Jump to content

συνθεση..?


Recommended Posts

απο οτι μου ειπατε και εχω καταλαβει η συνθεση μου ειναι λαθος....

εχω:

6 πλατυ

5 ξυφοφορους

2 σκαλαρια

2 γατοψαρα (Pimelodus pictus)

4 clown loach

2 πλεκο

θελω να κρατησω τα σκαλαρια κυριως.. τι πρεπει να διωξω και τι να κρατησω???

τι αλλο μπορω να βαλω??

το ενυδρειο ειναι 550λτ.

μετρισεις (χθες)

ph 7,5

NO2 0

NH3 0

νερο σκληρο Θεσσαλονικης.

θερμ. 26C

αυτα...

Thnx :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να ανοιγεις καινουριο ποστ για το ιδιο θεμα.Μπορεις να συνεχισεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να κρατησεις τα σκαλαρια, το νερο σου ομως πρεπει να το κανεις να ειναι στις συνθηκες που χρειαζονται. Μηπως θα ειναι καλυτερα να κρατησεις τα πλατυ και ισως τους ξιφοφορους που ειναι πιο "βολικα" ; Αργοτερα αρχιζεις να μαθαινεις και πως να φιαχνεις το νερο, αφου εχεις ριξει αρκετο διαβασμα και θα σου φαινεται πιο ευκολο. Παραλληλα θα μαθεις και για τις συνθηκες που θελουν τα ειδη που σου αρεσουν.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Θελεις να κρατησεις τα σκαλαρια, το νερο σου ομως πρεπει να το κανεις να ειναι στις συνθηκες που χρειαζονται. Μηπως θα ειναι καλυτερα να κρατησεις τα πλατυ και ισως τους ξιφοφορους που ειναι πιο "βολικα" ; Αργοτερα αρχιζεις να μαθαινεις και πως να φιαχνεις το νερο, αφου εχεις ριξει αρκετο διαβασμα και θα σου φαινεται πιο ευκολο. Παραλληλα θα μαθεις και για τις συνθηκες που θελουν τα ειδη που σου αρεσουν.-

φιλε diskus fan.. μεσα στην βδομαδα θα μεταφερω ολα τα ψαρια σε ενα αλλο ενυδρειο για 2 - 3 μερες ωστε να διαμορφωσω καταλυλα το ενυδρειο μου..

νεο υποστρομα, φυτα, ριζες κτλ..επισεις θα φροντισω το νερο να ειναι καταλ. για τα σκαλαρια μου..

τα ζωοτοκα θα τα δωσω σε ενα φιλο..

οποτε μενουν τα γατοψαρα, τα κλοουν, και τα σκαλαρια... απο οτι ξερω καλο θα ηταν να δωσω και τα γατοψαρα γιατι δν πολυ ταιριαζουν..σωστα???

τα κλοουν????

τι αλλο μπορω να βαλω????

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Υποστρωμα δεν χρειαζεται να βαλεις. Μετα απο 4-5 μηνες ειναι αχρηστο. Ουτως η αλλως εξαρταται και απο τα φυτα σου, δεν ειναι ολα με ιδιαιτερες απαιτησεις, οποτε διαλεξε ευκολα ειδη.-

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να κρατησεις τα σκαλαρια, το νερο σου ομως πρεπει να το κανεις να ειναι στις συνθηκες που χρειαζονται. Μηπως θα ειναι καλυτερα να κρατησεις τα πλατυ και ισως τους ξιφοφορους που ειναι πιο "βολικα" ; Αργοτερα αρχιζεις να μαθαινεις και πως να φιαχνεις το νερο, αφου εχεις ριξει αρκετο διαβασμα και θα σου φαινεται πιο ευκολο. Παραλληλα θα μαθεις και για τις συνθηκες που θελουν τα ειδη που σου αρεσουν.-

:unsure::unsure::wacko:

Αν δεν θές να τραβήξεις και εσύ και τα ψαράκια σου ταλαιπωρία είναι η καλύτερη λύση να κρατήσεις τα ζωοτόκα...

Και εμένα το νερό της βρύσης μου έχει gH 26-28 και μέχρι να προσγειωθώ στο προφανές(ζωοτόκα) έκανα παρέλαση από άλλες συνθέσεις... Πέρα από χρόνο και χρήμα θα ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου...

Φυσικά αν έχεις και τα δύο(χρόνο-χρήμα) επένδυσε το χρόνο και διάβασε και το χρήμα στα διαδικαστικά(α/ο, τύρφες φίλτρα...)

Η σωστή μέση σκέψη (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι αυτή του φίλου diskus fan...

καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

:unsure::unsure::wacko:

Αν δεν θές να τραβήξεις και εσύ και τα ψαράκια σου ταλαιπωρία είναι η καλύτερη λύση να κρατήσεις τα ζωοτόκα...

Και εμένα το νερό της βρύσης μου έχει gH 26-28 και μέχρι να προσγειωθώ στο προφανές(ζωοτόκα) έκανα παρέλαση από άλλες συνθέσεις... Πέρα από χρόνο και χρήμα θα ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου...

Φυσικά αν έχεις και τα δύο(χρόνο-χρήμα) επένδυσε το χρόνο και διάβασε και το χρήμα στα διαδικαστικά(α/ο, τύρφες φίλτρα...)

Η σωστή μέση σκέψη (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι αυτή του φίλου diskus fan...

καλή συνέχεια...

σοφα τα λογια σου φιλε μου αλλα εχω και χρονο και χρημα οπως ειπες και μαζι με την βοηθεια σας ειμαι ετοιμος να κανω καλη δουλεια και ενα σωστο περιβαλον για τις απετησεις των ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

ο diskoys fan πιο πανω ενννουσε και συμφωνω οτι ειναι αχρηστο το υποστρομα γιατι υπαρχουν πολλα φυτα ευκολα χωρις ιδιαιτερεες απαιτισεις και οπως ειπε γιατι θα χρειαστει να το βγαλεις να βαλεις καινουριο θα ταλαιπωρησε κιεσυ και τα ψαρακια σου .και η δικη μου γνωμη αφου δεν πας και για φουλ φυτεμενο να ασχοληθεις με ευκολα φυτακια υπαρχουν πολλα και ειναι ομορφα.

Link to comment
Share on other sites

ο diskoys fan πιο πανω ενννουσε και συμφωνω οτι ειναι αχρηστο το υποστρομα γιατι υπαρχουν πολλα φυτα ευκολα χωρις ιδιαιτερεες απαιτισεις και οπως ειπε γιατι θα χρειαστει να το βγαλεις να βαλεις καινουριο θα ταλαιπωρησε κιεσυ και τα ψαρακια σου .και η δικη μου γνωμη αφου δεν πας και για φουλ φυτεμενο να ασχοληθεις με ευκολα φυτακια υπαρχουν πολλα και ειναι ομορφα.

οκ φιλε!!!θα παμε βημα βημα για να γινει σωστη δουλεια... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ο diskoys fan πιο πανω ενννουσε και συμφωνω οτι ειναι αχρηστο το υποστρομα γιατι υπαρχουν πολλα φυτα ευκολα χωρις ιδιαιτερεες απαιτισεις και οπως ειπε γιατι θα χρειαστει να το βγαλεις να βαλεις καινουριο θα ταλαιπωρησε κιεσυ και τα ψαρακια σου .

:unsure: Χαλωντας ολη τη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

:unsure: Χαλωντας ολη τη βιολογια.

Για ποιο λογο θα χαλασει η βιολογια;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω διαβασει σε μια τετοια περιπτωση χαλαει η βιολογια του βυθου. δεν εννοω του φιλτρου φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στάθη,

πιθανολογώ ότι έγινε ένα μπέρδεμα με τη λέξη υπόστρωμα, ο diskus fan εννοεί το στρώμα

που μπαίνει ΚΑΤΩ από το χαλίκι και στοχεύει στη λίπανση και όχι αυτό καθαυτό το χαλίκι που θα βάλεις

στο βυθό (άσε που μπορεί να βάλεις άμμο αντί για χαλίκι).

Τέτοιο υπόστρωμα δεν χρειάζεσαι κατά πάσα πιθανότητα γιατί η λίπανση γίνεται και με άλλους τρόπους.

Φυσικά θα βάλεις στο βυθό σου ή άμμο ή χαλικάκι

και εκεί μπορεί να φυτέψεις κάποια φυτά (από αυτά που φυτεύονται και όχι από αυτά που απλά δένονται κάπου) λιπαίνοντάς τα με μία ταμπλέτα λιπάσματος (π.χ. sera florenette, Flourish Tabs).

Τώρα, το σημαντικότερο θέμα δεν είναι το υπόστρωμα αλλά αυτό που αναφέρθηκε και πιο πάνω,

σχετικά με τις συνθήκες νερού.

Η Θεσσαλονίκη λόγω σκληρού και αλκαλικού νερού (κατά κανόνα) προσφέρεται για αφρικάνικες κιχλίδες και κυρίως από τις λίμνες malawi και Tanganyika (για πιο εύκολα ψάρια προσφέρεται για ζωοτόκα που έχεις και εσύ).

Στην περιοχή που μένεις έχεις μετρήσει το νερό του δικτύου (Ph, Gh, Kh ?).

Από και και πέρα, προφανώς υπάρχουν πολλοί φίλοι που διατηρούν δίσκους ή σκαλάρια και γενικότερα ψάρια αμαζονίου (κι εγώ μεταξύ αυτών) αλλά εδώ απαιτείται η κατάλληλη επεξεργασία του νερού ώστε να γίνει πιο όξινο και μαλακό.

Με τα λίτρα που έχεις εγώ βλέπω πολλές δυνατότητες, ό,τι κι αν αποφασίσεις.

Αν όμως αποφασίσεις για σκαλάρια τότε καλό είναι να προμηθευτείς και μία αντίστρωφη όσμωση για να μην ταλαιπωρείσαι με τη διαδικασία διαμόρφωσης του όξινου και μαλακού νερού.

Προσωπικά, αν και διατηρώ και ένα φυτεμένο ενυδρείο, θεωρώ ότι περισσότερο ανήκω

στους africaners του forum, οπότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο και προς αυτή την εκδοχή

αν σε ενδιαφέρει, μια και ταιριάζει όπως ανέφερα με τις παραμέτους νερού.

ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ,

ΜΕΤΡΑ ΞΑΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ.

Γενικά, είμαι της άποψης ότι καλό είναι να προσαρμοζόμαστε και προς τις συνθήκες

νερού του δικτύου αν μας ευχαριστούν οι επιλογές που μας προσφέρει φυσικά,

προτού μπούμε σε χρονοβόρες και δαπανηρές διαδικασίες μετατροπής των παραμέτρων νερού.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στάθη,

πιθανολογώ ότι έγινε ένα μπέρδεμα με τη λέξη υπόστρωμα, ο diskus fan εννοεί το στρώμα

που μπαίνει ΚΑΤΩ από το χαλίκι και στοχεύει στη λίπανση και όχι αυτό καθαυτό το χαλίκι που θα βάλεις

στο βυθό (άσε που μπορεί να βάλεις άμμο αντί για χαλίκι).

Τέτοιο υπόστρωμα δεν χρειάζεσαι κατά πάσα πιθανότητα γιατί η λίπανση γίνεται και με άλλους τρόπους.

Φυσικά θα βάλεις στο βυθό σου ή άμμο ή χαλικάκι

και εκεί μπορεί να φυτέψεις κάποια φυτά (από αυτά που φυτεύονται και όχι από αυτά που απλά δένονται κάπου) λιπαίνοντάς τα με μία ταμπλέτα λιπάσματος (π.χ. sera florenette, Flourish Tabs).

Τώρα, το σημαντικότερο θέμα δεν είναι το υπόστρωμα αλλά αυτό που αναφέρθηκε και πιο πάνω,

σχετικά με τις συνθήκες νερού.

Η Θεσσαλονίκη λόγω σκληρού και αλκαλικού νερού (κατά κανόνα) προσφέρεται για αφρικάνικες κιχλίδες και κυρίως από τις λίμνες malawi και Tanganyika (για πιο εύκολα ψάρια προσφέρεται για ζωοτόκα που έχεις και εσύ).

Στην περιοχή που μένεις έχεις μετρήσει το νερό του δικτύου (Ph, Gh, Kh ?).

Από και και πέρα, προφανώς υπάρχουν πολλοί φίλοι που διατηρούν δίσκους ή σκαλάρια και γενικότερα ψάρια αμαζονίου (κι εγώ μεταξύ αυτών) αλλά εδώ απαιτείται η κατάλληλη επεξεργασία του νερού ώστε να γίνει πιο όξινο και μαλακό.

Με τα λίτρα που έχεις εγώ βλέπω πολλές δυνατότητες, ό,τι κι αν αποφασίσεις.

Αν όμως αποφασίσεις για σκαλάρια τότε καλό είναι να προμηθευτείς και μία αντίστρωφη όσμωση για να μην ταλαιπωρείσαι με τη διαδικασία διαμόρφωσης του όξινου και μαλακού νερού.

Προσωπικά, αν και διατηρώ και ένα φυτεμένο ενυδρείο, θεωρώ ότι περισσότερο ανήκω

στους africaners του forum, οπότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις λίγο και προς αυτή την εκδοχή

αν σε ενδιαφέρει, μια και ταιριάζει όπως ανέφερα με τις παραμέτους νερού.

ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ,

ΜΕΤΡΑ ΞΑΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ.

Γενικά, είμαι της άποψης ότι καλό είναι να προσαρμοζόμαστε και προς τις συνθήκες

νερού του δικτύου αν μας ευχαριστούν οι επιλογές που μας προσφέρει φυσικά,

προτού μπούμε σε χρονοβόρες και δαπανηρές διαδικασίες μετατροπής των παραμέτρων νερού.

Φιλικά

Ανδρέας

Φιλε ανδρεα!!! πολυ σωστα ολα αυτα που μου εγραψες με βοηθησες παρα πολυ...

θα ξαναμετρισω σημερα το νερο της βρυσης μου και θα ανεβασω τιμες..

τωρα θα καθησω και θα σκεφτω λαμβανοντας υποψιν μου αυτα που μου ειπες για να δω γιατι θα παω....

(κιχλιδες, αμοζονιο κτλ)...

ευχαριστω πολυ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ο Diskus fan προσπαθησε να εστιασει σε μια ακομη λαθος φραση που χρησιμοποιειται ευρεως. Οταν μπαινει κατι κατω απο το χαλικι (.πχ. καποιο λιπασμα για τα φυτα) εχουμε να κανουμε με υποστρωμα. Στην περιπτωση αμμου, χαλικιου κλπ. τοτε μιλαμε για βυθο. Καλο ειναι καποιος Mod να το διορθωσει και στην φορμα ασθενειων.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ο Diskus fan προσπαθησε να εστιασει σε μια ακομη λαθος φραση που χρησιμοποιειται ευρεως. Οταν μπαινει κατι κατω απο το χαλικι (.πχ. καποιο λιπασμα για τα φυτα) εχουμε να κανουμε με υποστρωμα. Στην περιπτωση αμμου, χαλικιου κλπ. τοτε μιλαμε για βυθο. Καλο ειναι καποιος Mod να το διορθωσει και στην φορμα ασθενειων.- :unsure:

:unsure::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...