Jump to content

απορια για στρωσιμο νερου


Recommended Posts

καλημερα......ειμαι σε φαση στρωσιματος και μολις εκανα την πρωτη μετρηση με aquavital multistick.

χρησιμοποιησα φακελακια με βακτηρια και οι μετρησεις δειξαν τα εξης¨

ph 7-8

dKH 15-20

dGH και τα τρια κουτακια ειναι μωβ

N02 ΛΕΥΚΟ οποτε μαλλον ok

NO3 πολυ ελαφρα χρωματισμενο δηλ διαβαθμιση στο test = 10

σε τι φαση βρισκομαι? εχω διαβασει και λιγο μπερδευτηκα.........

σκεφτομαι να ασχοληθω με ζωοτοκα, μαλλον γκαπυ......πρεπει να αλλαξουν οι τιμες πριν μπουν τα πρωτα?

ευχαριστω...........

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καποτε μετραγα με στικ.

Αναξιοπιστα!

Με την ωρα αποκλινουν οι μετρησεις κατα πολυ.

Για να εχεις λιγα ΝΟ3 "μπορει" να εχει στρωθει απο τα βακτηρια που εριχνες.

Οταν εριξες βακτηρια ταιζες κιολας?

Καλυτερα να παρεις κανενα υγρο τεστακι για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3..

Πιο καλα και πιο σιγουρα..

Απο οτι φαινεται, το νερο σου ειναι σκληρο, οποτε θα ειναι οκ τα ζωοτοκα..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρο το στρωνεις?

Μετρα και Αμμωνια NH3/NH4 και μετα βλεπουμε.

Οι τιμες σου ειναι καλες αν η αμμωνια σου ειναι 0.

Link to comment
Share on other sites

εριξα τροφη για τα βακτηρια ναι..............οποτε μαλλον ειμαι ετοιμος ε?

ευχαριστω..........

Link to comment
Share on other sites

εριξα τροφη για τα βακτηρια ναι..............οποτε μαλλον ειμαι ετοιμος ε?

ευχαριστω..........

Mαλλον ναι......

Δεν ειμαστε σιγουροι ομως...

Link to comment
Share on other sites

το στρωνω περιπου 2 βδομαδες αλλα το χαλικακι μου το ειχα ενα χρονο στο ενυδρειο και ηταν μπολιασμενο οποτε βοηθησε............

Link to comment
Share on other sites

Παρε υγρα για αμμωνια, μετρα και αν ειναι 0 εισαι ετοιμος.

Τα αλλα τεστ καλα ειναι προς το παρον.

Δεν θα δωσεις κιόλας μια περιουσία για να τα εχεις ολα σε υγρα.

Δεν ειναι και πολυ αξιόπιστα αλλα κανουν την δουλεια τους.

Παιρνεις μια ιδεα στο περιπου που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω με την αποψη σου φιλε polidis, καποια τεστ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να υπαρχουν στο ραφι καθε χομπιστα...

Οσο για τα strips ...

παραδειγμα:

Τεστ με -eSHa- (strip)

NO2: ΛΕΥΚΟ

Τεστ με API (υγρο)

NO2: 1mg/lt

Καλο θα ειναι, τωρα που στρωνει, να ξερει ο φιλος ακριβως τι γινεται με το νερο του!

Και στο κατω κατω ενα υγρο τεστ σου βγαζει πανω απο 100 τεστακια οποτε το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο!

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω με την αποψη σου φιλε polidis, καποια τεστ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να υπαρχουν στο ραφι καθε χομπιστα...

Οσο για τα strips ...

παραδειγμα:

Τεστ με -eSHa- (strip)

NO2: ΛΕΥΚΟ

Τεστ με API (υγρο)

NO2: 1mg/lt

Καλο θα ειναι, τωρα που στρωνει, να ξερει ο φιλος ακριβως τι γινεται με το νερο του!

Και στο κατω κατω ενα υγρο τεστ σου βγαζει πανω απο 100 τεστακια οποτε το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο!

:unsure:

Εχεις δίκιο εν μέρη.

Εγω το ειπα για να γλιτώσει χρονο και χρημα(ειπα προς το παρον) αφου θελει να βαλει ψαρια.

Και δεν νομίζω να χρειάζεται να τα εχουμε ολα υγρα.Τα βασικα ναι συμφωνώ οπως

NH3/NH4, PH και NO2

Τα αλλα και με τα στικακια κανεις τη δουλεια σου στο περιπου δεν ειναι απαραίτητο να τα βλεπεις ολα στο στανταρ.

Για μενα οπως ειπα χομπυ ειναι μεχρι εκει που παει η τσεπη. Αλλιώς παρε....

GH , KH , PH , NH3/NH4 , NO2 , NO3 , FE , O2 , Co2 , CU , PO4 , CL κ.λ.π......

Ολα αυτα μας κανουν περιπου 150€

Αρα δεν λεει αν η τσεπη ειναι αδια.Ξερεις ειναι και θεμα πλύσεις εγκεφάλου.

Ταχα μου οτι τα στικς δεν ειναι αξιοπιστα για να τα δινουμε στα υγρα και να τα ματσωνουν οι εταιριες.

Τοτε τα στικς γιατι τα πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας....

θα τσεκαρω με υγρα τουλαχιστον την αμμωνια για σιγουρια και αν ολα οκ, τοτε ξεκιναω..........

τα τελευταια τρια-τεσσερα χρονια ειχα oscar και παπαγαλους , οι οποιοι ηταν ανθεκτικοι τοσο , που κακως βεβαια αλλα δε μετρουσα καθολου το νερο..........με το που αποφασισα να αλλαξω το στησιμο του ενυδρειου και να ασχοληθω με αλλα ψαρια, ανακαλυψα το aquazone και καταλαβα τα λαθη που εκανα τοσο καιρο, και πλεον θελω να αποφυγω,

.....ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Φιλε polidis νομιζω σου εγραψα ενα παραδειγμα με μετρηση strip πιο πανω οταν εστρωνα εγω το δικο μου...

Τα strips ειναι καλα για να παιρνεις μια εικονα γενικη, στο περιπου, τι γινεται με το νερο.

Με τα υγρα εισαι πιο ακριβης στις μετρησεις σου (οσο μπορεις και παλι)!

Θεωρω απαραιτητα τα ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH, KH και GH... δεν μπορεις να κανεις αλλιως... τα 3 πρωτα ειναι για το νερο σου και 3 τελευταια ειναι για τα ψαρια σου...

Tωρα αν υπαρχει καποιος που δεν τον ενδιαφερουν σε τι συνθηκες φιλοξενει τα ψαρια του... ουδεν σχολιον!

Δεν ειναι σωστο πιστευω να προτεινουμε σε καποιον να μην αγορασει, κατι απαραιτητο για αυτον, με προσχημα "τα τσεπωνουν οι εταιριες"... πρεπει να το τεκμηριωσουμε... σιγουρα υπαρχουν λυσεις για ολα τα βαλαντια αλλα κοιταμε παντα το σωστοτερο και στην προκειμενη περιπτωση εχουμε να κανουμε με ζωντανα!

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε polidis νομιζω σου εγραψα ενα παραδειγμα με μετρηση strip πιο πανω οταν εστρωνα εγω το δικο μου...

Τα strips ειναι καλα για να παιρνεις μια εικονα γενικη, στο περιπου, τι γινεται με το νερο.

Με τα υγρα εισαι πιο ακριβης στις μετρησεις σου (οσο μπορεις και παλι)!

Θεωρω απαραιτητα τα ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH, KH και GH... δεν μπορεις να κανεις αλλιως... τα 3 πρωτα ειναι για το νερο σου και 3 τελευταια ειναι για τα ψαρια σου...

Tωρα αν υπαρχει καποιος που δεν τον ενδιαφερουν σε τι συνθηκες φιλοξενει τα ψαρια του... ουδεν σχολιον!

Δεν ειναι σωστο πιστευω να προτεινουμε σε καποιον να μην αγορασει, κατι απαραιτητο για αυτον, με προσχημα "τα τσεπωνουν οι εταιριες"... πρεπει να το τεκμηριωσουμε... σιγουρα υπαρχουν λυσεις για ολα τα βαλαντια αλλα κοιταμε παντα το σωστοτερο και στην προκειμενη περιπτωση εχουμε να κανουμε με ζωντανα!

:unsure:

Δεν καταλαβαίνω γιατι να παρω ΝΟ3.Δεν μας ενδιαφέρει η στανταρ τιμή του θελουμε π.χ να μην ξεπερναει τα 20 mg/l.

αρα και τα στικακια με τους χρωματισμους μας διχνουν στο περιπου.

KH και GH(και PH θα ελεγα) και παλι αρκει 2-3 μετρήσεις με υγρα στην αρχη σε καποιο πετσοπ για να δεις που εισαι απο πλευρας σκληροτητας.

Έπειτα τα στικς σου διχνουν πανω κατω.

Για το ΝΟ2 όντως πρεπει να ειναι υγρο τουλάχιστο στην αρχη στο στρώσιμο.Αν στρωσει και μετα δυσκολα ανεβαίνει.Αλλα και να ανέβει θα το δεις και στα στικακια και αμεσως θα καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα και θα πραξεις αναλογος.

Απο οτι ξερω ΝΟ2 τα στικακια μετρανε πανω απο 0,3.Μπορει να κανω και λαθος.

Κοιτα φιλε μακαρι να μπορούσαμε ολοι να ειχαμαι υγρα.Τοτε ολα θα ενταξει.

Το χομπυ θελει και λιγο περιπετια και οχι ολα στον αυτόματο

Link to comment
Share on other sites

Το χομπυ θελει και λιγο περιπετια και οχι ολα στον αυτόματο

Δεν ειναι το "κυνηγι του χαμενου θυσαυρου" για να εχει περιπετεια, φιλοξενουμε ζωες... πραγμα που μας καθιστα υπευθυνους!!!

...ουτε καθομαστε να μαντεψουμε "ποσο εχουν ανεβει τα ΝΟ3 ? , ας ριξω ενα τηλεφωνο στην Βιργινια Λεουση"...

Σωθηκα τωρα εγω στις μετρησεις των πετ-σοπ που το 95% σου μετραει το νερο με strips! Σαν τον πετ-σοπα μου που μου εβγαζε το νερο μου 7,2 PH και γενικη σκληροτητα 8 ενω στην πραγματικοτητα ειναι PH 8.2 και GH 14...

Δεν θα σου εγγυηθει κανεις οτι το νερο της βρυσης σου θα ειναι παντα το ιδιο...

Τεσπα... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

...ουτε καθομαστε να μαντεψουμε "ποσο εχουν ανεβει τα ΝΟ3 ? , ας ριξω ενα τηλεφωνο στην Βιργινια Λεουση"...

Ελα τωρα μην κανουμε οτι δεν καταλαβαίνουμε κιολας.

Μα δεν θα μαντεψεις θα τα δεις στο στικ οτι ανεβηκαν τα ΝΟ3 και θα πραξεις αναλογος.

Το ξαναλεω οτι εκει που οι τιμες μας δεν μπορει να ειναι στανταρ συνεχεια οπως σε ΝΟ3 γιατι να εχουμε υγρα.

Αφου θελουμε να ημαστε σε μια κλιμακα 0-20.

Αν δουμε οτι με τα χρωματα των στικς κατι συμβενει θα καταλαβουμε οτι δεν παει κατι καλα.

Απλα πραγματα.

Σωθηκα τωρα εγω στις μετρησεις των πετ-σοπ που το 95% σου μετραει το νερο με strips! Σαν τον πετ-σοπα μου που μου εβγαζε το νερο μου 7,2 PH και γενικη σκληροτητα 8 ενω στην πραγματικοτητα ειναι PH 8.2 και GH 14...

Μα ειναι απλο θα ζητησεις να κανουν μετρησεις με υγρα.Προς τι να παω σε πετσοπ και να μου μετρησουν με στικς αφου τα εχω?.

Εγω μια φορά το μηνα δίνω 2€ και μετραω σε πετσοπ με υγρα PH,GH,KH και ΝΟ2 με "υγρα" ειμαι και εγω διπλα.

Και να σου πω οτι μονο μια απόκλιση στο PH εχω τις ταξεως 0,3-0,5 στα στικς μετραω με χρωμα περίπου 6,8 με 7,2 ενω με υγρο ειμαι στο 7,5.Τα υπόλοιπα ειναι ιδια.

Αρα κατι τρεχει στα γύφτικα.

Δεν θα σου εγγυηθει κανεις οτι το νερο της βρυσης σου θα ειναι παντα το ιδιο...

Μα εννοείτε οτι καθε βδομαδα μετρας με στικς δεν μπορούνε ρε παιδια τα στικς να εχουνε πολυ μεγαλες αποκλίσεις μην τρελαθουμε.

Δεν μπορεί δηλαδη να μετρας PH με στικς 7,0 και με υγρα να σου δινει 8,5 η 6,5.

Δεν μπορεί δηλαδη να μετρας KH με στικς 10 και με υγρα να σου δινει 3 η 20

Δεν μπορεί δηλαδη να μετρας GH με στικς 8 και με υγρα να σου δινει 4 η 16.

Δεν ξερω αλλα εστω και μια φορα να συμβεί αυτο(που δεν νομιζω) Ε....τοτε η αλλαζεις μαρκα στικς η πας αμεσως για υγρα.

Τεσπα το καναμε προσωπικη κοντρα και δεν βγαινει πουθενα παντα οι αποψεις θα ειναι διαφορετικές αυτο ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δεχθώ οτι μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει σε ένα ενυδρείο με τιμές νερού βρύσης, τεστάκια σε stripes. Το νερό της βρύσης δεν θα αλλάξει ποτέ σημαντικά και αν το ενυδρείο είναι στρωμένο, τα χαρτάκια θα σου δείξουν αν υπάρχει σοβαρό έκτακτο πρόβλημα.

Σκέψου όμως, αγοράζεις με 10-15 ευρώ 25 χαρτάκια δηλαδή μπορείς να τεστάρεις 25 φορές, ενώ με 10-15 ευρώ για κάθε υγρό, μετράς ότι θες (πχ νιτρικά και αμμωνία άντε και νιτρώδη για το στρώσιμο) και κάνεις 100-150 ανεξάρτητα τεστ, με ένα μικρό κόστος σε χρόνο.

Μην αποκλείετε την χρήση των stripes απλά θέλει εμπειρία για να αξιολογήσει κανείς το τι πρέπει να μητρήσει κανείς και πότε.

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα το καναμε προσωπικη κοντρα και δεν βγαινει πουθενα παντα οι αποψεις θα ειναι διαφορετικές αυτο ειναι καλο.[/color]

Δεν νομιζω, απλα καταθετουμε τις αποψεις μας! :unsure:

Ειναι αυτο που λεει ο Γιωργος :

Μην αποκλείετε την χρήση των stripes απλά θέλει εμπειρία για να αξιολογήσει κανείς το τι πρέπει να μητρήσει κανείς και πότε.
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να δεχθώ οτι μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει σε ένα ενυδρείο με τιμές νερού βρύσης, τεστάκια σε stripes. Το νερό της βρύσης δεν θα αλλάξει ποτέ σημαντικά και αν το ενυδρείο είναι στρωμένο, τα χαρτάκια θα σου δείξουν αν υπάρχει σοβαρό έκτακτο πρόβλημα.

Συμφωνώ απόλυτα....Αυτο ειπα κι εγω.

Σκέψου όμως, αγοράζεις με 10-15 ευρώ 25 χαρτάκια δηλαδή μπορείς να τεστάρεις 25 φορές, ενώ με 10-15 ευρώ για κάθε υγρό, μετράς ότι θες (πχ νιτρικά και αμμωνία άντε και νιτρώδη για το στρώσιμο) και κάνεις 100-150 ανεξάρτητα τεστ, με ένα μικρό κόστος σε χρόνο.

Εδω θα διαφωνήσω με 13€ παιρνω τις JBL 50 στικακια και μου πηγαίνουν ενα χρόνω.

Αν έπαιρνα ΝΟ2,ΝΟ3,KH,GH,PH θα εδεινα γυρο στα 80€ και θα μου πηγαίνανε 1,5 χρόνω.

Αρα για μενα δεν λεει γιατι οπως ειπα και ποιο πανω καθε μηνα μετραω με 2€ σε πετσοπ ολα τα τεστ με υγρα.

Μην αποκλείετε την χρήση των stripes απλά θέλει εμπειρία για να αξιολογήσει κανείς το τι πρέπει να μητρήσει κανείς και πότε.

Συμφωνώ........

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα βρηκες στην δραμα της jbl??? :unsure:

παραξενο εως απιθανο.

εχω κατι κλαδεματα αν θελεις να σου δωσω.μεσα απο δραμα εισαι?

εγω θα συμφωνησω και με τους 2 σας αλλα πιστευω πως ενας νεος στην αρχη καλο ειναι να παρει υγρα τεστ.και κατι ακομη πιστευω πως ειναι φθηνοτερα σε σχεση μτις μετρισεις που βγαζουν..

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα βρηκες στην δραμα της jbl???

παραξενο εως απιθανο.

Εμ...τι θα βρεις στη Δραμα?

Πατριώτη απο εξω μου τα φέρνουν(Γερμανια).

εχω κατι κλαδεματα αν θελεις να σου δωσω.μεσα απο δραμα εισαι?

Ετοιμάζομαι σε λιγο να κανω ενα 300αρι και θα χρειαστω σιγουρα.Προς το παρόν το 60ρακι μου ειναι δασος και δεν θελω κατι.Τι κλαδεματα εχεις?.Κατι θα παρω και απο σενα

Οχι απο χωριο ειμαι

εγω θα συμφωνησω και με τους 2 σας αλλα πιστευω πως ενας νεος στην αρχη καλο ειναι να παρει υγρα τεστ.και κατι ακομη πιστευω πως ειναι φθηνοτερα σε σχεση μτις μετρισεις που βγαζουν..

Ναι αλλα τι υγρα να παρει ο νεος.ολα?

Οπως ειπα και πιο πανω αν διαβασες σε 3-4 βασικα υγρα για αρχη συμφωνω και εγω αν δεν εχει καποιον να του κανει μετρήσεις αρχικές.

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα βρηκες στην δραμα της jbl???

παραξενο εως απιθανο.

Εμ...τι θα βρεις στη Δραμα?

Πατριώτη απο εξω μου τα φέρνουν(Γερμανια).

εχω κατι κλαδεματα αν θελεις να σου δωσω.μεσα απο δραμα εισαι?

Ετοιμάζομαι σε λιγο να κανω ενα 300αρι και θα χρειαστω σιγουρα.Προς το παρόν το 60ρακι μου ειναι δασος και δεν θελω κατι.Τι κλαδεματα εχεις?.Κατι θα παρω και απο σενα

Οχι απο χωριο ειμαι

εγω θα συμφωνησω και με τους 2 σας αλλα πιστευω πως ενας νεος στην αρχη καλο ειναι να παρει υγρα τεστ.και κατι ακομη πιστευω πως ειναι φθηνοτερα σε σχεση μτις μετρισεις που βγαζουν..

Ναι αλλα τι υγρα να παρει ο νεος.ολα?

Οπως ειπα και πιο πανω αν διαβασες σε 3-4 βασικα υγρα για αρχη συμφωνω και εγω αν δεν εχει καποιον να του κανει μετρήσεις αρχικές.

να σε γνωρισουμε τοτε ρε φιλαρακι 2 ειμαστε ολο και ολο απο δραμα,να τα πουμε κιολας.

γιατι εσυ ειχες καποιον που με υγρα σου εκανε τις μετρισεις σε πετ σοπ και σου ελεγε και πραγματικες τιμες??λιγο δυσκολακι μου ακουγεται.τεσπα ειπα πιο πανω συμφωνω και με τους 2 σας αλλα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στην αρχη καλο ειναι να εινια υγρα εγω αυτα χρισιμοποιω και με αυτα θα συνεχισω ειμαι φουλ ευχαριστημενος απο κει και περα ειναι επιλογη του καθενος το τι θα χρισιμοποιησει και τι θα επιλεξει να συνεχιζει να μετραει.αυτα.τα λεμε απο κοντα αν θες.

Link to comment
Share on other sites

να σε γνωρισουμε τοτε ρε φιλαρακι 2 ειμαστε ολο και ολο απο δραμα,να τα πουμε κιολας.

γιατι εσυ ειχες καποιον που με υγρα σου εκανε τις μετρισεις σε πετ σοπ και σου ελεγε και πραγματικες τιμες??λιγο δυσκολακι μου ακουγεται.τεσπα ειπα πιο πανω συμφωνω και με τους 2 σας αλλα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι στην αρχη καλο ειναι να εινια υγρα εγω αυτα χρισιμοποιω και με αυτα θα συνεχισω ειμαι φουλ ευχαριστημενος απο κει και περα ειναι επιλογη του καθενος το τι θα χρισιμοποιησει και τι θα επιλεξει να συνεχιζει να μετραει.αυτα.τα λεμε απο κοντα αν θες.

Δεν μετραω υγρα Δραμα.Αλλωστε ποιος να μου μετρησει εκει.

Πηγαινοέρχομαι συχνα Θεσσαλονικη-Δραμα και κανω μετρησεις μια φορα το μηνα η μια φορα το 2μηνο σε γνωστό πετσοπ στη θεσ/νικη.

Να τα πουμε και απο κοντα γιατι οχι μετα τις γιορτές και αν οι δουλειες μας το επιτρέπουν.

Δεν κατεβαίνω συχνα Δραμα αλλα καπου καπου τρωμαι παρεα στις 4 εποχες και μετα στο 1900 για καφεδάκι

Link to comment
Share on other sites

οκ στειλε μου ενα πμ να ανταλλαξουμε τηλ.και να τα πουμε.ναι εχω παει 4 εποχες πολυ καλο μαγαζι καλο φαγητο ακριβο λιγο/.καλο πασχα καλη ανασταση παιδες.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που σας την σπαω αλλα... υπαρχουν και τα ΠΜ. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...