Jump to content

ΤΑ ΛΕΠΙΑ


Recommended Posts

ΕΧΩ 3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ,ΤΑ 2 ΕΧΟΥΝΕ ΜΑΚΡΟΣ 4,5 ΕΚ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ 3 ΕΚ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ ΛΕΠΙΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΗΤΑΝ (ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ)ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ,Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΣ ΜΑΤ,ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΑΛΙΖΕ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΕ ΦΩΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΤΑ ΛΕΠΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ(ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΖΜΕΝΟ ΨΑΡΙ) Η ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ?(Σ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΓΙΆΥΤΟ ΡΩΤΑΩ,ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΑΠΛΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ).ΦΕΡΟΤΑΝ ΚΑΙ ΦΕΡΕΤΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ,ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΑΛΛΑ (ΠΕΡΑΣΕ 1ΜΗΝΑΣ) ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΑ ΛΕΠΙΑ.ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ 3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ,ΤΑ 2 ΕΧΟΥΝΕ ΜΑΚΡΟΣ 4,5 ΕΚ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ 3 ΕΚ. ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΑ ΛΕΠΙΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΗΤΑΝ (ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ)ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ,Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΣ ΜΑΤ,ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΑΛΙΖΕ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΕ ΦΩΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΤΑ ΛΕΠΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΑ(ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΙΖΜΕΝΟ ΨΑΡΙ) Η ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ?(Σ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΓΙΆΥΤΟ ΡΩΤΑΩ,ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΑΠΛΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ).ΦΕΡΟΤΑΝ ΚΑΙ ΦΕΡΕΤΑΙ ΟΠΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ,ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΑΛΛΑ (ΠΕΡΑΣΕ 1ΜΗΝΑΣ) ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΑ ΛΕΠΙΑ.ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ? :bowdown:

Καλημερα...αν μπορεις γραφε με μικρα γραμματα.. :bowdown::bowdown:

για τα ψαρακια σου τωρα αν και δεν ειμαι ιδικος στα χρυσοψαρα και θα στα πουν και τα αλλα παιδια καλυτερα

το ψαρι σου εχει λεπια :hysterical: ολα τα ψαρια εχουν, οπως εμεις εχουμε δερμα :hysterical:

απλα δεν γιαλιζουν σε ολα τα χρυσοψαρα παιζει ρολο το ειδος του χρυσοψαρου..πχ στα shubunkin που ειχα το χρωμα τους ηταν ετσι ματ και ειχαν 5 - 6 λεπια που γιαλιζαν εντονα...

τελος καλο θα ηταν να μας εδεινες μια γενικη εικονα του ενυδρειου σου...οπως τις μετρισεις του νερου τα χαρακτηρ. του ενυδρειου την διακοσμηση κτλ.. καθος και να ανεβαζες καμια φωτο..

αυτα απο μενα.. καλη συνεχεια.. :bowdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ,Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΣ ΜΑΤ,ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΑΛΙΖΕ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΕ ΦΩΣ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.... Η ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ?......ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ ΓΙΑΛΙΣΤΕΡΑ ΛΕΠΙΑ.ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ? :bowdown:

καλησπερα κι απο μενα.τα χρυσοψαρα να ξερεις ειναι προιον της εξελικτικης πορειας των κυπρινων (των γνωστων σε ολους μας Κ Ο Ι)οι κυπρινοι λοιπον κατατασοντε,βαση διατροφικων συνηθιων,σε σαρκοφαγους φυτοφαγους και παμφαγους...οι παμφαγοι,αν εχει τυχει να δεις ποτε εχουν κατι μουστακια μικρα στο στομα τους σαν μπαρμπουνια.μορφολογικα τωρα χωριζοντε σε 2 κατηγοριες,τους κυπρινους λεπια,οπως λεγοντε,και που εχουν ομοιομορφα λεπια σε ολο τους το σωμα,και τους κυπρινους καθρεφτες,που το σωμα τους ειναι γυμνο και σε ορισμενα σημεια μονο βγαζουν κατι πολυ μεγαλα και γυαλιστερα λεπια στα οποια οταν μεγαλωσουν πολυ μπορεις καπωσ να δεις το ειδωλο σου (και σε αυτο οφειλουν την ονομασια τους...)αναμενετε λοιπον πως καποια χρυσοψαρα,που εχουν στο αιμα τους γονιδια απο τον κυπρινο καθρεφτη,να εμφανισουν αυτα τα χαρακτιριστικα λεπια στο σωμα τους...ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...