Jump to content

Αρχίζοντας με τι ψάρια?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Άρχισα να ασχολούμαι με το διάβασμα / αγορά ενυδρείου από τις αρχές του μηνός, οπότε συχωρέστε για τα λάθη που μπορεί να κάνω :unsure:

Έχω ένα ενυδρείο 75χ35χ45 (45 ύψος), οπότε είναι καθαρό 100 λίτρα. Η εσωτερική διακόσμηση είναι με πέτρες. Σε κάνα μήνα θα βάλω και λίγα φυτά.

Σε 2-3 εβδομάδες θα βάλω το 1ο ψάρι, αφού σιγουρευτώ ότι έχει στρωθεί το ενυδρείο.

Έχω διαβάσει διάφορα πράγματα, αλλά έχω «χάσει την μπάλα» με τα ψάρια. Θέλω να αρχίσω το διάβασμα και δεν ξέρω από πού :wacko:

Θα ήθελα να έχει :

2 γαρίδες

2 γλείφτες

4-5 μικρά ψαράκια (κοπάδι) (νέον θα ήθελα)

4-5 ψαράκια διαφορετικής ράτσας

Θερμοκρασία 26o C

PH ~7.3 (δεν θέλω να ασχοληθώ με τύρφη για να ρίξω το PH, μου φαίνεται διαδικασία που θα κάνω όταν γίνω ποιο έμπειρος)

Από ότι διάβασα πρέπει να βάζω 1 ψάρι ανά εβδομάδα. Ποια ψάρια θεωρούνται «εύκολα»? Με ποια μου προτείνεται να αρχίσω? Το μόνο που θέλω είναι να έχουν ωραία χρώματα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλες -πολλες επιλογες γοια ψαρακια.ξεκινησε διαβασμα για πληροφοριες ψαριων εδω μεσα και θα καταληξεις καπου στα σιγουρα.

το θεμα ειναι πως εχεις αρχισει σωστα,και πιστευω να συνεχισεις με τον ιδιο βαθμο. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλες -πολλες επιλογες για ψαρακια.ξεκινησε διαβασμα για πληροφοριες ψαριων εδω μεσα και θα καταληξεις καπου στα σιγουρα.

το θεμα ειναι πως εχεις αρχισει σωστα,και πιστευω να συνεχισεις με τον ιδιο βαθμο. :unsure:

Διαβάζοντας για ψάρια εκεί που κατάληξα είναι ότι ΔΕΝ θα πάρω:

• Θηρευτές

• Αναβαντίδες (μονομάχο κτλ)

• Ψάρια κρύου νερού (χρυσόψαρα)

• Ψάρια που να γίνονται +10cm ή +15cm

• Δίσκους (θέλουν χαμηλό ph)

Τι θα πάρω (εκτός από νέον) ακόμα δεν έχω καταλήξει. Σε κάτι pet shot που πήγα, τα περισσότερα ήταν για χαμηλό ph.

Μπορώ να πάρω κάποιο ψάρι για χαμηλό ph (~6.4) και να το βάλω στο δικό μου (ph ~7.3) ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...