Jump to content

Ερώτημα για Χρυσόψαρο Blackmoore.


Recommended Posts

Φίλοι/ες,

Εδώ και 3 μήνες διατηρώ ένα 60λιτρο ενυδρείο με την παρακάτω σύνθεση:

2 Ινδιανάκια , 2 Πλατύ, 2 Χήρες, 2 κοκκινομάτικα, 2 μονομαχίνες , 1 Black moore Telescope, 1 Placo, 1 Gyrinocheilus aymonieri (http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant&op=entry_view&iden=645).

Ενώ το black moore συμπεριφερόταν φυσιολογικά, τις τελευταίες 2-3 μέρες κάθεται μέσα στον διακοσμητικό αμφορέα (αρκετά μεγάλος) και βγαίνει σπάνια απο εκεί. Παρατήρησα επι αρκετό χρόνο μήπως του επιτίθεται κάποιο άλλο ψάρι και τρόμαξε, αλλά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Παρατήρησα ιδαίτερα τον placo και το

Gyrinocheilus aymonieri (που όπως λέγεται είναι επιθετικό) αλλά τίποτα, μπαίνουν και αυτά στον αμφορέα και συμπεριφέρονται ειρηνικά.

Υπάρχει κάποιο πιθανό πρόβλημα?

Υπάρχει περίπτωση να θεωρεί περιοχή του το εσωτερικό του αμφορέα και να την προστατεύει ή απλά να του αρέσει να βρίσκεται εκεί?

Επίσης όπως είναι γνωστό τα black moore λόγω των τηλεσκοπικών ματιών τους αργούν να πάρουν χαμπάρι την τροφή που ρίχνουμε με αποτέλεσμα τώρα που είναι συνέχεια μέσα στον αμφορέα να μην το αντιλαμβάνεται καθόλου. Χθες αναγκάστηκα να ταρακουνήσω τον αμφορέα για να βγει να δει το φαγητό και να φάει, ενώ σήμερα έριξα μέσα στον αμφορέα ταμπλέτα βυθού...

Τι μου προτείνεται να κάνω?

Υ.Σ: Οι τιμές του νερού είναι φυσιολογικές και μετά τα Τεστ που έκανα σήμερα 15/4.

Υ.Σ2: Σας παραθέτω και μια φωτογραφία που δείχνει τον εν λόγω αμφορέα!

post-10810-1239802655_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - xperper
Link to comment
Share on other sites

Για πες τις τιμές και σε εμάς, μπορεί κάτι να σου ξέφυγε... :unsure:

Η διακόσμηση του ενυδρείου με τόσο έντονα χρώματα δεν βοηθάει τα ψάρια να χαλαρώσουν οπότε λογικό είναι κάποια πιο ευαίσθητα να κρύβονται και να παρουσιάζουν προβλήματα.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος για το πόσο ταιριάζει το blachmoore με τα υπόλοιπα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Για πες τις τιμές και σε εμάς, μπορεί κάτι να σου ξέφυγε... :unsure:

Η διακόσμηση του ενυδρείου με τόσο έντονα χρώματα δεν βοηθάει τα ψάρια να χαλαρώσουν οπότε λογικό είναι κάποια πιο ευαίσθητα να κρύβονται και να παρουσιάζουν προβλήματα.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος για το πόσο ταιριάζει το blachmoore με τα υπόλοιπα ψαράκια.

Οι τιμές είναι:

Ν03 = 25ppm

N02 = Normal (με βάση τις δύο επιλογές του στικ)

GH = 19 (Σκληρό νερό Θεσ/νίκης)

ΚΗ=9

PH=7,8

Δυστυχώς δεν έχω ακόμη τεστ αμμωνίας, το έχω παραγγείλει απο το νετ και το περιμένω απο μέρα σε μέρα.

Τώρα, έβγαλα το blackmoore και το έβαλα σε ένα ενυδρειάκη 10λιτρο καραντίνας. Τις περισσότερες ώρες (κάθετε χαμηλά ακίνητο και μόνο αναπνέει) ενώ αν το ταρακουνήσω ελαφρά, αρχίζει να κολυμπάει κανονικά. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση διότι όταν το πήρα πριν 3 μήνες το ψαράκι κολυμπούσε ασταμάτητα... Υπάρχει περίπτωση να αρρώστησε εσωτερικά? Εξωτερικά δείχνει άψογα. Τι μπορώ να κάνω? Να το βάλω μαζί με άλλα 2 Χρυσόψαρα (1 απλό ένα κόμετ) που έχω σε ένα 60λιτρο? Μήπως αν έχει όμως κάτι κολλήσουν και αυτά?

Όσο για την διακόσμηση με τα έντονα χρώματα τι να κάνω? Να αφαιρέσω το μπλε χαλίκι και να βάλω εκ νέου άλλο? Δεν θα δημιουργήσω έτσι πρόβλημα στα ψάρια?

Έγινε επεξεργασία - xperper
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά έβαλα το black moore μαζί με το Comet και το Απλό Χρυσόψαρο στο άλλο μου ενυδρείο όπως σας είπα πιο πάνω.

Τελικά τα ψάρια είχαν τσιμπήσει το άνω πτερύγιο του και του έχουν αφαιρέσει λίγο... Για αυτό κρύφτηκε μέσα στον αμφορέα. Τώρα είναι μια χαρά και κολυμπάει τέλεια!

Ερώτηση εδώ: Μπορεί να επανέλθει στην κανονική του μορφή το πτερύγιο με τον καιρό ή πάντα έτσι θα είναι πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Για πες τις τιμές και σε εμάς, μπορεί κάτι να σου ξέφυγε... :unsure:

Η διακόσμηση του ενυδρείου με τόσο έντονα χρώματα δεν βοηθάει τα ψάρια να χαλαρώσουν οπότε λογικό είναι κάποια πιο ευαίσθητα να κρύβονται και να παρουσιάζουν προβλήματα.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος για το πόσο ταιριάζει το blachmoore με τα υπόλοιπα ψαράκια.

συγνωμη για την παρεμβαση φιλε vicious.. αλλα ο φιλος μας εδω στην συνθεση του εχει προβλημα .δεν εχουν τα ψαρακια που εχει ολα τις ιδιες απαιτησεις νερου.. :unsure: κι εσυ του λες για την διακοσμηση?

κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου οου φιλε και πες μας τιμες νερου ρουτινες αλλααγες και οτι αλλο μπορει να μας βοηθησει. και ποσα ψαρακια ψαρακια εχεις μεσα και τι.?για να σε βοηθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σου εχει περασει απο το μυαλο οτι σε 60 λιτρα(προφανως μικτα) εχεις πολλα ψαρια και

ασυμβατα;

Link to comment
Share on other sites

Σου εχει περασει απο το μυαλο οτι σε 60 λιτρα(προφανως μικτα) εχεις πολλα ψαρια και

ασυμβατα;

Καλημέρα,

Φίλε Xatzideca πιο αναλυτικά για το ενυδρείο μου εδώ από προηγούμενο άρθρο μου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26040

Φίλε Stav, και βέβαια, μου έχει περάσει από το μυαλό αυτό που λες οτι συμβαίνει.

Σαν αρχάριος όμως εμπιστευόμουν τον πωλητή σε ένα από τα μεγαλύτερα pet shop της Θεσσαλονίκης.

Εφόσον μου είπε πως θα στρώσω το ενυδρείο, μου είχε πει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα να του λέω την σύνθεση του ενυδρείου μου και να μου προτείνει τι μπορώ να προσθέσω και μέχρι που μπορώ να φτάσω.

Έτσι και έκανα και έφτασα έδω... Η σύνθεση είναι ναι μεν επιλογή μου, αλλά μετά απο συμβουλή του "Θεωρητικά" ειδικού στο είδος. Τι μπορώ να κάνω τώρα? Πρέπει να αγοράσω άλλο ενυδρείο και να τα χωρίσω? Πια είναι τα συμβατά μεταξύ τους?

Επίσης επειδή δεν απαντήθηκε... Μήπως γνωρίζει κανείς αν το τσιμπημένο πτερύγιο του black moore μπορεί να επανέλθει στο φυσιολογικό με το τον καιρό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έγινε επεξεργασία - xperper
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την παρεμβαση φιλε vicious.. αλλα ο φιλος μας εδω στην συνθεση του εχει προβλημα .δεν εχουν τα ψαρακια που εχει ολα τις ιδιες απαιτησεις νερου.. :unsure: κι εσυ του λες για την διακοσμηση?

Μπορείς να αναφέρεις τα όρια pH, kH και gH για κάθε ένα από τα ψάρια για να δει ο φίλος μας ποιά ψάρια κάνουν για το νερό του, θα βοηθήσεις πολύ. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναφέρεις τα όρια pH, kH και gH για κάθε ένα από τα ψάρια για να δει ο φίλος μας ποιά ψάρια κάνουν για το νερό του, θα βοηθήσεις πολύ. :unsure:

εσυ γιατι δεν το εκανες και του ειπες για την διακοσμηση???τεσπα δεν καταλαβαινω την απαντηση σου κα που το πας αλλα θα του πω οτι μπορει να διαβασει το tsamisa η καποιο αλλο site και να βρει πολυ ευκολα τις απαιτισεις των ψαριων και οχι να γραφω εδω για το καθενα ψαρακι τι πρεπει τι δεν πρεπει και τι χρειαζεται δεν εχω τωρα την σελιδα αλλιως θα την εβαζα τωρα εδω αλλα του την εδωσα δεν ειναι δυσκολο να το βρει.

μπορεις να το κανεις κι εσυ φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Φίλε Xatzideca πιο αναλυτικά για το ενυδρείο μου εδώ από προηγούμενο άρθρο μου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26040

Φίλε Stav, και βέβαια, μου έχει περάσει από το μυαλό αυτό που λες οτι συμβαίνει.

Σαν αρχάριος όμως εμπιστευόμουν τον πωλητή σε ένα από τα μεγαλύτερα pet shop της Θεσσαλονίκης.

Εφόσον μου είπε πως θα στρώσω το ενυδρείο, μου είχε πει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα να του λέω την σύνθεση του ενυδρείου μου και να μου προτείνει τι μπορώ να προσθέσω και μέχρι που μπορώ να φτάσω.

Έτσι και έκανα και έφτασα έδω... Η σύνθεση είναι ναι μεν επιλογή μου, αλλά μετά απο συμβουλή του "Θεωρητικά" ειδικού στο είδος. Τι μπορώ να κάνω τώρα? Πρέπει να αγοράσω άλλο ενυδρείο και να τα χωρίσω? Πια είναι τα συμβατά μεταξύ τους?

Επίσης επειδή δεν απαντήθηκε... Μήπως γνωρίζει κανείς αν το τσιμπημένο πτερύγιο του black moore μπορεί να επανέλθει στο φυσιολογικό με το τον καιρό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

μου ξεφυγε το τελευταιο γι αυτο δεν ειχα απαντησει δεν ξερω πως ειναι το ψαρι και τι εγινε πως πως το επαθε αλλα φανταζομαι θα επανελθει ενα πτερυγιο ειναι προφανως καποιο αλλο θα το ψψαρακι θα το εκανε σσυμφωνω και με τον φιλο πανο για το μελαφιξ μπορει να σου κανει δουλεια .

εγω θα σου πω 2 πραγματα και κανεις οτι καταλαβαινεις ειναι δικη σου επιλογη.

α)μην εμπιστευεσαι καλητερα κανενα πετσοπα σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα ειναι ελαχιστες ειναι μετρημενες στα δαχτυλα ενος χεριου αλλα εσυ μην εμπιστευεσαι κανενα πετσοπα ο καθενας σοου λεει το μακρυ και το κοντο του.απορω πως δεν σε ειπε να βαλεις 60 ψαρια μεσα αφου εινια 60 λιτρα το ενυδρειο. :unsure:

κοιτανε να πουλησουν να βγαλουν χρηματα και να σου πασαρουν οτιδηποτε αχρηστο η κατι που δεν το χρειαζεσαι.ηταν λοιπον το πρωτο σου λαθος που εμπιστευθηκες εναν ΕΙΔΙΚΟ ΟΠΩς ΛΕς. και δεν το καταλαβα αυτοι που δουλευουν μεσα στα πετσοπ νομιζεις ειναι ειδικοι εχουν σπουδασει κατι πανω σε αυτο πιστευεις η εχουν ασχοληθει???οχι φιλε μου ειναι οπως τις μπαργουμαν στα μαγαζια.η οπως τους σερβιτορους.απλοι ανθρωποι που δουλευουν εκει σαν πωλητες καμια σχεδον καμια σχεση με το αντικειμενο και μαλλον εχω καταλαβει πιο μαγαζι λες γιατι πηγα και παω κι εγω θεσνικη για ψωνια και μου εχει πει ο τυπος μεσα αν αννουμε αυτο το ιδιο μεγαλο πετ σοπ της θεσνικης μου εχει πει λοιπον αυτος οτι μπορεις να φανταστεις γελουσα αυτα που μου ελεγε απλα τον ακουγα δεν εδινα σημασια..

β)γνωμη μου ειναι να κατσεις τωρα στις γιορτες αν εχεις λιγο χρονο αφιερωσε στο διαβασμα περι συθηκες των ψαριων τι χρειαζεται το καθενα και θα τα καταφερεις μονος σου να κανεις συνδιασμο και επιλογη ψαριων κα το κυριοτερο για μενα γνωμη μου ειναι χαρισε τα ψαρακια βγαλτα σε μια αγκελια αν θελεις πουλατα οτι θες σε καποιο αλλο χομπιστα γιατι απο το πεσοπ το μεγαλο οπως ειπες σστην θεσνικη δεν νομιζω να τα παρουν πισω σιγορα δεν προκειται να σου δωσουν πισω χρηματα.

κατσε διαβασε δες ψαρακια αποφασισε ποια σου αρεσουν πολυ περισσοτερο γιατι στην αρχη θα σου αρεσουν πολλα και εμεις εδω ειμαστε θα σε βοηθησουμε για τον σωστο συνδιασμο για να κανεις μια καλη επιλογη για τα λιτρα σου και να το χαιρεσαι το ενυδρειακι σου..καλη ανασταση παιδες.

Link to comment
Share on other sites

....και οχι να γραφω εδω για το καθενα ψαρακι τι πρεπει τι δεν πρεπει και τι χρειαζεται δεν εχω τωρα την σελιδα αλλιως θα την εβαζα τωρα εδω αλλα του την εδωσα δεν ειναι δυσκολο να το βρει.

μπορεις να το κανεις κι εσυ φανταζομαι.

Το να απαντας σε καθε ποστ, τις περισσοτερες φορες χωρις να γραφεις τιποτα ουσιαστικο ειναι καλυτερο????

Απο το να απαντας σε καθε αγγελια και οχι μονο, δεν χαραμιζεις λιγο χρονο απο τη ζωη σου να βοηθησεις το συνχομπιστα σου??? Δηλαδη βεδω μεσα εισαιο απλα για να ειρωνευεσαι ή να τη λες στους πετσοπαδες???

Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα.......Ημαρτον αγορι μου........................

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θεμα τωρα, τα ψαρια ειναι ασυμβατα (τροπικα-κρυου) τουλαχιστον ως προς τις θερμοκρασιες.

Και σε συνδυασμο με το λαθος αριθμο ομαδων, διακοσμο και χωρητικοτητα του ενυδρειου αρχιζουν τα ποροβληματα.

Μπορεις να αναφερεις τιμες νερου (με αριθμους) και με τι εγιναν τα τεστ?

ΝΗ3 απαραιτητα

Το νερο ειναι ακαταλληλο ω προς τις σκληροτητες και οξυτητα για μερικα ψαρια σου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το να απαντας σε καθε ποστ, τις περισσοτερες φορες χωρις να γραφεις τιποτα ουσιαστικο ειναι καλυτερο????

Απο το να απαντας σε καθε αγγελια και οχι μονο, δεν χαραμιζεις λιγο χρονο απο τη ζωη σου να βοηθησεις το συνχομπιστα σου??? Δηλαδη βεδω μεσα εισαιο απλα για να ειρωνευεσαι ή να τη λες στους πετσοπαδες???

Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα.......Ημαρτον αγορι μου........................

καλη ανασταση αγορι μου.εσυ εγραψες πολλα ουσιαστικα πραγματα παντος.αν εχεις καποιο προβλημα μαζι μου πεστο.νομιζω πως εισαι λαθος δεν ειρωνευτηκα που κολλανε ολα αυτα που λες τωρα καεννας δεν ξερει αστο δεν ασχολουμαι αντε γεια .

υ.γ δεν ειμια ο μονος που την λεει στους πετσοπαδες μηπως εισαι και θιχτικες??και να εισαι ειπα πιο πανω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.δεν εχω διαβσασει σε αλλο ποστ να παρεμβαινεις ομως γιατι λενε ακριβως το ιδιο για τους πετσοπαδες πολλα παιδια. μηπως εσυ θελεις να πιστεψουμε οτι εχεις αλλη γνωμη,σε παρακαλω.αντε γεια,οχι δηλαδη επειδ εισαι ενα στελεχος απο το φορουμ μοντερατορ θα κανετε οτι θελετε.σε παρακαλω.τα περισσοτερα προβληματα φυσικα ετσι δημιουργουνται.

Link to comment
Share on other sites

καλη ανασταση αγορι μου.εσυ εγραψες πολλα ουσιαστικα πραγματα παντος.αν εχεις καποιο προβλημα μαζι μου πεστο.νομιζω πως εισαι λαθος δεν ειρωνευτηκα που κολλανε ολα αυτα που λες τωρα καεννας δεν ξερει αστο δεν ασχολουμαι αντε γεια .

υ.γ δεν ειμια ο μονος που την λεει στους πετσοπαδες μηπως εισαι και θιχτικες??και να εισαι ειπα πιο πανω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.δεν εχω διαβσασει σε αλλο ποστ να παρεμβαινεις ομως γιατι λενε ακριβως το ιδιο για τους πετσοπαδες πολλα παιδια. μηπως εσυ θελεις να πιστεψουμε οτι εχεις αλλη γνωμη,σε παρακαλω.αντε γεια,οχι δηλαδη επειδ εισαι ενα στελεχος απο το φορουμ μοντερατορ θα κανετε οτι θελετε.σε παρακαλω.τα περισσοτερα προβληματα φυσικα ετσι δημιουργουνται.

Επειδη δεν αντεχω αλλο να σε βλεπω να σπαμαρεις σε ολο το φορουμ, εχεις απο εμενα αλλο ενα warning και στερηση δημοσιευσεων για τρεις ημερες!!! Θα σε παρακαλουσα για το διαστημα αυτο να σκεφτεις οτι συμμετεχεις σε ενα φορουμ σοβαρο και οχι του χαβαλε. Για χαβαλε αλλου..................

Χρονια Πολλα!!!

Υ.Γ.: Ειμαι οντως πετσοπας αλλα εισαι ο τελευταιος που θα με κρινεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν αντεχω αλλο να σε βλεπω να σπαμαρεις σε ολο το φορουμ, εχεις απο εμενα αλλο ενα warning και στερηση δημοσιευσεων για τρεις ημερες!!!

Όόόόόόόόόόόόόχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :unsure:

Στο θέμα μας!

Παιδιά, ο φίλος μας άνοιξε ένα τόπικ για να πάρει κάποιες απαντήσεις και δεν νομίζω πως έχει βοηθηθεί ιδιαίτερα!

@ xperter

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishplant

Ψάξε στο παραπάνω λινκ τις ιδιαιτερότητες των ψαριών σου. Αν έχεις την οποιαδήποτε απορία πάνω σε κάτι που θα διαβάσεις, εδώ είμαστε :unsure:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...