωγή. Επειδή τα σκαλάρια, που έχω τα πήρα γιατί μου άρεσαν ως ψάρια χωρίς να το ψάξω περισσότερο για αναπαραγωγές κ.λ.π σας ερωτώ: είναι σωστό αυτό, που μου είπαν;

Ευχαριστώ από τώρα για τις απαντήσεις σας.... :D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...