Jump to content

τιμες μετρησεων (τεστ) σε νεο ενυδρειο 125 λιτρων?


Recommended Posts

καλημέρα! σας μεταφέρω την ερώτηση απο φιλικό πρόσωπο ,μιας και εγώ ακόμα ΕΓΩ δεν έχω αποκτήσει ενυδρείο..όπως βλέπετε στο προφίλ μου-θα αποκτήσω σύντομα! ( είναι οι πρώτες ερωτήσεις μας στο forum...καθότι αρχάριοι...οπότε δείξτε κατανόηση σε "εύκολες" για εσάς απορίες μας..)

κοινά χρυσοψαράκια(3) που υπήρχαν σε πολύ μικρό χώρο(15 L ) χτες με αλλαγή νερού ,επειδή θεωρήθηκε ότι έπρεπε να αλλαχτεί όλο...(κακως ξεκακώς έγινε...γιατί ρίχτηκε ελάχιστη τροφή πιο πριν που ίσως δεν έκανε τελικά..) παρουσίασε ειδικά το μεγαλύτερο απο τα τρία,ότι δεν ανέπνεε καλά και είχε κλειστά τα πτερύγια κτλπ-) έτσι έπρεπε κάτι να γίνει κάτι..μη γνωρίζοντας κτλπ...καθότι αρχάριοι στο χώρο.. τα βάλαμε στο μεγάλο καινούργιο ενυδρείο και "συνήλθαν " ευτυχώς....ως τώρα...(δεν είχαμε προλάβει να κάνουμε τα πολυtest-στρώσιμο 1 εβδομάδας....σε αυτό όμως...)

οι ερωτήσεις μας:

1) το νεο ενυδρείο είναι 125 L με φίλτρο κτλπ ( κομπλέ) για ως τώρα που έχουμε τα 3 χρυσοψάρακια τι τιμές πρέπει να έχουμε μετά τα τέστ στη πορεία ώστε να ζήσουν μια χαρά? (ph γύρω στα 7 - στα υπόλοιπα?)

2) τα χρυσοψαράκια υπάρχει περίπτωση να συμβίωναν με άλλο είδος?(δύσκολο...?) αν ναι...με ποιά είδη ?

3) αν δεν έχει ολοκληρώθει ο κύκλος του αζώτου τώρα που μπήκαν "απότομα" στο μεγάλο κανονικό ενυδρείο και δε κάναμε τα πολυτέστ..τι προτείνετε? να τα ξαναβάλουμε στο μικρό και μετά ξανά σε αυτό? αλλιώς διατρέχουν να έχουν πρόβλημα αν μείνουν έτσι..? θα ήθελα τη γνώμη σας!

4) το μαύρο του άνθρακα στο φίλτρο χρειάζεται να είναι από τώρα μέσα ή όχι και τόσο? γιατί διαβάζουμε διάφορα και μπερδευτήκαμε λίγο με αυτό το θέμα! μιλάμε για νέο ενυδρείο που πρώτη φορά δέχεται ψαράκια.

5) για διακόσμηση μέσα έχουμε ένα αμφορέα μικρό και ένα βράχο ψεύτικο βαμένο "να περνάνε" από μέσα..και καλά...(κρυψώνα δεν έχει αυτό- ολα πλύθηκαν σχολαστικά πρίν μπούν)ένα φυτό μικρό ψεύτικο και φυσικά χαλικάκι κάτω (2 τσουβάλακια 10 kg συνολο)

ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ και τίποτα άλλο συμπληρωματικό που πρέπει να υπάρχει και δεν έχει μπεί?

αυτά ως πρώτες ερωτήσεις...ξεκινάμε με χρυσόψαρα..και βλέπουμε μετά!

Α! extra ερώτηση: όταν αλλάζουμε γενικά νερό στο 20% 40% και συμπληρώνουμε με αλλο νεο,πάντα πρέπει να ρίχνουμε και αντιχλώριο? θέλει τίποτα άλλο? τα test ναι-απλά ρωτάω πέρα απο αυτά..

ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για το μέγεθος κειμένου μου,που ρωτάω πολλά! να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις δεν έχουν γίνει -ακόμα- ώστε να σας έλεγα τιμές κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Θα τα αφησετε στο μεγαλο ενυδρειο.Τα τεστ που(υγρα) χρειαζεστε αμεσα ειναι ΝΗ3-ΝΗ4,ΝΟ2,ΝΟ3.

Κανετε μετρησεις μας τις γραφεται και αναλογα θα πορευθουμε.Τροφη οσο το δυνατον λιγοτερη.

Αλλα ψαρια δεν βαζετε.Τον ανθρακα τον βγαζετε.Οταν κανουμε αλλαγη νερου παντα βαζουμε

αντιχλωριο.Μπορειται να αγορασετε ετοιμα βακτηρια για να γινει το στρωσιμο ποιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που παρούσιασαν συμπτώματα να μην αναπνέουν καλά κτλπ (στο μικράκι "ενυδρειάκι")ήταν μετά από ρίξιμο τροφής..φλίδας καρότου αν αυτό βοηθά στο να κατανοήσετε στο τι έγινε.. ΄

ήταν σωστό που τα μεταφέραμε όλα στο μεγάλο ενυδρείο αιφνιδίως?

(Πάντως ως τώρα μια χαρά είναι στο μεγάλο ενυδρείο το κανονικό!)

η συμπεριφορά τους μόλις μπήκαν απο το μικρό 15L στό μεγάλο είχε φάση! τρέχανε,πάνω κάτω αριστερά δεξιά,να μάθουν το νεο χώρο...

φοβήθηκαν τις μπουρμπουλήθρες στην αρχή μετά οκ...περιεργαζόντουσαν το..θερμόμετρο...τα διακοσμητικά μέσα ΟΛΑ!

καλή φάση! ήταν η πρώτη μας,θαυμάσια εμπειρία σε νορμάλ ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

βγαλτε τον ανθακα οπως αναφερθηκε παραπανω, αγοραστε βακτηριδια ετοιμα και ριξτε τα πανω στο βιολογικο σας υλικο (πιστευω να εχει μεσα το φιλτρο σας αλλιως αγοραστε και προσθεστετα) και ταιζετε μερα μια φορα και ελαχιστα. καλο ειναι να κανεται και συχνες μικρες αλλαγες νερου για να μην "πνιγουν" τα ψαρια απο την αμμωνια. σε αυτη την φαση η αμμωνια σας θα βρισκεται σε υψηλα επιπεδα. τι ειδους φιλτρο εχετε??? εσωτερικο-εξωτερικο??? και τι υλικα εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

και εγω καπως ετσι ξεκινησα ,,,δεν χρειαζεται βιασυνη,,,,,,τα ψαρακια σου θα ειναι μια χαρα,,,,αν και εγω νεος στον χωρο θα σου προτεινω,,,λιγο φαγητο,,,,,ειναι πολυ λαιμαργα,,,μην νομιζεις οτι πεινανε,,,,

και σε πρωτη φαση παρε να κανεις κανα τεστακι,,,,,,μην παρεις κατευθειαν τα πιο ακριβα,,,εχει και πιο φθηνα στικακια που εχουν τις ενδειξεις ph kh gh no2 no3,,,,,επισης παρε και ενα τεστακι για την αμμωνια να δεις που βρισκεσαι,,,,οταν no2 no3 μηδενισουν οπως και η αμμωνια nh3 τοτε εισαι κομπλε,,,,θα τα αγαπησεις πολυ,,,,,και θα δεις οτι ειναι πολυ ανθεκτικα,,,εγω ενα ολοκληρο χρονο ,,,εχασα μονο ενα ψαρακι και αυτο μαλλον καποια αρρωστια το χτυπησε και δεν το καταλαβα εγκαιρως μηπως κανω κατι,,,,,

οσο για αλλα ψαρακια καλυτερα να μην παρεις,,τα χρυσοψαρακια,,,εχουν το συνηθειο να βγαζουν πολλα περιτωμματα ,,πραγμα που ανεβαζει την αμμωνια και δεν ειναι καλο για αλλα ειδη ψαριων...επισης εχουναλλες θερμοκρασιες νερου,,,θα σου προτεινα ομως,,,να μην βιαστεις,,,,,εχει πολυ ομορφα ειδη χρυσοψαρων και πολλα χρωματα,,,,και προς θεου,,,μην αγορασεις κατευθειαν,,,δες,ψαξε,ρωτα,,και αν μπορεις παρε μικρα σε ηλικια,,,,,(συνηθως τα μικρα σε ηλικια ειναι μικρα και σε ογκο),,,,,αυτα απο μενα που καπως ετσι ξεκινησα,,,,ας πουνε και οι πιο εμπειροι τη γνωμη τους,,,

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας γιατι να βγει?

- τεστ νερου

- φαγητο ελαχιστο εως καθολου

- συχνες αλλαγες νερου οσο υπαρχει αμμωνια κλπ

- αντιχλωριο προτιμησε καποιος που δεσμευει και αμμωνια οπως το seachem prime.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας γιατι να βγει?

Σε αυτη την φαση ο ανθρακας τι χρειαζεται οταν μαλιστα προτεινουμε να ριχνουν ετοιμα

βακτηριδια;

Link to comment
Share on other sites

οι πρωτες μετρησεις μας ηταν :

ph 6.4 (με ποιο προιον προτεινετε να ανεβει στα 7 ..κτλπ?)

c 26 βαθμους

kh 0-3

Gh 7-10

no2 0.0

no3 10

n3/n4 0.5 mg

εκτος της αμμωνιας σε υγρη μορφη το τεστ τα αλλα ειναι δυστυχως με stick μορφης τεστ....

Link to comment
Share on other sites

οι πρωτες μετρησεις μας ηταν :

ph 6.4 (με ποιο προιον προτεινετε να ανεβει στα 7 ..κτλπ?)

c 26 βαθμους

kh 0-3

Gh 7-10

no2 0.0

no3 10

n3/n4 0.5 mg

εκτος της αμμωνιας σε υγρη μορφη το τεστ τα αλλα ειναι δυστυχως με stick μορφης τεστ....

Τα στικ ειναι παντελως αναξιοπιστα (κατα τη γνωμη μου). Νερο βρυσης με τετοιο ΡΗ και ΚΗ ; Ειναι λάθος οι μετρησεις λογω των στικ υποθετω διαφορετικα θα μετακομισουν στην περιοχη οι δισκαδες.

Link to comment
Share on other sites

οντως δεν γινεται ph 6.4 απο νερο βρυσης στην αθηνα! ειναι αρκετα αναξιοπιστα τα στικ καλυτερα προμηθευσου υγρα τεστ να εισαι σιγουρος για αυτο που βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την φαση ο ανθρακας τι χρειαζεται οταν μαλιστα προτεινουμε να ριχνουν ετοιμα

βακτηριδια;

Ο ανθρακας "κραταει" και βακτηρια?

Δηλαδη σε ενα ενυδρειο που εχει στρωσει το φιλτρο του και εχει βιολογια (βακτηρια), αν εχουμε και ανθρακα κραταει τα βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Σ¨ενα στρωμενο ενυδρειο υπαρχουν οι αποικιες βακτηριδιων στα υλικα φιλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

Σ¨ενα στρωμενο ενυδρειο υπαρχουν οι αποικιες βακτηριδιων στα υλικα φιλτρανσης.

Φιλε μου δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σου.

Λες οτι ο ανθρακας κραταει τα ετοιμα βακτηρια του εμποριου που πωλουνται για "μπολιασμα" (αλλα οχι τα βακτηρια που υπαρχουν στο φιλτρο), και προτεινεις να βγαζουμε γι'αυτο το λογο τον ανθρακα κατα την περιοδο του στρωσιματος με ψαρια στο ενυδρειο και πολυ πιθανο φουλ αμμωνια? ;)

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες και καποιο λινκ?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπυρο

1)Πως μπορε ο ανθρακας να αφαιρεσει βακτηριδια απο τις υπαρχουσες αποικιες;

2)Απο ποτε ο ανθρακας κατακρατει την αμμωνια;

3)Μηπως εχεις εσυ καποιο λινκ που να αποδεικνυει τα αντιθετα απο αυτα που ισχυριζομαι εγω;

Οι αποψεις οι δικες μου ειναι καθαρα εμπειρικες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπυρο

1)Πως μπορε ο ανθρακας να αφαιρεσει βακτηριδια απο τις υπαρχουσες αποικιες;

2)Απο ποτε ο ανθρακας κατακρατει την αμμωνια;

3)Μηπως εχεις εσυ καποιο λινκ που να αποδεικνυει τα αντιθετα απο αυτα που ισχυριζομαι εγω;

Οι αποψεις οι δικες μου ειναι καθαρα εμπειρικες.

1. Δεν ειπα κατι τετοιο, το αντιθετο μαλιστα. Ειπα οτι ουτε αυτα ουτε τα βακτηρια του εμποριου κατακραταει.

2. Ανεκαθεν, ασχετα αν αλλα φιλτρα ή μεθοδοι θεωρουνται πιο αποτελεσματικοι στην απομακρυνση της αμμωνιας και σε συνδυασμο με τη μη χρηστικοτητα του ανθρακα σε φυτεμενα ενυδρεια αποφευγεται η χρηση του (κατι που δεν συμβαινει εδω με τα χρυσοψαρα του φιλου).

3. Εχεις πειραματιστει με τη δραστικοτητα τα βακτηριων εμποριου σε ενυδρειο με ανθρακα και σε ενυδρειο χωρις ανθρακα?

Δλδ εχεις δοκιμασει να στρωσεις ενυδρειο με βακτηρια εμποριου ενω ειχες φιλτρο ανθρακα και δεν "πετυχε", ενω οταν αφαιρεσες τον ανθρακα εστρωσε?

Εγω οφειλω να πω οτι δεν εχω πειραματιστει σε αυτο.

Απλα εμπιστευτηκα μερικα λινκ σαν αυτα που ζητησες και που παραθετω πιο κατω και που δηλωνουν τη δυνατοτητα δεσμευσης αμμωνιας απο τον ανθρακα.

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=88

http://www.labsafety.com/LABCONCO-Carbon-F...33455/g_-79434/

http://www.springerlink.com/content/w5146r...24/fulltext.pdf

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα λινκ,οχι δεν εχω στρωσει φιλτρο με ετοιμα βακτηριδια και να υπηρχε ανθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...