Jump to content

Βιοτοπικό αμαζονίου


Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω ενα ενυδρείο από κάποιο κομμάτι του αμαζονίου (δεν έχω αποφασίσει ακόμα πιο). Εχω βρεί κάποιες γενικές πληροφορίες για βιοτοπικό αμαζονίου αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου περιγράψετε τα είδη βιοτοπικών που υπάρχουν στον αμαζόνιο, ώστε να ξεκαθαριστούν στο μυαλό μου και να επιλέξω πιο σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να φτιάξω ενα ενυδρείο από κάποιο κομμάτι του αμαζονίου (δεν έχω αποφασίσει ακόμα πιο). Εχω βρεί κάποιες γενικές πληροφορίες για βιοτοπικό αμαζονίου αλλά θα ήθελα αν μπορείτε να μου περιγράψετε τα είδη βιοτοπικών που υπάρχουν στον αμαζόνιο, ώστε να ξεκαθαριστούν στο μυαλό μου και να επιλέξω πιο σωστά...

Με αυτή την ερώτηση ζητάς να σου κατεβάσουμε ολόκληρες βιβλιογραφίες. Εφόσον έχεις κι εσύ μία σχετική άποψη πες μας προς τί είδους διακόσμηση θα ήθελες να κινηθείς και σε τί ψάρια?

Επίσης ανάφερέ μας τα λίτρα του ενυδρείου σου, το φιλτράρισμά του και το κατά πόσο είσαι διατεθημένος να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα για να φτιάξεις Αμαζονιακό νερό (ανάλογα με την περιοχή).

Βοήθησέ μας με τα παραπάνω και θα ακούσεις αρκετές προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκοπεύω να πάρω άμεσα ένα δεύτερο ενυδρείο γύρω στα 200 με 300 λίτρα και να το κάνω βιοτοπικό αμαζονίου.. Γενικώς δεν μου αρέσει και πολύ το στυλ Rio Negro όπου δεν υπάρχουν καθόλου φυτά αλλά ούτε και το φούλ φυτεμένο καθότι δεν θέλω να επικεντρωθώ τόσο πολύ στα φυτά με πολλές και δύσκολες απαιτήσεις που πιθανόν να έχουν. Ψάχνω κάποιο βιότοπο ας το πούμε συνδιασμό και των δύο. Διάφορα ψάρια σκέφτομαι, οι pleco, scalare, corydoras, διάφορα ελιδη από characins(αν και τα tetra δεν νομίζω να πανε με τα σκαλάρια) cichlids. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησε λίγο το λινκ που σου έδωσε ο Νιντάλ. Θα δεις πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα! Αν έχεις σκοπό να βάλεις σκαλάρια μην σκέφτεσαι για 200 λίτρα. Από 300 και πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...