Jump to content

ερωτησεις για φροντιδα Shark Gallagher


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας

εχω ενα ενυδρειο 350 λιτρα και απο την αρχη ειχα το ιδιο προβλημα . στα καλα καθουμενα φουσκωνε η κοιλια απο ενα παγκασιους η γκαλαχερ και εμενε στην επιφανεια αναποδα μεχρι να πεθανει.

ολα αυτα στις αρχες στους πρωτουσ 6 μηνες τα θεωρουσα σχεδον φυσιολογικα ακομα και αν και το ενυδρειο ηταν ενος φιλου και δουλευε (δεν χρειαζοταν στωσιμο δηλαδη).

εδω και 5 με 6 μηνες δεν ειχα κανενα θανατο και επιτελους αρχισε ενα παγκασιους να μεγαλωνει και να το χαιρομαι. βλεπετε τα επαιρνα ολα απο μικρα μιας και ειχα βαρεθει να δινω 20ευρα για ηδη μεγαλουτσικα ψαρια.

τουσ τελευταιους μηνες ειχα μεινει με ενα παγκασιους κανονικο ενα αλμπινο και 3 γλυφτες. τους 2 τελευταιους μηνες ειχα μεσα και 6 γκαπυς που μαλιστα τα εχω 1 χρονο και γενανε συνεχεια αλλα δεν γλυτωνουν και πολλα μικρα. τα γκαπυς τα ειχα σε μικρο αλλα εκει που εγιναν 25 μικρα απο πολλες γενες σε 3 μερες ειχαν μεινει 3 μικρα. αλλα τα βρηκα στο φιλτρο και αλλα δεν τα βρηκα ποτε.

το θεμα μου βεβαια ειναι αποκλειστικα το τι παθαινουν ξαφνικα τα γατοψαρα μου και γιατι το παθαινουν μονιμα αυτα και δεν μπορω να μεγαλωσω ουτε 1 εδω και 1 χρονο.

δεν τα ταιζω πολυ με μεγαλες ποσοτητες γιατι στην αρχη φοβομουν οτι εφταιγε αυτο και εχθες που φουσκωσε η κοιλια του ειχε να φαει 2 μερες γιατι ελειπα.

ηταν σαν να ανεπνεε και να πηγαινε ο αερας στο στομαχι του αντι να τον εκπνεει.

φουσκωσε τοσο πολυ που ηταν ετοιμο να σκασει.

οταν ειδα οτι δεν την βγαζει καθαρη μαλιστα εκανα την υστατη προσπαθεια να βγαλω τον αερα πιεζοντας την κοιλια του πραγμα που πετυχε ναι μεν και βγηκε ο αερας απο τον κωλο του χωρις να ξερω αν δημιούργησα επιπλεον ζημια στο ψαρι.

δεν αλλαξε τιποτα απλα ανασανε για λιγο καλυτερα μεχρι που ξαναφουσκωσε και μετα ψόφησε .

απο συμτωματα παντα τα ιδια , ξαφνικα τα βλεπω να πηγαινουν στην επιφανεια οταν σταματανε να κολυμπανε μεχρι που φουσκωνουν τοσο που μενουν αναποδα και δεν μπορουν να κατεβουν με τιποτα

οκ με τις υπογραφες και τα υπολοιπα που διαβασα πιο πανω συμφωνω αλλα παρολα αυτα θελω να μαθω γιατι συμβαινει αυτο μονο στα γατοψαρα μου και οχι στα υπολοιπα. τι αρρωστια ειναι αυτη που τους κανει τετοιο πραγμα απο τη μια στιγμη στην αλλη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ε παιδιά θέλω να κάνω μερικες ερωτήσεις γτ δεν το πολλη εχω

1. ηπαρχουν διαφορα ειδη (σε μηκος) gallagher γιατι βρηκα εναν 15cm

2. χρειαζεται φιλτρο και τα λοιπα

3. ο gallagher ειναι επιθετικος και σε ανθροπους

4. τελικο μηκος του gallagher??????

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36895-pangasius-hypophthalmus-sauvage-1878/#entry323423

Αυτα τα ψαρια δεν ειναι για ενυδρειο,αν εχεις δωστο οσο ειναι νωρις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...