Jump to content

600 Litra ειναι καλα?


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους σχεδιαζω σε περιπου ενα χρονο να παρω μια ενυδρειαραααα ..ωτσοσο μεχρι να φτασω εκει πρεπει να περασω μια εποχη λιτοτητας ( οπως λενε και οι πολιτικοι μας) ..λοιπον διαβαζω απο εδω διαβαζω απ εκει ...εχω σκοπο να μαζεψω καποια χρηματα και να παρω ενα σωστο ενυδρειο για πολλα ειδη ψαριων ..εκει που εχω καταλιξει σιγουρα ειναι να εχει παραιτητα την μια διατση 2m ωστε να κανει για ολα τα ειδη ψαριων και να κολυμπουν ανετα ...τωρα βλεπω διαφορες τιμουλες ...διαβαζα οτι ενα πληρες σετ με βαση και εξοπλισμνεο ενυδρειο χωρις εξωτερικο φιλτρο μπορει να φτασει εως τα 1700-1900 ..διβαζω για πανοραμικα ενυδρια και μη ποσα χρηματα πιστευεται οτι μπορει να φτασει περιπου ενα ενυδρειο (δεν εχω καταλιξει ακομα σε ψαρια φυτα κλπ μαλλον οχι δισκους ) ποσα θα δινατε εσεις για ενα ενυδρειου πχ 600λτ? φατνουν αυτα τα λιτρα? και ποσα θα πρεπει να δαπανησω εξτρα για φιλτρο (σωστο φιλτρο) χρειαζομια αλλα παρλκομενα πχ κυκλοφορητες ? αν ειναι δυνα τον βγαλτε μου κατι σαν συνολο να ξερω ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπα και στο πμ..Σκεψου για ενα Hand Made...Βεβαια καλυτερα να μας πουνε εδω τα παιδια για το τι ειναι καλυτερο, ποσα ποσοστα επιτυχιας εχει ενα Hand Made ενυδριο και ποσο φθηνοτερο μπορει να ειναι(αν ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Oπως σου ειπα και στο πμ..Σκεψου για ενα Hand Made...Βεβαια καλυτερα να μας πουνε εδω τα παιδια για το τι ειναι καλυτερο, ποσα ποσοστα επιτυχιας εχει ενα Hand Made ενυδριο και ποσο φθηνοτερο μπορει να ειναι(αν ειναι)

Δεν πιστευω οτι ενα DIY θα ειναι οικονομοικοτερο....

Διοτι ως γνωστον οταν τα φτιαχνουμε μονοι μας υπερβαλουμε λιγο παραπανω με αντικτυπο στην τσεπη μας.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου παιδια οτι πιστευεται και εγω το ψαχνω και θα ειναι ενδιαφερον να ακουψω πολλες αποψεις! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο τωρα μεχρι του χρονου οι τιμες σιγουρα θα αλλαξουν οπως επισης (λογικα) θα βγουν και νεα μοντελα σε φιλτρα... οποτε ξερω γω ?!?

... 1500 χιλιαρικο με αποκλισεις υπολογιζε σιγουρα!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

εγω για το δικο μου π ειναι 550 λιτρα...το οποιο ειναι κατασκευη ειδηκου και οχι καποια μαρκα.. πχ juwel,

ferplast, κτλ... εδωσα χωρις τη βαση 800 ευρω..αλλα ηταν κομπλε..με φιλτρο, θερμοστατη, 3 λαμπες Τ5, κτλ...

τωρα οι τιμες παιζουν...να ξερεις οσο ποιο επωνυμα τοσο πιο ακριβα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο τωρα μεχρι του χρονου οι τιμες σιγουρα θα αλλαξουν οπως επισης (λογικα) θα βγουν και νεα μοντελα σε φιλτρα... οποτε ξερω γω ?!?

... 1500 χιλιαρικο με αποκλισεις υπολογιζε σιγουρα!

Τριανταφυλλε ..φιλε μου καπου τοσα υπολογιζω και εγω βεβαια εδω στην πολη μου ολοι οι πετσοπαδες προτεινουν κινεζικο ...μια ματια που εριξα στο aquaclub η καπως ετσι για 625 μια γνωστης μαρκας φτανει τα 1800 περιπου χωρις εξοπλισμο μονο λαμπες ...ισσως να εχεις δικιο στο μεταξυ θα ενημερωνομαι συνεχως! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω για το δικο μου π ειναι 550 λιτρα...το οποιο ειναι κατασκευη ειδηκου και οχι καποια μαρκα.. πχ juwel,

ferplast, κτλ... εδωσα χωρις τη βαση 800 ευρω..αλλα ηταν κομπλε..με φιλτρο, θερμοστατη, 3 λαμπες Τ5, κτλ...

τωρα οι τιμες παιζουν...να ξερεις οσο ποιο επωνυμα τοσο πιο ακριβα... :bowdown:

μια χαρα τιμη σχεδον τζαμπα ...και συγχαρητιρια βασικα να σου πω την αληθεια τα χερια μου πιανουν αλλα προβληματιζομαι καπως πχ που θα κανω τις δοκιμες αν χανει νερο κλπ σιγουρα θα εχω ενα θεματακι αν αρχισω να χυνω 600 λιτρα νερου στν πολη μου! :bowdown: (πλακα κανω) ..θελει εναν χωρο ..αν ειχα ενα ψευτο εργαστηρι θα το δοκιμαζα ..οχι τιποτα αλλο για την εμπειρια και σιγουρα στο επομενο (μεγαλυτερο) θα ειμουν ποιο αποτελσματικος! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τιμη σχεδον τζαμπα ...και συγχαρητιρια βασικα να σου πω την αληθεια τα χερια μου πιανουν αλλα προβληματιζομαι καπως πχ που θα κανω τις δοκιμες αν χανει νερο κλπ σιγουρα θα εχω ενα θεματακι αν αρχισω να χυνω 600 λιτρα νερου στν πολη μου! :bowdown: (πλακα κανω) ..θελει εναν χωρο ..αν ειχα ενα ψευτο εργαστηρι θα το δοκιμαζα ..οχι τιποτα αλλο για την εμπειρια και σιγουρα στο επομενο (μεγαλυτερο) θα ειμουν ποιο αποτελσματικος! :bowdown::bowdown:

κοιτα εγω οπως σου ειπα το πηρα απο μαγαζι οποτε στην τιμη αυτη χρεωθηκα και τα εξοδα του μαγαζιου και τον

κοπο του τεχνιτη...αν το φτιαξεις μονος σου θα σου βγει πολυ πιο κατω... :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω οπως σου ειπα το πηρα απο μαγαζι οποτε στην τιμη αυτη χρεωθηκα και τα εξοδα του μαγαζιου και τον

κοπο του τεχνιτη...αν το φτιαξεις μονος σου θα σου βγει πολυ πιο κατω... :bowdown::bowdown:

καταλαβα καταλαβα Σταθη φιλε μου ! :bowdown: πολυ καλη σκεψη! :bowdown: σιγουρα θα υπαρχουν και τζμαδες στην χαλκιδα που θα αναλαμβανουν αν κανουν ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Eυκολο...Το βαζεις στο αμαξι πας σε μια παραλια το γεμιζεις και αν χανει εχεις προβλημα(μιας και θα πλημυρισει το αμαξι) αλλιως εισαι τυχερος...:bowdown:(αστειευομαι..)

Και στην αυλη σου(αν εχεις) να το δικιμασεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα....Στην χειροτερη πλημυριζεις για λεγες ωρες.>>>> :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eυκολο...Το βαζεις στο αμαξι πας σε μια παραλια το γεμιζεις και αν χανει εχεις προβλημα(μιας και θα πλημυρισει το αμαξι) αλλιως εισαι τυχερος...:hysterical:(αστειευομαι..)

Και στην αυλη σου(αν εχεις) να το δικιμασεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα....Στην χειροτερη πλημυριζεις για λεγες ωρες.>>>> :hysterical::hysterical:

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα καταλαβα Σταθη φιλε μου ! :bowdown: πολυ καλη σκεψη! :bowdown: σιγουρα θα υπαρχουν και τζμαδες στην χαλκιδα που θα αναλαμβανουν αν κανουν ενυδρεια

Μην πας σε τζαμα στην χαλκιδα....Εγω εδω το 120 το εφτιαξα σε τζαμα αλλα η δουλεια τους ειναι πολυ προχειρη(μπορει να επεσα και σε περιπτωση) αλλα η εμπειρια μου ηταν δραματικη....Στο τσακ εσωσα τον υπολογιστη απο το δωματιο μου...120 λιτρα νερο βρεθηκαν μεσα στο μικρο δωματιακι μου..(5χ7 μετρα...:bowdown:) Σκεψου το...Καλυτερα μονος σου

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Eυκολο...Το βαζεις στο αμαξι πας σε μια παραλια το γεμιζεις και αν χανει εχεις προβλημα(μιας και θα πλημυρισει το αμαξι) αλλιως εισαι τυχερος...:hysterical:(αστειευομαι..)

Και στην αυλη σου(αν εχεις) να το δικιμασεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα....Στην χειροτερη πλημυριζεις για λεγες ωρες.>>>> :bowdown::bowdown:

χαχαχαχα! :bowdown::hysterical: ...μετα αν με διωξουν απο το σπιτι θα παω να παρω μια σκηνη θα παω να αραξω σε μια παραλια και θα εχω χρονο να παρατηρω απειρες ωρες θαλασσινο!! :hysterical::hysterical::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μην πας σε τζαμα στην χαλκιδα....Εγω εδω το 120 το εφτιαξα σε τζαμα αλλα η δουλεια τους ειναι πολυ προχειρη(μπορει να επεσα και σε περιπτωση) αλλα η εμπειρια μου ηταν δραματικη....Στο τσακ εσωσα τον υπολογιστη απο το δωματιο μου...120 λιτρα νερο βρεθηκαν μεσα στο μικρο δωματιακη μου..(5χ7 μετρα...:bowdown:) Σκεψου το...Καλυτερα μονος σου

Θα το ψαξω κοιτα ενοηται αν γινει κατασκευη δεν λεει να πεσω σε απειρο γιατι μετα θα εχω αναλογα μπλεξιματα ..οπως και αν τελικα το κανω εχω ισσως να εχω μπελαδες στην συνεχεια (παρολο το διαβασμα) γιατι ειμαι απειρος και υπαρχει περισπτωση αλλα να διαβαζω και αλλα να κανω ..αυτο που μου εχει μινει ειναι τα αρονατριστα τζαμια και το ποσο καοβουν τα κρυσταλα οσο τα κολας και φυσικα το κοκρετσι (τυλιγμα γυρο γυρο με ταινια! ) :bowdown::hysterical::hysterical::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η κατασκευη απο εμπειρο τεχνιτη θα σου κοστισει πολυ περισσοτερο. Βεβαια δεν θα ειναι το ιδιο, κυριως απο λειτουργικης αποψης πατεντες(ψυξη), δεσιμου(νευρα), διαστασεων που θα σου κανουν, κα. Αν σου περισσευουν κατασκευασε ενα αλλα οχι μονος σου. Η κατασκευη για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι πολυ επικινδυνη για την ασφαλεια του τεχνιτη την ωρα της κατασκευης και σιγουρα δεν θα φτασουν ενα, δυο ή τρια ατομα. Αν δε σου περισσευουν χρηματα και δεν μπορεις να περιμενεις απο τη στιγμη της αποφασης εως την υλοποιηση βρες ενα ετοιμο. Κινεζικο ή επωνυμο το αφηνω στη κριση σου.

Εγω ειμαι παντα υπερ της κατασκευης φυσικα με το παραγοντα χρημα να ειναι αδιαφορος. Αλλη γλυκα ρε παιδι μου και ειδικα αν το εχεις κατασκευασει μονος!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η κατασκευη απο εμπειρο τεχνιτη θα σου κοστισει πολυ περισσοτερο. Βεβαια δεν θα ειναι το ιδιο, κυριως απο λειτουργικης αποψης πατεντες(ψυξη), δεσιμου(νευρα), διαστασεων που θα σου κανουν, κα. Αν σου περισσευουν κατασκευασε ενα αλλα οχι μονος σου. Η κατασκευη για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι πολυ επικινδυνη για την ασφαλεια του τεχνιτη την ωρα της κατασκευης και σιγουρα δεν θα φτασουν ενα, δυο ή τρια ατομα. Αν δε σου περισσευουν χρηματα και δεν μπορεις να περιμενεις απο τη στιγμη της αποφασης εως την υλοποιηση βρες ενα ετοιμο. Κινεζικο ή επωνυμο το αφηνω στη κριση σου.

Εγω ειμαι παντα υπερ της κατασκευης φυσικα με το παραγοντα χρημα να ειναι αδιαφορος. Αλλη γλυκα ρε παιδι μου και ειδικα αν το εχεις κατασκευασει μονος!!!!!!!!!!

1000% :bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η κατασκευη απο εμπειρο τεχνιτη θα σου κοστισει πολυ περισσοτερο. Βεβαια δεν θα ειναι το ιδιο, κυριως απο λειτουργικης αποψης πατεντες(ψυξη), δεσιμου(νευρα), διαστασεων που θα σου κανουν, κα. Αν σου περισσευουν κατασκευασε ενα αλλα οχι μονος σου. Η κατασκευη για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο ειναι πολυ επικινδυνη για την ασφαλεια του τεχνιτη την ωρα της κατασκευης και σιγουρα δεν θα φτασουν ενα, δυο ή τρια ατομα. Αν δε σου περισσευουν χρηματα και δεν μπορεις να περιμενεις απο τη στιγμη της αποφασης εως την υλοποιηση βρες ενα ετοιμο. Κινεζικο ή επωνυμο το αφηνω στη κριση σου.

Εγω ειμαι παντα υπερ της κατασκευης φυσικα με το παραγοντα χρημα να ειναι αδιαφορος. Αλλη γλυκα ρε παιδι μου και ειδικα αν το εχεις κατασκευασει μονος!!!!!!!!!!

Κοιτα αδερφε ειμαστε και κοντοχωριανοι :bowdown::bowdown: ..μαλλον κατα 80% θα το αγορασω σιγουρα θα εχει 2μ μηκος θα προτιμισω να ριξω περισσοτερα χρηματα σε φιλτρα κλπ κλπ αν βρω τωρα καμια ετοιμη φτνη κατασκευη δεν θα με χαλασει ..υπολογιζω να μου στοιχισει κοντα στα 1500 το μονο που σκευτομαι ειναι μηπως το παραγκειλω χωρις βαση και γλυτωσω απο εκει τπτ γιατι εχω φιλαρακι εναν επιπολοποιο οποτε του εξηγισω τι ακριβως ζηταω ..γιατι απ' αοτι ειδα τις βασεις τις χτυπανε πολυ και ειναι και αρκετα κακογουστες

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αδερφε ειμαστε και κοντοχωριανοι :bowdown::bowdown: ..μαλλον κατα 80% θα το αγορασω σιγουρα θα εχει 2μ μηκος θα προτιμισω να ριξω περισσοτερα χρηματα σε φιλτρα :bowdown: κλπ κλπ αν βρω τωρα καμια ετοιμη φτνη κατασκευη δεν θα με χαλασει ..υπολογιζω να μου στοιχισει κοντα στα 1500 το μονο που σκευτομαι ειναι μηπως το παραγκειλω χωρις βαση και γλυτωσω απο εκει τπτ γιατι εχω φιλαρακι εναν επιπολοποιο δεν νομιζω οποτε του εξηγισω τι ακριβως ζηταω ..γιατι απ' αοτι ειδα τις βασεις τις χτυπανε πολυ και ειναι και αρκετα κακογουστες

Link to comment
Share on other sites

...να παρω ενα σωστο ενυδρειο για πολλα ειδη ψαριων...

Θελει μελετη αυτο.

Πολλα ειδη δεν μπορουν να μπουν στο ιδιο ενυδρειο ακομα και 2000 λιτρα να ειναι.

Δεν ειναι μονο θεμα χωρου.

Ειναι και θεμα τιμων νερου, ειρηνικης συμβιωσης και παρομοιας διατροφης.

Η επιλογη ειδων απο τον ιδιο βιοτοπο ειναι μια πολυ καλη προταση για αποφυγη προβληματων, αλλα και παλι με προσοχη.

πχ στον ιδιο βιοτοπο ζουν πιρανχας και δισκοι, δεν θα τα εβαζες στο ιδιο ενυδρειο ομως.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μια προσφατη τιμη 1 cm υαλι μου ζητησαν 60 ευρω το τετραγωνικο.

Link to comment
Share on other sites

Μια προσφατη τιμη 1 cm υαλι μου ζητησαν 60 ευρω το τετραγωνικο.

αν θελεις να κανεις 600 λιτρα ενοητε δεν θα βαλεις 10ρι τζαμι οπως λεει πανω ο φιλος μας...

θελεις 15ρι σιγουρα...για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μη βρεθεις προ εκπληξεων... :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θελει μελετη αυτο.

Πολλα ειδη δεν μπορουν να μπουν στο ιδιο ενυδρειο ακομα και 2000 λιτρα να ειναι.

Δεν ειναι μονο θεμα χωρου.

Ειναι και θεμα τιμων νερου, ειρηνικης συμβιωσης και παρομοιας διατροφης.

Η επιλογη ειδων απο τον ιδιο βιοτοπο ειναι μια πολυ καλη προταση για αποφυγη προβληματων, αλλα και παλι με προσοχη.

πχ στον ιδιο βιοτοπο ζουν πιρανχας και δισκοι, δεν θα τα εβαζες στο ιδιο ενυδρειο ομως.

Σπυρο φιλε απλα εχω αρχισει και κανω αποταμιευσεις και μολις απολυθω σκεφτομαι να αφησω το 65λιτρο και να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο το υπαρχων 65λτ θα γινει γενηστρα! :hysterical: ..ασφαλως και συμφωνω 100% σε οσα λες ..δεν θελω να καντησω οπως ο φιλος με τα κοραλια και τους δισκους! χεχε :bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να κανεις 600 λιτρα ενοητε δεν θα βαλεις 10ρι τζαμι οπως λεει πανω ο φιλος μας...

θελεις 15ρι σιγουρα...για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μη βρεθεις προ εκπληξεων... :hysterical::hysterical:

Αν μπω ποτε στην διαδιασια να φτιαξω ενυδρειο (που θα γουσταρα πολυ :bowdown: ) θα εβαζα 15+ αλλα δεν εχω καποιο χωρο για να το ετοιμασω ..στο εξοχικο δεν νομιζω γιατι πως θα το φερω μετα Χαλκιδα? :bowdown: μαλλον θα το αγορασω ..ισσως προτιμισω τελικα καποια καλη μαρκα κινεζικου ..αλλα σιγουρα τα φιλτρα κλπ θα ειναι τα πλεον συγχρωνα αλλιως δεν αξιζει να μπω στην διαδιακασια :bowdown: ..εσυ τι λες? :bowdown: πειτε βρε παιδια θελω πολλες γνωμες θελω να ακουσω πολλες σκεψεις ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον! :hysterical:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...