Jump to content

Τι ψαράκια να βάλω μωρέ;


Recommended Posts

προσπαθούσα πολύ καιρό τώρα να κρατήσω gapies αλλά δεν τα καταφέρνω...

Έχω 60 λίτρα φυτεμένο με 2 μώρα και 2 τεσσάρων μηνών.

Μπορώ να βάλω μία εξάδα neon tetra μέσα; η cherry barbs;

είμαι ανοικτός σε προτάσεις... πείτε μου και εσεις κανα είδος για το ενυδρίο μου plz ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι δεν τα καταφέρνεις εννοείς ότι σε ψοφάνε. Αν ναι τότε τα νέον θα τα χάσεις και αυτά σίγουρα.

Διευκρίνισε γιατί δεν μπορείς να κρατήσεις τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας πες μας περισοτερα για το ενυδρειο σου

ανεβασε και καμια φωτο και θα βοηθησουμε... ;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To pet shop που αγώρασα τα εν λόγο ψαρια πάντα είχε προβλημα! Είπα ότι το πρόβλημα πιθανόν να ήταν οτι είχε 40 μέσα σε 20 λίτρα και η αμμωνία τα σκότωνε! όσα έφερα στο σπίτι ζουσαν για μια εβδομάδα, δυο μάξ...

Εδώ και 4 μήνες όμως είναι 2 γκάπι που γεννήθηκαν στο ενυδρίο μου χωρις να πάθουν τίποτα... άλλα 2 που γεννήθηκαν πριν 4 μέρες δείχνουν να είναι καλά!

Χρησιμοποιώ προιόντα της sera μόνο. τεστ, τροφες, φαρμακα!

27-28C θερμοκρασία pH 8 -- NO3 25-30

φωτογραφίες καποια στηγμή αυριο... τώρα ύπνο ;)

Link to comment
Share on other sites

To pet shop που αγώρασα τα εν λόγο ψαρια πάντα είχε προβλημα! Είπα ότι το πρόβλημα πιθανόν να ήταν οτι είχε 40 μέσα σε 20 λίτρα και η αμμωνία τα σκότωνε! όσα έφερα στο σπίτι ζουσαν για μια εβδομάδα, δυο μάξ...

Αυτο ειναι λογικο στα περισσότερα πετσοπ οι συνθηκες δεν ειναι καλες για τα ψαρια και ζουν μεσα στην αμμωνια και στα αντιβιοτικά για να διατηρηθούν και να πουληθούν και οταν αλλαζουν περιβάλλον πεθαίνουν

Εδώ και 4 μήνες όμως είναι 2 γκάπι που γεννήθηκαν στο ενυδρίο μου χωρις να πάθουν τίποτα... άλλα 2 που γεννήθηκαν πριν 4 μέρες δείχνουν να είναι καλά!

Αυτα θα σου μηνουν για πολυ καιρο αν οι συνθηκες στο ενυδρειο ειναι καλες γιατι γεννήθηκαν εκει και εγκλιματίστηκαν.

Χρησιμοποιώ προιόντα της sera μόνο. τεστ, τροφες, φαρμακα!

27-28C θερμοκρασία pH 8 -- NO3 25-30

θερμοκρασια κατεβα λιγο στους 25 το πεχα ειναι Οκ για τα γκαπυ σου αλλα οχι για νεον που θες να βαλεις.ΝΟ3 κατεβασετα λιγο ακομα.Αλλαγες καθε ποσο κανεις??

φωτογραφίες καποια στηγμή αυριο... τώρα ύπνο ;)

Link to comment
Share on other sites

την θερμοκρασία την έχω επίτιδες ψηλά για τα μωρά, διαβασα κάπου ότι μεγαλλόνουν λίγο πιο γρήγορα σε αυτήν την θερμοκρασία.

αλλαγές κάνω κάθε βδομάδα 20%-50% αναλόγος το ΝΟ3 που είναι πολυ ψηλό γιατι ταίζω συνέχια τα μωρά.

Καποιο τρόπο για να κατεβάσω το pH χωρίς ζουμιά;

Link to comment
Share on other sites

την θερμοκρασία την έχω επίτιδες ψηλά για τα μωρά, διαβασα κάπου ότι μεγαλλόνουν λίγο πιο γρήγορα σε αυτήν την θερμοκρασία.

Γιατι να μεγαλοσουν γρηγορα.Ασε την φυση να κανει τη δουλεια της

αλλαγές κάνω κάθε βδομάδα 20%-50% αναλόγος το ΝΟ3 που είναι πολυ ψηλό γιατι ταίζω συνέχια τα μωρά.

Δεν θα κανεις πανω απο 25-30% αλλαγες γιατι χαλας τη σταθεροτητα του συστηματως και αργη μετα να επανελθει.Μονο σε πολυ ανεβασμανα ΝΟ3 κανεις 50% αλλαγες.

Να εχεις μια εβδομαδιαία ρουτινα 25-30%.

Και μην ταιζεις πολυ 3χημερα απο λιγο ειναι καλα.Ποσο ημερων ειναι??

Καποιο τρόπο για να κατεβάσω το pH χωρίς ζουμιά;

Δεν ειναι μονο το πεχα ειναι και οι σκληρότητες τι μετρησεις εχεις KH , GH?

Αν βαλεις ΑΟ θα κατεβουν ολα αλλα δεν θα ειναι καλα για τα γκαπυ σου μετα.

Πρεπει να αποφασησεις τη ειδος ψαρια θες.Για το νερο σου καλα ειναι να βαλεις ζωοτοκα guppy, platy, molly, xiphophorus κ.λ.π.

Ασε τα νεον.

Link to comment
Share on other sites

Η φύση δεν εχει καμία σχεση στο ενυδρείο. Η φύση είμαστε εμείς.

Θέλω να μεγαλόσουν γρηγορα για να μπορώ να κρατάω πιο σταθερές τις τιμές στο ενυδρειο μου. Επιδή τα νεογέννητα (1 εβδομαδας)θέλουν πολλές φορές τάισμα, τα ΝΟ3 πάνε στα ύψη, εαν και ταίζω όσο μικρότερες ποσότητες μπορώ.

ΑΟ δεν προκειτε να βάλω λόγο περιορησμένου χώρου...

Οκ αφησα τα νεον. Θα μείνω στα live breares. Είσαι σίγουρος ότι μπορώ να βάλω swordtails; Εαν ναί πόσα; Τα πλατυ και μολι δεν μου αρέσουν!

Τι θα λέγατε για chrerry barbs; μαζί με τα γκάπου πάντα μιλάμε!

Μπορείτε να αναγνωρίσετε τα φυτά μου; Το μόνο που ξέρω είναι to anubias nana barteri.

Link to comment
Share on other sites

Η φύση δεν εχει καμία σχεση στο ενυδρείο. Η φύση είμαστε εμείς.

Είσαι σίγουρος ότι μπορώ να βάλω swordtails; Εαν ναί πόσα;

Πιστεύω πως 60 λίτρα είναι πολύ λίγα για ξιφοφόρους. Καλύτερα guppies ;)

Τι θα λέγατε για chrerry barbs; μαζί με τα γκάπου πάντα μιλάμε!

Δεν είναι μόνο οι συνθήκες αλλά και το ότι δεν θα σου μείνει ουρά για ουρά στα guppie σου.

Μιας και δεν σου αρέσουν τα υπόλοιπα ζωοτόκα θα πρότεινα μια ομάδα από γαρίδες amano. θα έχεις πολύ όμορφο αισθητικά αποτέλεσμα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...