Jump to content

Σχετικα με το βαρος ενυδριου


Recommended Posts

θα παρω το ριο 400 και εχω την απορια μιπος προκαλεσει κανα προβλημα(500 κιλα περιπου).ειμαι σε 1 οροφο.τι λετε θα προκαλεσει κανα προβλημα η οχι? :wub:

Link to comment
Share on other sites

θα παρω το ριο 400 και εχω την απορια μιπος προκαλεσει κανα προβλημα(500 κιλα περιπου).ειμαι σε 1 οροφο.τι λετε θα προκαλεσει κανα προβλημα η οχι? :wub:

Τι ακριβως φοβασαι;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως φοβασαι;

το βαρος του ενυδρειου μη προκαλεσει καποια ζημια στο πατωμα του σπιτιου του... :wub::P

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Θα πατήσει σε ξύλινο δάπεδο (π.χ., παρκέ, λαμινάτο, κλπ) ή σε "κανονικό" (π.χ., πλακάκι, μωσαϊκό, μάρμαρο, κλπ)?

Θα είναι κοντά-δίπλα-κάτω από δοκάρι/κολώνα μπετόν?

Θα υπάρχουν άλλα βαριά αντικείμενα κοντά του (π.χ, πιάνο, κλπ)?

Πόσων ετών είναι το σπίτι-πολυκατοικία?

Είχε χαρακτηριστεί "Πράσινη" στο τελευταίο σεισμό?

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσει σε ξύλινο δάπεδο (π.χ., παρκέ, λαμινάτο, κλπ) ή σε "κανονικό" (π.χ., πλακάκι, μωσαϊκό, μάρμαρο, κλπ)?

Θα είναι κοντά-δίπλα-κάτω από δοκάρι/κολώνα μπετόν?

Θα υπάρχουν άλλα βαριά αντικείμενα κοντά του (π.χ, πιάνο, κλπ)?

Πόσων ετών είναι το σπίτι-πολυκατοικία?

Είχε χαρακτηριστεί "Πράσινη" στο τελευταίο σεισμό?

Όλα όσα ρωτάει ο φίλος aquarius είναι ολόσωστα, αλλά αυτό που έχω να σου προτείνω εγώ είναι να πάρεις γνώμη ειδικού. Προσωπικά τα λίτρα που αναφέρεις δεν θα με προβλημάτιζαν, αλλά για να ρωτάς εσύ, έχεις τους λόγους σου και πιθανόν κάτι συγκεκριμένο να σε φοβίζει. Οπότε μην ακούσεις καμία "ερασιτεχνική" άποψη και απευθύνσου σε ειδικό!

Link to comment
Share on other sites

Σε πλακακια θα παταει το σπιτι ειναι 2 οροφοι και εμεις μενουμε στον 1. καπου στα 2 μετρα δεξια εχει κολονα απο κατο.δεν με φοβιζει ιδιετερα απλα ρωταω σε περιπτοση σεισμου μην επιβαρηνε παρα πολυ το σπιτι αν και ειναι ανθεκτικο σε σεισμους.το μονο που υπαρχει στο δοματιο ειναι μια ντουλαπα και ενας υπολογιστης.δεν νωμιζω να εχω προβλημα απλα ρωταω για να ειμαι σιγουρος :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

θα παρω το ριο 400 και εχω την απορια μιπος προκαλεσει κανα προβλημα(500 κιλα περιπου).ειμαι σε 1 οροφο.τι λετε θα προκαλεσει κανα προβλημα η οχι? :bowdown:

Γεια χαρα φιλε ειμαι τελειοφοιτος μηχανικος ..σιγουρεψου οτι η κατασκευη του σπιτιου σου ειναι οκ πχ να μην υπαρχουν αστοχιες στον φεροντα οργανισμο κλπ ..λογικα δεν θα εχεις προβλημα! :bowdown: ..μενω σε μονοοροφο στην ταρατσα(h=7m) εχω δεξαμενη πετρελαιου ενος τονου και ολα ειναι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Γεια χαρα φιλε ειμαι τελειοφοιτος μηχανικος ..σιγουρεψου οτι η κατασκευη του σπιτιου σου ειναι οκ πχ να μην υπαρχουν αστοχιες στον φεροντα οργανισμο κλπ ..λογικα δεν θα εχεις προβλημα! :bowdown: ..μενω σε μονοοροφο στην ταρατσα(h=7m) εχω δεξαμενη πετρελαιου ενος τονου και ολα ειναι ενταξει

Φίλε ghalepas, μιας και είσαι μηχανικός, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ισχύει ο γενικός-εμπειρικός κανόνας (rule of thump), ότι η πλάκα μιας πολυκατοικίας 20-30ετίας (χωρίς ζημιές στο φέροντα) αντέχει περίπου μέχρι 1 τόνο/τ.μ. ? Ποιά είναι η γνώμη σου? Είναι μύθος? Θα μπορούσαμε να στηριχτούμε σε τέτοιους εμπειρικούς κανόνες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα κι απο μενα!

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα εχω ενα Ριο 240 και θα το βαλω να λειτουργησει πανω σε παρκε!Λετε λογω βαρους να κλαταρει το παρκε?Το βαρος το υπολογιζω γυρω στο 350 κιλα με την βαση,ριζες, βαρος τζαμιων, νερου και υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ghalepas, μιας και είσαι μηχανικός, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ισχύει ο γενικός-εμπειρικός κανόνας (rule of thump), ότι η πλάκα μιας πολυκατοικίας 20-30ετίας (χωρίς ζημιές στο φέροντα) αντέχει περίπου μέχρι 1 τόνο/τ.μ. ? Ποιά είναι η γνώμη σου? Είναι μύθος? Θα μπορούσαμε να στηριχτούμε σε τέτοιους εμπειρικούς κανόνες?

Καταρχην ο γενικος κανονας οταν γινεται ανεγερση μιας οικοδομης/ενος σπιτιου γενικα (και τοτε και τωρα) ειναι να μπαινουν αυξημενοι ''κανονες'' ασφαλειας ωστε να διασφαλιζεται η ακαιρεοτητα των ενοικων του ..πραγματι οταν επιβαρυνεις με ενα ενυδρειο 1 η 2 τονων η και περισσοτερο αλλαζεις καποια δεδομενα και σιγουρα επιβαρυνεις και την πλακα σου και τον υπολοιπο φερον οργανισμο (υποστηλωματα ,δοκους κλπ) ωστοσο οταν μιλαμε για μια κατασκευη 20ετιας οσο και καλη να ειναι μπορει να υπαρχουν φθορες που το ''ματι'' ενος μη ειδικου ...που δεν ειναι στον χορο (δεν το προσαπτω ως αρνητικο υποψην) να μην μπορει να προσεξει ..συνεπως δεν υπρχει καποιος κανονας πχ βαζω τοσο η τοσο ..γιατι και στο τελος τελος πως εισαι τοσο σιγουρος οτι με επιφοτιση με ενος ενυδρειου επιφερεις φορτιση ακριβως 1 τονου ανα m2? ..διαβαζα πχ χθες για ενα ενυδρειο που ειχε καποι μηχανισμο 1 hp αν θεωρητικα εβαζες πχ ενα μηχανισμο περισοτερων ιππων εκει τα δεδομενα αλλαζουν αρδην

=>Ενας Γενικος Κανονας αν θες να μην εχεις ποτε προβλημα ειναι οτα πας να τοποθετησεις ακομα και ενα κλιματιστικο( το ποιο απλο) που δυστιχως δεν τηρειται σχεδον ποτε ειναι : δεν ανοιγουμε ποτε τρυπες σε κολονες η υποστηλωματα

=>Κλεινοντας δεν μπορω να σου πω αν δεν δω ..τωρα αν αυριο μου χαριζαν ενα ενυδρειο 4η 5 τονων ενοειται θα επερνα το ρισκο και ας βρισκομουν αυρι χωρις σπιτι! :bowdown: ..τουλαχιστον για μια ημερα θα το ευχαριστιομουν! : )) (Η τρελα παει στα βουνα)

Υ.Γ. Eιμαι νεος στον χορο (μιας εβδομαδας μηχανικος ελπιζω να μην κριθω αδισοπητα στο μελον απο ποιο εμπειρους στον χωρο ..σεβαστιτε το νιατο! ) : DDDD

Έγινε επεξεργασία - ghalepas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφτιαξα την βαση χτες και σημερα θα τοποθετησω το ενυδριο χωρης νερο.

Απο κατο ακριβος υπραχει ενα δοκαρι και 2 κολονες δεξια αριστερα.

Στο δοματιο υπαρχει μια ντουλαπα, ενα επιπλο με τηλεοραση, ο υπολογιστης με ενα επιπλο και ενα κρεβατι(ελαφρι)

Το δοματιο ειναι καπου στα 9 Τ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Αποσο υπολογισα καπου στα 700 800 κιλα το ενυδριο με την βαση του θα ειναι

Ως μηχανικός και εγω, θα πω οτι πολυ καλα μιλησε ο συνεδελφος krisos βαση νομου ευρωκωδικα, ΚΤΣ και θεωρειων εχει δικιο.

Ομως θα μιλησω πιο εμπειρικα εγω.

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι flat το δαπεδο σου, με αποτελεσμα ειτα να κουνιεται το επιπλο, ειτε ν εχει μια μικρή κλιση.

Πρεπει να το δεις προσεχτηκα αυτο ουως ωστε να εχουμε ομοιομορφη κατανομη φορτιων για να μην εχει αργοτερο το επιπλο σου προβλημα με χρονιεσ καταπονησεις και με μικρη αποροφηση νερου να μαλακωσει και να καταρευσει μονοπαντα.

Αρα πρεπει να δεις και προσεχτηκα απο τι ξυλο θα ειναι το επιπλο.

Δεν πρεπει να εινα απο υδατοαπορροφητικο υλικο.

Στη συνεχεια, το μονο βεβαιο ειναι οτι το πλακακι δε θα εχει προβλημα, το δαπεδο δλδ, εκτος εαν το ποδαρακι του επιπλου ακουμπησει σε καποιο με κενο. Δηλαδη η συγκολητικη κονια που βαζουν να τοποθετησουυν το πλακακι δεν πιανει ολη την επηφανεια παντα.

Οσο για τα μονημα φορτια που θες να προσθεσεις, θα σου πω οτι τον κανονισμο που κατασκευαστηκε το σπιτι δεν τον γνωριζω, αλλωστε εχει αλλαξει 3 φορες απο τότε.

Αυτο που θα πω μονο ειναι οτι με τους συντελεστες ασφαλεια εωρω οτι εχει υπολογιστει και αυτο το φορτιο, ανα αναλογηστει κανεις οτι σε ενα δωματιο π.χ. οπως ειναι η κουζινα και εχει αρκετα φορτια. Ειδικα εκεινη την εποχη που επαιζε πολυ το μαρμαρο για τη βρυση και για τον παγκο. Το βαρος του ψυγειου και τα υπολοιπα.

Εν ολιγης φιλε μου, εγω θα σου ελεγα οτι δεν εχει προβλημα μεχρι τα 700 - 800 κιλα.

ΚΑλη επιτυχεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ως μηχανικός και εγω, θα πω οτι πολυ καλα μιλησε ο συνεδελφος krisos βαση νομου ευρωκωδικα, ΚΤΣ και θεωρειων εχει δικιο.

Ομως θα μιλησω πιο εμπειρικα εγω.

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι flat το δαπεδο σου, με αποτελεσμα ειτα να κουνιεται το επιπλο, ειτε ν εχει μια μικρή κλιση.

Πρεπει να το δεις προσεχτηκα αυτο ουως ωστε να εχουμε ομοιομορφη κατανομη φορτιων για να μην εχει αργοτερο το επιπλο σου προβλημα με χρονιεσ καταπονησεις και με μικρη αποροφηση νερου να μαλακωσει και να καταρευσει μονοπαντα.

Αρα πρεπει να δεις και προσεχτηκα απο τι ξυλο θα ειναι το επιπλο.

Δεν πρεπει να εινα απο υδατοαπορροφητικο υλικο.

Στη συνεχεια, το μονο βεβαιο ειναι οτι το πλακακι δε θα εχει προβλημα, το δαπεδο δλδ, εκτος εαν το ποδαρακι του επιπλου ακουμπησει σε καποιο με κενο. Δηλαδη η συγκολητικη κονια που βαζουν να τοποθετησουυν το πλακακι δεν πιανει ολη την επηφανεια παντα.

Οσο για τα μονημα φορτια που θες να προσθεσεις, θα σου πω οτι τον κανονισμο που κατασκευαστηκε το σπιτι δεν τον γνωριζω, αλλωστε εχει αλλαξει 3 φορες απο τότε.

Αυτο που θα πω μονο ειναι οτι με τους συντελεστες ασφαλεια εωρω οτι εχει υπολογιστει και αυτο το φορτιο, ανα αναλογηστει κανεις οτι σε ενα δωματιο π.χ. οπως ειναι η κουζινα και εχει αρκετα φορτια. Ειδικα εκεινη την εποχη που επαιζε πολυ το μαρμαρο για τη βρυση και για τον παγκο. Το βαρος του ψυγειου και τα υπολοιπα.

Εν ολιγης φιλε μου, εγω θα σου ελεγα οτι δεν εχει προβλημα μεχρι τα 700 - 800 κιλα.

ΚΑλη επιτυχεια.

;)

:thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια ;) το σπιτι ειναι φτιαγμενω οστε να μπορει να μπει κιαλος οροφος απο πανο .απο την μερια που εχω το ενυδριο πισω απο τον τοιχο δηλαδη στο διπλα δοματιο ηταν για να μπει τζακι αλλα δεν μπηκε τελικα οποτε πιστεβω οτι αντεχει αφου οι προδιαγραφες του ειναι ετση οστε να μπει και τσακι και να μπορει να αντεξει αλον εναν οροφο.Το επιπλο απο τι ηδα με αλφαδι ειναι τελιος ισιο.Αντε μπορει ενα χιλιοστο και πιο λιγο να γερνει αλα ειναι πενα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-10007-1243422571_thumb.jpg

ποοοο τα σπαει ! :thumbup::D:D ποσο ειπαμε οτι πηγε αυτο ? ;)))

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια :thumbup: το σπιτι ειναι φτιαγμενω οστε να μπορει να μπει κιαλος οροφος απο πανο .απο την μερια που εχω το ενυδριο πισω απο τον τοιχο δηλαδη στο διπλα δοματιο ηταν για να μπει τζακι αλλα δεν μπηκε τελικα οποτε πιστεβω οτι αντεχει αφου οι προδιαγραφες του ειναι ετση οστε να μπει και τσακι και να μπορει να αντεξει αλον εναν οροφο.Το επιπλο απο τι ηδα με αλφαδι ειναι τελιος ισιο.Αντε μπορει ενα χιλιοστο και πιο λιγο να γερνει αλα ειναι πενα :D

Eιδες που σου ειπα οτι ειναι υπολογισμενα??

ΠΑντως σημασια εχει το τζακι που δεν εγινε ποτε, οχι ο παραπανω οροφος!!

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου...

Καλη συνεχεια!! ;)

Link to comment
Share on other sites

post-10007-1243422571_thumb.jpg

Μια μικρη παρατηρηση μονο.

Ειδα οτι ειναι λιγο μικροτερο το ενυδρειο απο το καπακι του επιπλου.

Χωρις να θελω να προηδεασω κατι, να προσεχεις με τα νερα, γιατι οτι βγαινει εξω, οτι περναει απο εξω και ότι γλύφει το γυαλι του ενυδρειου, θα παραμενει μεταξυ ενυδρειου και επιπλου και με τον καιρο να εχεις προβλημα.

Προσεξε να σκουπιζεις καλα τα νερα και να μην αφηνεις κατι για μετα... επι τοπου σκουπιζα νερων!

Link to comment
Share on other sites

160 τα ξυλα για το επιλπο και 610 το ενυδριο :D

ψψψψψ! ;)) ...αξιζει! :D) συγχαρητηρια ! :thumbup:)

Link to comment
Share on other sites

;) Θα εχω το νου μου :thumbup:

Αφτο με το τζακι βεβαι δεν ξερω κατα ποσο ισχηειγιατι ετση μου ειπε μανα μου αλα πηγα ρωτησα και διπλα και αλα μου ηπαν διπλα.τελοσπαντον :D

Αντε να μπει σε λητουργια :D

Link to comment
Share on other sites

post-10007-1243422571_thumb.jpg

SUPER!!!

Αριστερα απο το κρεβατι σου υπαρχει τοιχος? Αν ναι σε παιρνει να γυρισεις καθετα στο τοιχο το

κρεβατι ωστε οταν ξαπλωνεις να το βλεπεις ολο? Καταλαβαινεις φιλε μου χαλαρωμα.

Αν οχι και μπορεις γυρισε αντιθετα το κρεβατι. Οπως και ναχει απολαυσε το ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι τα 400αρια τους ετσι τα εχουν, δεν πιστευω να εχεις εσυ προβλημα.

Βεβαια καλα εκανες και το ξεκινησες το θεμα για να γραφτουν αυτα που γραφτηκαν.

Πολυ ωραια κατασκευη εκανες τελικα με το επιπλο.

Θα ειναι σε υπνοδωματιο δλδ.

Το φιλτρο οσο και αθορυβο αν παρεις βαλτο στο δεξι ντουλαπακι (μακρυα απο το κρεββατι).

Απεφυγε το καπνισμα μεσα στο χωρο και να τον αεριζεις τακτικα και για υγρασια.

Μη βαζεις εντομοαποθητικα στο δωματιο ειναι τοξικα για τα ψαρια.

Αν εχεις κουνουπια το καλοκαιρι βαλε κουνουπιερα :thumbup:

ΥΓ Ααα ωραια τα φυτα στο ενυδρειο. ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...