Jump to content

Ξεκινημα...απο αρχαριο πατερα!


Recommended Posts

Λοπον χαιρετω όλους τους φιλους.....

Με την προτροπη της κορουλας μου για ενα ενυδρειο αγορασα ένα απο το carefur 90 Lt (Aquatlantis) με φιλτρο Biobox?? - θερμοστατη 100W και λάμπα φθωρισμου.

Χωρις καμια γνωση και εμπειρια και βασιζομενος στα λεγομενα ενος γνωστου μου το θεωρησα απλο... δηλαδη βαζεις νερο και ψαρια!!

Ωσπου ειπα να πληροφορηθω και "επεσα" σε αυτο το forum.. Αυτη την στιγμή έχω κυριολεκτικα διαβασει τοσα πολλα αρθρα εδω μεσα και τοσες πολλες πληροφοριες για "στρωσιματα" κλπ που κυριολεκτικα το "παιχνιδι" που αγορασα καταλαβα οτι δεν ειναι απλο και θελει σεβασμό και καλη προετοιμασια...

ετσι για να ξεκινησω απλα και μετα απο οσα διαβασα εδω θα ηθελα να επιβεβαιωσουμε τα βηματα που πρέπει να κάνω...

Εχω γεμισει το ενυδρειο νερο στο μπαλκονι του σπιτιου και το αφησα δυο μερες σε λειτουργια μαζι με τον θερμοστατη-ανακυκλωση νερου για να δω μήπως εχει καποια διαρροη..

-- θα αδειασω το νερο και αφου τοποθετησω πλεον το ενυδρειο μεσα στο σπιτι θα τοποθετησω περιπου 5 cm πάχος σκουρο γκρι λεπτο χαλικι για υποστρωμα (εxω δυο σακουλες των 3.5 lt)

-- Θα τοποθετησω μερικα φυτα και καμια πετρουλα ή ξυλο απο petshop

--- θα ριξω τα φαρμακα που απαιτουνται για την αφαιρεση του χλωριου και για την δημιουργια βακτηριων..

-- θα το αφησω για μερικές μέρες σε λειτουργια...

--- θα μετρησω με τα ειδικές συσκευες το Ph.. και μετα απο 10 ημέρες και εφοσον ολα ειναι καλα στις μετρησεις

-- θα τοποθετησω τα πρωτα ψαρια

Μου εχει ξεφυγει κατι??

Ευχαριστώ εκ των προτερω όλους..

(Ειλκιρινα δεν περιμενα ολα αυτα οταν το αγοραζα!!! αλλα δεν θελω να το δει η κορουλα μου μονο σαν παιχνιδι αλλα σαν ενα οικοσυστημα που αναπαραγαγουμε στο σπιτι μας)

Έγινε επεξεργασία - haf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοπον χαιρετω όλους τους φιλους.....

Με την προτροπη της κορουλας μου για ενα ενυδρειο αγορασα ένα απο το carefur 90 Lt (Aquatlantis) με φιλτρο Biobox?? - θερμοστατη 100W και λάμπα φθωρισμου.

Χωρις καμια γνωση και εμπειρια και βασιζομενος στα λεγομενα ενος γνωστου μου το θεωρησα απλο... δηλαδη βαζεις νερο και ψαρια!!

Ωσπου ειπα να πληροφορηθω και "επεσα" σε αυτο το forum.. Αυτη την στιγμή έχω κυριολεκτικα διαβασει τοσα πολλα αρθρα εδω μεσα και τοσες πολλες πληροφοριες για "στρωσιματα" κλπ που κυριολεκτικα το "παιχνιδι" που αγορασα καταλαβα οτι δεν ειναι απλο και θελει σεβασμό και καλη προετοιμασια...

ετσι για να ξεκινησω απλα και μετα απο οσα διαβασα εδω θα ηθελα να επιβεβαιωσουμε τα βηματα που πρέπει να κάνω...

Εχω γεμισει το ενυδρειο νερο στο μπαλκονι του σπιτιου και το αφησα δυο μερες σε λειτουργια μαζι με τον θερμοστατη-ανακυκλωση νερου για να δω μήπως εχει καποια διαρροη..

-- θα αδειασω το νερο και αφου τοποθετησω πλεον το ενυδρειο μεσα στο σπιτι θα τοποθετησω περιπου 5 cm πάχος σκουρο γκρι λεπτο χαλικι για υποστρωμα (εxω δυο σακουλες των 3.5 lt)

-- Θα τοποθετησω μερικα φυτα και καμια πετρουλα ή ξυλο απο petshop

--- θα ριξω τα φαρμακα που απαιτουνται για την αφαιρεση του χλωριου και για την δημιουργια βακτηριων..

-- θα το αφησω για μερικές μέρες σε λειτουργια...

--- θα μετρησω με τα ειδικές συσκευες το Ph.. και μετα απο 10 ημέρες και εφοσον ολα ειναι καλα στις μετρησεις

-- θα τοποθετησω τα πρωτα ψαρια

Μου εχει ξεφυγει κατι??

Ευχαριστώ εκ των προτερω όλους..

(Ειλκιρινα δεν περιμενα ολα αυτα οταν το αγοραζα!!! αλλα δεν θελω να το δει η κορουλα μου μονο σαν παιχνιδι αλλα σαν ενα οικοσυστημα που αναπαραγαγουμε στο σπιτι μας)

Καλώς ήρθες,

όπως πολύ σωστά είπες, ΔΕΝ είναι παιχνίδι, αλλά ένα μικρό οικοσύστημα.

Αν ψάξεις μέσα στις σελίδες του forum είμαι σίγουρος, ότι θα βρεις όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου για το πως στήνεται ένα ενυδρείο από το μηδέν...

Πρώτ' απ' όλα όμως : θα μετράς συνεχώς στην περίοδο του στρωσίματος τις τιμές του ενυδρείου σου πριν αποφασίσεις να βάλεις ψάρια, γιατί μπορεί να αντιμετωπίσεις εκπλήξεις.

Πρόσεξε πριν την όποια... "υιοθεσία" να έχεις μηδενίσει την αμμωνία και τα ΝΟ2.

Έπειτα είδα, ότι θα βάλεις χαλίκι. Έχεις αποφασίσει τι ψάρια θα φιλοξενήσεις; Ίσως τα ψάρια, που θα αγοράσεις να μην θέλουν χαλίκι αλλά άμμο.

Για τα φυτά πριν τα βάλεις διάβασε για κάποια εύκολα, όπως είναι οι ανούμπιες, οι εχινόδροι και οι βαλισνέριες, που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις.

Τις πέτρες -ακόμη και αν τις πάρεις από πετ σοπ- καλό θα ήταν να τις βράσεις. Ακόμη θα πρέπει να προσέξεις ανάλογα με τα ψάρια, που θέλεις να πάρεις, αν θα ταιριάζουν με τις παραμέτρους του ενυδρείου, που θέλεις να φτιάξεις.

Τέλος τα ξύλα πριν τα βάλεις στο ενυδρείο καλό θα ήταν να τα έχεις για αρκετές μέρες μέσα σε λεκάνη με νερό, το οποίο θα ανανεώνεις καθημερινά, μέχρις ότου βγάλουν όλη την κιτρινίλα τους, που σίγουρα δεν θα θέλεις να γεμίσει το ενυδρείο σου. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Τα ξύλα ΔΕΝ βράζονται...

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να πάνε όλα καλά.... :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ενσταση...Τα ξυλα δεν ειναι απαραιτητο να μην θελει την κιτριλα....Πχ αν θελησει να κανει βιοτοπικο αμαζονιου θα ηταν πολυ χρησιμη αυτη η κιτρινιλα...Και επεισης προσδιδει μια ιδιαιτερη ομορφια στο ενυδριο..

Τωρα οσο αναφορα το στρωσημο πρεπει να παρεις καποια (υγρα συνηθως) τεστακια για να ελενχεις το νερο σου....ΝΟ2,ΝΟ3 PH,GH,KH..Και καποια αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ενσταση...Τα ξυλα δεν ειναι απαραιτητο να μην θελει την κιτριλα....Πχ αν θελησει να κανει βιοτοπικο αμαζονιου θα ηταν πολυ χρησιμη αυτη η κιτρινιλα...Και επεισης προσδιδει μια ιδιαιτερη ομορφια στο ενυδριο..

Τωρα οσο αναφορα το στρωσημο πρεπει να παρεις καποια (υγρα συνηθως) τεστακια για να ελενχεις το νερο σου....ΝΟ2,ΝΟ3 PH,GH,KH..Και καποια αλλα....

Συμφωνώ για το βιοτοπικό, αλλά πιστεύεις, ότι είναι εύκολο να πέσει αμέσως στα βαθειά;

Όσο για τα υγρά τεστάκια, συμφωνώ και επαυξάνω. Είναι τα πλέον αξιόπιστα, αν και ακριβότερα...

Link to comment
Share on other sites

"παιχνιδι" που αγορασα καταλαβα οτι δεν ειναι απλο και θελει σεβασμό και καλη προετοιμασια...( με αυτη τη κουβέντα σου που λες ειμαι σίγουρος οτι θα κανεις ενα πολυ ωραιο ενυδρειο )

ετσι για να ξεκινησω απλα και μετα απο οσα διαβασα εδω θα ηθελα να επιβεβαιωσουμε τα βηματα που πρέπει να κάνω...

Εχω γεμισει το ενυδρειο νερο στο μπαλκονι του σπιτιου και το αφησα δυο μερες σε λειτουργια μαζι με τον θερμοστατη-ανακυκλωση νερου για να δω μήπως εχει καποια διαρροη.. Δεν χρειαζόταν αλλα δεν πειράζει.

-- θα αδειασω το νερο και αφου τοποθετησω πλεον το ενυδρειο μεσα στο σπιτι θα τοποθετησω περιπου 5 cm πάχος σκουρο γκρι λεπτο χαλικι για υποστρωμα (εxω δυο σακουλες των 3.5 lt) Αν το θελεις φυτεμενο θα χρειαστης και ειδικο υπόστρωμα για τα φυτά . Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις βαζω και θερμαντικο καλωδιο .

-- Θα τοποθετησω μερικα φυτα και καμια πετρουλα ή ξυλο απο petshop Οκ

--- θα ριξω τα φαρμακα που απαιτουνται για την αφαιρεση του χλωριου και για την δημιουργια βακτηριων..

-- θα το αφησω για μερικές μέρες σε λειτουργια... Δες την υπογραφή μου για το στρώσημο .

--- θα μετρησω με τα ειδικές συσκευες το Ph.. και μετα απο 10 ημέρες και εφοσον ολα ειναι καλα στις μετρησεις Δεν χρειάζεται αν ακολουθησεις τις οδηγίες στρωσίματος που ειπα . Εκτός και εάν θέλεις να προχωρήσεις στα βαθιά με συγκεκριμενο τυπο ψαριων

-- θα τοποθετησω τα πρωτα ψαρια (Σύμφωνα με τις οδηγίες που θα διαβασεις )

Μου εχει ξεφυγει κατι?? Ναι .... να μας πεις τι ακριβώς θελεις να κανεις για να είμαστε ποιο συγκεκριμένοι .

Ευχαριστώ εκ των προτερω όλους..

(Ειλκιρινα δεν περιμενα ολα αυτα οταν το αγοραζα!!! αλλα δεν θελω να το δει η κορουλα μου μονο σαν παιχνιδι αλλα σαν ενα οικοσυστημα που αναπαραγαγουμε στο σπιτι μας) :wub:

Σου ευχωμε να πας πολυ καλα και το πιστευω οτι θα πάς πολυ καλα .

:P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω όλους για τις απαντησεις...που διαβαζουμε μαζι με την 10χρονη κορουλα μου... για να καταλαβαινει τι πρεπει να κανουμε..

μερικες διευκρινησεις..

--Υπάρχουν φυτεμενα ή οχι φυτα και στην περιπτωση των φυτεμενων το υπόστρωμα μπαινει πάνω απο το χαλικι? Επίσης σε τι χρειαζεται το θερμαντικο καλωδιο? κραταει τις ριζες των φυτων σε καποια θερμοκρασια?

-- Καθε πότε ανανεωνω το νερο? πριν η μετα αφου βαλω τα ψαρια μεσα? και σε τι ποσοτητα?

-- το φιλτρο (μπλε χρωματος σαν σφουγγαρι) που εχει μεσα τωρα το ενυδρειο ειναι ικανοποιητικό ή πρεπει να κανω και κατι αλλο ακομη?

-- Για ψαρακια δεν έχω καποια συγκεκριμμένη απαιτηση... απλα θα ηθελα την προταση σας για καποια που να ειναι ανθεκτικα, καπου εδω μεσα διαβασα για καποια ειδη που αναπαραγονται ευκολα. Θελω να ξεκινησω απλα χωρις απωλειες και με τον καιρο και την εμπειρια βλεπουμε.

Επίσης για το ενυδρειο μου 10 ψαρακια ειναι αρκετα?

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω όλους για τις απαντησεις...που διαβαζουμε μαζι με την 10χρονη κορουλα μου... για να καταλαβαινει τι πρεπει να κανουμε..

μερικες διευκρινησεις..

--Υπάρχουν φυτεμενα ή οχι φυτα και στην περιπτωση των φυτεμενων το υπόστρωμα μπαινει πάνω απο το χαλικι? Επίσης σε τι χρειαζεται το θερμαντικο καλωδιο? κραταει τις ριζες των φυτων σε καποια θερμοκρασια?

-- Καθε πότε ανανεωνω το νερο? πριν η μετα αφου βαλω τα ψαρια μεσα? και σε τι ποσοτητα?

-- το φιλτρο (μπλε χρωματος σαν σφουγγαρι) που εχει μεσα τωρα το ενυδρειο ειναι ικανοποιητικό ή πρεπει να κανω και κατι αλλο ακομη?

-- Για ψαρακια δεν έχω καποια συγκεκριμμένη απαιτηση... απλα θα ηθελα την προταση σας για καποια που να ειναι ανθεκτικα, καπου εδω μεσα διαβασα για καποια ειδη που αναπαραγονται ευκολα. Θελω να ξεκινησω απλα χωρις απωλειες και με τον καιρο και την εμπειρια βλεπουμε.

Επίσης για το ενυδρειο μου 10 ψαρακια ειναι αρκετα?

Ευχαριστώ και πάλι

Αγαπητέ φίλε με την κορούλα σου,

υπάρχουν φυτά, που πρέπει να φυτευθούν και άλλα που δεν χρειάζονται, όπως είναι οι ανούμπιες, που σου αναφέρω και οι οποίες αναπτύσσονται ακόμη και αν τις δέσεις επάνω σε μία πέτρα.

Ακόμη εύκολο φυτό είναι το κερατόφυλλο, που απλώς "μπαίνει" μέσα στην άμμο ή το υπόστρωμα.

Το υπόστρωμα μπαίνει κάτω από το χαλίκι,

Για το θερμαντικό καλώδιο αρμοδιότερος είναι ο Σταμάτης, που το χρησιμοποιεί, αλλά πιστεύω, ότι βοηθά στο γεγονός, πως όρισμένα φυτά χρειάζονται μεγαλύτερη θερμοκρασία απ' ότι τα ψάρια...

Νερό ανανεώνεις κάθε εβδομάδα σε ποσοστό 30% της συνολικής ποσότητάς σου, δηλαδή αν έχεις 90 λίτρα καθαρά, τότε πρέπει να αλλάζεις 30 λίτρα την εβδομάδα, αφού πρώτα το προετοιμάσεις με αντιχλώριο...

Το φίλτρο, που έχεις είναι εσωτερικό και επομένως έτοιμο. Καλύτερο όμως θεωρείται το εξωτερικό φίλτρο, όπου μπορούν να μπουν περισσότερα καθαριστικά υλικά και το οποίο μπορείς να το καθαρίζεις ευκολότερα, απ' ότι το εσωτερικό. Πάντως επειδή είναι κάποιο έξοδο επιπλέον ξεκίνα με αυτό, που έχεις και στη συνέχεια ίσως το αλλάξεις...

Τα ψαράκια χωρίζονται σε ζωοτόκα -δηλαδή γεννούν μικρά- και σε ωοτόκα -που γεννούν αυγά και τα εκκολάπτουν. Πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα τη σύνθεση των ψαριών γιατί και στη μία και στην άλλη περίπτωση μπορεί τα αυγά ή τα μικρά να φαγωθούν από τα υπόλοιπα ψάρια.

Από τα ζωοτόκα μπορείς να βάλεις guppys ή από τα ωοτόκα kribensis.

Και τα δύο είδη ζευγαρώνουν εύκολα, αν έχουν τις κατάλληλες συνθήκες, όμως....

Όμως στο ενυδρείο σου, που είναι 90 λίτρα -δηλαδή καθαρά περίπου 75- δεν μπορείς να βάλεις πάνω από ένα ζευγάρι, φυσικά για 10 ψάρια, ούτε λόγος.

Σκέψου, ότι τα kribensis θέλουν 60 λίτρα καθαρά για ένα ζευγάρι.

Βέβαια αν αρχίσουν να γεννούν σε λίγο δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις, γιατί αναπαράγονται με γρήγορο ρυθμό...

Να υπολογίσεις, ότι ίσως μπορείς να φιλοξενήσεις και κάποια ψαράκια, που καθαρίζουν το βυθό ή τα τζάμια τα φυτά και τις πέτρες από την άλγη. Ανάλογα υπάρχουν τα corydoras και οι πλεκόστομοι. ΠΡΟΣΟΧΗ 3-4 από τα πρώτα και μόλις 1 από τα δεύτερα, που θα ρωτήσεις μέχρι τι μήκος γίνονται.

Τέλος δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά ελπίζω να μην έχεις απώλειες, που είναι φυσιολογικές στον πρώτο καιρό. Αρκεί να σου πω, ότι το δικό μου ενυδρείο ήταν πάνω από 220 λίτρα καθαρά -που σημαίνει, ότι διαχειρίζεται και πιο εύκολα- αλλά τον πρώτο καιρό οι απώλειες ήταν πολλές, περί τα 6-7 ψαράκια την εβδομάδα. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτο, ίσως τα καταφέρεις και το εύχομαι.

Να ξέρεις πάντως, ότι κάθε βήμα σου πρέπει να είναι μελετημένο και προσεκτικό, γιατί και τα ψαράκια σου θα υποφέρουν, αλλά και εσύ, που θα τα βλέπεις.

Για ό,τι άλλο εδώ είμαστε.... :wub::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!!

Διάβασα αρκετά στο forum αλλά μπερδεύτηκα και από τις οδηγίες από κάποιον φίλο.!!

Eκανα τα πρώτα βήματα μου.....

Τοποθέτησα υπόστρωμα της Tetra για φυτά, μετά έριξα ένα κουτάκι “Nitrate Minus Pearls” της Tetra (σύμφωνα με τις οδηγίες του καταστήματος pet και δεν θυμάμαι γιατί!!)και μετά το χαλίκι.

Έκανα μέτρηση για PH (7.5) ,GH (7) ,KH (7) και το γέμισα με νερό.

Το επόμενο βήμα είναι να πάρω αντιχλωριο και μύκητες?

• Πόσο αντιχλωριο πρέπει να βάλω? Μπορώ να βάλω τα φυτά πριν το αντιχλωριο και τους μύκητες ή μετά και αφους στρωσει το ενυδρειο??

• Πρέπει να αλλάξω την λάμπα φθορίου που είχε το ενυδρείο με κάποια άλλη λόγω φυτών?

• Χρειάζομαι Co2 για τα φυτα?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

....

• Πόσο αντιχλωριο πρέπει να βάλω? Μπορώ να βάλω τα φυτά πριν το αντιχλωριο και τους μύκητες ή μετά και αφους στρωσει το ενυδρειο??

• Πρέπει να αλλάξω την λάμπα φθορίου που είχε το ενυδρείο με κάποια άλλη λόγω φυτών?

• Χρειάζομαι Co2 για τα φυτα?

Ευχαριστώ!

Καλω ηρθες και απο μενα.

Δοσολογιες γραφει σιγουρα στη συσκευασια. Υπολογισε μονο σωστα τα λιτρα νερου του ενυδρειου.

Μετρησε εκατοστα μηκος, πλατος και υψος νερου (απο το τελτςο του χαλικου ως την επιφανεια του νερου)

Και κανε την πραξη μηκος εκ Χ πλατος εκ Χ υψος νερου εκ : 1000

πχ 100Χ35Χ35 = 122500 : 1000 = 122,5 λιτρα

Βγαλε και μερικα λιτρα που πιανουν το φιλτρο τυχων πετρες κλπ και εχει τα καθαρι λιτρα νερου.

Βαση αυτων υπολογιζεις τις δοσολογιες ολων των προσθετων.

Αντιχλωριο βαζεις για ολο το νερου του ενυδρειου.

Οταν θα ερθει η στιηγμη να κανεις μερικη αλλαγη νερου, αν βαλεις το φρεσκο νερο σε δοχειο προετοιμασιας (πχ κουβας ή ποτηστηρι - καινουρια) θα ριξεις αντιχλωριο για τα λιτρα του φρεσκου νερου (προτεινομενη μεθοδος.

Αν βαζεις απευεθειας νερο στο ενυδρειο (δεν το συνιστω για διαφορους λογους) θα βαζεις αντιλχβριο πριν την αλλαγη στο ενυδρειο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

- Οι "μυκητες" που λες (βακτηρια λεγονται) μπαινουν ακριβως για στρωσει το φιλτρο σου. οποτε μπαινουν στην αρχη, (αφησε να περασει μια ωρα απο την ωρα που θα ριξεις αντιχλωριο)

Τα βακτηρια "τρωνε" τους ρυπους του ενυδρειου (αποβλητα ψαριων, περισεμα τροφης κλπ) και κρατουν χωρις αμμωνια κλπ το νερο.

Για να αναπτυχθει μια ικανη αποικια πανω στο σφουγγαρι του φιλτρου σου ομως θελει καποιο καιρο.

Αυτο η περιοδος λεγεται στρωσιμο.

Μπορεις να κανεις αναβαθμιση στο φιλτρο αντικαθιστωντας ενα μερος του σφουγγαριου με κεραμικα υλικα (πχ sera sipοraχ, eheim substrat pro κλπ) που εχουν την δυνατοτητα νε φιλοξενουν περισσοτερα βακτηρια λογω του ειδους της επιφανειας τους.

Αν επιλεξεις ευκολα φυτα οπως ειπωθηκαν δεν χρειαζεται ουτε εξτρα φως ουτε CO2 Ουτε καν το υποστρωμα που αγορασες που σε 6-12 μηνες θα εχει "τελειωσει". Προσεχε μη βγαλεις το υποστρωμα στη στηλη του νερου ανακατευοντας το βυθο, γιατι περιεχει λιπασματα και θα γεμισει αλγες.

Ισως μονο λιγα ιχνοστοιχεια θα ηταν χρησιμα με ευκολα φυτα, πχ seachem flourish.

Διαβασε τα βασικα αρθρα για αρχη. που ειναι συγκεντρωμενες οι πληροφοριες να μη μπερδευεσαι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλη συνεχεια

ΥΓ Ψαρια μη βιαστεις να βαλεις και δεν θα τα βαλεις ολα μαζι για να προλαβαινει το φιλτρο να γεμιζει βακτηρια για να "καλυπτει" καθε ψαρι που βαζεις.

Προσοχη οπως γραφτηκε να στρωθει το φιλτρο.

10 ψαρια ειναι ΟΚ για το ενυδρειο σου.

Προτεινω ζωοτοκα που ειναι ευκολα ψαρια και ομορφα ψαρια, ζουν σε νερο βρυσης χωρις ιδιαιτερη επεξεργασια παρα μονο ελεγχο θερμοκρασιας και αντιχλωριο, και γεννανε ασταματητα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλω ηρθες και απο μενα.

Δοσολογιες γραφει σιγουρα στη συσκευασια. Υπολογισε μονο σωστα τα λιτρα νερου του ενυδρειου.

Μετρησε εκατοστα μηκος, πλατος και υψος νερου (απο το τελτςο του χαλικου ως την επιφανεια του νερου)

Και κανε την πραξη μηκος εκ Χ πλατος εκ Χ υψος νερου εκ : 1000

πχ 100Χ35Χ35 = 122500 : 1000 = 122,5 λιτρα

Βγαλε και μερικα λιτρα που πιανουν το φιλτρο τυχων πετρες κλπ και εχει τα καθαρι λιτρα νερου.

Βαση αυτων υπολογιζεις τις δοσολογιες ολων των προσθετων.

Αντιχλωριο βαζεις για ολο το νερου του ενυδρειου.

Οταν θα ερθει η στιηγμη να κανεις μερικη αλλαγη νερου, αν βαλεις το φρεσκο νερο σε δοχειο προετοιμασιας (πχ κουβας ή ποτηστηρι - καινουρια) θα ριξεις αντιχλωριο για τα λιτρα του φρεσκου νερου (προτεινομενη μεθοδος.

Αν βαζεις απευεθειας νερο στο ενυδρειο (δεν το συνιστω για διαφορους λογους) θα βαζεις αντιλχβριο πριν την αλλαγη στο ενυδρειο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

- Οι "μυκητες" που λες (βακτηρια λεγονται) μπαινουν ακριβως για στρωσει το φιλτρο σου. οποτε μπαινουν στην αρχη, (αφησε να περασει μια ωρα απο την ωρα που θα ριξεις αντιχλωριο)

Τα βακτηρια "τρωνε" τους ρυπους του ενυδρειου (αποβλητα ψαριων, περισεμα τροφης κλπ) και κρατουν χωρις αμμωνια κλπ το νερο.

Για να αναπτυχθει μια ικανη αποικια πανω στο σφουγγαρι του φιλτρου σου ομως θελει καποιο καιρο.

Αυτο η περιοδος λεγεται στρωσιμο.

Μπορεις να κανεις αναβαθμιση στο φιλτρο αντικαθιστωντας ενα μερος του σφουγγαριου με κεραμικα υλικα (πχ sera sipοraχ, eheim substrat pro κλπ) που εχουν την δυνατοτητα νε φιλοξενουν περισσοτερα βακτηρια λογω του ειδους της επιφανειας τους.

Αν επιλεξεις ευκολα φυτα οπως ειπωθηκαν δεν χρειαζεται ουτε εξτρα φως ουτε CO2 Ουτε καν το υποστρωμα που αγορασες που σε 6-12 μηνες θα εχει "τελειωσει". Προσεχε μη βγαλεις το υποστρωμα στη στηλη του νερου ανακατευοντας το βυθο, γιατι περιεχει λιπασματα και θα γεμισει αλγες.

Ισως μονο λιγα ιχνοστοιχεια θα ηταν χρησιμα με ευκολα φυτα, πχ seachem flourish.

Διαβασε τα βασικα αρθρα για αρχη. που ειναι συγκεντρωμενες οι πληροφοριες να μη μπερδευεσαι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλη συνεχεια

ΥΓ Ψαρια μη βιαστεις να βαλεις και δεν θα τα βαλεις ολα μαζι για να προλαβαινει το φιλτρο να γεμιζει βακτηρια για να "καλυπτει" καθε ψαρι που βαζεις.

Προσοχη οπως γραφτηκε να στρωθει το φιλτρο.

10 ψαρια ειναι ΟΚ για το ενυδρειο σου.

Προτεινω ζωοτοκα που ειναι ευκολα ψαρια και ομορφα ψαρια, ζουν σε νερο βρυσης χωρις ιδιαιτερη επεξεργασια παρα μονο ελεγχο θερμοκρασιας και αντιχλωριο, και γεννανε ασταματητα.

Πληρης και κατατοπιστική απαντηση... ευχαριστώ

απο ψαρια συμφωνα με αυτα που διαβασα μαλλον ζωοτοκα guppys και corydoras και πλεκόστομοι για την αλγη (ποσα αραγε απο το καθενα?)

και φυτα ανούμπιες και κερατοφυλλο για να μην βαλω λάμπα και C02

Υπάρχει και κατι αλλο που πρ΄πεπει να προσεξω?

Ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Πληρης και κατατοπιστική απαντηση... ευχαριστώ

απο ψαρια συμφωνα με αυτα που διαβασα μαλλον ζωοτοκα guppys και corydoras και πλεκόστομοι για την αλγη (ποσα αραγε απο το καθενα?)

και φυτα ανούμπιες και κερατοφυλλο για να μην βαλω λάμπα και C02

Υπάρχει και κατι αλλο που πρ΄πεπει να προσεξω?

Ευχαριστώ και παλι

Υπαρχουν πολλα φυτα ευκολα.

Κοιτα σε αυτη τη σελιδα δεξια τα ειδη φυτων. http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

Οποιο ειναι easy, very easy σου κανει.

Απο ψαρια τα γκαπις ειναι μια χαρα.

Τα κορυ θελουν ψιλη αμμο για βυθο και οχι χαλικι γιατι καταστρεφονται τα μουστακια τους και δεν μπορουν να τραφουν, επισης τρεφονται καταπινοντας την αμμο και αφου φιλτραρουν την τροφη βγαζουν την αμμο απο τα βραγχια. Το πιο σημαντικοειναι οτι θελουν λιγο πιο μαλακο νερο απο της βρυσης.

Τα πλεκο εχουν το μειονεκτημα οτι τα περισσοτερα γινοται μεγαλα (μεχρι μισο μετρο) για το ενυδρειο σου,.

Καποια ειδη οπως τα ancistrus δεν μεγαλωνουν πολυ αλλα θελουν ολα πιο μαλακο νερο απο της βρυσης.

Γι'αυτο ξεκινα με τα σιγουρα (γκαπις) και μετα απο κανενα μηνα μερικα σαλιγγαρια πχ applesnail να σουν κανουν την "καθαριοτητα" κα αργοτερα (σε 2-3 μηνες) που θα εχει στρωσει καλα ο βυθος και μερικες amano γαριδες να δεσει το γλυκο. :angry2:

Και θα ερθει η ωρα που θα μπορεις να κανεις οτι θελεις με το νερο και τα ενυδρεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου κι απο εμένα. Επειδή σε καταλαβαίνω και καταλαβαίνω και τα θέλω της κόρης σου νόμίζω οτι μπορείς να πάρεις ένα πλέκο (γλύφτη) ο οποιός καθαρίζει τα τζαμια απο την άλγηαπο το τζαμια (πρασινη μούχλα στα τζάμια) κανα 3-4 γκαπυ και δύο μόλλυ τα οποία είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια και γενάνε και ζωντανά μωρά. Και τα δύο ειναι πολυπολύχρωμα ψαρια, κινητικά και ενδιαφέροντα. Αμα θες ψάξ'τα στο google, θα δείς πως είναι ωραία!! Αυτά απο μένα. Τα διαδικατσικα στα έχουν ήδη πει. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου κι απο εμένα. Επειδή σε καταλαβαίνω και καταλαβαίνω και τα θέλω της κόρης σου νόμίζω οτι μπορείς να πάρεις ένα πλέκο (γλύφτη) ο οποιός καθαρίζει τα τζαμια απο την άλγηαπο το τζαμια (πρασινη μούχλα στα τζάμια) κανα 3-4 γκαπυ και δύο μόλλυ τα οποία είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια και γενάνε και ζωντανά μωρά. Και τα δύο ειναι πολυπολύχρωμα ψαρια, κινητικά και ενδιαφέροντα. Αμα θες ψάξ'τα στο google, θα δείς πως είναι ωραία!! Αυτά απο μένα. Τα διαδικατσικα στα έχουν ήδη πει. Καλή επιτυχία.

Δεν ειναι μονο τα θελω τα δικά μας, αλλα και τα θελω των ψαριων, κυριως οι αναγκες για επιβιωση.

Οπως ειπε ακριβως πριν απο σενα ο Σπυρος, οι πλεκο που μπαινουν σε αυτα τα λίτρα έχουν αλλες αναγκες απο τα ζωοτοκα που προτεινεις.

Σιγουρα σε αρκετα pet shop θα ταεχεις δει μαζι και θα σου εχουν πει οτι μπαινουν...

Η απαντηση ειναι... μπαινουν, πλεον απλα προσπαθουν να επιβιωσουν... δε ζουν!!

Ταλαιπωρουνται.

Οπότε ειναι πολυ καλη ιδεα η ιδεα του σπυρου.

Guppy,

Σαλιγκαρια, black apple κατα τη δικη μου προτημηση

και πιο μετα Γεριδες, amano-red cherry για θεμα νερου.

Link to comment
Share on other sites

...Επειδή σε καταλαβαίνω και καταλαβαίνω και τα θέλω της κόρης σου νόμίζω οτι μπορείς να πάρεις ένα πλέκο (γλύφτη)...
Και δεν φτανει που σου ψοφαει ο δικος σου θελεις να ψοφησει και του αλλου? :angry2:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=257172

Σε παρακαλω για λιγο καιρο διαβαζε, ρωτα οτι θελεις, αλλα μη δινεις τετοιες συμβουλες :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω,

αν δεν είστε σίγουροι για κάτι, μην δίνεται συμβουλές, σε αρχάριους στο χόμπι ,

(…γιατί διατηρούμε ζωντανούς οργανισμούς και είναι κρίμα…)

Link to comment
Share on other sites

Και δεν φτανει που σου ψοφαει ο δικος σου θελεις να ψοφησει και του αλλου? :angry2:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=257172

Σε παρακαλω για λιγο καιρο διαβαζε, ρωτα οτι θελεις, αλλα μη δινεις τετοιες συμβουλες :rasp:

Hehehe! Απατεώνα!! :rasp: Δεν είναι 100% δικός μου. Για την ακρίβεια ούτε κάνω 50%. Απλά το καθαρίζω. Αυτό το ενυδρείο είχα να το δω όλο το καλοκαίρι, επαναλαμβάνω, και δεν ξέρω πως το φρόντιζαν. Αυτός μπορεί να πέθανε ακόμα κι απο ελλειψη τροφής καθώς τα υπόλοιπα δεν αφήνουν ουτε φύλλο τροφής να φτάσει στο πατωμα και δεν είχαν ειδικές "ταμπλέτες" για ψαρια βυθού. Capish? :bowdown:

Εγω δεν δείνω δικές μου συμβουλές, δηλαδή δεν μου καρφώθηκε κατι και απλά το γράφω. Αυτό το ποστ το έκανα βασιζόμενος σε αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα. !!ΟΜΟΛΟΓΩ!! Η πρόταση για τον πλέκο ήταν λάθος καθώς είχα ξεχάσει την παρατήρηση οτι δεν ζεί σε τετοια λίτρα :o (παρόλο που ένας, παλία, σε 60 λίτρα, μου είχε γίνει πάνω απο 15 εκ. ). Στο κάτω κάτω δεν το έχω μυστικό οτι είμαι αρχάριος και (όπως και εγώ κανω το ίδιο) δεν περιμένω ο haf να δώσει την ίδια βαρύτητα στα λόγια μου όσο τον υπολοίπων.

Μετανοώ - που λέει και στην Ελληνοφρένεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την βοηθεια.. διαβαζοντας τα αρθρα εδω μεσα και απο τις απαντησεις βγαζω νοημα.

Φυτεψα ανουμπια και αλλα δυο φυτα που μου πηρα απο το καταστημα με την προυποθεση οτι δεν χρειαζονται πολυ φως αλλα δεν μπορουσε με ακριβεια να μου πει τι ειναι.

Μπορει καποιος να βοηθησει?

http://www.kazabra.com/sites/hafhafhaf/4/

Link to comment
Share on other sites

:angry2: ..... Ήμαρτον. Απατεώνας με την εννοια του μπαγάσα. Αν τσακωνόμαστε για τετοια......
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ανεβασα και τις φωτογραφιες των "αγνωστων" φυτων

IMG00185-20090911-0014.jpg

IMG00186-20090911-0016.jpg

Οποια βοηθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο φυτό πρέπει να είναι κερατόφυλλο φίλε μου, το δεύτερο είναι κάποιο είδος bacopa. Για κοίτα μεταξύ των 3 σε ποιο μοιάζει περισσότερο:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=234

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=235

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=236

Θα είδες από όσα διάβασες ότι αμμωνία ΝΗ3 και νιτρώδη ΝΟ2 είναι τα πιο επικίνδυνα για τα ψαράκια σου, οπότε πρέπει να πάρεις τέτοια τεστάκια υγρά (τα στικς δεν είναι αξιόπιστα).

Αν θες να κάνεις και μια σίγουρη καλή αρχή που δεν θα το μετανιώσεις πάρε βιολογικό υλικό από κάποιο πετ σοπ (siporax της sera, ή το αντίστοιχο της eheim) και γέμισε το biobox του ενυδρείου σου με αυτά! Ο αριθμός των χρήσιμων βακτηρίων που μπορούν να αποικίσουν εκεί είναι ασύγκριτος με αυτόν που μπορούν να αποικίσουν στο μπλε σφουγγάρι.

Και μια συμβουλή πριν ακούσεις τις συμβουλές κάποιου θα κοιτάς πόσο παλιός είναι, όχι αριθμό δημοσιεύσεων, αλλά ημερομηνία εγγραφής. Για να μην γίνει καμια στραβή και στεναχωρηθεί και το μικρό παιδάκι σου! :angry2:

φιλικά κ ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Υ.Γ. οι πέτρες στο ενυδρείο είναι από θάλασσα; ήταν ενυδρειακή η σιλικόνη που τις στερέωσες ή θα είναι τοξική για τα ψαράκια; Τέσταρες τις πέτρες αν είναι ασβεστολιθικές πριν τις βάλλεις;

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο φυτό πρέπει να είναι κερατόφυλλο φίλε μου, το δεύτερο είναι κάποιο είδος bacopa. Για κοίτα μεταξύ των 3 σε ποιο μοιάζει περισσότερο:

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=234

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=235

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=236

Θα είδες από όσα διάβασες ότι αμμωνία ΝΗ3 και νιτρώδη ΝΟ2 είναι τα πιο επικίνδυνα για τα ψαράκια σου, οπότε πρέπει να πάρεις τέτοια τεστάκια υγρά (τα στικς δεν είναι αξιόπιστα).

Αν θες να κάνεις και μια σίγουρη καλή αρχή που δεν θα το μετανιώσεις πάρε βιολογικό υλικό από κάποιο πετ σοπ (siporax της sera, ή το αντίστοιχο της eheim) και γέμισε το biobox του ενυδρείου σου με αυτά! Ο αριθμός των χρήσιμων βακτηρίων που μπορούν να αποικίσουν εκεί είναι ασύγκριτος με αυτόν που μπορούν να αποικίσουν στο μπλε σφουγγάρι.

Και μια συμβουλή πριν ακούσεις τις συμβουλές κάποιου θα κοιτάς πόσο παλιός είναι, όχι αριθμό δημοσιεύσεων, αλλά ημερομηνία εγγραφής. Για να μην γίνει καμια στραβή και στεναχωρηθεί και το μικρό παιδάκι σου! :angry2:

φιλικά κ ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Υ.Γ. οι πέτρες στο ενυδρείο είναι από θάλασσα; ήταν ενυδρειακή η σιλικόνη που τις στερέωσες ή θα είναι τοξική για τα ψαράκια; Τέσταρες τις πέτρες αν είναι ασβεστολιθικές πριν τις βάλλεις;

Ευχαριστω για την βοηθεια για την αναγνωριση των φυτων,

εχω βάλει ηδη siporax της sera μαζι με το σφουγγαρακι που ειχε το ενυδρειο.

Τοποθετησα χαμηλα στον πατο το siporax και απο πανω το σφουγγαρι.

Οι πέτρες ηταν βοτσαλα θαλλασης τα οποια ξεπλυνα με νερο και χλωρινη δυο μερες πριν τις τοποθετησω. Δυστυχως δεν τις τσεκαρα εαν ηταν ασβεστολιθικες αλλα ηταν συμπαγεις και βαριες

Η σιλικομη ηταν ειδικη για ενυδρεια.

Σχετικά με το NH3 kai NH2 ποια τεστ μου προτεινεις σαν πιο αξιοπιστα? μαρκα?

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

1. ωραία καλά έκανες με το siporax, αν μπορείς κιόλας να μειώσεις τον όγκο του σφουγγαριού (αν μειώνεται) για να αυξήσεις τον όγκο του siporax είσαι άρχοντας.

2. Μετά τη χλωρίνη τι έκανες για να τις ξεπλύνεις; Μόνο με νεράκι; Αν ναι, ίσως να πρέπει πριν βάλλεις τα βακτήρια που θα αγοράσεις να ρίξεις κάποιες γερές δόσεις αντιχλωρίου μέσα, αλλά καλύτερα να απαντήσει κάποιος παλιότερος!

3. Έχε υπόψη σου ότι αν είναι ασβεστολιθικές θα σου αυξάνουν την σκληρότητα στο νερό. Κατά τη γνώμη μου, πήγαινε σε ζωοτόκα ψάρια που θέλουν σκληρό νερό και είναι εύκολα, όμορφα και θα έχεις και την χαρά να δείτε με την κορούλα σου νεογέννητα ψαράκια να μεγαλώνουν! Πραγματικά έχουν πολύ καλά χρώματα! Μιλάω για guppies ή mollies.

4. NH3 και ΝΟ2. Γενικά έχουν καλή φήμη της API (aquarium pharmakeuticals), αυτά χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...