Jump to content

Τι να βάλω????


Recommended Posts

καλησπερα

έχω ένα αγγελόψαρο δύο κινέζικα και ένα γλύφτη σε ενυδρείο 120 λιτρα.Τα ψάρια είναι αρκετά μεγάλα >5cm όλα.Θα ήθελα να βάλω άλλο ένα ψαράκι ανθεκτικό και να μήν χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο και να ζεί μόνο του.μπορείτε να προτείνετε κάτι? το ενυδρείο είναιι φυτεμένο θερμοκρασία στους 25 με λίγο σκληρό νερό!

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μια φωτο...Δωσε τις μετρησεις του νερου σου...

Καλως ηρθες

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3429...p;id=1037825099

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3429...p;id=1037825099

ορίστε μερικά link με φωτογραφίες δέν είναι τίποτα ιδιαίτερο.Τωρα μετρήσεις δέν βάζω γιατί έχω καιρό να πα΄ρω κα δέν έχω και τεστάκια πάντως μετράω πολύ αραιά πλέον γιατί το ενυδρείο είναιι αρκετά στρωμένο.απλά όπως προείπα το νερό είναι λίγο σκληρό (ολική >14)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το ενυδριο σου....Μιας και εχεις σκαλαρια θα σου προτεινα να βαλεις κανενα ξυλακι μεσα ωστε να ομορφηνει και αν θες να παρει και αυτο το σκουρο χρωμα το ενυδριο σου....Επεισης βαλε ενα χαρτονι στην πλατη...Η ακομα και καποια πλατη για ενυδρια....Απο ψαρια δεν ξερω να σου πω μιας και πιστευω πως ηδη τα 2 σκαλαρια ειναι πολλα...Καλυτερα να σου πουν οι πιο εμπειροι....

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο για το ξύλο και την πλάτη.πλέον δέν έχω δύο αλλά ένα μόνο σκαλάρι μιάς και το άλλο παρα είχε μεγαλώσει και το έδωσα γιατί αναστάτωνε όλο το ενυδρείο...κάτι να συμβιώνει με τα ψάρια που έχουνε μείνει και τα αναφέρω παραπάνω???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω καποια νεον καποια Corydoras(σε ομαδα των 6-7 ατομων)....Παντως δεν νομιζω να ζει ανετα ενα σκαλαρι μονο του μιας και απο οσα εχω δει σε ενυδρια τα κρατανε σε ομαδες των 4-5 και ανω.....

Link to comment
Share on other sites

όντως τα σκαλάρια θέλουν παρέα.σκοπό έχω να το ΄δωσω και αυτό.όπως και να έχει ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση στο προβλημα σου ειναι να ψαξεις και να βρεις ενυδρια στα ιδια λιτρα και ειδος με σενα.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

έχω ένα αγγελόψαρο δύο κινέζικα και ένα γλύφτη σε ενυδρείο 120 λιτρα.Τα ψάρια είναι αρκετά μεγάλα >5cm όλα.Θα ήθελα να βάλω άλλο ένα ψαράκι ανθεκτικό και να μήν χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο και να ζεί μόνο του.μπορείτε να προτείνετε κάτι? το ενυδρείο είναιι φυτεμένο θερμοκρασία στους 25 με λίγο σκληρό νερό!

Όταν λες κινέζικα εννοείς τα Buenos Aires Tetras??? Γιατί αυτά μόνο κινέζικα δεν είναι!

Με τη σκληρότητα που έχεις θα σου πρότεινα να τα βγάλεις όλα και να βάλεις ζωοτόκα ψάρια όπως γκαπάκια, ή ξιφοφόρους ή Molly....

Link to comment
Share on other sites

Τα cory θελουν αμμο στο βυθο και οχι χαλικι.

Τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα και ζουν σε οξυνο και μαλακο νερο, καλο ειναι να δωθει και το αλλο.

Ο stormtrooper εκανε καλη προταση για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κινέζικα εννοείς τα Buenos Aires Tetras??? Γιατί αυτά μόνο κινέζικα δεν είναι!

Με τη σκληρότητα που έχεις θα σου πρότεινα να τα βγάλεις όλα και να βάλεις ζωοτόκα ψάρια όπως γκαπάκια, ή ξιφοφόρους ή Molly....

φίλε ευχαριστώ δέν είχα ιδεά τελικά για αυτά τα ψάρια.Προσπαθούσα να βγάλω άκρη με φωτογραφίες και άλλοι μου έλεγαν ότι είναι κινεζικα..τώρα που το λές είμαι σιγουρος ότι είναι αυτο..thanks..μένει να μάθω και για την βιολογία τους

Link to comment
Share on other sites

Καλώσήρθες στο Forum. :bowdown:

ψαράκι ανθεκτικό και να μήν χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο και να ζεί μόνο του

Δεν υπάρχει τέτοιο ψαράκι. Όλα τα ψάρια που κρατάμε στην αιχμαλωσία δεν μπορούν να ζήσους μόνα τους. Από εμάς εξαρτάται η επιβίωση τους σε αντίθεση με τη τα ψάρια που ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον, όπου εκεί ζουν μόνα τους γιατί η φύση φροντίζει για αυτά.

Υπάρχουν ψάρια που δεν θα δυσκολέψουν πολύ έναν αρχάριο και δεν χρειαζεται μεγάλη εμπειρία για την συντήρησή οπότε και εγώ θα πρότεινα....

Με τη σκληρότητα που έχεις θα σου πρότεινα να τα βγάλεις όλα και να βάλεις ζωοτόκα ψάρια όπως γκαπάκια, ή ξιφοφόρους ή Molly....

Link to comment
Share on other sites

Καλώσήρθες στο Forum. :bowdown:

Δεν υπάρχει τέτοιο ψαράκι. Όλα τα ψάρια που κρατάμε στην αιχμαλωσία δεν μπορούν να ζήσους μόνα τους. Από εμάς εξαρτάται η επιβίωση τους σε αντίθεση με τη τα ψάρια που ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον, όπου εκεί ζουν μόνα τους γιατί η φύση φροντίζει για αυτά.

Υπάρχουν ψάρια που δεν θα δυσκολέψουν πολύ έναν αρχάριο και δεν χρειαζεται μεγάλη εμπειρία για την συντήρησή οπότε και εγώ θα πρότεινα....

Δεν νομιζω να ρωταει αυτο.

Ρωταει μαλλον για ψαρι που δεν χρειαζεται να ειναι σε κοπαδι και μπορει να ανταπεξελθει μονο του στη συμβιωση με αλλα ειρηνικα ειδη σε ενα κοινωνικο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: παρεξήγηση...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...