Jump to content

Αχ αυτα τα σαλιγκαρια


Recommended Posts

Αγαπητη φιλοι μου πιστευω οτι ολοι μας εχουμε φιλοξενιση σαλιγκαρια στο ενυδρειο μας ασχετα αμα δεν το θελαμε.

Απλα στο δικο μου πιστευω οτι παραεγινε το κακο. Πριν μια βδομαδα επισκεπτομενος ενα pet shop και λεγοντας το πρωβλημα μου η πωλητρια μου προτινε το gastropex ενα φαρμακο που σκοτονει τα σαλιγκαρια και τα αυγα τους.

Η δοσολογια ειναι για τρεις μερας και μπορεις να το ξαναχρησιμοποιησης μετα απο ενα μηνα! το εβαλα αλλα τιποτα.βασικα ειδα μια μικρη βελτιωση.

καμια προταση για την καταπολεμιση τους???

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ενα Clown να στα ξεπαστρέψει.

Προσωπικά δεν έχω φιλοξενήσει ποτέ το συγκεκριμένο είδος.

Ας απαντήσουν και οι ειδικοί.

Στέλαααααα.... ;)

Μπορείς επίσης να βάλεις και ενα πιατάκι με λίγη ξηρή τροφή όπως λίγο κρέας ενα κομματάκι αγγούρι κλπ. Την άλλη μέρα το πρωί όσα μαζεύονται στο πιάτο θα τα πετάς έξω.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι τα σαλιγκάρια αποτελούν έναν κρίκο της βιολογικής αλυσίδας του συστήματός μας. Νομίζω ότι δεν πρέπει να τα αφανίσουμε αλλά να κρατάμε τον πληθυσμό τους σε κάποια ισορροπία.

Αυτό μπορεί να πραγματοποιηθεί με χρήση αυτοσχέδιων παγίδων ή με την παρουσία ψαριών που τρώνε σαλιγκάρια ή αυγά σαλιγκαριών.

Θα έλεγα ότι οι clown είναι μια πολύ καλή λύση όπως και άλλα παρόμοια ψάρια.

Η χρήση φαρμάκων μπορεί να δημιουργήσει διαταραχή της ισορροπίας του ενυδρείου είτε με την άμεση επίδρασή τους στο βιολογικό υλικό του φίλτρου είτε με την έμμεση λόγω της μεγάλης επιβάρυνσης αυτού που θα επακολουθήσει μετά από το θάνατο και την αποσύνθεση των σαλιγκαριών.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις clown οπως ειπε ο SW1IXC.

Εχω στο ενυδρειο μου 2 clown και δεν εχουν αφησει σαλιγκαρι για σαλιγκαρι,ειναι ομορφα ψαρακια και πολυ παιχνιδιαρικα.

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεσαι να βαλεις clown loach διαβασε πρωτα αυτο.http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Botia%20macracanthus.htm

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα δεν είναι καλή ιδέα. Σκέψου πόσα νεκρά σαλιγκάρια θα βρεθούν στο ενυδρείο σου και πόσο θα το επιβαρύνει η αποσύνθεσή τους. Περισσότερο κακό θα προκληθεί έτσι παρά αν τα αφήσεις να ζήσουν.

Ο καλύτερος τρόπος είναι ο clown, αλλά αν δε μπορείς να βάλεις φτιάξε μια παγίδα.

Βάλε ένα μικρό πιατάκι (του καφέ), ένα μικρό κομμάτι αγγούρι στο κέντρο του και σκέπασέ το με άλλο ένα μικρό πιατάκι έτσι ώστε να αφήνει μια πολύ μικρή χαραμάδα με το πρώτο πιατάκι. Ο σκοπός είναι να μπορούν να μπούν μέσα τα σαλιγκάρια να φάνε το μεζέ, αλλά όχι τα ψάρια.

Το τοποθετείς το βράδυ και το αφαιρείς το πρωί μαζί με όσα σαλιγκάρια έχει πάνω.

Υ.Γ. By the way δε φέρνεις κάνα σαλιγκάρι προς τα εδώ που έχουμε ανάγκη; ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα δεν είναι καλή ιδέα. Σκέψου πόσα νεκρά σαλιγκάρια θα βρεθούν στο ενυδρείο σου και πόσο θα το επιβαρύνει η αποσύνθεσή τους. Περισσότερο κακό θα προκληθεί έτσι παρά αν τα αφήσεις να ζήσουν.

και δεν υπαρχει λογο να το κανεις

Ο καλύτερος τρόπος είναι ο clown, αλλά αν δε μπορείς να βάλεις φτιάξε μια παγίδα.

ή να παρεις καποιο botia οπως γιο-γιο, κουμποταϊ κλπ αναλογα το μεγεθος του ενυδρειου σου (σου λεω για τα ποιο πανω γιατι γινονται ποιο μικρα)

Βάλε ένα μικρό πιατάκι (του καφέ), ένα μικρό κομμάτι αγγούρι στο κέντρο του και σκέπασέ το με άλλο ένα μικρό πιατάκι έτσι ώστε να αφήνει μια πολύ μικρή χαραμάδα με το πρώτο πιατάκι.

Το τοποθετείς το βράδυ και το αφαιρείς το πρωί μαζί με όσα σαλιγκάρια έχει πάνω.

ή ακομη καλυτερα βαλε μια ταμπλετα απ την τροφη που δινεις στα πλεκο σου  :thumbup:

Υ.Γ. By the way δε φέρνεις κάνα σαλιγκάρι προς τα εδώ που έχουμε ανάγκη;  ;)

16403[/snapback]

Νικο ετοιμασου φαγητο για την μπουλα μου :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μαλον αυτο θα κανω με την αγγουροσαλατα :thumbup:

εκτος απο αγγουρι τι αλλες προτιμησεις εχουνε? :thumbup::thumbup:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το αγγούρι σε μένα δεν δουλεψε καθόλου.

Έτσι πήρα ένα clown και σε 2 μέρες "που είναι τα σαλιγκάρια ? ΟΕΟ" ;)

Και ήταν και άρρωστος με ick :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βάλε ταμπλέτα που δίνεις στα γατόψαρα μεσα στο πιατάκι θα τη τιμήσουν με το παραπάνω και ψάρεψε όσο ποιο πολλά μπορείς για να μας τα φέρεις στη συνάντηση για την μπούλα μου ;)

Υ.Γ Μπορεί κ. Νίκο να σου δώσαμε το κορίτσι μας αλλά δεν πάψαμε ποτε να φροντίζουμε γι αυτήν, αφού τώρα θα μου πεις εξακολουθεί να είναι δική μου εεε όχι αν θες πες κατι αλλο και ερχομαι να την πάρω :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...