Jump to content

Ψάρι που να πηγαίνει σε ομάδες


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Είμαι σε φάση αλλαγής σύνθεσης ψαριών και δεν έχω διαλέξει ακόμα είδος.

Το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 60x30x30 και είναι 40 καθαρά λίτρα.

Το ph κυμαίνεται από 7-7.2 και το kh είναι 6

Τώρα μέσα έχει ένα ζευγάρι απιστόγκραμα και έναν panaque maccus.

Επειδή εδώ και 7 μήνες που έχω apistogramma δεν βλέπω κίνηση στο ενυδρείο θα ηθελα να προσθέσω ένα ακόμη είδος ψαριού που να προσδώσει ζωντάνια στο ενυδρείο.

Σκέφτομαι για seprae tetra ή ένα είδος hatchet ή ένα ειδος nannostomus.

Όποιο από αυτά τα 3 και να διαλέξω θα βάλω 8 άτομα.

Αν η συμβίωση με τα apistogramma δεν είναι δυνατή τότε μπορώ να δώσω τις κιχλίδες σε ένα φίλο που διαθέτει κατάλληλο ενυδρείο, και να κρατήσω τον πλέκο.

Ποια η γνώμη σας περί του θέματος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Μας βάζεις δύσκολα τώρα. :unsure:

Προσωπικά σε 40 λίτρα δεν θα έβαζα ΄΄κοπαδόψαρα΄΄ γιατί αυτά τα ψάρια πρέπει να είναι τουλάχιστον 8-10 κομμάτια και το ενυδρείο σου είναι κομμάτι μικρό για αυτά τα ψάρια.

Αν παρόλο αυτά επιμένεις να βάλεις κάποια τότε να είναι από τα ποιο μικρά όπως τα παρακάτω.

Hyphessobrycon sweglesi

Hyphessobrycon rosaceus

Hyphessobrycon herbertaxelrodi

Hemigrammus erythrozonus

Danio choprai

Boraras maculatus

Paracheirodon innesi

Tanichthys albonubes

Link to comment
Share on other sites

Λιγα τα λιτρα και για κοπαδι επιπλεον.

6 hatchetfish (πιο λιγα δεν πανε, ειναι best ΙΜΟ για dither) να εβαζες, θα ηθελες 60 λιτρα καθαρα μινιμουμ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν μπουν τα κοπαδόψαρα στο ενυδρείο θα μείνει μόνο ο pleco.

Από την αρχή δεν είχα σκοπό να τα κρατήσω μαζί με τις κιχλίδες.

Να το ξεχάσω δηλαδή ε? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για τα ψαρια που σου ειπε ο χρηστος (Hyphessobrycon) απο orinoco, υπαρχουν πολυ μικρα ειδη (2-3εκ).

Ισως μπορεις να βαλεις μια μικρη ομαδα παρεα με τον Maccus.

Σωστο νερο, μεγαλη προσοχη να ειναι σταθερο το συστημα, ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ομαδα απο 6 green neon δεν παιζει? :unsure:

Θελει παραπανω λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

To στήσιμο του ενυδρείου το άλλαξα πριν από 3 βδομάδες περίπου βάζωντας περισσότερα ξύλα και κρατώντας δύο μόνο είδη φυτών.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να προσθέσω ένα είδος που να προσδώσει κίνηση στο ενυδρείο .

Τα serpae tetra ανήκουν στο είδος Hyphessybrycon (είναι το Hyphessybrycon eques) και από ότι τα είδα σε ένα μαγαζί κοπαδιάζουν με πολύ όμορφο τρόπο.

Σκέφτομαι να βάλω 8 άτομα του είδους...

Τι λέτε να το προχωρήσω?

Έγινε επεξεργασία - alexinio
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε σε αυτό που αναφέρεσαι υπάρχουν πολλές προτάσεις αλλά παίζουν ρόλο και κάποιες παραμέτροι για την τελική απόφαση. Αν λοιπόν θεωρήσουμε ένα ενυδρείο 40 λίτρων με έναν ξυλοφάγο πλέκο και ψάχνουμε το κοπάδι θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής:

Θέλεις κοπάδι με πολλά άτομα;

Θέλεις εντυπωσιακά χρώματα;

Θέλεις ομοιόμορφο και ομαδικό κολύμπι;

Θέλεις ζωηράδα και κινητικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε σε αυτό που αναφέρεσαι υπάρχουν πολλές προτάσεις αλλά παίζουν ρόλο και κάποιες παραμέτροι για την τελική απόφαση. Αν λοιπόν θεωρήσουμε ένα ενυδρείο 40 λίτρων με έναν ξυλοφάγο πλέκο και ψάχνουμε το κοπάδι θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής:

1)Θέλεις κοπάδι με πολλά άτομα;

2)Θέλεις εντυπωσιακά χρώματα;

3)Θέλεις ομοιόμορφο και ομαδικό κολύμπι;

4)Θέλεις ζωηράδα και κινητικότητα;

1)Θέλω όσο τον δυνατόν περισσότερα άτομα και για το οπτικό αποτέλεσμα και για να νιώθουν ασφάλεια αλλά δεν

θέλω σε καμία περίπτωση να υπερστοκάρω το ενυδρείο και να τα στριμώξω.

2)Τα εντυπωσιακά χρώματα δεν είναι ο πρωταρχικός παράγοντας στην επιλογή μου αλλά όσο πιο όμορφα τόσο καλύτερα (για παράδειγμα τα seprae tetra που μου αρέσουν πολύ δεν έχουν κανέναν ιδιαίτερο χρωματισμό)

3)Θέλω ομοιόμορφο και ομαδικό κολύμπι

4)Θέλω και από αυτό :unsure:

Επίσης για την τελική επιλογή παίζει ρόλο και η ροή.

Στο ενυδρείο τώρα, για τον πλέκο που έχω τοποθετήσει και μία 30άρα αντλία για ροή οπότε το είδος που θα επιλέξω τελικά θα πρέπει να αρέσκεται σε κινούμενα ύδατα.

Έγινε επεξεργασία - alexinio
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις ενα καρφουρισιο του μετρου? Για κοπαδι αυτο θεωρω το μινιμουμ αν θες να δεις κολυμβηση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ωραια κπαδακια ειναι με σειρα προτεραιοτητας ειναι τα νεον οι ροδοστομοι οι αρλεκινοι ωραιοι και οι καρδιναλιοι.αλλα απο τι φανταζομαι και νομιζω δεν ειναι για 40 λιτρα τα περιοριζεις ειδικα καποια απο αυτα ειναι τρομεροι κολυμβητες\\

εγω λεω γνωμη μου να βαλεις αρκετουτσικα φυτα εναν μονομαχο και αργοτερα αν θελεις ασχολεισαι και με αναπαραγωγες μονομαχου.θα σου αρεσει πολυ πιστευω.βαλε και κανενα σαλιγκαρακι και αν θελεις τοσο πολυ πλεκο βαλε ενα ζευγαρακι ανσιστρους που παραμενουν μικροι

αλλιως βαλε μονο 4 γκαπυ μεσα 1 αρσενικο 3 θηλυκα.θα χαρεις και με τις αναπαραγωγες συντομα και πολλες.

Link to comment
Share on other sites

ωραια κπαδακια ειναι με σειρα προτεραιοτητας ειναι τα νεον οι ροδοστομοι οι αρλεκινοι ωραιοι και οι καρδιναλιοι.αλλα απο τι φανταζομαι και νομιζω δεν ειναι για 40 λιτρα τα περιοριζεις ειδικα καποια απο αυτα ειναι τρομεροι κολυμβητες\\

εγω λεω γνωμη μου να βαλεις αρκετουτσικα φυτα εναν μονομαχο και αργοτερα αν θελεις ασχολεισαι και με αναπαραγωγες μονομαχου.θα σου αρεσει πολυ πιστευω.βαλε και κανενα σαλιγκαρακι και αν θελεις τοσο πολυ πλεκο βαλε ενα ζευγαρακι ανσιστρους που παραμενουν μικροι

αλλιως βαλε μονο 4 γκαπυ μεσα 1 αρσενικο 3 θηλυκα.θα χαρεις και με τις αναπαραγωγες συντομα και πολλες.

Ομως το παιδι θελει κοπαδακι...

Τα ζωοτοκα δεν τα θελει, και επισης νομιζω οτι το πιο τελειο κοπαδι ειναι οι ροδοστομοι...

Τα νεον σπανε που και που...

Επιμενω τα green neon γιατι οχι?

Ειναι πολυ ωραια ψαρια και θα τα χαρεις κιολας!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...on_simulans.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)Θέλω όσο τον δυνατόν περισσότερα άτομα και για το οπτικό αποτέλεσμα και για να νιώθουν ασφάλεια αλλά δεν

θέλω σε καμία περίπτωση να υπερστοκάρω το ενυδρείο και να τα στριμώξω.

2)Τα εντυπωσιακά χρώματα δεν είναι ο πρωταρχικός παράγοντας στην επιλογή μου αλλά όσο πιο όμορφα τόσο καλύτερα (για παράδειγμα τα seprae tetra που μου αρέσουν πολύ δεν έχουν κανέναν ιδιαίτερο χρωματισμό)

3)Θέλω ομοιόμορφο και ομαδικό κολύμπι

4)Θέλω και από αυτό :unsure:

Επίσης για την τελική επιλογή παίζει ρόλο και η ροή.

Στο ενυδρείο τώρα, για τον πλέκο που έχω τοποθετήσει και μία 30άρα αντλία για ροή οπότε το είδος που θα επιλέξω τελικά θα πρέπει να αρέσκεται σε κινούμενα ύδατα.

Βάζεις τόσα πολλά στοιχεία που ακόμα και αν καταλήξουμε σε κάποιο μικρόψαρο δε θα ξέρω αν μπορεί να βρεθεί εδώ και πόσο θα στοιχίζει... :unsure:

Οπότε έχουμε:

1. Θέλεις όσο το δυνατόν μικρότερο μέγεθος

2. Αυτό κράτα το μιας και υπάρχουν αλλά παίζει ρόλο και το προσωπικό γούστο

3. Δύσκολο κομμάτι του παζλ γιατί χρειάζεται προσωπική εμπειρία

4. Λίγο πολύ θα την έχεις, από άλλα περισσότερο και από άλλα λιγότερο, θέλει πάλι προσωπική εμπειρία

5. Μικρόψαρα σε ποτάια με ροή θέλει αρκετή προσοχή στον τόπο κατανομής

Εκτός από τα γνωστά:

Paracheirodon axelrodi (cardinal teta)

Paracheirodon innesi (neon tetra)

Paracheirodon simulans (green neon tetra)

δες και τα παρακάτω:

Nannostomus anduzei

Nannostomus digrammus (twostripe pencilfish)

Odontocharacidium aphanes (green dwarf tetra)

Link to comment
Share on other sites

Οι ροδοστομοι ειναι απο τα "μεγαλα τετρα" και θελουν και μακρυ ενυδρειο για να "τρεχουν".

Γνωμη μου, το ενυδρειο του Αλεξανδρου χρειαζεται πιο μικροσωμο και πιο "αργο" κοπαδοψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο τα green neon φαίνονται συμπαθητικά ψάρια αλλά δεν τα έχω βρει και πουθενά για να εκφέρω πιο σωστή άποψη.

Όσο αναφορά τους ροδόστομους δεν μου πάει η καρδιά να τα περιορίσω σε 60cm μήκος,κρίμα είναι.

Με βλέπω να καταλήγω στα Hyphessobrycon eques (serpae tetra) μιας και νομίζω πως πληρούν όλες τις προυποθέσεις για να μπουν στο ενυδρείο μου.

Όταν τα είδα δεν μου φάνηκαν τόσο κινητικά όσο οι ροδόστομοι.

Γνωρίζει κάποιος από ποιον ποταμο προέρχονται? Από ότι είδα σε fishbases είναι από Αμαζόνιο ,Παραγουάη αλλά δεν γράφουν ακριβείς παραποτάμους.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο τα green neon φαίνονται συμπαθητικά ψάρια αλλά δεν τα έχω βρει και πουθενά για να εκφέρω πιο σωστή άποψη.

Όσο αναφορά τους ροδόστομους δεν μου πάει η καρδιά να τα περιορίσω σε 60cm μήκος,κρίμα είναι.

Με βλέπω να καταλήγω στα Hyphessobrycon eques (serpae tetra) μιας και νομίζω πως πληρούν όλες τις προυποθέσεις για να μπουν στο ενυδρείο μου.

Όταν τα είδα δεν μου φάνηκαν τόσο κινητικά όσο οι ροδόστομοι.

Γνωρίζει κάποιος από ποιον ποταμο προέρχονται? Από ότι είδα σε fishbases είναι από Αμαζόνιο ,Παραγουάη αλλά δεν γράφουν ακριβείς παραποτάμους.

Green Neon Tetra ειχε φερει ο Νινταλ...

Απο εκει ειχα παρει ενα κοπαδι..

Ειναι παρα πολυ ομορφα!!!

Link to comment
Share on other sites

..Γνωρίζει κάποιος από ποιον ποταμο προέρχονται? Από ότι είδα σε fishbases είναι από Αμαζόνιο ,Παραγουάη αλλά δεν γράφουν ακριβείς παραποτάμους.

South America: Amazon, Guapore and Paraguay River basins.

http://fishbase.org/Country/CountrySpecies...54&id=46294

αλλο δεν βρηκα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πάνο τα green neon φαίνονται συμπαθητικά ψάρια αλλά δεν τα έχω βρει και πουθενά για να εκφέρω πιο σωστή άποψη.

Όσο αναφορά τους ροδόστομους δεν μου πάει η καρδιά να τα περιορίσω σε 60cm μήκος,κρίμα είναι.

Με βλέπω να καταλήγω στα Hyphessobrycon eques (serpae tetra) μιας και νομίζω πως πληρούν όλες τις προυποθέσεις για να μπουν στο ενυδρείο μου.

Όταν τα είδα δεν μου φάνηκαν τόσο κινητικά όσο οι ροδόστομοι.

Γνωρίζει κάποιος από ποιον ποταμο προέρχονται? Από ότι είδα σε fishbases είναι από Αμαζόνιο ,Παραγουάη αλλά δεν γράφουν ακριβείς παραποτάμους.

κατσε λιγο γιατι μπερδευτηκα εγω παντος βαλε μια φοτο του ενυδρειου.εχει εισαι σιγουρος οτι ειναι 60 εκατοστα μηκος???και ειναι 40 λιτρα?τι ενυδρειο ειναι αυτο???

οπς συγνωμη ναι εχεις δικιο μπερδευτηκα οκ ακυρο οχι καλητερα να μην βαλεις ροδοστομους.

ωραια τα σερπα συμφωνω.επισης ειναι ωραια και τα cardinal alla και οι αρλεκινοι..

υ.γ δεν συμφωνω οτι τα νεον δεν ειναι δεμενο κοπαδι εγω παντος εχω 12 sry 11 ενα ειχε ψοφησει και κολυμπανε παντα μαζι και ειναι πολυ δεμενα μου αρεσουν περισοτερο απο τους καρδιναλιους εξαλλου μικρη η διαφορα..

επισης απο το εχω ακουσει δεν εχω δει οι καρδιναλιοι ειναι πιο ηρεμοι απο τα νεον στην κινηση στο κολυμπι.στα προτεινω παντος τα νεον με κλειστα τα ματια θα τα χαρεις παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω οτι οι ροδοστομοι ειναι το τελειο κοπαδι... :unsure::unsure:

{οχι για αυτα τα λιτρα}

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω οτι οι ροδοστομοι ειναι το τελειο κοπαδι... :unsure::unsure:

{οχι για αυτα τα λιτρα}

σιγουρα συμφωνω φιλε πανο αλλα οπως ειπες οχιο για αυτα τα λιτρα.ειναι ωραιοι κολυμβητες οντως.

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω οτι οι ροδοστομοι ειναι το τελειο κοπαδι... :unsure::unsure:

{οχι για αυτα τα λιτρα}

συμφωνω απολυτα φιλε πανο αλλα οπως ειπες ειναι λιγα τα λιτρα!ειναι οντως ωραιοι κολυμβητες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος παρ' όλο που όντας συνεπής και αυστηρός, ο φίλος δηλώνει 40 λίτρα καθαρά, μιλάμε για ένα ενυδρείο 60άρι. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πάντος παρ' όλο που όντας συνεπής και αυστηρός, ο φίλος δηλώνει 40 λίτρα καθαρά, μιλάμε για ένα ενυδρείο 60άρι. :unsure:

δεν καταλαβα τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοει πολυ απλα οτι το ενυδρειο λεγεται 60αρι με 40 καθαρα λιτρα νερο.

Ολοι θα το ελεγαν 60αρι αν ανοιγαν θεμα και εψαχναν τι ψαρια να εβαζαν.

60 λιτρα ογκος ενυδρειου

40 λιτρα ογκος νερου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...