Jump to content

Θολό ενυδρειο


Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα.

Μετά από πολλά χρόνια υπομονής αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να ασχοληθώ κι εγώ με αυτό το υπέροχο "σπορ". Το είχα χρόνια απωθημένο αλλά τώρα που βρήκα το χώρο και το χρόνο.

Αγόρασα μετά από όχι και πολύ μεγάλη ερευνά αγοράς το ενυδρείο της juwel 125 με διαστάσεις 80x50x36. Το φίλτρο του είναι εσωτερικό και ο κυκλοφορητής επίσης ο εργοστασιακός.

Αφού το αγόρασα κόλλησα μια 3D πλάτη και την κόλλησα με μη τοξική σιλικόνη. Στη συνέχεια το άφησα 48 ώρες να στεγνώσει και να κολλήσει καλά. Στη συνέχεια πήγα και αγόρασα χαλαζιακή άμμο από petshop και αφού την ξέπλυνα αρκετά την έβρασα. Μετά από μία ερευνά στις παραλίες και αφού δε βρήκα, πήγα και αγόρασα μη ασβεστολιθικές πέτρες και αφού τις έβρασα τις έριξα και αυτές στο ενυδρείο.

Μετά όμως από 3 μέρες παραμένει θολό το ενυδρείο. Όχι όπως στην αρχή, αλλά και το τζαμί του έχει φυσαλίδες και σκόνη θα έλεγα που γέρνει μέσα και κολλάει στο γυαλί. Η επιφάνεια του νερού είναι βρώμικη. Έχει ακόμα και μυγάκια-κουνουπακια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μόλις το γέμισα με νερό έριξα αντιχλώριο και βακτήρια που μου έδωσαν από το μαγαζί. Κάθε μέρα ελέγχω ΝΗ4 ΝΟ2 και ΝΟ3 . Το έχω σε κανονική λειτουργία.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην στεναχωρείσαι είναι άκρος φυσιολογικό της πρώτες μέρες να είναι θολό το ενυδρείο σου αυτό μπορεί να κρατήσει και 15 μέρες σε μερικές περιπτώσεις.

Καλή συνέχεια και για ότι άλλο εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωρείσαι είναι άκρος φυσιολογικό της πρώτες μέρες να είναι θολό το ενυδρείο σου αυτό μπορεί να κρατήσει και 15 μέρες σε μερικές περιπτώσεις.

Καλή συνέχεια και για ότι άλλο εδώ είμαστε.

Ελπίζω να μην κκρατήσει πολύ!!! ανυπομονό να βαλω ψαρακια μέσα!! οχι όλα μαζι, αλλα κάτι να κινειται!!!

Εχω φαει τρελο δούλεμα από τον αδερφό!!! :unsure::wacko:

Παντως αν δεν ξεθολώσει και δεν κανει κύκλο η αμμωνία δε θα βάλω καθόλου ψαράκια

Υ.Γ: ευχαριστω αρχηγέ :unsure:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Mια παρατηρηση θελω να κανω και ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι...Η συλικονη η οποια ειναι τοξικη δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι προβλημα....Βεβαια δεν ξερω αν η ειδικη που πουλανε στα πετ σοπ για ενυδρια ειναι και αυτη τοξικη...:unsure:(μιλαω γηια την 3D πλατη.....)

Link to comment
Share on other sites

Mια παρατηρηση θελω να κανω και ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι...Η συλικονη η οποια ειναι τοξικη δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι προβλημα....Βεβαια δεν ξερω αν η ειδικη που πουλανε στα πετ σοπ για ενυδρια ειναι και αυτη τοξικη...:unsure:(μιλαω γηια την 3D πλατη.....)

Αρχηγέ το έψαξα και ειδα οτι αυτη που είχα η κλασσική ηταν ενώ αυτη που αγόρασα δεν ήταν. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Oκ αμα το εχεις ψαξει δεν εχω να πω τπτ....Απλα μου φανηκε λιγο περιεργο...:unsure:Καλη συνεχεια και περημενουμε φωτο απο την αρχη μεχρι το τελος...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Oκ αμα το εχεις ψαξει δεν εχω να πω τπτ....Απλα μου φανηκε λιγο περιεργο...:unsure:Καλη συνεχεια και περημενουμε φωτο απο την αρχη μεχρι το τελος...:unsure:

μολις ξεθολωσει πριν βαλω ψαρακι θα βγαλω και θα αναβασω.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια παρατηρηση? Ο φιλος λεει οτι η επιφανεια του νερου ειναι βρωμικη και εχει και εντομα. Αν το ενυδρειο του ειναι κλειστο και ειδικα τωρα το χειμωνα που βρεθηκαν? Μηπως συνβαινει κατι αλλο? Την αμμο ειπε οτι την επλινε καλα και οτι την εβρασε ακομα.

Επισης δεν εχει βαλει ψαρακια μεσα. Αν δεν ριχνει τροφη ή αμμωνια πως θα στρωσει? Πανε χαμενες και οι μετρησεις.

Απλα τα αναφερω για να μην ταλαιπωρηθει περισσοτερο.

Φιλε nikoloutso, αν λεω κατι που δεν ισχυει ή παρελιψες να πεις διορθωσε με.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω μια παρατηρηση? Ο φιλος λεει οτι η επιφανεια του νερου ειναι βρωμικη και εχει και εντομα. Αν το ενυδρειο του ειναι κλειστο και ειδικα τωρα το χειμωνα που βρεθηκαν? Μηπως συνβαινει κατι αλλο? Την αμμο ειπε οτι την επλινε καλα και οτι την εβρασε ακομα.

Επισης δεν εχει βαλει ψαρακια μεσα. Αν δεν ριχνει τροφη ή αμμωνια πως θα στρωσει? Πανε χαμενες και οι μετρησεις.

Απλα τα αναφερω για να μην ταλαιπωρηθει περισσοτερο.

Φιλε nikoloutso, αν λεω κατι που δεν ισχυει ή παρελιψες να πεις διορθωσε με.

Κι εγω την ιδια ερωτηση εκανα και μου ειπαν οτι θα κανει τον κυκλο με τα βακτηριδια και μετα θα βαλεις ψαρι.

Βεβαια 3 κουνουπακια εχει η επιφανεια αλλα ειναι λιγο βρωμικη.

Στην περιοχη μου ηδη κυκλοφορουν τα κουνουπακια!!!

Απλα περιμένω....... :S

Link to comment
Share on other sites

Mια παρατηρηση θελω να κανω και ας με διορθωσουν οι πιο εμπειροι...Η συλικονη η οποια ειναι τοξικη δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι προβλημα....Βεβαια δεν ξερω αν η ειδικη που πουλανε στα πετ σοπ για ενυδρια ειναι και αυτη τοξικη...:unsure:(μιλαω γηια την 3D πλατη.....)

Υπαρχουν ειδικες σιλικονες αποκλειστικα για το ενυδρειο. Απαγορευεται η χρηση κοινης σιλικονης και οσων γραφουν αντιμουχλικη.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ριξεις λιγη τροφη μεσα για να κανει τον κυκλο του.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ριξεις λιγη τροφη μεσα για να κανει τον κυκλο του.

Τα βακτήρια που εβαλα, δεν αρκούν?

Από το pet shop μου είπαν οτι αρκούν. Να ριχνω κάθε 7 μερες και στις 15 μερες να βαλω ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που εβαλα, δεν αρκούν?

Από το pet shop μου είπαν οτι αρκούν. Να ριχνω κάθε 7 μερες και στις 15 μερες να βαλω ψαράκι.

Και τα βακτήρια τί θα τρώνε? Γι'αυτό ρίχνουμε τρωφή. Η τροφή σαπίζει, γίνεται αμμωνία και ταΐζει τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Και τα βακτήρια τί θα τρώνε? Γι'αυτό ρίχνουμε τρωφή. Η τροφή σαπίζει, γίνεται αμμωνία και ταΐζει τα βακτήρια.

Σήμερα θα παω να παρω και τροφή. Την άμμο που έχει κολλήσει στο τζαμι με τι θα την καθαρίσω??

Ακομα δεν εχει ξεθολώσει τελείως, παντως έχει κα8αρίσει αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος φευγει ακομα και με το χερι.

Παντος αν βαλεις καποιο σφουγγαρι φροντισε να ειναι σαν αυτα που εχει το φιλτο σου. :unsure:

:unsure: σκετο χωρις σαπουνια :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος φευγει ακομα και με το χερι.

Παντος αν βαλεις καποιο σφουγγαρι φροντισε να ειναι σαν αυτα που εχει το φιλτο σου. :unsure:

:unsure: σκετο χωρις σαπουνια :wacko:

Προτεινεις να πάρω αυτα τα μαγνιτακια-σφουγγαρια??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα τσάμια τα καθαρίζω με κοινό σφουγγάρι για πιάτα με την σκληρή πλευρά του. Προσοχή όχι σφουγγάρι με σύρμα αλλά με ‘’ πλαστικό ‘’ σύρμα όπως την φώτο, (φυσικά δεν είναι απαραίτητο να είναι το ίδιο χρώμα) :unsure:

post-2663-1240325277_thumb.jpg

Τώρα για την άμμο που κώλυσε στο τσάμι διώξτειν με το σφουγγάρι με την μαλακιά πλευρά του και αυτό προσεκτικά μην παγιδευτή μεταξύ σφουγγάρι και τσάμι η άμμο και γρατσουνίσεις το τσάμι.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρχίσει και εκνευρίζομαι με το ενυδρείο μου παλικαρια!!! :unsure:

Εκλεισε εβδομαδα και δε λεει να ξεθολώσει!!!

Δεν ηταν ετσι στην αρχή, ήταν πολύ χειρότερο.

μήπως φταιει η άμμος? :unsure:

παραθέτω μερικες φοτωγραφίεςγια να δείτε και να μου πείτε τη γνώμη σας για το disign αλλα και κυρίως για τη θολούρα.

Έχω σκοπό να βάλω κι αλλες πετρες μέσα.

21042009417.jpg

21042009418.jpg

21042009419.jpg

21042009420.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγε μου μην αγχωνεσαι αφου μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου για να δεχτει ψαρακια θα περασει κανας μηνας!!! Εσυ εισαι στην [/b]πρωτη εβδομαδα και τα παιρνεις στο κρανιο? Στρωσε λοιπον πρωτα τα φιλτρα σου να ξεκινησει ο κυκλος αζωτου να μηδενιστουν αμμωνιες νιτρωδη και μετα βαζεις ψαρια. Αν δεν στρωθει σωστα στο μελλον θα εχεις πολλα περισσοτερα προβληματα και τοτε κλαψε χαραλαμπε!!!! Παρε και κανενα τεστ για το νερο σου και διαβασε προηγουμενα ποστ που υπαρχουν ολες οι απαντησεις που ψαχνεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγε μου μην αγχωνεσαι αφου μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου για να δεχτει ψαρακια θα περασει κανας μηνας!!! Εσυ εισαι στην [/b]πρωτη εβδομαδα και τα παιρνεις στο κρανιο? Στρωσε λοιπον πρωτα τα φιλτρα σου να ξεκινησει ο κυκλος αζωτου να μηδενιστουν αμμωνιες νιτρωδη και μετα βαζεις ψαρια. Αν δεν στρωθει σωστα στο μελλον θα εχεις πολλα περισσοτερα προβληματα και τοτε κλαψε χαραλαμπε!!!! Παρε και κανενα τεστ για το νερο σου και διαβασε προηγουμενα ποστ που υπαρχουν ολες οι απαντησεις που ψαχνεις!!

έχω ήδη παρει τσετ και δοκιμαζω καθημερινα ΝΟ2 ΝΟ3 και ΝΗ3/4.

Τα 2 πρωτα ειναι στο μηδεν το ΝΗ3/4 τωρα εχει αρχισει και σκουρενει το κίτρινο.

Οσο για το ΡΗ θα το δω αυριο που επιστρεφω στη δουλεια και εχουν ηλεκτρονικο πεχαμετρο.

Τι να κανω για να ξεθολώσει?? Υπομονή?? Δε φταιει η άμμος??

Να ρίξω τροφή να ανεβει το ΝΗ??

Link to comment
Share on other sites

λιγη τροφουλα θα ριχνεις μην βιαζεσαι ανεβασε λιγο την θερμοκρασια αφου δεν εχεις και φυτα στους 28-29

και κανε υπομονη σε καμια βδομαδουλα βαλε το πρωτο ψαρακι σου αφου ριχνεις μεσα βακτηρια.ωστε να παραγει αυτο την αμμωνια.

να ρωτησω κατι μου αρεσε το ενυδρειο σου ακομα αρχη ειναι με τι ψαρακια θα ασχοληθεις ποσα λιτρα ειναι τι μηκος εχει?

εκεινη η παραξενη πετρα?στην μεση πετρα ειναι ?τι χρωμα εχει που την βρηκες αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

λιγη τροφουλα θα ριχνεις μην βιαζεσαι ανεβασε λιγο την θερμοκρασια αφου δεν εχεις και φυτα στους 28-29

και κανε υπομονη σε καμια βδομαδουλα βαλε το πρωτο ψαρακι σου αφου ριχνεις μεσα βακτηρια.ωστε να παραγει αυτο την αμμωνια.

να ρωτησω κατι μου αρεσε το ενυδρειο σου ακομα αρχη ειναι με τι ψαρακια θα ασχοληθεις ποσα λιτρα ειναι τι μηκος εχει?

εκεινη η παραξενη πετρα?στην μεση πετρα ειναι ?τι χρωμα εχει που την βρηκες αν επιτρεπεται?

Η πετρα ειναι κατεργασμενο γυαλι. Την αγόρασα απο ενα καταστημα που πουλαει διακοσμιτικές πέτρες. Αν θες μπορώ να σου πω τη διεύθυνση.

Το ενυδρειο είναι το RIO 125 της JUWEL 80x50x36. Tα ψαρακια που θέλω να βάλω είναι κιλίδες αφρικής. Ξέρω ότι δεν ειναι και πολύ μεγάλο για τετοια ψάρια, αλλα δε θα βάλω πολλα και μόλις μεγαλώσουν αρκετα τα περιμένει ενα ενυδρείο 2μέτρων.

Ρίχνω ήδη βακτήρια μέσα από την πρώτη μέρα. Η θερμοκρασία είναι σους 28 βαθμούς από την πρώτη μέρα επίσης. Τροφή δε μου έδωσαν, ημερα θα πάω να πάρω.

Είναι σωστό όμως να παραχθεί η αμμωνία και να κάνει τον κύκλο της με ψάρι μέσα??

Οι περισσότεροι και αρκετοι εδω μέσα λένε να κανει πρώτα τον κύκλο αμμωνία και μετα να βάλω ψάρι.

Συγνώμη που σε αμφησβιτώ, αλλα δεν ξέρω πια συμβουλή να ακολουθήσω, αφού είναι αντικρουόμενες. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε τροφη, αλλιως δε κανεις τιποτα. Δε ξερω το ποσο πρεπει να ριξεις και τη συχνοτητα. Ριξε λιγο για αρχη μεχρι να σου πουν οι αλλοι. Κι εγω δεν γνωριζα και οτι εχω στρωσει μεχρι τωρα ειναι με ψαρακι, το δυστηχο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...