Jump to content

ερωτησεις για φροντιδα Shark Gallagher


Recommended Posts

Τωρα τι απογινανε?? Τα τραβηξε το φιλτρο :wub::P

Περα απο τη πλακα/ 1 ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΣΕ ΜΗΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟ

ΤΕΛΙΚΟ ΜΗΚΟΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΠΟΥ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ

Και αυτό που λες ακατάλληλο είναι! Ένα ενυδρείο θα πρέπει να έχει άν πλάτος 4-10 φορές το τελικό μήκος των ψαριών για να είναι ok, ανάλογα πάντα και με το είδος του ψαριού, την κινητικότητά του κλπ...

Αυτό που αναφέρω δεν είναι κάποιος ΚΑΝΟΝΑΣ. Είναι δικό μου συμπέρασμα για να πούμε ότι κάνουμε κάτι σωστό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αυτό που λες ακατάλληλο είναι! Ένα ενυδρείο θα πρέπει να έχει άν πλάτος 4-10 φορές το τελικό μήκος των ψαριών για να είναι ok, ανάλογα πάντα και με το είδος του ψαριού, την κινητικότητά του κλπ...

Αυτό που αναφέρω δεν είναι κάποιος ΚΑΝΟΝΑΣ. Είναι δικό μου συμπέρασμα για να πούμε ότι κάνουμε κάτι σωστό!

:ninja:

Δεν ειπα οτι αν ειναι ισο με το τελικο μηκος ειναι καταλληλο. :wub:

Περασα απο ενα μαγαζι και ειχε 20 περιπου παγκασιους σε 100 λιτρα

5ευρω και εγω θα αγοραζα (τροπος του λεγην) , αφου το μηκος τους ηταν 10 ποντους.

ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥΣ??? 2 μηνων????? :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ PET ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΝΩΜΗ ΜΕ ΣΕΝΑ.ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΑΓΑΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ...Ο ΓΚΑΛΑΧΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΨΑΡΙ..ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙ Η ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΝΗΣΤΙΚΟ.ΣΥΜΒΙΩΝΕΙ ΜΕ ΑΓΡΙΑ ΨΑΡΙΑ ΙΔΙΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΟΣΚΑΡ ΠΑΚΟΥ ΚΛΠ..ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΑΥΤΗ Τ5ΟΩΝ ΚΟΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΨΑΡΙ..ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΕ ΣΤΙΚΣ ΓΙΑ ΚΙΧΛΙΔΕΣ Η ΒΑΣΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΣΤΙΚ..ΑΠΟΦΕΥΓΕ ΤΟ ΦΥΛΑΡΑΚΙ..ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΣΤΡΕΣΑΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΑΝΟΙΧΤΟ..ΟΛΑ!! :)

Καλησπερα και απο εμενα αν και λιγο αργα θα απαντησω γιατι τυχαινει να ημουν παλιος πελατης του καταστηματος σου ... καλο θα ηταν να εμπαινες στην διαδικασια να διαβασεις και να μαθεις καποια πραγματα πριν φτασεις στο σημειο να δινεις συμβουλες! θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο το ''Αρχάριοι γλυκού νερού' το φορουμ αυτο προσφερετε για μαθηση μιας που υπαρχουν χομπιστες που ασχολουνται χρονια και πολλα αρθρα . Οσο για το οτι δουλευεις σε Πετ καλο θα ηταν οι προισταμενοι σου να επελεγαν καποιο ατομο για την θεση σου το οποιο να εχει καποιες ελαχιστες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω μενω κοντα στη χαλκιδα, σε μια απο τις γνωστες παραλιες της με ψαροταβερνες εχουνε ολοι στις ταβερνες τους 1-2 galaher σε κατι καρφουρισια 120λιτρα, η αποθεωση ηταν προχθες οταν εκατσα σε μια ταβερνα ειδα και ειχανε σε ενα τετοιο ενυδρειο 4 galaher απο 15-30 cm το καθε ψαρι και μαζι τους για << συγκατοικους>> τι ειχανε???? ...καμια 10αρια χρυσοψαρα με μισοφαγωμενες ουρες...μετα απο λιγη παρατηρηση ειδα οτι οι κοιλιες των ψαριων(galaher) ηταν πρησμενες...μα φυσικα απο τα χρυσοψαρα! οταν ρωτησα το σερβιτορο που ηταν γιος του ιδιοκτητη εαν χωρανε τα ψαρια στο ενυδρειο και εαν οι galaher τρωνε τα χρυσοψαρα εκεινος χαζογελασε και εφυγε χωρις να απαντησει... :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κ από εμένα πρώτη φόρα γράφω εδώ.¨Εχω ενυδρείο 2700 λίτρα με ένα γκάλλαχερ 50 πόντους, ενα παγκάσιους αλμπίνο 45 πόντους περίπου, και ένα μαχαιρόψαρο 60 πόντους τα 2 απο αυτά τα πήρα είδη σε αυτό το μέγεθος απο μαγαζί πού ήταν σε ενυδρείο 240 λίτρα. Ακόμα κ τώρα ο χώρος για αυτά είναι περιορισμένος εαν κρίνεις πως μόνο ο γκάλλαχερ κινείται για το φαγήτο σαν αρπαχτικο καλίπτοντας τα λίτρα του ενυδρείου για πλάκα.Αυτό που θέλω να πώ....εάν δεν σταματήσει η εισαγωγή αυτών των ψαριών δεν πρόκειται να σταματήσει κ η αγορά τους! Κ η παραπληροφόρηση και η έλειψη γνώσεων γύρω απο τα ψάρια σε καταστήματα PET SHOP από τους υποτηθέμενα γνώστες πωλήτες είναι τραγική!

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρησετε..Στο συγκικριμενο τοπικ εχουν γραψει μελη στις ημερομηνιες..

30/4/09

30/5/09

30/7/09

Και ολα αυτα χωρις ενδιαμεσες απαντησεις...

Μηπως ειναι συμβολικο :P:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα πρώτη φόρα γράφω εδώ.¨Εχω ενυδρείο 2700 λίτρα με ένα γκάλλαχερ 50 πόντους, ενα παγκάσιους αλμπίνο 45 πόντους περίπου, και ένα μαχαιρόψαρο 60 πόντους τα 2 απο αυτά τα πήρα είδη σε αυτό το μέγεθος απο μαγαζί πού ήταν σε ενυδρείο 240 λίτρα. Ακόμα κ τώρα ο χώρος για αυτά είναι περιορισμένος εαν κρίνεις πως μόνο ο γκάλλαχερ κινείται για το φαγήτο σαν αρπαχτικο καλίπτοντας τα λίτρα του ενυδρείου για πλάκα.Αυτό που θέλω να πώ....εάν δεν σταματήσει η εισαγωγή αυτών των ψαριών δεν πρόκειται να σταματήσει κ η αγορά τους! Κ η παραπληροφόρηση και η έλειψη γνώσεων γύρω απο τα ψάρια σε καταστήματα PET SHOP από τους υποτηθέμενα γνώστες πωλήτες είναι τραγική!

Ευχαριστώ,

Θα μπορουσες να ανεβασεις μια φωτο απο τα τερατα σου... και να μου πεις τις καθαρες σου διαστασεις...

παντος οπως μου ειχε πει και ο Σπυρος (delta66) το μπανερακι π εχει στην υπογραφη του ειναι για κατι

τετοιες περιπτωσεις...

Αν παρατηρησετε..Στο συγκικριμενο τοπικ εχουν γραψει μελη στις ημερομηνιες..

30/4/09

30/5/09

30/7/09

Και ολα αυτα χωρις ενδιαμεσες απαντησεις...

Μηπως ειναι συμβολικο :P:D

λες??? :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

..παντος οπως μου ειχε πει και ο Σπυρος (delta66) το μπανερακι π εχει στην υπογραφη του ειναι για κατι

τετοιες περιπτωσεις...

λες??? :wootwoot::wootwoot:

Και το αλλαξα να γινει πιο εμφανες ακομα :D:P

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν μπορει να γινει μια λιστα με ψαρια τα οποια να απαγορευσουμε να ερχοντε στην χωρα μας (μιλαω σαν ενα απο τα θυματα)

οπως

galaher, arowana, pangasius, aligator gar, κτλ κτλ

και να μαζεψουμε υπογραφες???

:D:P:wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν μπορει να γινει μια λιστα με ψαρια τα οποια να απαγορευσουμε να ερχοντε στην χωρα μας (μιλαω σαν ενα απο τα θυματα)

οπως

galaher, arowana, pangasius, aligator gar, κτλ κτλ

και να μαζεψουμε υπογραφες???

:wootwoot::wootwoot::wootwoot::thumbup:

ναι αν γινεται αυτο με τις υπογραφες ειμαι μεσα :D λετε να εχει αποτελεσμα? ..βασικα εγω πιστευω ολα αυτα τα ειδη πωλουνται λογο μη ενημερωσης του κοινου και της κερδοσκοπιας ορισμενων! :P

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?

Γιατι ειναι στην κατηγορια θηρευτες το θεμα? :D

το θεμα μεταφερθηκε

παιδια το θεμα με τις υπογραφες ειναι χαμενος χρονος απο τη στιγμη που αυτα τα ψαρια εχουν ζητηση κ το χρημα ρεει......

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

το θεμα μεταφερθηκε

παιδια το θεμα με τις υπογραφες ειναι χαμενος χρονος απο τη στιγμη που αυτα τα ψαρια εχουν ζητηση κ το χρημα ρεει......

:D:P

Oντως....

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα που μαζευεστε για την παραγκελια των πιρανχα ο Husky_Jim εγραψε πως θα μπλεξεται με υπουργειο μεταφορων και τετοια..Μιας και αυτοι ελενχουν το τι μπαινει..Αν δωσουμε μια λιστα με τις υπογραφες και με το αιτημα μας να μην εισερχονται αυτα τα ψαρια ισως σταματησει καποια στιγμη..Δεν ξερω ισως να ειμαι και λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα που μαζευεστε για την παραγκελια των πιρανχα ο Husky_Jim εγραψε πως θα μπλεξεται με υπουργειο μεταφορων και τετοια..Μιας και αυτοι ελενχουν το τι μπαινει..Αν δωσουμε μια λιστα με τις υπογραφες και με το αιτημα μας να μην εισερχονται αυτα τα ψαρια ισως σταματησει καποια στιγμη..Δεν ξερω ισως να ειμαι και λαθος...

Δεν χανουμε τιποτα να το δοκιμασουμε..

Αλλα.....

Psiiitt στην Ελλαδα ειμαστε..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δεν χανουμε τιποτα να το δοκιμασουμε..

Αλλα.....

Psiiitt στην Ελλαδα ειμαστε..

Αυτο το "Psiiitt στην Ελλαδα ειμαστε" με ανησυχει και εμενα... :D:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ναι οι διαστάσεις του ενυδρείου ειναι 200 μήκος χ 130 πλάτος χ 100 ύψος εξωτερικές διαστάσεις με διπλό γυαλί η κάθε πλευρά.Πατάει πάνω σε ειδική κατασκευή στρατζαριστού τραπεζιού μεταλλικού. Δύο εξωτερικά 1.500 με τις εισροές στις κάτω αριστερές γωνίες εμπρός και πίσω, και τις εξόδους πάνω δεχιά αντίστοιχα.(άπειρα μέτρα πλαστικού σωλήνα).

Με την πρώτη ευκαιρία θα τις αναιβάσω (είμαι εκτός Αθήνας για δουλείες) ελπίζω να σας αρέσουν και θα ήθελα και τις απόψεις σας.

Ευχαρηστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ναι οι διαστάσεις του ενυδρείου ειναι 200 μήκος χ 130 πλάτος χ 100 ύψος εξωτερικές διαστάσεις με διπλό γυαλί η κάθε πλευρά.Πατάει πάνω σε ειδική κατασκευή στρατζαριστού τραπεζιού μεταλλικού. Δύο εξωτερικά 1.500 με τις εισροές στις κάτω αριστερές γωνίες εμπρός και πίσω, και τις εξόδους πάνω δεχιά αντίστοιχα.(άπειρα μέτρα πλαστικού σωλήνα).

Με την πρώτη ευκαιρία θα τις αναιβάσω (είμαι εκτός Αθήνας για δουλείες) ελπίζω να σας αρέσουν και θα ήθελα και τις απόψεις σας.

Ευχαρηστώ,

τωρα ποσο μηκος εχει το καρχαριακι? οατν ενηλικιωθει θα φτασει τα 2,5 μετρα και σιγουρα δεν θα σε καλυπτει το ενυδρειο σου γιατι δεν πας σε ποιο μικρα ψαραρια για να χαρεις καλυτερα το ενυδρειο σου? πχ αν θες θηρευτες υπαρχουν ατομα που ασχολουνται με πιρανχας μαλιστα ειναι σε εξελιξη παραγγελια με σπανια πιρανχας απο το εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

και κατα τη γνωμη μου,κακως πωλουνται τετοια πανεμορφα ζωα σε μια σταγονα νερο.....

οτι ενυδρειο και να εχεις φιλε μου,οταν μεγαλωσει το ζωο σου,(που θα μεγαλωσει και μαλιστα γρηγορα..),και οταν δεν θα μπορει να στριψει μεσα στη γυαλα....τοτε τι θα κανεις...?

νομιζω πως η ματαιοδοξια και η επιδειξη του να θελουμε να εχουμε στην κατοχη μας τετοιο καταπληκτικο ζωντανο, δεν ταιριαζουν με το ευγενικο μας χομπι.

Link to comment
Share on other sites

διαστασεων πισινας... :D

Και ουτε.

Βαση αυτων των στοιχειων :

απαγορευμενα ζωα για πωληση http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml (πιο κατω απο τη μεση CLASS ACTINOPTERYGII .. Pangasiidae Pangasid catfish)

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/....php?blogid=216

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=172

http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=10746

Το μονο καταλληλο μερος για να ζησουν αυτα τα ψαρια ειναι αυτο:

http://blogs.bootsnall.com/borderlines/arc...ong_from_lp.JPG

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...