Jump to content

ΑΣΤΑΚΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθλεα την βοήθεια σε ένα προβληματάκι που έχω. Είμαι κάτοχος 2 ενυδρείων. Έχω ένα 90lt στο σπίτι μου που όλα πάνε καλά και ένα μικρό 30lt στην δουλειά μου. Το έχω στο γραφείο μου γιατί χωρίς την παρέα των ψαριών δεν μπορώ!

Ένας φίλος μου μου έκανε δώρο ένα μικρό αστακό περίπου 5cm χρώματος μπλε. Το πρόβλημα μου είναι ότι κυνηγάει συνέχεια τα άλλα ψάρια που έχω μέσα και χτες έφαγε ένα. Δεν πρόλαβα να τον σταματήσω. Εγώ τον ταίζω με τροφή βυθού (ταμπλέτες). Έχετε καμία ιδέα τι να του κάνω για να ηρεμίσει λίγο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο aquazone!

Τα υπόλοιπα ψάρια σου ποια είδη είναι; Φαντάζομαι κάποια πολύ μικρότερα;

Για να ηρεμήσει θα πρότεινα να τον πας και να τον αφήσεις σε ένα μαγαζί. Θα είναι καλύτερα να βρει στέγη σε κάποιο ενυδρείο που θα αισθάνεται πιο άνετα και θα είναι λιγότερο επικίνδυνος για τους συγκατοίκους του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 1 emperor tetra (το άλλο το έφαγε) και 2 πορτοκαλί τιγράκια. Δεν γνωρίζω της επιστημονική του ονομασία. Το μικρό ενυδρείο που τα έχω μέσα είναι της Rena και έχει ένα μικρό φίλτρο.

Αυτό που σκέφτηκα είναι να τον βάλω σε μια μικρή γυάλα που έχω και βλέπουμε. Λυπάμαι να τον δώσω πίσω γιατί είναι πανέμορφος. Σε ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι από μένα ;)

Ο αστακός δυστυχώς είναι επιθετικός προς τα υπόλοιπα ψάρια, ιδιαίτερα αν είναι και μεγαλούτσικος. Αυτό που λέει ο Μιχάλης είναι η καλύτερη λύση.

Αν εντέλει αποφασίσεις να τον κρατήσεις, μην βάλεις ψάρια στο ενυδρείο τα οποία κυκλοφορούν χαμηλά (γατόψαρα), όπως επίσης και ψάρια τα οποία συνηθίζουν να ακουμπάνε στο χαλίκι όταν κοιμούνται (όπως νέον κ.α.) γιατί θα αρχίσεις να τα χάνεις ένα-ένα χωρίς να το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

το απόγευμα που θα σχολάσω θα τον βάλω στην γυάλα που έχω μόνο του. Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Κάνετε πάρα πολύ καλή δουλειά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τον έχεις στο 30λιτρο στο γραφείο?

Στο 90λιτρο το σπίτι τι ψάρια έχεις μέσα? Μήπως αν τον μετακόμιζες εκεί λυνόταν το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να του κάνεις ενα ενυδρειάκι και να τον κρατήσεις μόνο του αλλά θα πρέπει να προσέξεις να κλείσεις όποια τρύπα υπάρχει στο ενυδρείο σου για να μην τον βρεις να κόβει βόλτες στο πάτωμα

Link to comment
Share on other sites

Στο μεγάλο ενυδρείο έχω 2 ψάρια βυθού και πιστεύω ότι θα τα τσακίσει μέσα σε 5 λεπτά. :thumbup:

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μπει στο μικρό που έχω μόνος του και βλέπουμε.

Δεν με χαλάει να έχω στο γραφείο μου 2 ενυδρεία!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με χαλάει να έχω στο γραφείο μου 2 ενυδρεία!!!  ;)

16819[/snapback]

Τότε το συζητάς? Βάλτον μόνο του και δεν θα έχεις πρόβλημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

;) Ο δικος μου ειναι τώρα κοντά στα 12 εκατοστα! Τέλειος!!!

Τον έχω μαζι με τα πιράγχας.Δεν υπάρχει λύση απο το να τον

έχεισ κάπου μόνο, ή με μεγαλύτερα ψάρια.Τρώει συνεχώς!

ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον έβαλα μόνο του και όλα είναι μια χαρά. Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είναι πολύ μικρός ο χώρος? Γιατί ποιο πάνω ανέφερες γυάλα μην ξεχνάς πως ο αστακός είναι τροπικό είδος και θέλει τη ζεστούλα του.

Link to comment
Share on other sites

Ποια όλα αφου πλέον είναι μόνος του

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον αστακό τον έδωσα σε pet shop γιατί θα υπέφερε εκεί μέσα. Ελπίζω να πάει σε καλά χέρια

Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΚΟΠΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΣΤΑΚΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ. ;):thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να περιμένεις να μεγαλώσει. Εμένα ήταν περίπου 5cm. Αλλά από το pet shop πήρα μια γαρίδα οπότε μια μακαρονάδα με θαλασσινά θα την φάμε το καλοκαιράκι. :thumbup::thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...