Jump to content

Θολώτητα Νερού!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας σχετικά με το πρόβλημα που μου προέκυψε στην θολότητα του νερού. Αρχικά σας παραθέτω κάποια βασικά στοιχεία του ενυδρείου μου για να σας κατατοπίσω.

Εδώ και 3 μήνες διατηρώ ένα 60λιτρο ενυδρείο με την παρακάτω σύνθεση:

2 Ινδιανάκια , 2 Πλατύ, 2 Χήρες, 2 κοκκινομάτικα, 2 μονομαχίνες , 1 Black moore Telescope, 1 Placo, 1 Gyrinocheilus aymonieri (http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=645).

Το φίλτρο μου είναι της εταιρείας "Hydor" και συγκεκριμένα το μοντέλο "Hydor crystal for 40 to 90lit". Σαν έξτρα υλικό στο φίλτρο χρησιμοποιώ κάρβουνο.

Ο Θερμοστάτης μου είναι στους 24 βαθμούς και το ενυδρείο μου διατηρεί σταθερή θερμοκρασία στους 26.

Το ενυδρείο είναι στρωμένο με χαλίκι μπλε χρώματος και μόνο με αυτό.

Τα ψαράκια τρέφονται με τροφή σε νιφάδες 2 φορές την ημέρα σε σταθερή δόση με κουταλάκι.

Το νερό μου το αλλάζω σε ποσοστό 30% εβδομαδιαίος προσθέτοντας μόνο αντιχλώριο.

Ο φωτισμός μου στο ενυδρείο διαρκεί 8-10 ώρες ημερησίως με απλή λάμπα.

Η Τελευταία μέτρηση του νερού μου έγινε στις 10/4/2009 με τα έτοιμα στικ τεστ 5+1 της "Hobby" και μου έδειξε: 1)ΝΟ3 = 50 2) ΝΟ2 = ΟΚ , 3) GH = 19-20 (λόγω σκληρού νερού Θεσσαλονίκης) , 4) KH = 8-10 και PH = 7,8.

Τέλος δεν έχω παρατηρήσει οποιαδήποτε επιθετική διάθεση ανάμεσα στα ψαράκια μου ή κάτι σχετικό.

Το πρόβλημά μου είναι οτι εδώ και 1 εβδομάδα το νερό του ενυδρείου μου παρουσιάζει θολότητα χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω την αιτία. Το πρόβλημα μου συνεχίστηκε και ενώ άλλαξα το νερό στο 30% και καθάρισα προσεκτικά το φίλτρο μου (με νερό ενυδρείου). Το κάρβουνο το έχω μόνο 15 μέρες μέσα (θέλει μήνα για αλλαγή) και λογικά το νερό μαζί του έπρεπε να είναι κρύσταλλο. Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά τι συμβαίνει. Σας παρακαλώ οι περισσότερο γνώστες ας μου δώσουν μια εξήγηση αν είναι δυνατόν καθώς και αν πρέπει να κάνω κάτι.

Τέλος αν και μπορεί να είναι κουτή η ερώτησή μου, μπορεί η θολότητα να προέρχεται από την δύναμη πίεσης του νερού από το φίλτρο μου? Οι προδιαγραφές του είναι στα 450λίτρα/ώρα. Το ρωτάω αυτό γιατί έχει 2 επιλογές Fast και Slow και εγώ το έχω στο Fast με αποτέλεσμα να βγάζει πολλές μπουρμπουλήθρες. Επίσης δεν μπορώ να ξέρω όταν λέει απο 40-90Litra που να το βάλω στο slow ή στο fast όταν έχω 60λίτρα ενυδρείο?

Συγγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα , σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντησή σας.

Έγινε επεξεργασία - xperper
Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 ποσο ειναι και λεει ΟΚ?

Πρεπει να μετρησεις ΝΗ3/ΝΗ4 αμμωνια.

Πολυ πιθανον να εχεις bacterial bloom που γινεται σε μεγαλη συγκετρωσης αμμωνιας.

Αλλη αιτια μπορει να ειναι καποιο διακοσμητικο, (ισως το χαλικι)?

Αλλη αιτια, να ειναι ετσι θολο το νερο της βρυσης.

ΥΓ πρεπει να διορθωσεις σιγα σιγα τη συνθεση των ψαριων σου :unsure::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 ποσο ειναι και λεει ΟΚ?

Πρεπει να μετρησεις ΝΗ3/ΝΗ4 αμμωνια.

Πολυ πιθανον να εχεις bacterial bloom που γινεται σε μεγαλη συγκετρωσης αμμωνιας.

Αλλη αιτια μπορει να ειναι καποιο διακοσμητικο, (ισως το χαλικι)?

Αλλη αιτια, να ειναι ετσι θολο το νερο της βρυσης.

ΥΓ πρεπει να διορθωσεις σιγα σιγα τη συνθεση των ψαριων σου :unsure::unsure:

Φίλε delta66 σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το ΝΟ2 στο στικ έχει δυο ενδείξεις, η μια που βγαίνει λευκό, άρα οκ (όπως έγραψα) και η άλλη ροζ που λέει ότι σε αυτή την περίπτωση πρέπει άμεσα να αλλάξω το νερό 50%.

Δυστυχώς τα στικ δεν έχουν έλεγχο για ΝΗ3 και ΝΗ4 όπως λες και δεν έχω αυτά τα τεστ, πρέπει να τα αγοράσω? Σχετικά με την αμμωνία που λες και την υψηλή συγκέντρωση της δεν θα έπρεπε τόσες μέρες να είχα απώλειες? 1 εβδομάδα υπάρχει αυτή η θολότητα και όμως τα ψάρια δείχνουν ζωηρά και μες την υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρηση ΝΗ3 αμμωνιας δεν μπορουμε να πουμε τπτ.

Η αμμωνια ειναι η συνηθισμενη θανατηφορα "ασθενεια" σε ενυδρεια που δεν γνωριζουν για το κυκλο του αζωτου οι ιδιοκτητες τους.

Μερικες πληροφοριες:

Αναλογα τη ποσοτητα της αμμωνιας στο νερο, τη θερμοκρασια και το pH (πεχα- οξυτητα) του νερου, μπορουμε να πουμε ποσο τοξικη ειναι.

Πρεπει να εχεις τουλαχιστον αυτες τις 3 μετρησεις και καλυτερα με υγρα τεστ που ειναι πιο σοβαρα, ακριβη και αξιοπιστα.

Μπορει το ποσοστο αμμωνιας να την κανει απο α) ατοξικη, β) τοξικη σε μακροχρονη (πανω απο εβδομαδα) εκθεση των ψαριων σε αυτη και γ) εως και αμεση δηλητηριαση.

Δες εδω τα συμπτωματα απο Ammonia Poisoning http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12 και ....

Παρατηρηση γενικοτερα για καθενα ή συνδυασμο των παρακατω συμπτωματων:

- Αναπνοη απο την επιφανεια του νερου

- Κοκκινα ή μωβ-lilac βραγχεια ή σαν να αιμορραγουν

- Ληθαργικοτητα

- Απωλεια ορεξης

- Στασιμοτητα του ψαριου στο βυθο, μπορει ταυτοχρονα και με κλειστα πτερυγια.

- Κοκκινες ραβδωσεις ή σημαδια στο σωμα του ψαριου απο καταστροφη των ιστων

- Και αλλα που δεν μπορουμε να δουμε οπως καταστροφη των εσωτερικων οργανων και κεντρικου νευρικου συστηματος.

- Στο τελος το ψαρι αιμορραγει εσωτερικα και εξωτερικα και πεθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις μετρηση ΝΗ3 αμμωνιας δεν μπορουμε να πουμε τπτ.

Η αμμωνια ειναι η συνηθισμενη θανατηφορα "ασθενεια" σε ενυδρεια που δεν γνωριζουν για το κυκλο του αζωτου οι ιδιοκτητες τους.

Μερικες πληροφοριες:

Αναλογα τη ποσοτητα της αμμωνιας στο νερο, τη θερμοκρασια και το pH (πεχα- οξυτητα) του νερου, μπορουμε να πουμε ποσο τοξικη ειναι.

Πρεπει να εχεις τουλαχιστον αυτες τις 3 μετρησεις και καλυτερα με υγρα τεστ που ειναι πιο σοβαρα, ακριβη και αξιοπιστα.

Μπορει το ποσοστο αμμωνιας να την κανει απο α) ατοξικη, β) τοξικη σε μακροχρονη (πανω απο εβδομαδα) εκθεση των ψαριων σε αυτη και γ) εως και αμεση δηλητηριαση.

Δες εδω τα συμπτωματα απο Ammonia Poisoning http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12 και ....

Παρατηρηση γενικοτερα για καθενα ή συνδυασμο των παρακατω συμπτωματων:

- Αναπνοη απο την επιφανεια του νερου

- Κοκκινα ή μωβ-lilac βραγχεια ή σαν να αιμορραγουν

- Ληθαργικοτητα

- Απωλεια ορεξης

- Στασιμοτητα του ψαριου στο βυθο, μπορει ταυτοχρονα και με κλειστα πτερυγια.

- Κοκκινες ραβδωσεις ή σημαδια στο σωμα του ψαριου απο καταστροφη των ιστων

- Και αλλα που δεν μπορουμε να δουμε οπως καταστροφη των εσωτερικων οργανων και κεντρικου νευρικου συστηματος.

- Στο τελος το ψαρι αιμορραγει εσωτερικα και εξωτερικα και πεθαινει.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες πληροφορίες σου, θα κοιτάξω να αγοράσω μια ολοκληρωμένη πρόταση ελέγχου του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον αρκει ενα υγρο τεστ APi για αμμωνια λογω της επειγουσας καταστασης.

Για τις υπολοιπες παραμετρους τελειωσε τα στικακια που εχεις και βλεπεις μετα τι θα κανεις.

Προσεξε τις ημερομηνιες ληξης http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...