Jump to content

Ektozon


Χρηση Ektozon  

77 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Γιατι οι παθογονοι μικροοργανισμοι προσαρμοζονται και δημιουργουν ανθεκτικα στελεχοι στην δραση του φαρμακου. Ετσι οταν πραγματικα εχεις προβλημα, το φαρμακο δεν θα ειναι δραστικό...

E...Αν υπαρξει προβλημα δεν νομίζω το ektozon να κανει κατι.

Αφου ειναι μονο για προληψη και λιγο κανει για θεραπεια.

Σε οποιο προβλημα εμφανιστεί πας σε ποιο δυνατα φαρμακα.

Μην τρελενεσε καλη ειναι η προληψη.

Ειναι κατι σαν ασπιρινη που προληπτικα την παιρνεις για το εμφραγμα.

Αν παθεις ομως εμφραγμα η ασπιρινη δεν σε σωζει.

Link to comment
Share on other sites

Για να αναπτύξει ένας πληθυσμός μικροβίων ανθεκτικότητα σε μια ουσία, αυτή η ουσία θα πρέπει να προκαλεί βλάβες σε βιοχημικό επίπεδο όπως π.χ τα αντιβιοτικά που μπλοκάρουν κάποια ένζυμα βακτηρίων και δεν τα αφήνει να πολλαπλασιαστούν.

Το "όπλο" των βακτηρίων είναι η μεγάλη ποικιλία γονιδίων μέσα στον πληθυσμό, έτσι κάποια από τον πληθυσμό έχουν εναλλακτικό γονίδιο που παράγει άλλο εναλλακτικό ένζυμο και κάνουν τη δουλειά τους αντικαθιστώντας τον πληθυσμό κάνοντάς τον συνολικά ανθεκτικό πλέον στο συγκεκριμένο αντιβιοτικό.

Αν τώρα ρίξεις οινόπνευμα στα βακτήρια που διαλύει το κυτταρικό τους τοίχωμα, ότι εναλλακτικό ένζυμο και να φτιάξουν δεν τη γλυτώνουν. Αυτό γιατί η βλάβη δεν εμπλέκεται σε βιοχημικό επίπεδο (ένυζμα, πρωτείνες κλπ...) αλλά χημικό.

Το εκτοζον δεν έχει καμία οργανική ουσία άρα σίγουρα κανένα αντιβιοτικό οπότε σίγουρα δεν είναι αυτός λόγος να μην χρησιμοποιείται προληπτικά.

Το τι μπορούν να προκαλέσουν στα ψάρια ή την ισορροπία ενός ενυδρείου αυτά τα χημικά νομίζω μόνο ένας χημικός θα μπορούσε να απαντήσει με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Για να αναπτύξει ένας πληθυσμός μικροβίων ανθεκτικότητα σε μια ουσία, αυτή η ουσία θα πρέπει να προκαλεί βλάβες σε βιοχημικό επίπεδο όπως π.χ τα αντιβιοτικά που μπλοκάρουν κάποια ένζυμα βακτηρίων και δεν τα αφήνει να πολλαπλασιαστούν.

Το "όπλο" των βακτηρίων είναι η μεγάλη ποικιλία γονιδίων μέσα στον πληθυσμό, έτσι κάποια από τον πληθυσμό έχουν εναλλακτικό γονίδιο που παράγει άλλο εναλλακτικό ένζυμο και κάνουν τη δουλειά τους αντικαθιστώντας τον πληθυσμό κάνοντάς τον συνολικά ανθεκτικό πλέον στο συγκεκριμένο αντιβιοτικό.

Αν τώρα ρίξεις οινόπνευμα στα βακτήρια που διαλύει το κυτταρικό τους τοίχωμα, ότι εναλλακτικό ένζυμο και να φτιάξουν δεν τη γλυτώνουν. Αυτό γιατί η βλάβη δεν εμπλέκεται σε βιοχημικό επίπεδο (ένυζμα, πρωτείνες κλπ...) αλλά χημικό.

Το εκτοζον δεν έχει καμία οργανική ουσία άρα σίγουρα κανένα αντιβιοτικό οπότε σίγουρα δεν είναι αυτός λόγος να μην χρησιμοποιείται προληπτικά.

Το τι μπορούν να προκαλέσουν στα ψάρια ή την ισορροπία ενός ενυδρείου αυτά τα χημικά νομίζω μόνο ένας χημικός θα μπορούσε να απαντήσει με σιγουριά.

:P:P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ουτε ασπιρινη παιρνω...

Ουτε εγω,.... παιρνει η γιαγια μου ομως προληπτικά.

Το Ektozon δεν ειναι αντιβιοτικο.

Ειναι κατι σαν αλατακι προληπτικό και για διαφορες ελαφριές ασθένειες.

Μην το φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα μετα το link του stormtrooper ας σας ρωτησω, σε γεννιστρα με καμια 40-50 γκαππυ και μολυ με χωρητκοτιτα 20 λιτρα ποση δοση? και καθε ποτε? νερο αλλαζω καθημερηνα 2 λιτρα με το σιφοναρισμα.

ναι η οχι προληψη σε γονο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γιατι οι παθογονοι μικροοργανισμοι προσαρμοζονται και δημιουργουν ανθεκτικα στελεχοι στην δραση του φαρμακου. Ετσι οταν πραγματικα εχεις προβλημα, το φαρμακο δεν θα ειναι δραστικό...

Ηθελα να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου αν και νομίζω οτι ο Γιωργος τα είπε όλα, πως τα φαινόμενα μιθριδατισμού δεν εχουν γίνει ακόμα αντιληπτά,τουλάχιστον σε θεραπείες καλλωπισιτκών ιχθύων.Το ektozon δεν ανήκει στα αντιβιοτικά απότε και δεν μπορεί να υπάρχει καταστολή των μηχανισμών ανοσοποίησης.Πρόκεται πολύ απλά για 3 στήλες άλατος.Σχετικα με τη προληπτική αγωγή σε ψάρια ώστε να μην υπαρχει περίπτωση μη δράσης σε περίπτωση νόσου,τότε η δοσολογία αυξάνεται κατα 20-30% περίσσοτερο απο την απαιτούμενη δόση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά γεια σας ψάχνω εδώ και μέρες να βρω ektozon και δεν υπάρχει τίποτα δηλ. Μέγαρα και Ελευσίνα απο που μπορώ να παραγγείλω να μου το στείλουν με αντικαταβολή ξέρει κανείς?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας ψάχνω εδώ και μέρες να βρω ektozon και δεν υπάρχει τίποτα δηλ. Μέγαρα και Ελευσίνα απο που μπορώ να παραγγείλω να μου το στείλουν με αντικαταβολή ξέρει κανείς?

Ευχαριστω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=102

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Με τις γαριδες υπαρχει θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Με τις γαριδες υπαρχει θεμα;

Eγω που εχω 5 αμανο στο φυτεμενο μου και ριχνω εκτοζον ποτε δεν επιρρεαστηκαν αρνητικά... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κάνω ένα up στο θέμα :bigemo_harabe_net-195:

και συγχρόνως να σας γνωστοποιήσω μια διαφορά σχετικά με την προληπτική δοσολογία: Στην αρχή του θέματος είδα δοσολογία που αναγράφει για 1 κουταλάκι του γλυκού (5-6 γραμμάρια) σε 50 λίτρα, ενώ η δοσολογία που γράφει η εταιρεία εντός της συσκευασίας του φαρμάκου λέει για 4 κουταλάκια του γλυκού σε 100 λίτρα (δηλαδή 2 κουταλάκια σε 50 λίτρα)... τι ισχύει τελικά ??

Υ.Γ. εγώ εφάρμοσα τη δοσολογία 4 κουτ. σε 100 λίτρα που έγραφε στις οδηγίες χρήσης εντός του κουτιού

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει Πάνο ότι η εταιρία άλλαξε την δοσολογία!

Αποτι θυμάμαι η δοσολογία ήταν 1 κουταλάκι ανά πενήντα λίτρα και όχι 2!

Θα τσεκάρω αύριο με το δικό μου και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει Πάνο ότι η εταιρία άλλαξε την δοσολογία!

Αποτι θυμάμαι η δοσολογία ήταν 1 κουταλάκι ανά πενήντα λίτρα και όχι 2!

Θα τσεκάρω αύριο με το δικό μου και θα σου πω!

Κι εμένα μου κανε μεγάλη εντύπωση φίλε, γιατί θυμόμουνα τη δοσολογία αυτού του θέματος που είχε γραφτεί...

Το άλλο το κουλό είναι ότι μέσα στις οδηγίες για τα 4 κουτάλια για 100 λίτρα, κάτω-κάτω λέει ότι η τελευταία ανανέωση των οδηγιών έγινε το 2008, πολύ πριν δηλαδή ξεκινήσει αυτό το παρών θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει Πάνο ότι η εταιρία άλλαξε την δοσολογία!

Αποτι θυμάμαι η δοσολογία ήταν 1 κουταλάκι ανά πενήντα λίτρα και όχι 2!

Θα τσεκάρω αύριο με το δικό μου και θα σου πω!

μηπως η δοσολογια 2 κουταλακια στα 50 λιτρα ειναι για θαλασσινο καπου το διαβασα http://fish.aquaristic.net/en/Remedies-Treatment/Tropical-aquarium-Remedy/Medicine-Freshwater-aquarium/Hobby-previously-Brustmann-Ektozon.html

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-111:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
Link to comment
Share on other sites

μηπως η δοσολογια 2 κουταλακια στα 50 λιτρα ειναι για θαλασσινο καπου το διαβασα http://fish.aquaristic.net/en/Remedies-Treatment/Tropical-aquarium-Remedy/Medicine-Freshwater-aquarium/Hobby-previously-Brustmann-Ektozon.html

Δεν λέει κάτι για θαλασσινό πουθενά στις οδηγίες :)

Link to comment
Share on other sites

as a prophylactic: Dissolve 1 slightly heaped teaspoon (5-6 g) for 50 litres of aquarium water (twice as much for sea water) in some water and distribute evenly in the aquarium to destroy parasites in the developmental stage and prevent the formation :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...