Jump to content

Βαση Δεδομενων Ψαριων


Recommended Posts

Για πείτε μου τελικά πιει είστε μέσα για την καταχώρηση των ψαριών? :bowdown:

Προχωράτε τη κουβέντα χωρίς να δώσετε απάντηση σε αυτό το ερώτημα του admin .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή ακούγονται πολλά για το πώς θα είναι η μελλοντική βάση δεδομένων έχω να πω το εξής.

Το δύσκολο είναι να μαζευτούν η σωστές πληροφορίες όλα τα άλλα εν καιρώ και θα δούμε κατά πόσο είναι εφικτά. Παράδιγμα δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτή η προσαρμογή της φόρμας που έκανε ο Χρήστος στο φόρουμ, φανταστείτε να κάτσουμε να κάνουμε μια φόρμα που στο τέλος να μην μπορεί να ενσωματωθεί στο φόρουμ.

Και για να μην καταλάβετε κάτι λάθος δεν μειώνω την δουλειά του Χρήστου.

Το επαναλαμβάνω πρέπει να δουλεύουμε μεθοδικά

Κάθε ψάρι που έχει έτυμο προφίλ θα είναι άμεσα ορατό, με τον εξής απλό τρόπο.

Θα υπάρχει ένα θέμα με τίτλο πχ ‘’προφίλ ψαριών’’

Εκεί θα υπάρχουν αλφαβητικά όλα τα ψάρια που έχουν έτοιμο προφίλ και πατώντας πάνω στο όνομα(λινκ) θα εμφανίζεται το προφίλ του ψαριού έτσι απλά χωρίς σουξου μούξου.

Αυτή θα είναι η πρώτη φάση και προς το παρόν λέω να επικεντρωθούμε σε αυτήν χωρίς βέβαια να παραμερίσουμε τελείως την βάση δεδομένων.

Περισσότερα θα μπορούσαν να μας πουν οι Ατμοιν για την βάση δεδομένων.

Ας μην βιαζόμαστε έχουμε μπόλικο δρόμο μπροστά μας και θα ανεβαίνουμε ένα ένα σκαλοπάτι όχι δέκα δέκα.

Link to comment
Share on other sites

@ delta66:

Σπύρο εγώ μιλούσα για το νερό που μπορούν να φιλοξενηθούν τα ψάρια όχι για συμβατότητες ειδών. Οι συμβατότητες θα φαίνονται στο ΙΔΑΝΙΚΟΙ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΙ. Πάντως αφού το προτείνεις θα αλλάξω το πεδίο σε ένα απλό text αναφοράς του PH.

@ stormtrooper:

Που να τις δεις τις πληροφορίες; Αφού είχα ξεχάσει να τις βάλω ! Τώρα πάντως είναι ΟΚ, το διόρθωσα:

http://users.lak.sch.gr/xhras/uploads/aquazone/search.php

@ Χρήστος :

Το δύσκολο είναι να μαζευτούν η σωστές πληροφορίες όλα τα άλλα εν καιρώ και θα δούμε κατά πόσο είναι εφικτά.
Σωστά! Νομίζω κάπου το αναφέρω και εγώ, ότι αυτό είναι το πιο επίπονο κομμάτι.
Παράδιγμα δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτή η προσαρμογή της φόρμας που έκανε ο Χρήστος στο φόρουμ, φανταστείτε να κάτσουμε να κάνουμε μια φόρμα που στο τέλος να μην μπορεί να ενσωματωθεί στο φόρουμ.
Η φόρμα είναι 2 αρχεία όλα και όλα, και ένα αρχείο είναι η βάση δεδομένων. Είναι δουλειά 10 λεπτών να ενσωματωθεί στο forum. Αν δεν γνωρίζει κάποιος από τους moderator (που δεν νομίζω) μπορώ να το κάνω εγώ.

Γενικά :

1) Η φόρμα μπορεί να αλλαχθεί - τροποποιηθεί ως προς οτιδήποτε.

2) Μπορεί να ενημερωθεί (από την στιγμή που το προφίλ του ψαριού είναι έτοιμο) με 7-8 copy paste.

3) Η φόρμα δεν είναι απαραίτητη. Η δική μου άποψη είναι ότι βοηθάει πολύ περισσότερο, μέσω της συνδυαστικής ανεύρεσης πληροφοριών σε σύγκριση με ένα αχανή και δύσκαμπτο πίνακα, αλλά αυτό δεν είναι παρά η δική μου άποψη.......

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο. Το σημαντικότερο και δυσκολότερο κομμάτι είναι η συγκομιδή των πληροφοριών. Από κει και πέρα όλα τ'άλλα έπονται. Από την άλλη όμως, ο άλλος Χρήστος (crisx) μπορεί να βάζει ένα ένα τα προφίλ των ψαριών στη βάση και αν χρειαστούν αλλαγές θεωρώ πως θα μπορούν να γίνουν εύκολα.

Στο εν τω μεταξύ τελείωσα το προφίλ των Cardinal Tetras. Δεν το ποστάρω εδώ για να μη τα μπερδέψουμε πριν τελειώσουμε με τα Zebra.

Χρήστο (MOD) έχεις ΠΜ με το προφίλ!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να ανοιχτει ενα νεο section στο φορουμ (γιατι αληθεια να μη λεγεται "κατασκευη βασης δεδομενων ψαριων") για την συγγραφη και συζητηση των προφιλ, μεχρι να ολοκληρωνονται και να περνανε επισημα στη καταλληλη θεση του φορουμ...

Νομιζω πως εχει δικαιο ο Σπυρος, θα χασουμε την μπαλα εδω μεσα , προφιλ και παρατηρησεις θα γινουν αχταρμας...

...ή τουλαχιστον αν δεν γινεται να ανοιχτει νεο section να ανοιξουμε ενα νεο θεμα απλα και να "πεταμε" τα προφιλ εκει μεσα μεχρι να μπουνε στην σωστη τους θεση...

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα ελέγξει κανείς τα δεδομένα για τα Zebra??? Αν είναι να σηκώσω το επόμενο προφίλ...

Link to comment
Share on other sites

Που είναι η φωτογραφίες οεοοοο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Που είναι η φωτογραφίες οεοοοο :bowdown:

Εκεί κολλήσαμε???

Ορίστε υπέροχη φώτο από τον Diskus Fan (αν και σε λάθος βιότοπο :bowdown: ):

DSC_0378_copy-1.jpg

Και μερικές άλλες:

male-female.jpg

identzeb.jpg

L046Hann.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι πολύ όμορφη ιδέα που θα έχει και τεράστια χρησιμότητα και θα ανεβάσει και ακόμα περισσότερο το επίπιδο του φόρουμ.

Να υποθέσω ότι η βάση θα περιλαμβάνει και αρθρόποδα?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι η βάση θα περιλαμβάνει και αρθρόποδα?

Αυτό τώρα γιατί το λες??? Ποιος έχει εμπειρία από τέτοια πράγματα??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Προχωράτε τη κουβέντα χωρίς να δώσετε απάντηση σε αυτό το ερώτημα του admin .

Δωστε τα ονόματα οσοι ειναι μεσα για να επανδρωθει η ομαδα καταχώρισης και να μπορειτε να δειτε και τα υπάρχοντα πεδία για να προχωρήσετε .

Link to comment
Share on other sites

Δωστε τα ονόματα οσοι ειναι μεσα για να επανδρωθει η ομαδα καταχώρισης και να μπορειτε να δειτε και τα υπάρχοντα πεδία για να προχωρήσετε .

Εγώ χρειάζεται να πω κάτι??? :bowdown:

Έχω κάποια προφίλ ακόμα έτοιμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όσο μπορεί ο καθένας βοηθάει.... Και γω προσφέρομαι, αν και μου λείπει η εμπειρία, δεν βαριέμαι το ψάξιμο όμως απο δω και απο κει σε ιστοσελίδες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Έως τώρα…

1. stormtrooper

2. Panos1990

3. Astra

4. …

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεσα (εννοειται :bowdown: ) απλα επανερχομαι στο ερωτημα "που θα ανεβαζουμε τα προφιλ" ?

Εδω μεσα θα τα "πεταμε" ? :bowdown:

1. stormtrooper

2. Panos1990

3. Astra

4. sarevock

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεσα (εννοειται :bowdown: ) απλα επανερχομαι στο ερωτημα "που θα ανεβαζουμε τα προφιλ" ?

Εδω μεσα θα τα "πεταμε" ? :bowdown:

Θα μάθεις οταν αναβαθμιστείς !!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να συνεισφέρω με πληροφορίες και φωτογραφίες για τα παρακάτω είδη:

Symphysodon discus,

Mesonauta insignis,

Dicrossus filamentosus

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να συνεισφέρω με πληροφορίες και φωτογραφίες για τα παρακάτω είδη:

Symphysodon discus,

Mesonauta insignis,

Dicrossus filamentosus

Εννοείται Gen! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

@ Astra

Δεν χρειάζεται τόσο η τρελή εμπειρία, όσο η όρεξη για δουλειά και ψάξιμο!

@ Genirous

Ξεκίνα! Άσχετα με το πως θα το οργανώνουν οι MODs, μπορείς να ετοιμάζεις προφίλ.

Παιδιά, απαραίτητη προϋπόθεση με όσους ασχοληθούν είναι όχι μόνο η συλλογή πληροφοριών, αλλά και η διασταύρωσή τους!

Άντε να μαζευόμαστε!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα δυσκολέψει ίσως λιγάκι είναι οι φωτογραφίες... Δεν μπορούμε να πάρουμε από άλλες σελίδες λόγω copyright, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθήσει επίσης πολύ αν κάποιος έχει πρόσβαση σε βιβλιογραφία, εγώ ας πούμε έχω στη σχολή μου μια εγκυκλοπαίδεια τροπικών ψαριών του Axelrod.

Link to comment
Share on other sites

1. stormtrooper

2. Panos1990

3. Astra

4. sarevock

5.Vogias (αλλα μολις βρω λιγο χρονο γιατι αυτες τις μερες πνιγομαι)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Περιμενουμε να τελειωσει εντελως το θεμα του Νικου με τον L046 για να συνεχισουμε η να αρχιζουμε να ποσταρουμε ο καθενας τα ψαρια που θελει???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα δυσκολέψει ίσως λιγάκι είναι οι φωτογραφίες... Δεν μπορούμε να πάρουμε από άλλες σελίδες λόγω copyright, έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω αν τις "αμαρκάριστες" φωτογραφίες που βρίσκουμε μπορούμε να τις χρησιμοποιησουμε ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...