Jump to content

Ερώτηση περί.... Κιχλίδας


Recommended Posts

Ας κάνω μία χαζή ερώτηση που την είχα απορία από την αρχή που άρχισα να ασχολούμαι με το χόμπυ αλλά ποτέ δεν μου δόθηκε η ευκαιρία ή το ξέχναγα.

Τί εστί... Κιχλίδα???

Θέλω να πω, τί ορίζει ένα ψάρι κιχλίδα? Όταν λέμε κιχλίδα είναι σαν να λέμε Pleco ή γατόψαρο ή Tetra? Και καλά αν είναι έτσι... Τα Pleco ή γενικά τα γατόψαρα έχουν κάποια χαρακτηριστικά που τα ονομάζουμε έτσι και μπορούμε εύκολα να τα ξεχωρίσουμε (πιστεύω). Τί είναι όμως αυτό που μία κιχλίδα την ορίζει ως... Κιχλίδα?

Υπάρχουν κιχλίδες Αμερικής, κιχλίδες Αφρικής, πιθανόν και Ασιάς (δεν ξέρω)... Και όμως πολλά από αυτά τα ψάρια έχουν διαφορετικές συμπεριφορές ή διαφορετικές ανάγκες!

Για διαφωτίστε με λιγάκι όσοι γνωρίζετε!

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω μία χαζή ερώτηση που την είχα απορία από την αρχή που άρχισα να ασχολούμαι με το χόμπυ αλλά ποτέ δεν μου δόθηκε η ευκαιρία ή το ξέχναγα.

Τί εστί... Κιχλίδα???

Θέλω να πω, τί ορίζει ένα ψάρι κιχλίδα? Όταν λέμε κιχλίδα είναι σαν να λέμε Pleco ή γατόψαρο ή Tetra? Και καλά αν είναι έτσι... Τα Pleco ή γενικά τα γατόψαρα έχουν κάποια χαρακτηριστικά που τα ονομάζουμε έτσι και μπορούμε εύκολα να τα ξεχωρίσουμε (πιστεύω). Τί είναι όμως αυτό που μία κιχλίδα την ορίζει ως... Κιχλίδα?

Υπάρχουν κιχλίδες Αμερικής, κιχλίδες Αφρικής, πιθανόν και Ασιάς (δεν ξέρω)... Και όμως πολλά από αυτά τα ψάρια έχουν διαφορετικές συμπεριφορές ή διαφορετικές ανάγκες!

Για διαφωτίστε με λιγάκι όσοι γνωρίζετε!

:wub:

Η οικογένεια Cichilidae με πάνω από 1000 είδη (αρκετά ακόμη δεν έχουν περιγραφεί και άλλα δεν έχουν ακόμη ανακαλυφθεί) συναντάται σπάνια εκτός γλυκών νερών και έχει κάποια συγκεκριμένα κοινά ανατομικά χαρακτηριστικά. Τα πιο κοινά είναι:

1. Ένα μακρύ ραχιαίο πτερύγιο που έχει και μαλακό και σπονδυλωτό - κοκκάλινο μέρος (dorsal fine with spiny and soft portion)

2. Ένα πρωκτικό πτερύγιο με 3 ή περισσότερα αγκάθια (σπόνδυλους) (anal fin with three or more spines)

3. Πλευρική γραμμή που διαχωρίζεται σε σε δύο τμήματα (διακόπτεται) (interrupted lateral line)

4. Ένα άνοιγμα ζεύγους ρουθουνιών (single rather paired nostril opening)

(από G. Zurlo and D. Schleser, "Cichlids", Εκδόσεις Barrons)

και για την αντιγραφή

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

@delta66

Πήγα την 2η μέρα, αλλά δεν μπόρεσα να καθήσω πολύ καθότι με ταλαιρωπούσε (και με ψιλοταλαιπωρεί) κάποιο κρύωμα. Ελπίζω να μην έχει σχέση με την ασθένεια των γουρουνιών... :P

@Andreas301

Thanx για την απάντηση μέχρι εδώ :wub:

Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις το 3ο...

Link to comment
Share on other sites

3. Πλευρική γραμμή που διαχωρίζεται σε σε δύο τμήματα (διακόπτεται) (interrupted lateral line)

Για την πλευρικη γραμμη δεν ειναι απολυτο για ολα τα ειδη κιχλιδων.Τουλαχιστον στις περισσοτερες αφρικανικες που ασχοληθηκα,η γραμμη αυτη σταματουσε λιγο πανω και πριν την ουρα.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Το όνομα της οικογένειας από το λίγο ψάξιμο που έκανα προέρχεται από την Ελληνική λέξη "κίχλη" = "kichle" = wrasse ψάρι της οικογένειας των λαβρίδων = Labridae = (Wrasses) και αυτό έχει να κάνει με τα λαμπερά χρώματα που παρουσιάζει η οικογένεια των wrasses όπως βλέπουμε και εδώ: http://www.jjphoto.dk/fish_archive/wrasse.htm

Ενδιαφέρον και πάντα αναρωτιώμουν αν έχει σχέση με τσίχλες... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να βοηθήσω να προσθέσω και εγώ αυτό το site που έχει ενδιαφέρον

http://zipcodezoo.com/Key/Animalia/Cichlidae_Family.asp , όπου αναφέρονται και εκεί χρήσιμες πληροφορίες.

Σωκράτης :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά βοηθήσατε όλοι σας καθότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με κιχλίδες και το είχα γενικώς ως απορία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...