Jump to content

Απορίες ενός αρχάριου με τους κλόουν του!


Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του Aquazone.

Είμαι ένας ταπεινος αρχάριος και γω. Έχω ενα ενυδρείου γλυκού νερού 60λτ Aquatlantis. Οι τιμές του είναι: NO3 0, NO2 0,5 PH 7,5, KH 80-120 GH 60-120 στους 26 βαθμούς. Το ενυδρείο μέσα έχει 6 νεον τετρα, 2 γκαμπι, ένα κόι, και του έβαλα χτες 2 κλ'οουν με 2 χρυσα νεον (δεν θυμάμαι δυστυχώς το ονομά τους επακριβώς, είναι ολόχρυσα, 5 ευρώ το ένα). Δεν έχει φυσικά φυτά μέσα.

Οι απορίες μου είναι οι εξής: 1) τα ψάρια πάνε μεταξύ τους; 2)οι κλόουν έχουν κάτσει κάτω από μια πέτρα και δεν κουνάνε ρούπι! Ούτε για φαγητό. Νέκρα! Ο ένας που και που βγαίνει λίγο παραέξω και μόνον όταν είναι kλειστό το φως. Είναι φυσιολογικό: 3) Μπορεί το ενυδρείο μου να δεχτεί κάποτε ένα μαχαιρόψαρο;

Τα ταίζω vipagran της sera.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Τα ψαρια σου ειναι πολλα και τελειως ακαταλληλα για ενυδρειο 60 λιτρων.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Στρωσιμο εκανες?

Οι μετρησεις σου με τα στικσ δεν βγαζουν σσυμπερασμα.

Φοβαμαι οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε ;)

Όπως σου είπε και ο συνάδελφος ( :thumbup: ) έχεις κάνει πατάτα... μην με παρεξηγείς, οι περισσότεροι στραβά αρχίσαμε από άγνοια.

Απλά άσε μας να σε βοηθήσουμε να κάνεις κάτι όμορφο και εύκολο στη συντήρηση, αυτό σημαίνει οτι ίσως δεν βάλεις όλα τα ψάρια που έχεις σχεδιάσει...

Αρχικά πήγαινε όλα τα ψάρια πίσω εκτός από τα νέον και τα χρυσά τέτρα (μια φωτογραφία θα βοηθούσε στην αναγνώριση)

Επίσης απάντησε στις ερωτήσεις του Γιώργου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν ένα μήνα. Το έστρωσα με τα φάρμακα της sera: bionutrivec και aquatan. Ακολούθησα τις οδηγίες πάνω στα κουτιά. Οι μετρήσεις είναι με στικ api.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπανε και τα παιδιά πιο πάνω, τα περισσότερα ψάρια σου είναι πλήρως ακατάλληλα για 60L ενυδρείο και φυσικά έχεις κάνει και λάθη στον συνδυασμό τους. Κανονικά πρέπει να πάνε ΟΛΑ τα ψάρια πίσω και να καθήσουμε εδώ όλοι μαζί να βγάλουμε άκρη για να στίσεις ένα σωστό ενυδρείο που να σου αρέσει. Πληροφοριακά στα 60L μπορείς να έχεις ή μόνο γκαπάκια ή μόνο τέτρας μαζί με κάποιο πλεκογατόψαρο μικρού τελικού μεγέθους!

Επίσης επιβάλλεται η αγορά υγρών τεστ, κυρίως τώρα που είναι αρχή!

Link to comment
Share on other sites

οριστε οι φωτο που μου ζητησατε.Δυσκολεύτηκα λίγο..... ;)

Στην πρώτη φαινονται και τα νέον.

post-1282-1243238545_thumb.jpg

post-1282-1243238572_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - DrVavylis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω προσωπικά για τα χρυσά ψαράκια, αν μπορείς βγάλε κάποια καλύτερη φωτο.

Τα επέστρεψες τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Ποια υπόλοιπα; Αυτά τα ψάρια έχω μόνο (13 σε συνολο).

ποιο συνδυασμό να κρατήσω;

Καλησπερα..

οτι συνδιασμο και αν κρατησεις το κοι πρεπει να φυγει για τον λογο οτι ειναι ψαρι λιμνης δλδ κρυου νερου ενο

οοολα τα υπολοιπα τροπικα.

τα κλοουν επισεις πρεπει να φυγουν γιατι ειναι ακαταληλα για τα λιτρα σου + οτι ειναι κοπαροψαρα αυτο συμενει οτι ζουν σε ομαδες 6+

εγω θα σου προτηνα να κρατησεις το γκαπυ και να προσθεσεις και αλλα...ωστε να εχεις ενα ωραιο ενυδρειο με

ζωοτοκα.. ;):thumbup::D:D

για τα νεον δεν ξερω καθολου δν εχω ασχοληθει για να σου πω περισοτερα.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που δίνουν τα στικς είναι οκ; Υπάρχει κάτι περίεργο με το ενυδρείο;

Γενικά, με εξαιρεση τους κλόουν, φαίνεται τα ψάρια να είναι καλά. Πάντως, το βράδυ, κάτα τις 3-4, οι κλόουν βγήκαν παγανιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που δίνουν τα στικς είναι οκ; Υπάρχει κάτι περίεργο με το ενυδρείο;

Γενικά, με εξαιρεση τους κλόουν, φαίνεται τα ψάρια να είναι καλά. Πάντως, το βράδυ, κάτα τις 3-4, οι κλόουν βγήκαν παγανιά ;)

ο λογος που δεν βγαινουν οι κλοουν ειναι αυτος που σου ειπα πιο πανω.. οτι ειναι κοπαδοψαρα..

καλα ειναι αλλα πρεπει να παρεις υγρα τεστ ειναι καλυτερα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε στην παρέα μας,

συμφωνω οτι τα κλοουν ειναι κοπαδοψαρα με την έννοια ότι δεν πρέπει να είναι μόνα του (3-4 ψαράκια είναι αρκετά) αλλα δεν ειναι ο μονος λογος που δεν κυκλοφορουν. Και εγώ κάποτε είχα 2 σε 120 λιτρα, αλλά μαθαίνοντας τις απαιτήσεις τους τα έδωσα. Ωστόσο, αφου προσαρμοστηκαν για 1 - 2 ημέρες κυκλοφορουσαν μια χαρά και τα χάζευα όλη την ημερα.

Κατά την γνώμη μου ο λογος που δεν κυκλοφορούν είναι κυρίως οι συνθήκες του ενυδρείου. Και εξηγούμε:

Αν οι σκληροτητες που δείχνουν τα τεστ είναι σωστές (εμενα μου φαίνονται άκρως περίεργες, παραείναι υψηλές) τότε το νερο είναι ακατάλληλο για οποιοδήποτε ψάρι. Είναι πάρα πολυ σκληρό. Επίσης το NO2=0.5 με παραπέμπει σε άστρωτο ενυδρείο. Αν μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 μάλλον θα επαληθευτώ. Μαλλον το ενυδρείο έχει κακή ποιότητα νερου και τα ψαράκια σου το αισθάνονται. Επίσης το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό και με λίγες κρυψώνες. Τα κλοουν δεν νιώθουν ασφαλή σε αυτό το περιβάλλον και το πιο πιθανό είναι να κυκλοφορούν μόνο την νύχτα ή να κάνουν σύντομες εμφανίσεις κατά το τάισμα.

Επίσης είναι πολύ πιθανόν ο εκθαμβωτικά άσπρος βυθός να στρεσάρει επιπλέον τα ψάρια σου (όχι μόνο τα κλοουν)

Τα χρυσά ψαράκια μπορεί είναι κάποιο είδος barb, ίσως cherry barb

Κατά την γνώμη μου αυτά που πρέπει να φύγουν όλα τα ψαράκια, να στρώσεις το ενυδρείο σου, να αποφασίσεις ποιά ψαράκια σου αρέσουν, να δεις σε ποιά μπορείς να προσφέρεις τις συνθήκες που θέλουν (σκληρότητα νερου, μέγεθος ενυδρείου με βάση το τελικό μέγεθος του ψαριού, διαμόρφωση ενυδρείου) και μετά να πάρεις ξανά ψαράκια.

Για κάθε ερώτηση ή συμβουλή υπάρχουν παρα πολλα άτομα εδώ που θα σε βοηθήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: το bionutrivec της sera γράφει ξεκάθαρα πάνω, ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο μέσα σε 24 ώρες. Εγώ έβαλα το κόι μετά από μια εβδομάδα και τα υπόλοιπα ψάρια μπήκαν σταδιακά. Με εξαίρεση το ότι έβαλα μέσα ό,τι θεωρούσα όμορφο, πού έχω κάνει λάθος; ποιές πρέπει να είναι οι τιμές του ενυδρείου;

Αγχώθηκα... ;)

Έγινε επεξεργασία - DrVavylis
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: το bionutrivec της sera γράφει ξεκάθαρα πάνω, ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο μέσα σε 24 ώρες. για να δεχθεί τα πρώτα ψάρια, όχι όλα Εγώ έβαλα το κόι μετά από μια εβδομάδα το κοι γίνεται τέρας και πρέπει να φύγει το συντομότερο, άσε που είναι κρύου νερού και τα υπόλοιπα ψάρια μπήκαν σταδιακά. Με εξαίρεση το ότι έβαλα μέσα ό,τι θεωρούσα όμορφο, αυτό είναι το μεγάλο σου λάθος, δεν έλαβες υπ' όψιν τις ανάγκες του κάθε ψαριού σε περιβάλλον, συγκατοίκους και χημεία νερού πού έχω κάνει λάθος; ποιες πρέπει να είναι οι τιμές του ενυδρείου; διάλεξε πρώτα αν μείνουν ψάρια μαλακού νερού (νέον και χρυσά) ή ψιλο-σκληρού (γκάπυ) και τα λέμε, σου λέω πάλι οτι το κοι και οι κλόουν πρέπει να φύγουν άμεσα λόγω μεγέθους, κάνε αυτό πρώτα γιατί αν αρχίσουν οι ασθένειες θα τρέχεις...

Αγχώθηκα... ;)δεν έχεις να φοβηθείς κάτι αν κάνεις αυτά που σου λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Φίλε vicious, ΔΕΝ έβαλα τα ψάρια όλα μάζι. Αντίθετα έβαλα πρώτα το κόι (λάθος εξ αρχής) και μέτα από μια εβδομάδα τα νέον. Ύστερα τα γκάπυ και μέτα από 4 μέρες τους κλόουν με τα χρυσά. Δλδ μου πήρε πάνω απο 2 εβδομάδες μέχρι να τα βάλω όλα.

Μου αρέσουν πάρα πόλυ οι κλόουν ως ψάρια, σε σημείο τέτοι ώστε να είναι αυτά τα κυρίως ψάρια του ενδρείου μου. Είναι αυτό εφικτό;

Υπάρχει κάποιος οδηγός να διαβάσω σχετικά με τα μικρά ενυδρεία;

Έγινε επεξεργασία - DrVavylis
Link to comment
Share on other sites

Οι 2 εβδομάδες είναι ελλάχιστος χρόνος για να μπουν τόσα ψάρια, το φίλτρο δεν έχει προλάβει να ενεργοποιηθεί σωστά και 100% τα ψάρια τρώνε αμμωνία και νιτρώδη (ΝΟ2)τώρα, μέτρα να δεις, το λέω καθαρά εκ πείρας.

Για να προχωρήσουμε πρέπει να καταλάβεις κάτι απλό... οι κλόουν και τα κόι Μ-Ε-Γ-Α-Λ-Ω-Ν-Ο-Υ-Ν πολύυυυ!!!! Απλά τα παίρνουν πολλοί γιατί τα πουλάνε μωρά... και μετά αφού γίνει το ενυδρείο ένα μάτσο χάλια, ψάχνουν κάποιο θύμα να τα πάρει...

Δες εδώ:

Και εδώ:

http://www.loaches.com/species-index/photo...G/image_preview

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: το bionutrivec της sera γράφει ξεκάθαρα πάνω, ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο μέσα σε 24 ώρες. Εγώ έβαλα το κόι μετά από μια εβδομάδα και τα υπόλοιπα ψάρια μπήκαν σταδιακά. Με εξαίρεση το ότι έβαλα μέσα ό,τι θεωρούσα όμορφο, πού έχω κάνει λάθος; ποιές πρέπει να είναι οι τιμές του ενυδρείου;

Αγχώθηκα... ;)

Φίλε μην αγχώνεσε καθόλου, το χομπυ είναι για να μας ηρεμεί και να μας χαλαρώνει. Όλοι ξεκινήσαμε με λάθη. Αρκεί να τα καταλαβαίνουμε, να τα παραδεχόμαστε και να συνεχίζουμε για να πάμε ένα βήμα παραπέρα.

Για το προϊόν της sera που αναφέρεις δεν έχω προσωπική γνώμη, αν και δεν έχω ακούσει και πολύ καλά σχόλια. Αλλά έστω και αν μέσα σε 24 ώρες ετοιμάζει το ενυδρείο μέσα σε 24 ώρες για να δεχτεί το πρώτο ψάρι, αν εσύ έβαλες το κοι μετά από μια βδομάδα, θα έπρεπε σε αυτό το διάστημα με κάποιο τρόπο να διατειρείς ζωντανη την βιοογία που αναπτύχθηκε. Είτε συνεχίζοντας την χρήση του σκευάσματος, είτε ταΐζονττας τα βακτήρια με αμωνία, είτε ρίχνοντας λίγη ψαροτροφή. Να υποθέσω οτι έκανες το πρώτο; Το λάθος ήταν ότι δεν έκανες τις απαραίτητες μετρήσεις μετά το θεωρητικό στρώσιμο του φίλτρου.

Οι σωστές τιμές του ενυδρείου είμαι οι εξής :

- Αμμωνία ΝΗ3: 0 (απο 0 ως 0.01 ακίνδυνο, από 0.01 ως 0.20 φθορές σε περιπτωση μακροχρώνιας έκθεσης, από 0.20 και πάνω έντονα τοξική)

- Νιτρώδη ΝΟ2: 0 (μετρίσιμη τιμη μαρτυρά ότι δεν λειτουργεί σωστά ο κύκλος του αζώτου)

- Νιτρικά ΝΟ3: 10-15ppm

- Φωσφορικά PO4: 0.5-1.0ppm (πρέπει να είναι 1/20 έως 1/10 των ΝΟ3)

Τα νιτρικά και φωσφορικά μπορεί επίσης να είναι μηδέν αν το ενυδρείο σου δεν έχει φυτά.

Για τις υπόλοιπες βασικές τιμές του νερού, δηλαδή pH, και γενική σκληρότητα gH εξαρτόνται από τό είδος ψαριών που θέλουμε να φιλοξενήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά και φωσφορικά μπορούν να έχουν και χαμηλότερες ή υψηλότερες τιμές από αυτές που αναφέρεις χωρίς πρόβλημα, είναι σχετικό με τον τύπο του συστήματος που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τους συναδελφους.

Πρεπει να δρασεις συντομα.

Και παραλληλα να ξεκινησεις να διαβαζεις τα κολπα μας εδω.

- Αν σου αρεσει το Clown Loach διαβασε τις απαιτησεις του και στησε ενα καταλληλο ενυδρειο να το χαρεις πραγματικα.

Εχεις δει ομαδα 15 clown σε ενυδρειο?

Δεν κρυβονται, συμπεριφερονται σαν κοπαδοψαρα, κανοντας βολτες περα δωθε. :)

Για 15 τετοια ψαρια που φτανουν τα 25-30 εκ. σε πληρη αναπτυξη, θελεις >600 (μινιμουμ) λιτρα και 2 μετρα μηκος.

(με 600-700 βρισκεις ενα καλο κινεζικο)

Και καλη φιλτρανση με >2 εξωτερικα φιλτρα, με >15-20 λιτρα, βιολογικα υλικα.

(Εδω δεν κανεις εκπτωσεις, η φιλτρανση ειναι το σημαντικοτερο σταδιο του ενυδρειου, 400-800€)

Σωστο στησιμο περιββαλοντος ενυδρειου με φυσικα διακοσμητικα κλπ (πετρες, φυτα, σπηλιες κλπ)

- Μεχρι τοτε προτεινω να ξεκινησεις να μαθαινεις να συντηρεις ενα ενυδρειο (αλλαγες νερου, μετρησεις, προετοιμασια νερου σε σωστες τιμες για το καθε ειδος ψαριου, κατασκευες κλπ).

Το ενυδρειο που εχεις, κρατωντας μονο τα guppies για αρχη που ειναι ευκολα ψαρια και το σημαντικοτερο δεν χρειαζεται ειδικη προετοιμασια το νερο που ζουν εκτος της σωστης θερμοκρασιας και της αποχλωριωσης, το νερο της βρυσης ειναι καταλληλο.

Για τα αλλα ειδη χρειαζεται επεξεργασια το νερο τους ή δεν κανουν λογω μεγεθους η θερμοκρασιας.

Ετσι θα μειωσεις και την ιχθυοφορτωση μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου και να μην εχεις απωλειες (αμεσες ή ετεροχρονισμενες).

- Με τι τεστ μετρας? και τι μοναδα μετρησης εχει για kH-gH, τι ειναι δλδ το "80-120" στα "KH 80-120 GH 60-120".

κανε παλι ενα τεστ και γραψε προσεκτικα τα αποτελεσματα.

Τα ΝΟ2 πρεπει να ειναι μηδεν αφου ειναι τοξικα.

Δεν εχεις μετρηση αμμωνιας (λογικα αφου δεν εχουν τα στικ) που ειναι και αυτη τοξικη, και απο τη στιγμη που εχεις νιτρωση (ΝΟ2) μαλλον θα εχεις και αμμωνια.

- Πως καθαριζεις το φιλτρο σου? και τι υλικα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να κριτικαρω αυτα που πολυ σωστα λετε και συμβουλευεται τον συμφορουμιτη,

διαβασα οτι οι κλοουν σε ενυδρειο δε μπορουν να ξεπερασουν τα 16cm.

Στη φύση ξεπερνουν και τα 30cm.

Επισης διαβασα οτι ειναι πολύ αργή η αναπτυξη τους.

ΕΔΩ θα δειτε μερικα απο αυτα που διαβασα.

Ειναι ενα pet shop του φορουμ, αρκετα γνωστο και σωστο.

Αλλα οπως χαρακτηριστηκα λεει, ζει σε ομαδες και θελει min 200 λιτρα.

Ειναι απο τα ωαρια που θελω κι εγω, αλλα τα λιτρα μου ειναι απογορευτικα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να κριτικαρω αυτα που πολυ σωστα λετε και συμβουλευεται τον συμφορουμιτη,

διαβασα οτι οι κλοουν σε ενυδρειο δε μπορουν να ξεπερασουν τα 16cm.

Στη φύση ξεπερνουν και τα 30cm.

Επισης διαβασα οτι ειναι πολύ αργή η αναπτυξη τους.

ΕΔΩ θα δειτε μερικα απο αυτα που διαβασα.

Ειναι ενα pet shop του φορουμ, αρκετα γνωστο και σωστο.

Αλλα οπως χαρακτηριστηκα λεει, ζει σε ομαδες και θελει min 200 λιτρα.

Ειναι απο τα ωαρια που θελω κι εγω, αλλα τα λιτρα μου ειναι απογορευτικα.

Εχεις μερικο δικιο στο οτι ειναι λιγο πιο αργη η αναπτυξη τους αλλα αυτο συμβαινει αφου φτασουν γρηγορα στα 13 εκ.

Μετα μεγαλωνουν πιο αργα ως τα 20-30 ...... αλλα μεγαλωνουν.

Το 200 ενυδρειο ειναι για τη μινιμουμ ομαδα (5 ατομων) στο μικροτερο μεγεθος του ψαριου 3-5 εκ. (μολις αγοραστουν δλδ).

Τι θα κανει λοιπον ο φιλος? θα τα κρατησει σε ενα μικρο ενυδρειο μεχρι να φτασουν συντομα στα13 εκ. και μετα θα τα δωσει?

ή θα πρεπει συνεχεια να πουλαει το ενυδρειο και να παιρνει ενα μεγαλυτερο.

Εχεις δει ομαδα 5 κλοουν 13 εκατοστων σε 200αρι ενυδρειο?

Το κανουν φυλο και φτερο στο δευτερολεπτο.

Γιατι να μη τους δωσει το χωρο απο την αρχη και να εξαλειψει ταυτοχρονα και την πιθανοτητα νανισμου?

Και γιατι αφου του αρεσουν τοσο αυτα τα ψαρια να μη εχει την ευκαιρια να τα δει στο μεγαλειο τους, σε κανονικη ομαδα και σε μεγαλο ενυδρειο?

Ξανακοιτα το λινκ που εβαλα. http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Μη το διαβασεις αν δεν μπορεις.

Δες τι φωτογραφιες.

Καποια ψαρια ειναι 30 εκ. και μεγαλωσαν στο ενυδρειο, οχι στη φυση.

Μην εμπιστευεσαι οτι διαβαζεις, διασταυρωνε τις πληροφοριες.

Οι φωτογραφιες αλλα πιο πολυ οι προσωπικες εμπειριες ειναι οι πιο αξιοπιστες πληροφοριες. ;)

Τελευταια (εως καθολου) θα λαμβανα υποψιν μου την πληροφορηση απο εμπορο.

"Clown Loaches are often sold at the very immature size of 1.5 inches (4cm) or so, but they should not be considered for the smaller (or even medium-sized) aquarium. They will grow quite rapidly from this cute size to around 5 inches (13cm), thereafter the growth slows somewhat, but with good care in a large tank, they can easily reach 8 to 12 inches (20 - 30 cm). They are big, bulky fish at that size....

A potential owner should seriously consider the long-term commitment in purchasing a group of this species, as they will require ever- increasing size of aquaria and may potentially live at least twice as long as some small dogs."

Μεταφραση

Οι Clown Loaches πωλουται συχνά στο πολύ μικρο μέγεθος 1.5 ιντσών (4cm) περιπου, αλλά δεν πρέπει να υπολογιζονται για διατηρηση για μικρο (ή ακόμα και μέσου μεγέθους) ενυδρείο. Θα αναπτυχθούν αρκετά γρήγορα από αυτό το χαριτωμένο μέγεθος σε περίπου 5 ίντσες (13cm), έκτοτε η αναπτυξη επιβραδύνεται κάπως, αλλά με καλή φροντιδα σε ενα μεγάλο ενυδρειο, μπορούν εύκολα να φθάσουν σε 8 έως 12 ίντσες (20 - 30 εκατ.). Είναι μεγάλα, ογκώδη ψάρια σε εκείνο το μέγεθος.....

Ένας πιθανός ιδιοκτήτης πρέπει σοβαρά να εξετάσει τη μακροπρόθεσμη υποχρέωση στην αγορά μιας ομάδας αυτού του είδους, δεδομένου ότι θα απαιτήσουν ενα αυξανομενο σε μέγεθος ενυδρειο και μπορεί ενδεχομένως να ζήσει τουλάχιστον δύο φορές απ'οτι μερικά μικρά σκυλιά.

Σπυρος Δελτα.

πηγη http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μερικο δικιο στο οτι ειναι λιγο πιο αργη η αναπτυξη τους αλλα αυτο συμβαινει αφου φτασουν γρηγορα στα 13 εκ.

Μετα μεγαλωνουν πιο αργα ως τα 20-30 ...... αλλα μεγαλωνουν.

Το 200 ενυδρειο ειναι για τη μινιμουμ ομαδα (5 ατομων) στο μικροτερο μεγεθος του ψαριου 3-5 εκ. (μολις αγοραστουν δλδ).

Τι θα κανει λοιπον ο φιλος? θα τα κρατησει σε ενα μικρο ενυδρειο μεχρι να φτασουν συντομα στα13 εκ. και μετα θα τα δωσει?

ή θα πρεπει συνεχεια να πουλαει το ενυδρειο και να παιρνει ενα μεγαλυτερο.

Εχεις δει ομαδα 5 κλοουν 13 εκατοστων σε 200αρι ενυδρειο?

Το κανουν φυλο και φτερο στο δευτερολεπτο.

Γιατι να μη τους δωσει το χωρο απο την αρχη και να εξαλειψει ταυτοχρονα και την πιθανοτητα νανισμου?

Και γιατι αφου του αρεσουν τοσο αυτα τα ψαρια να μη εχει την ευκαιρια να τα δει στο μεγαλειο τους, σε κανονικη ομαδα και σε μεγαλο ενυδρειο?

Ξανακοιτα το λινκ που εβαλα. http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Μη το διαβασεις αν δεν μπορεις.

Δες τι φωτογραφιες.

Καποια ψαρια ειναι 30 εκ. και μεγαλωσαν στο ενυδρειο, οχι στη φυση.

Μην εμπιστευεσαι οτι διαβαζεις, διασταυρωνε τις πληροφοριες.

Οι φωτογραφιες αλλα πιο πολυ οι προσωπικες εμπειριες ειναι οι πιο αξιοπιστες πληροφοριες. :thumbup:

Τελευταια (εως καθολου) θα λαμβανα υποψιν μου την πληροφορηση απο εμπορο.

"Clown Loaches are often sold at the very immature size of 1.5 inches (4cm) or so, but they should not be considered for the smaller (or even medium-sized) aquarium. They will grow quite rapidly from this cute size to around 5 inches (13cm), thereafter the growth slows somewhat, but with good care in a large tank, they can easily reach 8 to 12 inches (20 - 30 cm). They are big, bulky fish at that size....

A potential owner should seriously consider the long-term commitment in purchasing a group of this species, as they will require ever- increasing size of aquaria and may potentially live at least twice as long as some small dogs."

Μεταφραση

Οι Clown Loaches πωλουται συχνά στο πολύ μικρο μέγεθος 1.5 ιντσών (4cm) περιπου, αλλά δεν πρέπει να υπολογιζονται για διατηρηση για μικρο (ή ακόμα και μέσου μεγέθους) ενυδρείο. Θα αναπτυχθούν αρκετά γρήγορα από αυτό το χαριτωμένο μέγεθος σε περίπου 5 ίντσες (13cm), έκτοτε η αναπτυξη επιβραδύνεται κάπως, αλλά με καλή φροντιδα σε ενα μεγάλο ενυδρειο, μπορούν εύκολα να φθάσουν σε 8 έως 12 ίντσες (20 - 30 εκατ.). Είναι μεγάλα, ογκώδη ψάρια σε εκείνο το μέγεθος.....

Ένας πιθανός ιδιοκτήτης πρέπει σοβαρά να εξετάσει τη μακροπρόθεσμη υποχρέωση στην αγορά μιας ομάδας αυτού του είδους, δεδομένου ότι θα απαιτήσουν ενα αυξανομενο σε μέγεθος ενυδρειο και μπορεί ενδεχομένως να ζήσει τουλάχιστον δύο φορές απ'οτι μερικά μικρά σκυλιά.

Σπυρος Δελτα.

πηγη http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Δεν ειπα οτι δεν εχεις δικιο, ισα ισα που αυτο ειπα.

Οτι εχεις δικιο!!

Οτι τα λιτρα ειναι απαγορευτικα.

ΑΠλα διαφώνισα ως προς το τελικο μεγεθος μονο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν εχεις δικιο, ισα ισα που αυτο ειπα.

Οτι εχεις δικιο!!

Οτι τα λιτρα ειναι απαγορευτικα.

ΑΠλα διαφώνισα ως προς το τελικο μεγεθος μονο.

;)

:D

ΟΚ, κουβεντα κανουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...